Strumfi si prichindei iulie-august 2011(13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna burticilor!
noi maine mergem la control.
ne-au iesit analizele si sunt bune toate.
ramane maine sa facem si eco si sa le vada si nenea doctorul.

si eu imi doresc sa nasc la medlife. este f scump insa. sper sa reusim sa strangem destui bani pana atunci, desi e e sa i dai pe toti odata pt o nastere. insa decat conditiile din spital, tare mi-as dori sa nasc acolo.....dc ne decidem sa nastem acolo, o sa alegem pachetul cel mai ieftin.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
10+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Mamutz, multumesc pentru raspuns.

Eu sunt inca nehotarata cu Medlife-ul ... Si din cauza banilor (care nu sunt putini deloc, nici macar la varianta cea mai ieftina), dar si din cauza sigurantei mele si a lui bb ... Eu voi naste prin cezariana (mai am una la activ) si nu stiu daca sunt suficient de bine pregatiti daca Doamne fereste am probleme cu anestezia sau cu operatia ... La fel cu bb, nu stiu daca sunt pregatiti pt nastere prematura sau ce probleme ar mai putea sa apara cu bb nou-nascut ...
Asa, conditiile sunt super-ok (desi am inteles ca nu ti-l aduce pe bb la tine din prima zi, abia din a doua, timp in care ii dau lapte praf).
Eu prima nastere am avut-o la Municipal cu dr. Badiu si nu ma pot plange de conditii ! Singura problema a fost ca acolo erau maniaci cu alaptatul si mi-au adus bb la 2 ore dupa cezariana, cand nici nu ma puteam misca, motiv pt care nu a avut o pozitie corecta la san si mi-a facut niste rani groaznice ! Alaptatul a fost un chin in primele zile, lapte nu aveam ca aveam canalele infundate, bietul copil plangea tot timpul si era flamand, dar nu-i dadeau lapte praf, si nici nu m-au trimis la vreo pompa ca sa-mi desfunde canalele ...

Nici nu stiu cum e mai bine ... Cica daca ii dai lapte praf de la inceput, pe urma poate sa-ti refuze sanul ... Dar nici sa urle de foame 3 saptamani (cat am patit eu) nu poti sa-l lasi, ca poate-poate ti-o veni laptele ... Grea decizie

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

babyblue, burtocica si alte mamici care se gandesc la Medlife, contribui si eu cu ce pot si ce am auzit despre ei.
Am doua prietene care au nascut acolo, una gemeni (FIV) prin cezariana, cealalta un baietel nascut natural. Conditiile, atentia si grija cu care le-au tratat au fost deosebite. Au avut rezrva proprie, cu TV in camera, permanent monitorizate si ajutate de asistente. Existau si incubatore in caz de nevoie.
Si totusi, amandoua au stat cu emotii pana la iesirea din spitl tocmai pentru ca dupa cum se stie, in clinicile private nu ajung cei mai buni medici (sau cu experienta vasta) si nici nu sunt dotate cu aparatura speciala in caz de interventii speciale si complicatii. In astfel de cazuri tot la stat trimit mama/copilul. Acesta este si motivul pentru care accepta doar nasteri care se prevad a fi usoare.


La stat a nascut o prietena cu o sarcina toxica, cu coasere pt a o tine, multe complicatii (a stat ultimele 4 luni in spital cu perfuzii, un spital undeva pe langa Gara de Nord, nu ii stiu numele). La ea a fost invers: asistente gretoase si indiferente, salon comun cu toate neajunsurile lui. In schimb a nascut natural, fara probleme, cu o echipa competenta dar dupa care a trebuit sa mai alerge sotul cu plicurile ;)
La stat nu poti sti daca medicul tau chiar va putea fi cu tine(concedii in general).



Alegerea spitalului e o hotarare greu de luat, fiecare nastere e unica si imprevizibila. Dar cred ca pe masura ce evoluati in sarcina si stiti mai multe despre copil si despre puterea voastra de a accepta anumite situatii, decizia se va lua de la sine.

Mult noroc in orice veti alege si sanatate maxima!



13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3xutza_81 spune:

pup toate burticile!

ufff , abia v-am gasit!

maine mergem si noi sa aflam rezultatul analizelor de dublutest si poate ne spune si BB daca e baietel sau fetita .





Cu drag,

Alexandra, o fericita 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Buna seara si ici pe toate burticile! in fiecare zi citesc din urma...sa vad fiecare prin ce ati trecut...eu sunt la prima sarcina, pana acum singura problema care am avut-o au fost greturile nici acum nu m-au parasit complet...dar sper in fiecare zi :) maine ar trebui sa iasa rezultatele de la celebrul dublu test(daca as si gasit forumul asta inainte cred ca nu il mai faceam) Sper sa nu ma sperie
in rest, va de noapte buna

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3xutza_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Buna seara si ici pe toate burticile! in fiecare zi citesc din urma...sa vad fiecare prin ce ati trecut...eu sunt la prima sarcina, pana acum singura problema care am avut-o au fost greturile nici acum nu m-au parasit complet...dar sper in fiecare zi :) maine ar trebui sa iasa rezultatele de la celebrul dublu test(daca as si gasit forumul asta inainte cred ca nu il mai faceam) Sper sa nu ma sperie
in rest, va de noapte buna

14+



hai sa nu ne mai stresam asa de tare! tot maine am rez. :(
si eu sut tot la prima sarcina si pana acum toti din jurul meu mi-au zis ca dau in paranoia daca ma mai stresez asa tare.
vad un pericol in orice!

poate doamne doamne vrea sa fie bine!
fii optimista!
pup si SUCCES!


Cu drag,

Alexandra, o fericita 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Babylicious si Alexandra: succes cu rezultatul la dublutest! Mai usor cu stresul, e totusi un test bazat mai mult pe statistici.



Fetelor, sa va dau raspunsul pe email primit de la doctorul meu, dupa ce i-am cerut sa imi spuna care din cele doua varste ale sarcinii mele e cea reala - cea dupa calendar in care sunt in 12+ sau cea dupa masuratorile lui, dupa care as avea 13+:

"datarea in saptamini e totusi aproximativa (totdeauna plus, minus o sapt. si sonograma de la 18 sapt satbileste o data mai exacta dar nimic nu e matematic intr-o sarcina). Dupa 15 sapt (peste 2-3 sapt trebuie facut triple sau Quad screening care e f. important:poate fi facut pina la maxim 20 de sapt dar the sooner the better)."

Deci din cate vedeti tot in ceata ma lasa, si nu stiu cand sa imi planific celelalte consultatii la el. Ce doctor nebun! L-am sunat si ii intra robotul, dar o sa insist pana ma lamureste.

Iarasi ceva ce a spus intr-o doara si nu inteleg: vrea sa spuna ca acest triplu test care urmeaza este acelasi lucru cu Quad? Sau sunt lucruri diferite? Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Ai un medic cam zapacit, Ilida! nu stiu raspunsul la intrebarea ta, dar ti-au ieshit prost rezultatele la dublu test? sau nu l-ai facut? eu nu sunt stresata de rezultat, m-am exprimat gresit...sunt mai mult dezamagita de cat de irelevant e...si nefolositor mai ales daca nu esti dispusa sa faci celebra amnio ...
Oricum, bafta multa si sanatate si mai multa la toate


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele !

lissa am vazut ca ai niste carti de bucate in format pdf. Poti cumva sa la pui pe mail-ul comun, te rooooooog muuult!

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 16+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank">Filip si Anastasia - ae.jpg - concurs Klorane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Am intrat fuguta fuguta sa va pup pe toate inainte de nani. Ce surpriza Roxibarbu ca din a devenit . Asa s a intamplat si la Bebelu. Ea initial pusese , caci probabil asta isi dorea, dar apoi s a transformat in . Tu ce ti dorisesti Roxy?
Eu sper ca la mine sa ramana caci asta imi doresc.
Oricum, noi vom afla pe 8 martie sexul bebelui. Pana atunci la semnatura va fi
La mine simt in interior ca bebe creste, dar burtica nici ca se cunoaste. Deloc fratilor!!!! In fine, bebele meu masura 6.8 cm la 13 saptamani si 2 zile. Cele care va pricepeti la masuratori, puteti sa mi spune ti si mie daca e bine 6.8 cm la 13 saptamani si 2 zile?
Va multumesc.
Fug repede la nani si weekendul asta nu plecam nicaieri, deci o sa am timp sa intru pe site.
Noapte buna si pupici TUTUROR fara exceptie!!!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 14+ cu Imogen Tara 13saptamani si 2 zile
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput