proprietate personal ingradita de altii!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

cum adica falsificare de semnatura
da, pamantul are cadastru, dar nu inteleg cum e posibil asa ceva.
adica daca cei de acolo gresesc, nuu ii i-a nimeni la raspunderedica eu pe ce platesc impozit
problema cu avocatii, am sunat la mai multi, si nu am gasit mare lucru la Targu Mures, nimeni nu a vrut sa ma ajute, adica sa ma reprezinte, ca e problema grea, mi-au zis
si daca legea ii obliga in 30 de zile, cum nu le poti face nimic
adica ei dupa ce principiu functioneaza, totusi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

cum adica falsificare de semnatura
da, pamantul are cadastru, dar nu inteleg cum e posibil asa ceva.
adica daca cei de acolo gresesc, nuu ii i-a nimeni la raspunderedica eu pe ce platesc impozit
problema cu avocatii, am sunat la mai multi, si nu am gasit mare lucru la Targu Mures, nimeni nu a vrut sa ma ajute, adica sa ma reprezinte, ca e problema grea, mi-au zis
si daca legea ii obliga in 30 de zile, cum nu le poti face nimic
adica ei dupa ce principiu functioneaza, totusi?



Eu nu sunt un exemplu bun (sper) ptr ca e vorba de Snagov, unde campionul bebe ivanovici impreuna cu primarul au improprietarit "revolutionarii" si din 15000 mp au dat cate 1000mp la 30 insi, asa ca eu m-am trezit ca "am declarat" la adiminstratia financiara ca am mai putin teren.

Avocatii cam fug de oamenii care au dreptate, ca nu dau atat de mult ca ceilalti
dar du-te inapoi si da-le cu "legea petitiilor" peste bot.
Uite aici articolul:

Ordonanta nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor

(astfel cum a fost modificata prin Legea nr. 233/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor)

In temeiul prevederilor art. 107 din Constitutia Romaniei si ale art. 1 pct. IV.7 din Legea nr. 751/2001 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante, Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta.

Art. 1.
(1) Prezenta ordonanta are ca obiect reglementarea modului de exercitare de catre cetateni a dreptului de a adresa autoritatilor si institutiilor publice petitii formulate in nume propriu, precum si modul de solutionare a acestora.
(2) Dreptul de petitionare este recunoscut si organizatiilor legal constituite, acestea putand formula petitii in numele colectivelor pe care le reprezinta.

Art. 2.
In sensul prezentei ordonante, prin petitie se intelege cererea, reclamatia, sesizarea sau propunerea formulata in scris ori prin posta electronica, pe care un cetatean sau o organizatie legal constituita o poate adresa autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor si ale celorlalte organe centrale, companiilor si societatilor nationale, societatilor comerciale de interes judetean sau local, precum si regiilor autonome, denumite in continuare autoritati si institutii publice.

Art. 3.
Petitiile adresate autoritatilor si institutiilor publice prevazute la art. 2 vor fi solutionate in termenele si in conditiile stabilite prin prezenta ordonanta.

Art. 4.
Conducatorii autoritatilor si institutiilor publice prevazute la art. 2 sunt direct raspunzatori de buna organizare si desfasurare a activitatii de primire, evidentiere si rezolvare a petitiilor ce le sunt adresate, precum si de legalitatea solutiilor si comunicarea acestora in termenul legal.

Art. 5.
Pentru solutionarea legala a petitiilor ce le sunt adresate conducatorii autoritatilor si institutiilor publice sesizate vor dispune masuri de cercetare si analiza detaliata a tuturor aspectelor sesizate.

Art. 6.
(1) Autoritatile si institutiile publice prevazute la art. 2 sunt obligate sa organizeze un compartiment distinct pentru relatii cu publicul, care sa primeasca, sa inregistreze, sa se ingrijeasca de rezolvarea petitiilor si sa expedieze raspunsurile catre petitionari.
(2) Compartimentul prevazut la alin. (1) inainteaza petitiile inregistrate catre compartimentele de specialitate, in functie de obiectul acestora, cu precizarea termenului de trimitere a raspunsului.
(3) Compartimentul prevazut la alin. (1) este obligat sa urmareasca solutionarea si redactarea in termen a raspunsului.
(4) Expedierea raspunsului catre petitionar se face numai de catre compartimentul pentru relatii cu publicul, care se ingrijeste si de clasarea si arhivarea petitiilor.

Art. 61.
Petitiile gresit indreptate vor fi trimise in termen de 5 zile de la inregistrare de catre compartimentul prevazut la art. 6 alin. (1) autoritatilor sau institutiilor publice care au ca atributii rezolvarea problemelor sesizate, urmand ca petitionarul sa fie instiintat despre aceasta.

Art. 7.
Petitiile anonime sau cele in care nu sunt trecute datele de identificare ale petitionarului nu se iau in considerare si se claseaza, potrivit prezentei ordonante.

Art. 8.
(1) Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.
(2) Pentru solutionarea petitiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autoritati sau institutii publice, termenul de 30 de zile curge de la data inregistrarii petitiei la autoritatea sau institutia publica competenta.

Art. 9.
In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile.

Art. 10.
(1) In cazul in care un petitionar adreseaza aceleiasi autoritati sau institutii publice mai multe petitii, sesizand aceeasi problema, acestea se vor conexa, petentul urmand sa primeasca un singur raspuns care trebuie sa faca referire la toate petitiile primite.
(2) Daca dupa trimiterea raspunsului se primeste o noua petitie de la acelasi petitionar ori de la o autoritate sau institutie publica gresit sesizata, cu acelasi continut, aceasta se claseaza, la numarul initial facandu-se mentiune despre faptul ca s-a raspuns.
Art. 11.
In cazul in care prin petitie sunt sesizate anumite aspecte din activitatea unei persoane, aceasta nu poate fi solutionata de persoana in cauza sau de catre un subordonat al acesteia.

Art. 12.
(1) Repartizarea petitiilor in vederea solutionarii lor de catre personalul de specialitate se face de catre seful compartimentului caruia i s-a trimis petitia de catre compartimentul prevazut la alin. (1) al art. 6.
(2) Functionarii publici si persoanele incadrate cu contract individual de munca sunt obligate sa rezolve numai petitiile care le sunt repartizate potrivit alin. (1), fiindu-le interzis sa le primeasca direct de la petenti, sa intervina sau sa depuna staruinta pentru solutionarea acestora in afara cadrului legal.

Art. 13.
Semnarea raspunsului se face de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice ori de persoana imputernicita de acesta, precum si de seful compartimentului care a solutionat petitia. In raspuns se va indica, in mod obligatoriu, temeiul legal al solutiei adoptate.

Art. 14.
Semestrial autoritatile si institutiile publice vor analiza activitatea proprie de solutionare a petitiilor, pe baza raportului intocmit de compartimentul prevazut la alin. (1) al art. 6.

Art. 15.
Constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza potrivit prevederilor Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici sau, dupa caz, potrivit legislatiei muncii urmatoarele fapte:
a) nerespectarea termenelor de solutionare a petitiilor, prevazute in prezenta ordonanta;
b) interventiile sau staruintele pentru rezolvarea unor petitii in afara cadrului legal;
c) primirea direct de la petitionar a unei petitii, in vederea rezolvarii, fara sa fie inregistrata si fara sa fie repartizata de seful compartimentului de specialitate. "


E, si acum spune-mi mie cine si cum va sanctiona nerespectarea termenelor??? adica seful ala care tb sa repartizeze petitia pt solutionare ar tb sa dea o sanctiune "disciplinara" sau cum?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cata nesimtire!Eu sunt mai nebuna asa, as inchiria un buldozer si i-as darama aluia gardul!
Olim, poate contactarea unui ziar, televiziune ceva care sa vrea sa faca un reportaj despre asta, ar misca putin lucrurile!Zic si eu...

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Hai ca ai gasit toti "priceputii" la primaria aia!!
De ce sa raspunda in 3 luni. Cererea ta nu intra pe legea contenciosului administrativ, respectiv nu sunt obligati sa raspunda in 30 de zile?!
Ar trebui sa raspunda mai repede, deoarece este posibil ca ei sa fi eliberat autorizatia de constructie a gardului (daca e de zid cu temelie in pamant!)
Cauta alt avocat. Nu neaparat din Targu Mures.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Cata nesimtire!Eu sunt mai nebuna asa, as inchiria un buldozer si i-as darama aluia gardul!
Olim, poate contactarea unui ziar, televiziune ceva care sa vrea sa faca un reportaj despre asta, ar misca putin lucrurile!Zic si eu...



Stii care e culmea pradoxurilor? Ca doar traim in romanica, si i-am batut de mult pe americani la posibilitati... ca nu poate darama o constructie fara autorizatie de demolare ...dar uite ca mi-a venit o idee...ce ar fi sa incerci sa obtii asa ceva? te duci pur si simplu la primarie si intrebi ce acte iti tb ptr autorizarea unei demolari, ca ai o constructie care nu-ti mai trebuie
asa s-ar putea sa apara cel care a ridicat constructia

sau poate reusesti sa gasesti pe cineva care lucreaza la arhive, dai o spaga si iti face copie la dosar, aici un avocat local te poate ajuta, ca ei cam asa fac
si uite ca mi-am adus aminte ca am o cunostinta avocar in turda, o sa-l intreb daca se pricepe si daca se deplaseaza.
daca vrei...


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
cum sa dau spagadaca terenul e al meu si am titlu de proprietate pe el din 2005 si tot de atunci am si platit impozit pe 2000 de m2, chiar nu inteleg
nu pot darama, ca cei de la primarie, adica doamnele respective, vicele si de la cadastru au spus ca daca daram ala ma da in judecata pe mine, deci stiu ele ceva, dar nu vor sa spuna, se simt cu musca pe caciula.
pai problema e ca nu e autorizatie pentru gardu respectiv, doamnele au zis ca ele nu stiu nimic, si ca v-or da o amenda proprietarilor gardului

am sa caut si aici un avocat ca poate mai usor gasesc la cluj, dar si de la turda e bun daca se deplaseaza
iar faza cua vocatii ca nu le merita situatiachiar nu o inteleg.
am sa astept cateva zile sa vad ce zice primaria, azi i-am sunat sa ii intreb si mi-au spus ca pe luni sa sun sa imi dea un raspuns oficial, ca i-am cam amenintatnu e frumos, dar vad ca asa esti cel putin luat in seama.
va tin la curent.
va multumesc pentru ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

totusi se mai palng functionarii publici ca au salarii mici, dar ce fac totusi pentru acei bani, daca astepti 3 luni sa descopere cine e proprietaru,,cand teoretic ei ar trebui sa stie acest lucru, mai ales ca sunt proprietara de 6 ani
sunt dispusa sa ajung pana in panzele albe, chiar daca v-a trebui sa cheltui banii, dar cineva trebuie sa faca ceva, sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

salutare
cum sa dau spagadaca terenul e al meu si am titlu de proprietate pe el din 2005 si tot de atunci am si platit impozit pe 2000 de m2, chiar nu inteleg
nu pot darama, ca cei de la primarie, adica doamnele respective, vicele si de la cadastru au spus ca daca daram ala ma da in judecata pe mine, deci stiu ele ceva, dar nu vor sa spuna, se simt cu musca pe caciula.
pai problema e ca nu e autorizatie pentru gardu respectiv, doamnele au zis ca ele nu stiu nimic, si ca v-or da o amenda proprietarilor gardului

am sa caut si aici un avocat ca poate mai usor gasesc la cluj, dar si de la turda e bun daca se deplaseaza
iar faza cua vocatii ca nu le merita situatiachiar nu o inteleg.
am sa astept cateva zile sa vad ce zice primaria, azi i-am sunat sa ii intreb si mi-au spus ca pe luni sa sun sa imi dea un raspuns oficial, ca i-am cam amenintatnu e frumos, dar vad ca asa esti cel putin luat in seama.



pai vezi sa nu te amendeze tot pe tine ca daca e pe terenul tau inseamna ca tu esti proprietarul, nu?

sa iti spun ce am constatat din experienta...cei de la primarie stiu tot, mai ales daca e vb de o comuna mai mica. Imagineaza-ti ca un gard din zidarie nu se construieste intr-o noapte, sa nu vada nimeni - nimik, materialele au fost cumparate si aduse de undeva, a muncit cel putin un om sa-l ridice. Du-te la birt, da ceva de baut si o sa afli tot, du-te la magazinele cu materiale de constructii si intreaba sau la femeia de la lumanari de la biserica din zona.
O sa afli si ce aveau la pachet la pranz muncitorii si daca isi faceau treaba sau nu. Eu asa mi-am verificat muncitorii care mi-au lucrat la gard, si am aflat ca imi vindeau din materiale sau nu veneau la munca desi eu ii sunam si ziceau ca se spetesc ei erau rupti in fund de stat la bodega. Dar bineinteles nu spuneam ca sunt proprietara intrebam daca stie cineva de unde sa cumpar mai ieftin decat la depozitul din zona sau caut un meserias ptr ridicat gard si facut put...din astea.

iar cei din primarie, care se faceau ca nu stiu nimik si ca nu au nimik la dosare...stiau tot, si chair stiau dupa numele mic, cunosteau perfect oamenii care cumparasera teren, ca macar ptr acte si tot venisera pe la primarie, dar la ghiseu sau oficial nu mi-au dat niciun raspuns. Am si acum cereri depuse de peste 3 ani, la care nu am primit raspuns. dar cand am gasit un "rat" am intrat direct in birou (pe la doseni) si am vazut planse si documente.



CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Aa, si am uitat sa-ti zic, dosarele ptr autorizarea constructiilor se faceau firmele unora de la cadastru din primarie, fratele si nepotul unuia de la registrul agricol se ocupau de constructii...

Eu m-am dus la urbanism sa vad ce e prin arhiva, erau 3 omeni in birou, 2 femei (care vedeau prin mine cand ma adresam, asta daca nu se uitau prin pereti) si un nene care nu a putut rezista farmecului meu personal si surasului meu, asa ca mi-a cerut dosarul sa se uite pe acte, inceput sa balmajeasca ceva acolo, ca ar trebui nu stiuce si nustiucum, ceva paralel cu subiectul, iar in timpul asta mi-a scris pe spatele unei hartii nr lui personal de telefon si nr de acasa. Cand s-a terminat programul si a ajuns acasa l-am sunat si mi-a povestit cum sta treaba si ce am de facut. Dar la primarie mu ne cunosteam


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

m-ai bagat in ceata cu totul/
adica sa dau spaga si sa mai umblu si cu camera ascunsa, cand e proprietatea mea
totusi in ce tara se intampla asta,a dica cei d ela primarie la ce isi iau salariile, chiar si asa mizerabile cum zic ei, sa ia spaga
si chiar nu se poate face nimic legal, fara spagi si fara a astepta 100 de ani??????
am sa ma duc saptama viitoare sa vad ce pot face, dar sincer mi s epare imoral sa dau o spaga pentu un lucru legal si obligatoriu, ca doar asta e treaba doamnei de la primarie, nu?
de aia e inginera acolo sa stie tot ce misca

si acuma sa fiu off topic, personajele de acet fel din institutiile publice, au postu; de munca pe viata, nu pot fii desradacinate de acolo?

Mergi la inceput