proprietate personal ingradita de altii!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Olim,hai ca nu e sfat juridic,dar du-te si intreaba in sat si vezi cine a facut gardul,ca tu stii ca umbla vorba!Macar afli cine si poate ei legatura cu el si rezolvatzi ceva!

Ca si respectiva persoana poate fi la o adica(ii acordam inca prezumtzia d enevinovatzie)o victima a celor d ela primarie care nu stiu ce fac!Imi inchipui ca satul/comuna aia nu are un milion d elocuitor s afie greu de gestionat!

incearca in sat si afla cine a construit!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

saptamana viitoare ajung la Tg Mures, sper si cred.
localitatea e destul de mare, vecini sunt doar cu case in constructii, deci nu prea se locuieste acolo, iar la capatul de jos este o fabrica de medicamente, o reprezentant de masini, deci sanse slabe sa stie aia exact ce e acolo, dar am sa incerc.
eu nu zic ca persoana si-a facut gardu ca asa a avut chef, adica ma gandesc ca nu e nimeni chiar nebun sa faca asa ceva, dar primaria ar trebui sa stie ce se intampla.
asta ma enerveaza cel mai tare ca se spala pe mana ca nu stiu, dar is ferm convinsa ca is erorile lor
dar m-am hotarat si vreu sa dau pe toata lumea in judecata, indiferent de care ar fii costurile, cineva trebuie sa raspunda pentru incompetenta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

m-ai bagat in ceata cu totul/
adica sa dau spaga si sa mai umblu si cu camera ascunsa, cand e proprietatea mea
totusi in ce tara se intampla asta,a dica cei d ela primarie la ce isi iau salariile, chiar si asa mizerabile cum zic ei, sa ia spaga
si chiar nu se poate face nimic legal, fara spagi si fara a astepta 100 de ani??????
am sa ma duc saptama viitoare sa vad ce pot face, dar sincer mi s epare imoral sa dau o spaga pentu un lucru legal si obligatoriu, ca doar asta e treaba doamnei de la primarie, nu?
de aia e inginera acolo sa stie tot ce misca

si acuma sa fiu off topic, personajele de acet fel din institutiile publice, au postu; de munca pe viata, nu pot fii desradacinate de acolo?


Acum imi da mana sa rad, ca au trecut ceva ani si am facut un pui de terapie , dar ma repet, i-am batut de mult pe americani, iar la couptie ne batem pentru primele locuri cu tarile africane. Stii ce am mai vazut eu in primaria aia faimoasa, o dama prinsa cu mita, intr-un flagrant. Nici intr-o mie de ani nu o sa ghiciti finalitatea!!!!
...
...a fost condamnata la 2 ani cu executarea la locul de munca!! Este ca mai mult nici nu spera?


Am vb cu avocatul din Turda, dc te intereseaza iti dau telul lui si mailul.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

multumesc mult pentru ajutor
astept detaliile cand ai timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

salutare
cum sa dau spagadaca terenul e al meu si am titlu de proprietate pe el din 2005 si tot de atunci am si platit impozit pe 2000 de m2, chiar nu inteleg
nu pot darama, ca cei de la primarie, adica doamnele respective, vicele si de la cadastru au spus ca daca daram ala ma da in judecata pe mine, deci stiu ele ceva, dar nu vor sa spuna, se simt cu musca pe caciula.
pai problema e ca nu e autorizatie pentru gardu respectiv, doamnele au zis ca ele nu stiu nimic, si ca v-or da o amenda proprietarilor gardului

am sa caut si aici un avocat ca poate mai usor gasesc la cluj, dar si de la turda e bun daca se deplaseaza
iar faza cua vocatii ca nu le merita situatiachiar nu o inteleg.
am sa astept cateva zile sa vad ce zice primaria, azi i-am sunat sa ii intreb si mi-au spus ca pe luni sa sun sa imi dea un raspuns oficial, ca i-am cam amenintatnu e frumos, dar vad ca asa esti cel putin luat in seama.
va tin la curent.
va multumesc pentru ajutor


"Ala" care? ca am inteles ca nu stii care e proprietarul.
Vorba cuiva care a scris mai sus: dar daca bagi buldozerul in gard?
Sau faci in pic de vilva. Te faci ca-l darimi. Inchiriezi un buldozer vreo 2 zile, care sa stea acolo.
Trebuie sa apara cineva, tb sa scoata cineva capul.
E terenul tau, darimi constructia. Daca apare careva sa zica ca e gardul lui ii ceri actele.

Si din cite stiu eu la orice sesizare/cerere/nelamurire scrisa tb sa se raspunda in 30 zile.

Inca ceva ... te poti duce la primarie, la cadastru si ceri in scris informatii legate de cadastrul vecinului, cum ca se suprapun cadastrele. Iar ei sint obligati sa iti furnizeze astfel de informatii ( mai nasol e acum ca cei din primarie s-au sesizat ).
Sau ceri un extras de informare din carte funciara si acolo ar tb sa apara proprietar si suprafata.
Si asta ai tot dreptul sa ceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Teoretic, gardul ala daca e din ciment ar fi trebuit sa aiba autorizatie.Primaria zice ca nu stie cine l-a facut, deci nema autorizatie!Asadar, darami ceva ce practic nu exista, n-au cum sa-ti dea amenda pentru ceva ce nu exista!Ia spune-le ca aduci buldozerul si-l darami, sa vedem ce se intampla!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Teoretic, gardul ala daca e din ciment ar fi trebuit sa aiba autorizatie.Primaria zice ca nu stie cine l-a facut, deci nema autorizatie!Asadar, darami ceva ce practic nu exista, n-au cum sa-ti dea amenda pentru ceva ce nu exista!Ia spune-le ca aduci buldozerul si-l darami, sa vedem ce se intampla!


Exact.
Pt un asemenea gard tb in mod sigur autorizatie. Asta o stiu 100%.
Daca acea autorizatie nu exista, in nici un cadastru gardul nu apare, pe nici un act nu apare, el practic nu exista.
Deci ... sa te amendeze pt ce?
A .... daca iese scandal si incepe lumea sa apara ceri si tu acte.

Fa un pic scandal si vilva pe acolo, pt ca altfel nu te baga nimeni in seama.
Si retine: la orice sesizare tb sa ti se raspunda in max 30 zile, sa nu mai umble cu abureala aia pe acolo.
Or fi zis 3 luni ca sa aiba ei timp sa se acopere si sa faca acte pt terenul alaturat si pt gard.

Am citit odata despre o intimplare asemanatoare.
Si cel mai tare sfat mi s-a parut asta:
angajeaza niste oameni priceputi si rapizi, care vin acolo si in max 2-3 ore iti ingradesc terenul TAU ( cu gard usor de sirma ) si eventual darima gardul vecinului.
Nu are proprietarul vecin altceva de facut decit sa te dea EL in
judecata. Sa vedem daca are pt ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Olm, nu m-ai zis daca ai primit mesajul meu.
Ti-am trimis pe mail nr de tel si mailul avocatului.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

multumesc pentru sfaturi
dicirstea, nu am primit nimic pe email
am sunat la primarie si ei spun ca nu au aflat nimic de terenm, dar ca au fost si l-au masurat si sunt 1600 de m2, deci mai trebuie doar 400, dar acuma asteapta sa vada ce spune politiaca ei nu stiu cine e proprietarul.
diun alte surse am aflat ca ar fii un avocat puternic din oras, si mi s-a spus ca am sanse foarte mici sa fac ceva
cand le-am spus celor de la primarie ca e acel avocat, au spus ca o sa il contacteze sa vada exact cum sta treaba

vineri am sa incerc sa ajung la targu mures sa vad ce spun nemernicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

multumesc pentru sfaturi
dicirstea, nu am primit nimic pe email
am sunat la primarie si ei spun ca nu au aflat nimic de terenm, dar ca au fost si l-au masurat si sunt 1600 de m2, deci mai trebuie doar 400, dar acuma asteapta sa vada ce spune politiaca ei nu stiu cine e proprietarul.
diun alte surse am aflat ca ar fii un avocat puternic din oras, si mi s-a spus ca am sanse foarte mici sa fac ceva
cand le-am spus celor de la primarie ca e acel avocat, au spus ca o sa il contacteze sa vada exact cum sta treaba

vineri am sa incerc sa ajung la targu mures sa vad ce spun nemernicii




Vezi ca ai PM.

Data trecuta am trimis pe yahoo, poate a intrat in spam.

Daca nu ai primit nimik scrie-mi tu un mail la care sa-ti raspund, sa fie la sigur.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput