Hipospadias (15)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurabogdan spune:

Buna ziua,

Baietelul meu de 2 ani a fost operat in iulie anul acesta de dr.Voinescu
am fost la control si dr.a spus ca operatia este ok.Mi-a spus ca trebuie sa scapam de pampers sa vedem exact cum urineaza.Insa
din ce am vazut jetul de urina este destul de subtire(sau poate mi se pare).Vreau sa intreb totusi cum iti dai seama ca jetul este normal ca presiune si grosime?
Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu stiu ca jetul trebuie sa fie cam cat o mina de pix

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

fantastik...conditiile de la Delta sunt la superlativ, la fel si personalul si toata atmosfera. Simti ca esti intr-un spital si ca toti se ingrijesc sa-ti fie bine...noi cel putin asa am simtit. Multumim si noi d-nei Eniko care a fost super amabila si ne-a raspuns prompt la orice nelamurire (cat a tinut de dumneaei). Asteptam operatia nr 2 si sper sa fim la fel de multumiti ca flaviansal....acum...avem aceeasi pb ca el la prima lui operatie dar avem multa incredere in dl doctor...
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna,
mi se pare mie sau de ceva vreme au cam aparut fistulele si la operatiile facute de prof hadidi?
oare de ce? pana anul trecut nu se vorbea de fistule la operatiile dansului.
dupa mine o operatie nereusita este cea dupa care apar fistule. ca doar de aceea eram cu totii suparati pe operatiile facute de dr basca, nu?
o fi din cauza faptului ca acum nu ii mai tine pe copii cu sonda decat 1-2 zile ........chiar sunt curioasa si as vrea sa aud si parerile voastre.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Dupa parerea mea, fistula nu e o problema majora. Scopul operatie e de reconstructie a uretrei. daca uretra e bine pozitionata si copilul face pipi prin noua uretra, fistula se repara usor. Importanta e functionalitatea noii uretre. Din ce am citit eu, nemultumirile fata d eoperatile facute de dr. Basca erau mai mult pt ca noua uretra nu era bine pozitionata. La unele operatii chiar a agravat gr H. Din gr1, devenise gr2. Adica mai mult rau decat bine. Pe cd o fistula inseamna ca nu s-au inchis bine toate straturile, dar asta nu inseamna ca uretra nu e buna.
Bine mie imi e usor acum sa vb, ca inca nu l-am operat pe pici. Dar dupa operatie, nu stiu cum o sa reactionez.
Multa sanatate si sa auzim numai de operatii reusite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Buna! Peste cateva zile se implineste o luna de la operatia noastra! Inca nu am putut vedea cum face pipi, pentru ca este foarte agitat si nu il putem lasa prea mult timp dezbracat pentru ca nici nu este igienic si cu siguranta s-ar lovi foarte rau acolo...asa ca nu l-am vazut niciodata urinand! Local, pare ca arata f bine zona dar nu stiu ce sa zic! Uretra pare la locul potrivit! Il asteptam cu nerabadare in Ianuarie pe domnul doctor sa vedem care este parerea dumnealui! Nu ne este frica de fistula, cu toate ca este evident ca am prefera sa nu aiba. Tot ce ne intereseaza este ca noua uretra sa ramana pe pozitia actuala stabilita de domnul doctor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

sincer pe mine chestia asta cu deplasarea de uretra de care s-a mai vorbit m-a bagat in ceata rau de tot. pana sa ne spuna danpopescu despre ea nici nu auzisem. am trecut prin 4 operatii din care 2 nereusite din cauza fistulei, si nici un doctor nu ne-a spus ceva despre o posibila deplasare de uretra. ( nici basca, nici hadidi).
dupa mine fistulele reprezinta o noua operatie, un nou chin pt copil. indiferent daca se pot rezolva la a doua operatie, pot aparea si dupa operatia de cosmetizare nu? si necesita iar o operatie , deci anestezii peste anestezii.........
si inca ceva, aceasta deplasare de uretra pana cand poate apare? ne putem trezi cu ea si dupa 1 an sau mai mult de la operatie, crezand ca totul este bine ?
cum am mai spus nu stiu despre ce este vorba si sincer acum chiar stau cu grija pana la un nou control.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviansal spune:

Sunt foarte putine cazurile in care copiii operati pentru prima oara, subliniez PRIMA OARA de prof.Hadidi fac fistula. La copiii care au mai avut si alte interventii de HS inainte de Hadidi am mai auzit ca au facut fistula dar problema s-a rezolvat la op. de cosmetizare.
...Noi ne-am numarat printre ei dar asa cum am spus suntem bine si nu a mai fost necesara sonda.
De uretra care se deplaseaza nu am auzit si nici nu vrem sa auzim
Acum problema care ne macina pe noi este decalotarea. Se implineste o luna de la interventie si ar trebui sa incepem ... dar ne este teama ... Voi cum ati procedat? La baie putin cate putin? Avea bb dureri?
Sanatate multa tuturor !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Asa este! Nici eu nu auzisem pana nu am patit! Despre fistula nu stiu ce sa zic, daca poate fi vina doctorului sau nu! Noua ne-a explicat foarte clar dl Hadidi cum vine cu ata atunci cand coase si ne-a explicat ca din acel moment depinde foarte mult de fiecare copil cum se inchide acolo rana si de mai multi factori, printre care si cat este de agitat...iar la noi, este deosebit de agitat, se loveste des in diferite zone si l-am tinut de la operatie si pana acum numai cu cate 2 pampersi pentru a incerca sa protejam zona aceea atat cat depinde de noi! Practic ne-a spus ca cele 2 zone sunt alaturate prin cusatura dar exista posiblitatea ca pielea sa nu le lipeasca perfect, iar asta nu cred ca depinde el! Este doar o parere personala! O sa incercam in weekend sa vedem si noi cum urineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiton spune:

buna tuturor,
se intampla si la hadidi sa apara fistule, si noi am avut si am fost operati doar de prof. hadidi, au mai patit si altii, insa nu este ceva foarte grav, se rezolva operator si gata!asta nu afecteaza calitatea de bun operator al prof. hadidi care este un profesionist adevarat.
dak va uitati pe net, cei operati de hs toata viata au hopuri: unora li se intampla ca atunci cand creste penisul cicatricile lasate de operatie sa obtureze uretra si sunt probleme la urinare si chin, altora li s/a intamplat sa apara fistule si dupa 20 de ani de la o operatie reusita...
hs e ceva f. urat, trebuie sa ne rugam sa nu mai apara probleme niciodata!sanatate

Mergi la inceput