LMA Briana! Iepurasi de mar-apr 2010 (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Buna. Ce s-a scris de ieri si pana azi!!
Ma bucur ca a-ti gasit interesant site-ul cu jocuri pus de mine. L-am copiat mai demult de la pufuleti si am zis sa il impartasesc si cu voi.
Andra la mine nu merge link-ul sa vad pozele.
Kosir multumesc de intrbare. Momentan ma simt bine. Uneori ma mai doare burta daca stau prea mult aplecata dupa Irina, dar in general sunt ok.
Annya si eu ii pasez totul cu furculita mai nou si accepta foarte greu. Interesant este ca fructe daca ii dau felii sau intregi, mannaca fara nicio problema. Insa, in mancare daca este o buc mai mare pasata, o scuipa imediat. Biscuiti momentan am o cutie de la Plasmon trimisi de mama din It. Dar i-am mai facut in casa.
Bluekidoo am votat si ai primit 158 de bani.
Oana bine ai revenit.
Vladimiresc multumesc de vorbele frumoase.
Elba, Briza si la mine Irina adoarme singura. O pun pe pat si stau langa ea. Ma mai trage de par, mai face o tura doua de pat, dar intr-un final se culca.
Azi noapte s-a foit si miorlait non stop. Abia i-a iesit un dintisor si ma gandesc ca ii mai iese unul asa de repede?
Sa va povestesc ce "pozna" a facut Irina zile astea. I-am dat o punga cu pufuleti nedesfacuta si m-am dus cinci minute pana la bucatarie. Cand ma intorc, punga desfacuta, tot patul plin de pufuleti si ea sarea pe burta pe ei si chiuia de fericire, impingea cu mainile pana la margine sa dea jos din pufuleti. Nu va zic ce distractie pe ea!
Mai citeam ca puii vostir un inceput sa faca primii pasi. Eu nu prea o las pe jos ca mi se pare cam rece si sta mai mult pe pat. In schimb am observat ca ieri i-a facut placere sa o plimb tinuta de manute. Alte dati se tragea de fund in jos si fugea deabusilea unde vroia. Nici afara nu am iesit de vreo saptamana. Mie mi se pare cam frig sa iesim. Nu stiu cum scoateti voi iepurasii afara. Dar lasa ca vom recupera o data cu venirea primaverii. Nu?
Meniul nu il las azi ca inca nu m-am hotarat ce fac. E tare mofturoasa de cateva zile. Nici iaurtul nu il mai mananca cu pofta.
V-am salutat pe toate. O zi buna!

Mami de Irina (8 martie 2010) si din nou + 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Salutare.

Ce ma laudam eu aseara ca o sa dorm...sanchi! Avusei o noapte sora cu ale lu Vladi: am avut numai cosmaruri, asa ca ma tot trezeam, ma plimbam prin casa sa imi fuga starea aia naspa...asa ca nu a fost nici o diferenta fata de noptile dormite cu Eric.
Vladi nu zic ca nu o fi frumos in Alpi, dar eu sigur ma duceam la stat cu burta la soare. Asa m-am saturat de haine groase si grele. Zici ca Vladimir desface inca la caodurile de Craciun?!! Mama ce rabdare are! Se vede ca nu e femeie

Alecsandra bine ai venit. Ce ma bucur ca o sa avem si o iepurica "pacalici". Si eu si Leea avem cate un iepuric nascut pe 1 aprilie. Abia astept sa ne povesteti cum se descurca Sofia ta, ca se zice ca fetele sunt mai iuti decat baietii.

Mai fetelor, voi cu ce curatati faianta si gresia din baie? Eu o iau razna. Ale mele sunt grena lucios, si cu orice as spala ba se vede calcarul pe ele, ba raman pete asa ca atunci cand speli geamul si nu il stergi ca lumea. Eu am tot dat ba cu Ajax (miroase super a margaritar, dar zici ca e apa cu parfum -nu e bun de nimic), am mai incercat cu Mr Proper, cu o solutie de la Sano, chiar si cu Clinul de geamuri..nu reusesc sa le fac sa luceasca fara pete.



_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Neata fetelor! mai pe la pranz asa...
Noi suntem la "spa" a se citi la mama :)) Ce bine e!
IRENE, sa petreci cat mai mult timp cu mamica ta! gata forumeala :D Pupici Dianei scumpa

OANA, bine ai revenit! Ma bucur ca te-ai hotarat sa scrii din nou. Buna ideea cu colajul, daca de Craciun n-am reusit...macar acum :D
STANUCEL

ANDRA, abia astept sa vad pozele cu Ianis tunculici, calc mamei merge cam naspa asa ca abia cand ajung acasa...sper sa am vreme sa vad toate pozicile noi.
O sa ma invrednicesc sa pun si eu poze proaspete cu moatza mea :)
NAFI

VLADI cred ca ti-a prins bine iesirea la Paris, chiar cu toate micile inconveniente. Sanatate picilor! Si distractie placuta la ski, fie el pe partie, sau de la distanta sorbind un vin fiert :D

AMI, ai gresie prin casa sau cum? Cred ca i-ar prinde bine Irinei mai multa miscare, descopera si ea lucruri noi... eu nici daca as vrea n-as putea s-o mai tin pe Ili numai in pat, plus ca se da jos fara probleme Stam mai mult in sufragerie, am si covor acolo si in rest parchet; ii dau o pereche de dresuri, o pereche de sosete antiderapante, un body cu maneca scurta si o alta bluza cu maneca lunga subtirica pe deasupra si e ok.

Multumesc mult pt raspunsurile legate de CM. Din partea mea...poate sa vina cat mai tarziu, atata vreme cat nu sunt probleme :D
WAPI, bun bancul chiar si asa indescifrabil :)) (GLUMA la gluma)

Mai vroiam sa scriu dar nu mai stiu ce...


Mada mami de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetele,

intru pe fuga, ca asa m-am obisnuit si incep sa cred ca asa-mi sade bine (glumesc), de fapt sunt ffff obo, nu ma intrebati de ce.
Puiul nu ma scoala noapte, sotul nu indrazneste, poate si de la supt ( ca ii place lui Tzutz mic laptic de la mami), poate ca-s inca nerefacuta si sunt in urma cu somnul.
Castelan mic este baiat de zahar: mami il pandeste si cum vede situatia scramatoare, pac la olita si face cu multttttt spor ( daca ma intelegeti), azi s-a speriat de partzul sau ca a rasunat in olitza, mai avea un pic si sarea de la micutul tron.

meniu azi: dimineata para foarte coapte, feliute din care musca, cand se nimereste o bucata mai mare si nu dovedeste cu ea isi baga singur mana-n gurita si o scoate pe masa ( devine jucarie, se supara daca i-o ia mami)
la pranz carnita de vita cu legume( cartof, cartof dulce si morcov), ca modalitate de a gati acum ii tai toate ingredientele f marunt si le fierb ca la ciorbica, la final pun sos de rosie si patrunjel, condimentez cu o linguruta de parmiggiano si o lingura de ulei.
in seara asta probabil pasta fiarta in supa de la legume in care topesc inainte de a servi un cubuletz de branzica topita.
la cina noastra mai baga un biscuit, sau coltuc de paine, sau in functie de ce avem noi ii dau si lui ceva in mana pentru ca sta in scaunel intre mami si tati si se distreaza.

Cine intreba de dintisori? ( Cori mami?) avem 7, patru incisivi sus, 3 jos, ultimii trei incisivi laterali au iesit fara probleme in doar o saptamana.
Eu cereale nu-i dau, e deja over size, deci ce sa-l mai umfle si alea,ii dau painica, mamaliguta, pasta, deci tot cereale si alea.
Am o cutie cumparata cand am fost in toamna in Europa din care ii mai completez de ex cand iese piureul prea subtire.
Biscuiti ii dau de la Plasmon, se topesc f usor si nu se poate ineca, am grija sa nu fie zilnic, din cauza greutatii sale
Are peste 11 kile!

Nu merge in patru labe inca, sta dar nu merge, se deplaseaza in spate, ajutandu-se de manute.
in picioare merge doar cand il pun eu, nu se ridica singur, deci sportul nu va fi printre preferinte ( am observat asta de la tinerea capului, statul in fund)

E meticulos si orice ii arati "scaneaza" si incearca sa faca si el, bagatul unui obiect in altul il fascineaza acum.
Ii plac toate cartile pentru copii, nu le rupe (inca), da paginile si dialogheaza cu imaginile, asa papam si cacam, avem o carte si vb cu ea, sper sa faca diferenta ca-s chestii diferite.

bumbitza, intrebai de ciclu, mie mi-a venit la 6 luni 3 sparcuri apoi la 8 luni alte 4 si tot asa. Prietenei mele i-a venit cand avea fetei iei un an si o luna, deci fiecare organism e diferit, este cica normal.

Fetele, cam asta-i despre noi, nimic deosebit, normalitati, dar pentru mine sunt deja luna de pe cer.
Vad ca-s fete care revin, pleaca, tot asa.

Eu nu comentez, fiecare cu decizia sa, eu citesc si scriu de placere.
consider ca aici am spus multe si deloc marunte, confidente ( mai pe romaneste), nu pot "emigra" asa usor sa stiti.
Eu daca nu gaseam conpatibilitati, afinitati, oricum ceva care sa ma faca sa ma atasez grupului, pai dar ce mai dadeam atata din timpul si enegia mea?
Consider ca si fetele care scriu sau au scris la fel fac, nu le-a obligat nimeni, cred, nu?
Acuma si cu rugaminti, pleasuri si alte " unde esti" mi se pare tras de par.
Repet, scriu cand imi permite timpul, dispozitia si enegia de la inceput, nu cu ceasul, cu gramul sau cu lingurita.
Va iubesc si simpatizez pe multe dintre voi, toata stima si respectul pentru ca ati devenit mame, unele de 2-3 ori, ca va cresteti copii informandu-ve confruntandu-va cu mamici care au aceleasi probleme.
Sa nu credeti ca daca nu am scris 2 zile m-am dus in padure, va las acuma ca am luat-o pe alei laturannica si trebuie sa fac cina puiului, vine si tzutz mare ( asa sper eu sa vina la ora 19 dar parca vad ca adoarme si baiatul si el tot n-a venit, tzutz mic adoarme la 22-22,30)

va pup si o zi excelenta!

pup mamicile si iepurasii mici si mari, sanatate la toata lumea.

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui briza_marii
Mai fetelor, voi cu ce curatati faianta si gresia din baie? Eu o iau razna. Ale mele sunt grena lucios, si cu orice as spala ba se vede calcarul pe ele, ba raman pete asa ca atunci cand speli geamul si nu il stergi ca lumea. Eu am tot dat ba cu Ajax (miroase super a margaritar, dar zici ca e apa cu parfum -nu e bun de nimic), am mai incercat cu Mr Proper, cu o solutie de la Sano, chiar si cu Clinul de geamuri..nu reusesc sa le fac sa luceasca fara pete.

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)



Cred ca poti limpezi macar cu otet, sau solutie pe baza de otet.
Mai este buna si sarea de lamaie, dar cred ca e o solutie cam costisitoare.

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Salutare fetelor!!!

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase, ma bucur sa fiu iar printre voi, desi azi am o zi cam agitata. Piticul meu nu vrea si pace sa stea locului, numai dupa el sunt, ca are cel putin 2 cucuie la ordinea zilei. Acum doarme si eu merg sa ii pregatesc ceva papa. Pun mai tarziu meniul ca inca nu stiu ce sa ii fac.

Imi pare rau pentru iepurasi bolnaviori, noua ne e tare bine cu tratamentul homeopat. Nu mi-a mai racit deloc. O sa il opresc o luna pt vaccin, dar apoi il reiau. Cel putin pana trece vremea asta urata.

Merg sa vad ce am prin frigider sa ii fac de papa si revin.



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

wapi frumos bancul...mi-a placut

briza_marii eu curat cu cif....

oanaiacovita ma macina o curiozitate,eric merge singurel?? am vazut o poza cu tatal lui de mana,si am avut impresia ca merge singurel...


FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian13.09.1993

am cerut putere si viata mi-a dat dificultati pt a ma face puternic
am cerut intelepciune si viata mi-a dat probleme k sa le pot rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Stanucel face cativa pasi de la mine la taica'su, vine de la o masuta pana la mine, face 4-5 pasi, dar inca nu e sigur pe el. De mers, merge de o manuta, nu mai vrea sa il tin de amandoua.



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vladi sanatate copiilor!

briza, dupa ce speli faianta cu orice vrei tu, sau daca nu e cazul nu o speli inainte, dai cu hartie de bucatarie si cristasol sau cum se numeste solutia de spalat geamuri,pulverizezi pe faianta si apoi stergi cu hartie de bucatarie, e singura solutie sa nu ramana peste si semne, ramane perfect lucioasa

nafi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Eu sunt libera azi si am intors camara cu susul in jos. Am arunca o gramada si acum e cum imi place.
Nu stiudaca am mai zis dar noi am cumprata un ap cu 2 cam si s-au mutat parintii mei in el si eu in locul lor in apartamentul in care am crescut de 3 cam.
Si mi-au ramas o gramada de chestii de la ei. Avem principii diferite despre ce trebuie pastrat sau tinut intr-o casa sice nu. Oricum mai am schimbat si de modificat sa il fac cum imi place. In februarie ma apuc de pus si schimbat gresia si faianta
din bucatarie. Ca in baie deabia e pusa si bineinteles ca a fost aleasa de mine.

wapi - felicitari pentru dintisor

votat Bluekidoo

ate_09 - distractie placuta la munte

Andra - am vazut pozicile cu flacaul am si comentat pe acolo. E un frumos si cu par lungut si tunsulici

ami_84 - super tare Irina cu punga de pufuleti. Sunt mortali, dar in momentul ala iti vine si sa razi si sa plangi cand vezi cat ai de strans :D

Alecsandra - bine ai venit

castelanaC - super tare Castelanul pe olita

briza_marii - eu am acum in baie Ajax Baking soda si Mr Musculo


de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute
"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput