Prietene la bine si la greu - 101

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata
monis da, dupa 2 zile, pt. ca oricum nu am putut sa ma deplasez decat dupa 24 ore si atunci putin, plus durerile de rigoare...

si mie mi se pare inutila lista cu amorezati, chiar si aia cu expresiile patentate...

unt noi nu prea servim decat daca e inclus in alte ingrediente, asa nu stie sa-l manance, se unge toata.





Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata si din Germanica, e servita! La noi nici nu ploua nici nu ninge si e intunecat ca naiba si mai e si luni

Mi-e cam somn ca trezirea a fost la 5.30 azi, ii picau ochii n gura inainte sa plecam spre gradi, a adormit pe drum...povesti de inceput de saptamana. In rest energie cat cuprinde, mofturele la masa (cred ca la ea in gura se va intampla ceva curand) si vrea sa fie dragalita non-stop. Numai fetele sunt asa sau si cavalerii?

Angi, Doamne ajuta, ma bucur tare ca si-a revenit

Dozz, vroiam sa zic ca am vazut si eu pozele cu scumpa ta si are niste falcutze numai bune de pupacit .
Apropos de fructe la micul dejun, ar fi ideal sa le accepte insa nu prea vrea asa le-am mutat in timpul zilei. Ce nu-mi convine este faptul ca face kaki in timpul noptii si s-ar putea(tb sa mai urmaresc) ca din cauza asta sa se trezeasca si sa re-adoarma greu. Eu tot sper ca atunci cand va avea mai multi dinti sa le descopere cu adevarat.
Untul daca este nefalsificat nu are de ce sa-i dauneze. Eu ii dau de cand avea 8-9 luni, nu in fiecare zi ci in fctie de ce mananca. Il consider grasime buna de care un copil de varsta ei are nevoie.

Ancutza de doua ori. De-abia astept sa ma uit pe listutza

Apropos de meniuri, am avut ceva premiere ieri si nu le-a refuzat:

Mic-dejun: iaurt si un biscuite (bicuitele inmuiat in suc de portocala si marul copt nu a avut succes)
Pranz: supa crema din morcov, ceapa si ghimbir, cu ulei de masline si crutoane (premiera e ghimbirul)
Cina: gratar din piept de pui cu orez basmanti (premiera), mango, busuioc proaspat si ulei

A mai papat si aproape o banana mica, BV si rondele din orez (ii plac din nou).


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

acu scriu si de pe comp, asa ca am si emoticoane etc

www.askdrsears.com/html/6/t061100.asp" target="_blank">de studiat

Diana super jucariile Montessori doar ca sunt cumplit de scumpe . Facem o afacere? eu fac ramele si bazele de lemn aici si ti le trimit in Germania, unde tu le pui accesorii ca la www.gamatoys.ro/detalii-produs/ro/3-viata-practica/64-rama-cu-fermoar" target="_blank">asta de ex si le vinzi. Ce zici?

Ramonika si mie mi-a zis dintarul ca pot alapta linistita dupa anestezie. 1-2 zile????

Lidia untul iese numai si numai din smantana dulce (cum e cea de la Dorna de ex), din cea acrisoara, cu gust ca de iaurt mai gras (de fapt asta si e ), nu iese, poti s-o bati o saptamana, pentru ca sunt obtinute prin procedee tehnologice diferite. Pe cea dulce o lasi putin afara de frigider sa nu fie rece, o amesteci in borcan cu lingura de lemn si se separa curand in unt si zara. Zara se arunca si se pune apa curata cu care il mai bati putin, apoi apa se arunca si gata untul


trage un pitic de mine... see ya




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Ancutz, multu de capitol nou si frumos aranjat, tocmai vroiam sa ma apuc aseara, dar cand sa va scriu ca-l fac, ai scris tu

Monis, si Alex ma tine la geam o gramada de vreme, pana se apuca sa bata cu palmele in usa de la intrare sa iesim afara, ori sa-mi aduca cizmele sa ma incalt. Am vazut poze cu un peisaj alb-alb

Raluci, bafta la analize!

Dozz, si eu as zice ca untul e ok, dar tb citit pe ambalaj sa fie doar din lapte u si cu alte balarii.
cu dereglarea ciclului, nu stiu ce sa zic, am si eu aceeasi problema ca si tine luna asta

deci: rusi n-am, stari deosebite nu, test negativ acum cateva zile . unde ma duc sa aflu ce am: la gineco sau la eco??

meniul de azi:
8.30 - tztz la trezire
10 - juma de iaurt (prima jumatate i-am amestecato cu cereale si a fost cahhhhh), vreo 100 de gr de branzica de casa de la Covalact si cateva bucatele de paine cu gem
pe la 13 va urma paste cu peste, dovlecel, ulei de masline
la 17 probabil niste supa de ieri
la 20 cereale cu lp inclus (astea depinde daca are chef de ele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Merci pt retetele de unt. Ar merita sa incerc (cica unii producatori strecoara untura in unt). Dzeu mai stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns na_bo spune:

Neata!

Ancutza - faina ideea cu mancarica

Monis- si amalia sta pe pervaz si se uita afara la pasarele sau masini, depinde la ce geam o duc, e asa scumpa cand ma ia de mana si ma duce la geam

Laura-un pumn de zapada de la noi, desi nu e asa multa ca in alte parti, sa-ti mai ia din starea nasoala

Unt eu ii dau la micul dejun uns pe painita, intre care ii ascund branzica sau ou, ca altfel nu le mananca sau painica cu unt si miere

Despre noi, Amalia are muci de vreo 3 zile si de ieri tuseste, aseara cand am pus-o la somn mi-a tusit vreo ora de numa, apoi azi noapte pe la 3 mi-a vomat si acum mi-a facut kk de vreo 3 ori si moale si urat mirositor. nu mai stiu ce areMa duc sa i fierb niste orez cu morcov la amiaza si sa vedem ce o fi

Pupici si o saptamana frumoasa

Natalia, fericita de Amalia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ziua buna

Mihnea e tot mucios si tuseste rar( mai mult cred ca tuseste fiindca se ineaca aavand nasul infundat, sau cu mucozitatile). Nu a facut febra ( starile subfebrile nu le socosesc, nici nu le masor il simt la mana ca e caldut dar nu pun termometrul. asa imi mentin moralul)

Maternitatea E Doamna, desi nu are problema stafilococului de la Cuza nu a fost o optiune pentru mine exact pentru politica de a tine bebeii departe. Am cunoscut mamici multumite cu acea politica. Mamici care se simteau prea obosite sa aiba ele grija de bebei imediat dupa nastere si, pentru ele, stilul de la E Doamna era perfect. Eu pur si simplu nu m-as fi simtit bine asa. Si la Cuza m-am simtit frustrata ca abia la 20 de ore am fost in salon cu bebe. Am avut complicatii si nu m-au lasat pe mine sa urc la salon prea devreme.

Licurici, cred ca ai dreptate cu listuta de amorezati. Una peste alta povestea asta e pentru alintul mamelor. Eu nu ma supar daca dispare
cuscri

Untul face parte si din alimentatia lui Mihnea. Mie imi parte ok. Este unt La Dorna ecologic

Raluci, sper sa reusiti repede cu bb2

Na_bo, sper sa fie o forma usoara de raceala


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Neata, fete dragi

Am scos si eu putin nasul din butoi, va salutez pe toate .Nici nu stiu cu ce sa incep.... poate cu multumiri pentru comentariile la poze .
Meniul nostru de azi...pfff...dupa o noapte cu multe treziri, plansete, tipete si titzi la discretie, a mancat cateva bucatele de paine cu unt si cascaval din farfuria mea, ca asta e invariabil micul meu dejun , fructele nu a binevoit sa le pape, asa ca a primit tot titzi. La pranz sper sa pape spanac cu ou si un catel de usturoi, iar seara iaurt.
In general dimineata noi am ramas pe masa de fructe, ce-i drept nu mai e asa de entuziasmata de ele ca pe vremuri, dar le papa.Azi nu am insistat pt ca toata noaptea a avut gaze si a durut-o burtica.Si pe langa masa ei clar vine sa ceara si de la mine din farfurie, indiferent ce mananc....asa ca ma pregatesc mereu cu ceva pt ea in farfurie daca mananc chestii interzise ei.
Sunt cam incoerenta, am dormit putin si prost...Ma duc sa mai prestez o cafea, va invit si pe voi la o ceasca....si sper sa revin mai la obiect si la subiect.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cuscri si la E Doamna este problema cu stafilococul auriu si probabil cu E-coli pe care cred ca l-am capatat de la sonda urinara. daca as fi stiut ca se poate asa ceva, mi-as fi luat eu o sonda noua, insa cine s-ar fi gandit la asa ceva, mintea romanului de pe urma...
iar faza cu copilul ca nu e in camera cu mama nu m-a deranjat prea tare, avand in vedere ce rau m-am simtit dupa ceza, la ce dureri sunt...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Fetelor ajutati-ma si pe mine nu ma lasa sa deschid la ce mai papa copilasi nostri, poate ma ajutati si pe mine imi vine mesajul respectiv:

You need permission to access this item.

You are signed in as maria.martisor@gmail.com, but you don't have permission to access this item. You can request access from the owner or sign-in as a different user. Learn more

Request access Sign in as a different user


Mergi la inceput