LMA licurici ian-feb2009(134)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Multa sanatate lui Robert, Lucas, sa treaca tusea, Daria...si tuturor celor bolnaviori.

Selene cum e Daria?


Mamica de Daria-Ioana 15.08.2007 si Karina-Nicole 29.12.2008

Daria
Karina

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8352f415656e1fa1594ae5&source=category&category_id=12" target="_blank">FILMUL NOSTRU

Un vot, va rugam ad.jpg www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=0" target="_blank"> Daria chic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

hai sa va mai spun cateceva despre piciul meu.
adora animalele, are un cocos pe care il ia cam peste tot cu el, ii spune cocode. ii plac f mult desenele lion king si bob the builder.
s-a cumintit...a avut o perioada in care zgaria si musca copii, acum se joaca frumos. s-a facut baiat mare, ce mai...

duminica si-a bagat in nas o guma de sters dinaia de la creion. cum ma tot uitam eu in nasul lui sa vad cu ce as putea sa o scot, a stranutat si a iesit singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Cadia dar de ce le faci pe toate o data? Mult prea multe pt un corpusor asa de mic.
Noi am facut cate doua la distanta de 2-3 saptamani.

Eu cred ca cel mai la indemana termometru e cel de ureche. Noi numai din acesta am folosit si la pediatru tot term de ureche au. Mi se pare barbar sa chinui copilul cu termometrul in fund, mai ales ca e la o varsta la care pricepe si poate sa ramana cu aversiune fata de orice manevra in zona, exact cum spune si Cadia.


MIERE, am zis sa le fac pe toate la un loc din 2 considerente: primul ar fi ca pediatra este departe de noi (ea este in Buc si noi la tara)iar al doilea ar fi acela sa nu prelungesc durerea...adica sa nu impart "plansetele" si ale mele si ale lui bebe in mai multe etape.
In ceea ce priveste termometrul de ureche, eu am unul de acest gen dar nu mai gasesc instructiunile.Imi amintesc ca putea fi folosit de la o anumita varsta in sus. O sa le caut pe net.

Oricum Clara este genul care "nu suporta nimic"Orice facem, facem cu scandal, ca de ex: pieptanatul, stersul in urechi, spalatul pe cap, picaturi in nas sau urechi...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna si de la noi,

Azi Alexiuta scumpa face doi anisori. Ma rog la Dumnezeu sa fie sanatoasa si binecuvantata cu darurile cele mai alese! La fel, ma rog pentru toti copiii, sa aiba parte de tot ceea ce este frumos si bun pentru ca vietile lor sa fie fericite si luminate!

Selene, ceea ce descrii tu seamana f bine cu ce a avut Alexia in noiembrie. Numai ca noi am stat internate si tratamentul si-a facut efectul mai repede. Sper sa se daca Daria repede bine si sa nu mai trebuiasca sa faca injectii.

Irina, pai ieri ai fost prin cartier si nu ai trecut si pe la mine? Alta data, treci macar 15 minute sa stam la o cafea si sa iti tragi si tu sufletelul. Am vazut poze cu Andrei si este DULCE FOC.

Eu simt in ultimele zile ca traiesc inconjurata de persoane fara nici un fel de responsabilitate. Alexia a fost bolnavioara, a avut muci, tuse si in final, febra 39. I-am dat antitermice si totusi nu prea ceda iar dna dr ne-a sugerat sa facem o hemoleucograma sa vedem daca are indicatie de antibiotic. Zis si facut. Mergem la Euroclinic, ne ia sange, vine rezultatul cu numele sotului. Ei au inregistrat proba luata de la un copil de 2 ani pe numele sotului (ca era primul in baza de date) si au interpretat rezultatele in functie de varsta si sexul sotului. Deci, totul e iesit din normal. Am crezut ca mor. Bine, vad ca e o erore, chem pe cineva de la Medlife. Dna vine, ii ia sange Alexiei cu un nou tip de ace si eprubete, astept disperata raspunsul, intru pe site sa vad cum sta treaba si stupoare: proba nu a putut fi lucrata, sange coagulat! Era sa lesin, m-au apucat nervii dar m-am linistit. Vineri, ii luam iar sange si de data asta, cu siguranta la Gomoiu ca sa nu mai am surprize.

Deci, asta e Romania!

Pana una alta, dau de baut pentru Alexiuta!!!!!

Va pup!!!!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Cadia,l-am luat de pe net,am tot citit despre termometre,David fiind intr-o perioada aiurea cand era mai mereu bolnavior aveam nevoie de unul care sa nu-l trezeasca noaptea cand ii luam temperatura.Deci a iesit din discutie si ala de ureche,din acest motiv.A fost un pic mai scump decat altele sau la fel,dar e ok..am vazut si mai scumpe,cel putin in farmacii cand cautam eu si nici nu auzisem de firmele alea vreodata,dar nici nu-s o cunoscatoare in domeniu.
Nu am avut probleme cu el,mai putin ca dupa 2luni se terminasera bateriile,eu le-am schimbat,dar nu le pusesem bine.Copilul cu febra si eu fara termometru de i-am sunat pe aia si m-am luat de ei..L-am si trimis la Bucuresti la garantie,sa ma sune omu si sa-mi zica ca nu i-am pus bateriile bine si ca merge perfect.Se auzeau si rasete in fundal..in viata mea nu m-am simtit mai jenata si stanjenita.In buimaceala mea,nesomn si agitatia aia cu David care tot dadea din una in alta,nu mi-am dat seama ca de fapt nu am pus bine bateriile,eu am crezut ca se stricase...
Eu sunt multumita,ii iau temp apei cu el la baita,din camera,ca mi s-a stricat statia meteo si trebuie sa-i tin o temp ok in camera,nici sa-i fie frig,dar mai ales sa nu-i fie cald,ca el la caldura face urat rau,se deshidrateaza imediat.
Cauta pe youtube despre thermofocus si vezi ca sunt si filmulete demonstrative sau pe net si vezi daca iti convine modalitatea de luat temp.pup si sanatate multa.

AlexiaFlo,sa-ti traiasca,sa fie sanatoasa si sa aiba o viata superba,numai cu bucurii si impliniri.

David doarme pe canapea,orice i-as face el fuge noaptea pe canapea..ziua doarme in patutul lui..Eu am cedat de nesomn si am zis sa doarma unde vrea,dar nu pe jos..dar sa doarma ca sa dorm si eu.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc, fetelor, pentru ganduri si sfaturi!

Mai, eu nu stiam de branula la intramuscular. Nu mi s-a indicat aceasta optiune.

La consult a fost asa:

Am intrat, mi-au indicat patul unde sa asez copilul. "Dezbracati copilul". Ma apuc sa-i scot cizmulitele. "Dar de ce ii scoateti pantofii? Si de ce ii scoateti aici? (pe pat, adica). "Pai ca s-o pot dezbraca". "Pai eu am nevoie la piept". "Pai are salopeta, bluzita peste salopeta". "Desfaceti bretelele pe sub bluzita". Ma conformez. O asculta, se duce la masa, imi cere certificatul copilului, ma intreaba cate kg are, ce diagnostic are de la medicul de familie... Zice: "o trecem pe injectabil". Eu: "daca e singura solutie, si se poate trata acasa, treceti-o". Doamna pediatru continua sa scrie si imi tot explica. "Ampicilina cu Gentamicina, din Gentamicina se scot 0,8 ml si restul de 0,2 se arunca". Mai scrie ceva... Asistentele ii iau temperatura Dariei, avea 39, si zic: "imbracati copilul". Daria trage un tusit zdravan... "Puneti-i scutecul cum stiti, sa-i facem aici prima injectie". Ii fac prima injectie, ma muta pe un alt pat, s-o imbrac, iar ma cheama pediatra la masa, sa mai imi spuna sa renunt la Augmentin si la Rhinathiol, si sa luam Erdomed... Ramane Daria cu asistenta, o imbraca ea. Ma duc la copil, asistenta ne grabea, mai repede, mai repede, deja intrase un baietel, care urla si ala, cand sa plecam, doctorita imi intinde flaconul de Hidrocortizon si-mi zice: "la injectia urmatoare, cea de la ora 00, sa-i faca si asta, trebuie 0,5 ml, noi acum i-am facut 1 ml".

Repet, nu mi-a dat nicio schema de tratament clara, pe hartie, ca la prosti, doar verbala, si a omis sa imi spuna ca Gentamicina NU se face la 6 ore, ci la 12.

Acum am scapat de injectii.

Daria nu mai are febra, doar tuseste. Speram sa ne revenim cat mai curand.

Iar sunt datoare cu o tura de felicitari...

LA MULTI ANI micutilor licurici de ianuarie!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

LEDI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Alexia, sa cresti mare, sai fii sanatoasa si voioasa si sa-ti bucuri parintii in fiecare zi!

Multumim tuturor pentru urarile de ziua lui Lucas.
N-am mai facut febra azi noapte, in schimb tuseste ca un magarus si ii curge nasul ca o cismea.



Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009

http://www.foto-la.de/Lucas/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Eu ma tot minunez cand aud povesti cu bolnaviori din Romania. Aici orice cabinet pediatric care se respecta are un mic laborator. Lui Lucas i-au luat sange 3 picaturi din degetel si in 5 minute i-au facut analiza daca e bacterial sau nu iar la fel exudatul din gatut a durat 10 minute si ne-a spus pe loc daca este streptococ sau nu. Acum inteleg ca nu orice doctor din Romania poate isi permite echipament scump, dar Euroclinic sau Medlife? Pai daca nici astea nu au bani...De ce trebuie chinuiti copilasii cu ace si epubrete?

M-am ingrozit cand am auzit cate medicamente ia Daria. Am numarat 6 sau si mai multe. Aici la copii asa mici nu se da nimic, doar daca este bacterial se trece pe antibiotic oral, n-am auzit inca pe nimeni cu injectabil. Poate la pneumonii sau boli grave, cu internare, dar asa...Altfel si la antitermice ni s-a spus sa-i dam doar daca este vizibil ca nu se simte Lucas bine din cauza febrei. Daca copiii suporta febra bine nu li se da nimic, nici la peste 39°C. Si cum Lucas suporta febra foarte bine, la 39,5°C sarea prin casa ca un manz, i-am dat in 5 zile doar de vreo 4 ori paracetamol. In rest, sirop de tuse si picaturi pentru nasuc.
Cateodata mi se pare exagerat de putin, dar pana acum n-a fost niciodata nevoie de mai mult si prefer de o mie de ori asa decat invers.

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009

http://www.foto-la.de/Lucas/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

ALEXIA sa cresti mare fetita frumoasa

FABI

Sanatate multa bolnaviorilor: Lucas, Robert, Daria

Of Selene eu numai cand aud de genta injectabila ma apuca nishte draci de mor...asa a primit si Razvi asta-vara genta injectabil si pe deasupra si degeaba plus alte inca 15 medicamente care nu l-au ajutat decat sa ajunga la pneumonie...la Gomoiu s-au crucit medicii cand au vazut ce avea bietul copil pe picioruse de la injectabilu' lui peshte...branula direct. Acum mami s-a invat minte si la primul simptom ma chema sa aduc baiatul la Buc.

Asparagus e bine ca Lucas suporta bine febra...asa sunt si eu. Cand eram mici si faceam si eu si fratele meu febra, eu la 40 saream in pat, fratele meu la 38 era lesinat ca o matza...din pacate Razvi nu prea ma mosteneste.

Bebelusi la noi a mers foarte bine sab-simplex-ul...asta dupa ce incercasem si debridat care nu a avut nici un efect. Din pacate se pare ca nu e un leac unic pt toti copii asa ca va trebui sa le iei pe incercate sa vezi cu ce ii merge bine Irinei. Eu ii puneam in fiecare biberon picaturele de sab-simplex si a fost ok. Acum la voi e mai dificil ca Irina e alaptata...by the way, suge mai bine acum?

De cateva zile adoarme si Tzumpi al meu singurel (adica fara sa fie leganat pe picioare)...dar numai cu suzi...si eu vroiam sa i-o scot, insa se pare ca are alte planuri. Are una rupta pe care cand i-o dau o arunca cat colo si cere "ata" - alta. Sper numai ca o sa scapam de ea pana vine no.2 ca altfel parca-l vad pe Razvi ca fura suzeta bebelului.

No. 2 e Ok, creste, inimoara bate, totul este in parametri...eu imi mai revin cu capul usurel, usurel. M-am hotarat sa sar peste dublu, triplu si cvadruplu test si mergem direct la amniocenteza...ca sa fim siguri.

O zi frumoasa si multi

Crisspy, fericita de Razvi si 7 sapt

Mergi la inceput