Gravidute&Mamici de IASI(124)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella10 spune:

Inesa felicitari!!!

Lacra multa sanatate!!!

Am fost si eu ieri la control,totul este bine...mi-a zis sa stau linistita,sa nu mai fac efort...chestii de astea...

Andreea nu stiu ce sa-ti raspund....

O zi frumoasa!!!
Va pup!!!

Ella mamica fericita de BIANCA ANTONIA(02.02.2008) si Sofia Maria 27+

vine bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Inesa, felicitari
Sa fie intr-un ceas bun, o sarcina usoara si un bebe (sau 2doi) sanatos (sanatosi)

Pupici la fete frumoase




Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

andreea_mdm

am cautat pe net legatura intre prob prietenei tale si sarcina si am gasit cate ceva, ti le atasez unul sub celalalt:

1.Adriana, eu am avut in sarcina Pitiriazis rozat, la vreo 4 luni, prin aprilie, deci...se uita dr stramb la mine, ca nu mai intalnise boala la gravide...Mie imi aparusera niste mici pete rozalii-albicioase, un pic uscate, neusturatoare, nemancacioase, nepuragtive, dar care mareau si se inmulteau. Prima a parut pe un picior, apoi pe celalalt, pe burtica, pe maini...Dr a zis atunci ca nu se stie exact cauza aparitiei, dar s-a observat ca apare cand pacientul tocmai s-a vindecat de o raceala/viroza. Ca tratament, mi-a prescris Advantan crema (odata/zi in strat subtire), cica se putea si cu antibiotice, dar nu era indicat. Cert e ca in 2 saptamani deja se atenuasera petele, iar in alte 2 saptamani disparusera.

2.

Mie mi-a aparut prima data in timpul sarcinii acum vreo 4 ani...mi se ameliorau petele cu Dermovate...mi-au disparut la cateva luni dupa nastere.Petele erau putine si mici.In primavara asta mi-au aparut din nou.La inceput putine dar cum a venit caldura s-au inmultit si s-au marit.Cum traiesc intr-o zona cu temperaturi zilnice de peste 40de grade si transpir foarte mult,mi s-au intins pe tot corpul mai putin pe fata.In final am ajuns la medic si din prima privire mi-a spus ca e pitiriazis rozat mai ales ca nu ma mananca.Oricum am facut si analize dar mi-a spus sa fac cel putin doua dusuri pe zi(cateodata facsi mai multe din cauza calduri),mi-a spus o sa treaca singur(cu caldurile astea probabil ca va trece abia la iarna),mi-a dat doar un sapun medicinal pe baza de aloe si mi-a spus sa ma protejez de soare.I-am spus ca foloseam in Romania crema Dermovate si mi-a spus sa nu o mai folosesc daca nu ma mananca deoarece este foarte puternica si subtiaza pielea.Am rugat-o pe mama sa-mi trimita din Romaia un medicament naturist care stiam eu ca e bun ptr cresterea imunitatii si petele au inceput sa dispara(acum am vreo5 luni de cand mi-au aparut)dar cum nu am avut decat o cutie,petele au reaparut asa ca voi incerca sa mai obtin medicamentul respectiv.Nu-l recomand doamnelor insarcinate ca nu sunt medic si nu stiu ce efecte poate avea in timpul sarcinii.Medicamentul se numeste IMUNOSTIM si se gaseste in magazinele sau farmaciile cu produse naturiste.Multa sanatate tuturor suferinzilor si nu disperati.Rabdare...


3.Sunt insarcinata in saptamana 28 si am Pitoriazis Rozat. Doctorul mi-a spus ca nu afecteaza sarcina si dispare de la sine. Mi-a dat ulei de dus Eucerin si Bepanthen crema pentru a calma pruritul.


multa sanatate la amandoua!!!!




kmy 27+ IUSTIN-GEORGE
DPN 18.04.2011
(12.04.2011 dupa morfologia fetala semII)
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

inesa


felicitari!!!!

kmy 27+ IUSTIN-GEORGE
DPN 18.04.2011
(12.04.2011 dupa morfologia fetala semII)
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mdm spune:

Iulia eu tocmai am venit de la balneo! am fost la Arcadia. Medicul e cam tanar, dar destul de dragut! si au acolo tot ce le trebuie. Si eu am probleme cu coloana , de aici si durerile mari de spate care s-au accentuat pe sarcina si care se resimt si pe peretele toracic. Nu au putut sa imi faca nimic acum pe sarcina, mai ales din cauza placentei joase. Am fost si la gastro si nu am nimic la ficat, bila, splina. Ma doare datorita burtii care creste si e destul de maricica si apasa pe acolo, sau trage in jos. dar si din cauza coloanei care imi face probleme cand stau in picioare sau sezut si durerea se resimte mai peste tot!
Pup!

...asteptand o minune in viata mea!
23w+
Daria-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mdm spune:

Multumesc Kmy! Am intrebat si eu azi pe la medici si toti mi-au zis ca nu e nici o problema pt fat!
entionez ca respectiva graviduta e sora mea, de aceea ma panicasem! Va spusesem de ea mai pe la inceputurile conversatiilor noastre. Cand eu aveam 14 sapt, ea m-a sunta si mi-a dat vestea. era insarcinata in 7 sapt! Multumim si sarcina usoara si voua la toate!

...asteptand o minune in viata mea!
23w+
Daria-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna seara

Lipsesc si eu un pic si am de citit o gramada

INESA, felicitari, vine perechea pt BIA... sarcina usoara si bebe sanatos...


Iulia, multa sanatate,

Bun... eu sapt asta am avut-o plina... cu bune si cu rele
1. finutul e bine, asteptam sa iasa din spital... Cumatra a cerut rezerva la Cuza sa fie singura... am vb cu ea azi si a zis ca de papat -papa dar a dat jos 250g... dar e bine
2. Sotul NU mai e instructor auto de vineri.
3. Azi am fost la Arcadia si am dus o matusa... , operatie de cataracta -ochiul drept. PT Spital numai cuvinte de lauda, operatia cica a iesit bine, am vb cu ea la telefon, merg dupa 6.30 la ea in vizita
4. Imi pleaca prietena cea mai buna in Anglia ... sa caute loc de munca acolo
In rest... mai bine, Darius e cu aceeasi problema are nara stanga infundata... ia dat medicul de fam solutie si mi-a zis ca tusea se datoreaza acestul fapt, merge la copii... si suntem multumiti
Eu cu serviciul, casa si treburile de zi cu zi.



Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! Am lipsit un pic! Au fost parintii la noi, pe mama am mai retinuto 3 zile! Relaxare pt noi si bucurie la copii!

Inesa felicitari! M-a emotionat vederea testului!
Ani un gand bun pt voi!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Lacra,
am lasat informatiile solicitate prin Inesa pe mess

Numai bine, sanatate multa

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb2f.lilypie.com/P2KQp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri.

Oana, deschid acum PM.

Mergi la inceput