Prietene la bine si la greu - 101

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz

Ancutza, f buna initiativa ta cu lista de bucate!

Acum, un gand care ma tot macina: oare e bine sa le dam unt copiilor? nu mai bine ar fi sa lasam doar ulei de masline/struguri sau altceva, dar nerafinat? Mai nou mi-a intrat in cap ideea ca untul nu e asa bun si ca, daca se poate, sa-l mai amanam/diminuam in alimentatie. Voi ce stiti?



Sincer, dupa parerea mea untul este cel mai sanatos, nu este supus nici unui proces chimic. Daca nu ai incredere in produsele cumparate fa de casa. Smantana foarte grasa se bate pana iese apa din ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Neata si poftiti va rog la ...va doresc o saptamana minunata, sanatate maxima puiutilor bolnaviori

E aproape ora 8 si astept din moment in moment sa-l aud pe dragos povestind ...

Ancutza,multu de capitol,faina ideea ta...am mai scris si eu cateva "meniuri" in listuta

Dozz,tu cu ce rasnesti fulgii de ovaz?Mi-am amintit aseara motivul pt care nu le-am mai dat fulgi si sta punga intreaga;cu toate ca-i tineam la inmuiat cam 2 ore, tot ii simteau,nu stiu ce aveau ca ii cam scuipau

Raluci,asa mult l-am invidiat++++ pe Bubu la piscina... si eu am una relativ aproape de mine,intr-un timp (inainte de sarcina) aveam abonament la sala+piscina acolo... acum sa ma duc eu cu 2 nu se pune problema,iar in WE este cam full acolo, multi copilasi mai mari care iau lectii de inot ca sa nu mai spun de adulti



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Neatza si de la Arad,
Aici ca in povesti....... dau si eu pentru trezire.
Am avut o noapte tare grea, pityca nu a vrut sa doarma pana pe la 12:30, iar la 8 s-a trezit si acum face numai prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Niatza!

Ancutz, vin si eu sa imi dau cu parerea la prima pagina, parerea mea e ca listuta aia cu amorezati e cam inutila si in plus..Care se stiu amorezati se stiu..care nu..ce rost are sa stea acolo sa tot rulam pagina mereu..pam pam
Va pupez si va urez o saptamana minunata!sa reusiti sa iesiti de sub nameti, ca vaz la tiviu ca a tot nins in tara, la noi tot a plouat..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Rgagapie tu cum faci untul de casa?

Licurici aici e ca in povesti. De doua zile ninge si e totul alb. Iti trimit si tie niste zapoada daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lidia74

Rgagapie tu cum faci untul de casa?

Licurici aici e ca in povesti. De doua zile ninge si e totul alb. Iti trimit si tie niste zapoada daca vrei.

Lidia

Din smantana grasa (de casa daca ai de unde, minim 20% grasime), se bate (ca frisca) pana iese apa si apoi se lasa la scurs putin. Cu mixteru e mai rapid.
Nu tine-ti minte cand nu era frisca cum bateau din smantana? Eu stiu ca de multe ori o bateam cam tare de aproape se transforma in unt .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Neata si de la noi!

Poftiti inca o !

La B, de asemenea ninge, ninge, ninge.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

mneata!
Scriu si eu 2 vorbe rpd de pe tel cat stau cu Iulian sa se uite pe geam. E pasionat de statul in picioare pe pervaz sa se uite afara. Mereu ma trage de pantaloni sa-l iau in brate si apoi imi arata geamul :).

Miany daca vrei, iti iau eu jucaria de la Ikea si o pun la posta (doar ca nu stiu precis cand ajung).

Dozz si noi am trecut la mic dejun fara fructe imediat dupa un an cand a inceput sa le refuze. Acum i le dau spre seara. Dc zici ca nu ar fi ok untul? Si mie-mi pare mai sanatos decat alte lactate care sunt trecute prin multe procese tehnologice.

Ancutza multumim :*.

Trimit ca plecam la micul dejun. sa aveti o saptamana grozava.




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

mda...se pare ca de ce imi e "frica" nu scap

Dragos s-a trezit la 8, Eva doarme si acum....clar nu ii mai pot culca la pranz la 12/13 pe amandoi odata...poate doar cu f mult noroc sa vrea Eva sa mai bage asa repede un somn. Daca nu,se decaleaza cu somnul ziua,poate si cu masa de pranz, mereu va fi unul treaz,timp "liber"ioc ... asta e,pana la urma poate descopera si Dragos beneficiile somnului de dimineata si al celui de noapte cap-coada.



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Neatza,

Unt prestam si noi dimineata in functie de ce avem in program, oricum eu zic ca este un aliment sanatos, insa fructele au ramas ca si inainte intre 10-11 cand vrea cand nu

se pare ca pana acum nu am ovulat, ar fi trebuit zilele astea, am sa merg sa-mi fac analiza de prolactina sa vedem cum este.

Monis - welcome

Ancutz multumim de capitol

Many cum sunteti?

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput