Omul DC

Omul DC | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

« Omul DC » - sau cum se poate sparge orice regula reala dintr-o lume virtuala

Au trecut ani, multi ani, uneori am senzatia ca le pierd sirul, dar daca ma gandesc mai atent stiu ca fiecare an a insemnat ceva pentru mine. Insa de o vreme incoace ajung sa vad cum fiecare an inseamna ceva pentru altii. Traiesc intr-o lume agitata. Toti vin, toti pleaca, unii in sus, altii in jos, se imping, te imping, de multe ori nici nu te vad, habar nu au cine esti, habar nu ai cine sunt. Este agitatie, este vanzoleala, oamenii nu mai au rabdare nici pentru ei insisi daramite pentru altii de langa ei. Poti sa-i intelegi, pentru ca si tu esti parte din agitatia vietii, nu te distingi cu nimic si prin nimic special. Esti un produs inglobat perfect in acest total al vietii.
Cu toate acestea, anul care a trecut parca a fost unul de exceptie pentru mine. Culmea ironiei, omul virtual sparge orice regula a omului real. Ar trebui sa fie invers, sa se respecte atat de cunoscuta regula – nu te increde in virtual pentru ca poate o sa o patesti, si va fi pe pielea ta ! Nu stiu cum, nu stiu de ce si mai ales conform carei reguli, insa constat cu mirare, simpatie si de ce nu cu mandrie, ca sunt martorul unor anomalii socio-virtuale. Cred ca se naste o noua categorie umana :

« Omul DC ».

Asa am sa-l botez, « omul DC » este unic, este specific, este anormal de uman, anormal de dedicat, anormal de contrar oricarei reguli virtuale si anormal de contrar oricarei reguli existente in lumea reala.
« Omul DC » este necunoscut. « Omul DC » este virtual. « Omul DC » exista in viata reala si habar nu ai cum arata. « Omul DC » schimba destine reale prin gesturi reale, prin daruire reala intr-un spatiu unic virtual. Daca nu stiti, « Omul DC » se naste, traieste, plange, rade, se zbate, zambeste, creste moare si renaste in lumea unica numita DC. Nu este vorba de District of Columbia, ci de www.DespreCopii.com
« Omul DC » este un produs virtual al unui suflet real. « Omul DC » nu poate fi desfacut de lumea lui. Traieste intr-o simbioza perfecta in DC.
In acest an « Omul DC » a excelat. Stiam ca este capabil, am mai avut experiente cu « Omul DC », dar parca si-a dat in petec. « Omul DC » nu stiu daca asta si-a propus sau daca pur si simplu doreste sa socheze, sau sa sparga orice reguli.
Cred ca nu, « Omul DC » este asa – original, dureros de direct, dureros de iubitor, dureros de atent la necazul altuia, dureros de realist intr-o lumea virtuala. « Omul DC » nu are reguli sociale. « Omul DC » nu are defapt nici o regula decat aceea ca exista si prin existenta lui face un click si gata, schimba destine, transforma lacrimi de tristete in lacrimi de bucurie, sterge grimase ale durerii si neputintei si le transforma mirific in licarit al zambetelor de fericire. « Omul DC » nu este un vrajitor desi in mod cert face minuni. Cum ? Habar nu am. Asa…pur si simplu. Asa este el - « Omul DC ».
Nu poti sa spui mai nimic. Poti doar sa vezi, sa te crucesti, sa te bucuri, sa te miri si nu in ultimul rand sa-ti doresti sa fii la randul tau un « Om DC ». Pana insa sa iti dai seama ce si cum, ajungi sa fii la randu-ti « Omul DC ». Insa cand ajungi, parca nici nu iti mai dai seama cum ar fi fost sa fii altfel. Ti se pare brusc totul atat de natural si de palpabil si de obisnuit. Din acea clipa in mod magic tu un simplu nick, un click, un enter apasat, devii ceva unicat. Pur si simplu te transformi in « Omul DC ».
Cine nu crede il avertizez ca ii va trebui rabdare dar ar trebui sa citeasca cate putin din : Craciun cu suflet romanesc, Craciun pe pat de spital, Parohia Glodeanu va cere ajutorul, Bucurie de Craciun, Actiunea 3 sate, acestea fiind printre ultimele nazbatii ale « Omului DC ».
Acum stau si ma gandesc in noul an 2011, ce alte nazbatii va mai face « Omul DC » ? Ca e clar ca isi va da in petic din nou. Altfel nu ar mai fi « Omul DC », cel care sparge orice regula reala dintr-o lume virtuala. Hmmmm!!!


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Nu sunt un membru foarte vechi al comunitatii DC.Nici nu am excelat cu vreo postare inteligenta...intru pe Dc nu pentru ca am multi prieteni aici ci pentru ca aici este oaza mea de relaxare.

Aici sunt <un om DC> si imi place acest lucru...Cred ca lumea virtuala ii face pe oameni mai deschisi,mai increzetori in ei si in ceilalti.Omul este o fiinta dornica de comunicare.Aici isi pot deschide sufletul bucurindu-se sau suferind mai putin la comentariile celorlalti.

Cred ca multi prefera sa ramana in anonimat si sa se bucure de aceasta comunitate.Anonimatul le ofera o protectie"sufleteasca",desi pot comunica cu sufletul deschis...

Omul virtual este la inceputurile sale.

Probabil ca multi dintre copiii nostri vor deveni un om al Dc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

M-am inscris pe DC mai demult, nu mai stiu cand si nici nu vreau sa verific...am postat raspunsuri, cred ca am deschis vreo 2-3 subiecte.Am fost activa in unele topicuri, in unele m-am simtit in plus, la unele am raspuns lung si apoi am sters mesajele.
Am trimis pachete la umanitare, nu mi s-a raspuns....poate nu au ajuns, poate nu le-au placut....Am facut pauze, de DC, apoi am revenit....oricum disparitia si revenirea pe un forum e formala... "wau ce dor ne-a fost"....Hai sa fim seriosi cand nu mai stim nimc de cineva sunam....


Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Marius

ai surprins prin cuvinte inspirat alese, trairi ale multora dintre cei care scriu aici
si eu ma regasesc in descrierea ta

ma simt bine in aceasta piele DC si chiar mandra pe alocuri cand am reprezentat in viata reala parte a comunitatii

aici cred ca e lucrul care face diferenta, acest <om DC> transcende in realitate, in actiuni concrete pentru oamenii din jur

nu ramane doar la nivel virtual



Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

inceputul meu de lume



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Marius dragutz ca de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marius, tu stii sa scrii frumos, in cuvinte simple - despre oameni deosebiti. Ai acel calm si blandete ardeleneasca care lumineaza cuvintele.
Nimic din tot ce se intampla frumos pe acest forum nu ar fi posibil fara oameni care cred in bine si normalitate.

Multumiri tuturor celor care si-au donat putin din timpul lor pentru a aduce un strop infim de fericire. Multumiri tuturor acelora care nu au stat indiferenti cu mainile in san...






**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

marius, foarte frumoase cuvintele tale , multumim

desprecopii, cred ca exista foarte multa generozitate pe dc si chair ''omul dc'' e special, de admirat .. am convingerea ca exista mult mai multe persoane care ar dori sa se implice intr-o actiune umanitara.. eu am simtit asta de nenumarate ori insa nu e vorba de a sta cu mainile in san sau a fi indiferent... poate starea financiara nu permite, sau exista alte motive intemeiate

eu de exemplu m-am implicat pentru prima oara pe dc cu o suma super mica as fi dorit sa fac mai mult, mereu citesc actiunile de aici, insa ma implic in cele din belgia. mai precis le preiau pe cele ''belgiene'' si cunosc si alte persoane care fac acest lucru.

eu cred ca mergem pe drumul cel bun impreuna ...

un mic exemplu.. mihaita hogas , daca va mai amintiti, a aparut aici pe dc .. apoi a continuat la noi, pe rombel.. acum locuieste in Belgia cu un nou ficat , are un fratior mai mic sanatos .. il vad mereu la biserica e fericit .. si fiecare din noi am contribuit cu un strop .. cu ce-am putut..

ca sa inchei ''dizertatia''.. sa stiti ca eu am vizitat familii cu copii in spital, aici in belgia care nu aveau nevoie de nimic dpdv financiar.. dar nimic. simteau nevoia sa vorbeasca doar romaneste cu cineva .; despre nimic.. si sa simta ca nu sunt singuri abandonati intr-o camera de spital ..

si da, aici vorbim despre omul din noi.. omul dc . sau omul in general .. macar cu asta sa ne mobilizam si sa ajutam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Felicitari, omule!

Ce ar mai fi de spus, decat ca... omului DC ii pasa! Rade, plange, zambeste, iubeste, sufera, alina, ajuta... E OM!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Marius

Multumesc DC





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

---de la un OM DC cu vechime de 8 ani pentru toti cei care au tinut in vie acesta flacara

Multumim pentru cuvintele frumoase!!!

Mergi la inceput