Cuantum concediu de maternitate

Cuantum concediu de maternitate | Autor: Valentina_D

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

Am si eu o nelamurire si as aprecia mult un raspuns. Pe perioada concediului de maternitate (pre si post natal) cu cat voi fi platita daca salariul meu brut este, de exemplu, 3500 ron? Calculul am inteles ca se face din brut, nu din net
Editez:E adevarat ca exista o plafonare? Am dat peste urmatorul articol si nu stiu cum ma afecteaza asta la plata :


Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pāna la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.




Multumesc frumos



23+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns???


Multumesc

23+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

nu mai stiu cum e acum legea, dar anul trecut se calcula din net indemnizatia ( si era pe ultimele 12 luni

Acel plafon de 12 salarii minime, care venea vreo 7200 Ron, e plafonul maxim lunar, adica daca intr-o luna ai castigat 8000 Ron, se iau in considerare pt acea luna doar 7200 Ron.

Avand in vedere ca zici ca brutul e de 3500 de Ron ,nu te afecteaza acest articol.

Poate mai intra cineva care e in tema acum cu legea ca sa te ajute mai bine.




printisorului Alessandro
UN VOT, VA RUGAM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este defapt intrebarea? Ce spune legea ai scris.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rea22ro spune:

Buna Marius,buna tuturor
si pe mine ma intereseaza subiectul: cum mi se calculeaza suma pentru cele 126 zile de concediu, in contextul in care:
< 01.10.2010 - salariu + drepturi de autor
01.10.2008-31.01.2009 - concediu prenatal
am fost in CIC 1 intre 1.02.2009-20.10.2010
21.10.2010 - 2.01.2011 - am avut salariu+venit impozitat si cu toate taxele catre bugetul de stat platite, contract pe perioada determinata/ proiect (~ 14 000 lei/ luna-brut)
din 3.o1.2011 - concediu prenatal

ceea ce ma intereseaza este:
1. ce luni se iau in calcul la stabilirea sumei
2. se iau in calcul drepturile de autor? (nu se platea CAS-CASS la ele atunci)
3. mi se ia in calcul intreaga suma lunara din perioada 21.10.2010-2.01.2011 ? (tinand cont ca este destul de mare/ luna)

contabilul nostru a "gresit" de fiecare data cand a fost o astfel de situatie pentru alte colege, niciodata in favoarea angajatelor.

m-ar ajuta un raspuns rapid, pana se vor calcula salariile/ ianuarie.
multumesc frumos,
raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai sa facem altfel. Te rog sa imi scrii aici sau pe mail mariuspernes@gmail.com veniturile tale (toate) realizate in ultimele (6)sase luni anterioare solicitarii concediului de maternitate si daca ai avut concedii medicale in acest interval perioada acestor concedii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rea22ro spune:

buna si multumesc pentru raspunsul prompt, Marius;
care sunt cele 6 luni pentru care sa iti spun veniturile, in contextul in care am avut CIC, 3 luni la serviciu si apoi am intrat in concediu prenatal? cele 3 luni de cotizare cand m-am intors la serviciu sunt clare, dar care sunt inca 3 anterioare? din CIC sau inainte de acesta? ce venituri? nete sau brute, din contract?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

3 luni CIC + 3 luni salariu daca am inteles corect.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rea22ro spune:

iulie-septembrie 2010 - CIC - 2 200 lei - net
octombrie - decembrie 2010 - salariu - 10 000 lei - net

multumesc mult de tot,
raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rea22ro spune:

Buna Marius,
banuiesc ca ai foarte multe de rezolvat; poti,macar, te rog frumos, sa imi spui care-i cadrul legislativ care reglementeaza acest concediu?
multumesc,
raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Buna ziua.
Si pe mine ma intereseaza baza legala pentru acordarea/primirea concediului de maternitate (prenatal si postnatal) acum in 2011.
Concret: sunt insarcinata in 14 saptamani (d.p.n. 05.08.2011). As dori sa solicit dr. de familie concediu prenatal de 74 zile, din 23 mai 2011. Pot face asta?Ma interesez asa de devreme pt. ca eu trebuie sa anunt angajatorul si eventual sa-mi si gasesc inlocuitor pe care sa-l formez in perioada asta...
De ce intreb: doua dintre prietenele mele care au nascut in 2010 au primit din partea dr.fam. raspunsul ca nu le poate acorda concediul prenatal decat dupa 32 de saptamani de sarcina . Asa ca acum sunt in ceatza si nu stiu cum sa pun pb. dr-lui de fam.
Mii de multumiri!

Cristina G.
13+

http://www.pregnology.com/pregnancy/08/05/2011

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput