NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu stiam (sau ma rog, am presupus, avand in vedere cate stie) ca Mihaelka e profesoara de limba romana, sau in orice caz are legatura cu Facultatea de Litere.
(pe aia cu "sfara-n tara" o tineam si eu minte dintr-o emisiune unde explica Pruteanu diferite expresii. Oare acolo auzisem ca "a nimerit ca orbu'-n Braila" provine de la ceva gen() "a nimerit orbu' in Braille"?...)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Eu stiam (sau ma rog, am presupus, avand in vedere cate stie) ca Mihaelka e profesoara de limba romana, sau in orice caz are legatura cu Facultatea de Litere.
(pe aia cu "sfara-n tara" o tineam si eu minte dintr-o emisiune unde explica Pruteanu diferite expresii. Oare acolo auzisem ca "a nimerit ca orbu'-n Braila" provine de la ceva gen() "a nimerit orbu' in Braille"?...)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever



E foarte tare faza cu Braille, nu m-am gandit vreodata sa fac legatura cu orbu' care nimereste Braila.

Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Aradencele alaturi de maria_rubi

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici plecat in ceruri


Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

sfara in tara si caine surd la vanatoare, pe acestea le stu eu ca fiind corecte.

S-a discutat despre "noi-nascuti"?

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu inca; dar bine ca l-ai mentionat :)

"nou-nascuti" este corect, nu?

32 +

Mai avem 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Are o oarescare legatura.
Din cate imi amintesc, de exemplu vb. "a fi", imperativ, forma negativa pierde un "i".
Fii bun!
Nu fi rau!

Asta stiu sigur ca asa e.
Dar cred ca doar verbul "a fi" se scrie la imperativ negativ cu un singur i.


nu, nu doar verbul "a fi", ci la orice verb, forma negativa a imperativului se formeaza prin "nu + infinitiv". cum verb la infinitiv cu doi "i" nu exista, se aplica la toate cele terminate in "i" (va rog, nu ma puneti sa-l conjug pe "a sti" sau "a citi" la imperativ, ca-mi da cu virgula )

edit, ca eram cu mintea pe campii: "a citi" are imperativ, clar, numai ca nu pierde nimic. insa la forma negativa are tot un singur "i" - Citeste! Nu citi!


acuma s-ar putea sa ai dreptate, si "a fi" sa fie singurul verb terminat in "i" la care poti folosi imperativul, insa ideea era ca nu-i el vreo exceptie, ci ca i se aplica o regula clara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Verbul "a sti" are si forma imperativa: "Data viitoare sa stii(cunosti)!".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Eu stiam (sau ma rog, am presupus, avand in vedere cate stie) ca Mihaelka e profesoara de limba romana, sau in orice caz are legatura cu Facultatea de Litere.


O, nu, e mult mai rau de-atat:)) Mihaelka e lingvist si face cercetare iar 'clasele' pe care le preda nu-s de romana


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Sfara, bre, nu sfoara.
E vorba despre semnalele cu fum care dadeau de veste (si noi ca indienii), ce treaba are sfoara aici?


dex:

sfara s. f. – 1. Fum, fum inecacios. – 2. Miros greu, miros de carne sau de grasime incinsa. – 3. (Inv.) Sacrificiu. – 4. Anunt, stire. – Var. Mold. sfara. Sl. skvara (Miklosich, Slaw. Elem., 44; Cihac, II, 337). Sensul 4, azi aproape exclusiv sfoara, în expresia „a da sf(o)ara’n tara” „a face cunoscut”, fara indoiala din sensul inv. de a comunica #537;tirile importante prin focuri de straja.

Deci e corect si sfoara, desi initial incorect.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Verbul "a sti" are si forma imperativa: "Data viitoare sa stii(cunosti)!".


Sper ca e doar o gluma cu gust indoielnic.

Conjunctivul

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=SftMo7XkXps" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput