certificat de nastere/deces

certificat de nastere/deces | Autor: abramburika

Link direct la acest mesaj

Am nascut pe data de 2 ian.insa, din pacate, copilul meu a trait doar 2 sapt. Ce am de facut acum in privinta actelor romanesti? Pana ajung la Consulat sa intreb care-s procedurile, ma lamureste cineva ce actre trebuie sa fac? Intati certificatul de nastere si apoi cel de deces?

____________________________________

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=0" target="_blank">fetita mea chic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Spitalul va elibera un certificat medical constatator al decesului care va trebui inregistrat la Oficiul Starii Civile. In cazul in care copilul este nascut mort, declararea nasterii trebuie facuta in termen de 3 zile iar in cazul in care copilul a fost nascut viu dar a decedat, termenul este de 24 de ore.
aici gasesti toate datele necesare, pt RO.

Abramburika, imi pare rau pt pierderea ta!


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Petro, nu stiu sa-ti spun ce proceduri se fac, si daca se fac..., insa trimite mail la consulat si intreaba exact ce ai nevoie, sau da un telefon.

Daca nu iti raspund repede la consulat, trimite mail la ambasada, cei de la Roma au fost mereu foarte draguti si mi-au raspuns foarte repede la mail si cu absolut tot ce aveam nevoie.

http://roma.mae.ro/index.php?lang=ro&id=90501 aici ai toate adresele unde sa trimiti mail, la Roma se trimite pe mailul unde sa fac programarile. La celelalte scrie la fiecare consulat mailul.

Nu are rost sa te deplasezi pana acolo doar ca sa ii intrebi.

...intre timp am mai gasit ceva sa te ajute
http://www.mae.ro/node/1458


eu credca va trebui sa faci certifiactul de nastere si apoi cel de deces. Cel mai bine sa le trimiti mail, le explici situatia si poate poti merge o singura data cu toate actele.




printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ayla - copilul a fost nascut viu si a trait 2 sapt.

ale - merci de informatii. Am sa scriu mail la Consulat sa vad ce ma sfatuiesc ei.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=0" target="_blank">fetita mea chic

Mergi la inceput