Colectia de toamna-iarna 2005 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

lavi
sfatul meu de Varsatoare pentru o mama de Varstoare este sa o impingi de la spate. Eu as fi vrut sa fiu mai impinsa. Si sa afli ce-si doreste ea sa faca. Asta mai incolo in viata, cind ajunge al rascruce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap ma bucur mult ca e mai bine Andrei!
Incearca sa-i mai distragi atentia cu carticele, joculete, probabil faci asta deja. Inca o sugestie, incearca tu sa ai o atitudine mai buna, sa nu te enervezi si sa te deprimi tu, ca sa-i transmiti o stare buna lui.

Bianca & Bic multumesc mult de opinie!
De citit Silvia citeste carti daca o prind (de exemplu am cumparat aseara o carte cu troli de la RAO (primul volum, vad ca sunt 4, i le iau si pe celelalte daca asta ii place pana la sfarsit), foarte misto colectie au RAO pt copii mai mari Corap inca o data sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca i-ai deschis apetitul Silviei pt carticelele alea de la RAO), vad ca acum ii plac cartile semi-realiste, semi-fantastice. Le citeste "in gand" si se distreaza citind, ii chiar plac mult.
Ii mai citeste Nataliei cu voce tare din cartile lor cu zane, cu povesti, cu printese, sunt mortale amandoua cand Silvia citeste si Nati asculta
Alte carti care nu ii prea plac - trebuie impinsa de la spate cu cititul, dar am observat ca la cele care ii plac (gen cele semi-fantastice) citeste singura cum apuca un timp liber.
Mai citesc si prietenele-colegele ei, ceea ce e "de bine".

La matematica lucreaza in plus daca ii aducem aminte, lucreaza cu placere, dar nu din proprie initiativa. Mai lucreaza in plus in vacante la bunici care sunt profi de mate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Pupam si noi bolnaviorii, sa va faceti bine cat mai curand!

Meems, sanatate multa mamei tale, sa aveti un rezultat cat mai bun si multa incredere!

CristinaH, sper ca e bine si cu mama ta.

Sa va auzim cu bine pe toate!

PS. Eu sunt zombi dupa o saptamana intensiva pe la serv, si continui cu treburile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen!

Nasoala treaba cu problemele de sanatate din ultimele zile. Speram sa teaca repede!

Corap, ma bucur mult pentru vestile mai bune! Sanatate multa si nervi de otel! Cum de s-a ajuns la o forma atat de nasola? Mi s epare infricosator...

Meems, pupam si ochisorul Riannei, sa se vindece curand! Tinem pumnii stransi pentru mamica ta draga!

Cami, imi pare tare rau pentru sora ta. Foarte multe cazuri de pierderi de sarcina aud mai nou... Dar las' ca o s afie bine data viitoare!

Maria, spor la treaba!

Feli, uite: http://www.youtube.com/watch?v=sKCq-OpUWgM


Lavi, mama mea e varsatoare si stii cum e. Eu as zice ca atitudinea ta e suuper ok si as face la fel. Adica un fel de libertate administrata. Eu cred ca Silviuk va fi din ce in ce mai competitiva, odata cu trecere timpului, fara sa trebuiasca sa faci tu ceva expres. tatal meu tot varsator a fost si avea aceleasi trasaturi ca si mama, competitivitate dusa la extrem. Deci nu cred ca e cazul s-o mai impulsionezi si tu.

Eu de maine sunt oficial in sesiune, week-end-ul asta am stat inchisa in casa si am invatat/lucrat la proiecte.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

corap, prietena mea care a stat cu copilu' 7 zile in spital cu scarlatina, si la izolator pe deasupra, s-a mai "scos" cu filmulete pe laptop. tot pe laptop exista puzzle online (nichita e dependent). sanatate multa si sa ne dai vesti. eu m-am speriat de ce mi-ai zis, pare grava posibilitatea cu infectia catre creier. inainte sa o patesti tu, auzisem un caz nasol de la o colega. acum chiar sunt speriata pt ca nichita are sinuzita.

lavi, votez impinsu' de la spate. sunt fan. am mai explicat de ce.

monet, ce mai faceti?

meems, inarmeaza-te cu rabdare antipraf la renovare. plus ceva munca. eu, de exemplu, prefer sa sterg zilnic in cazuri de-astea (praf, moloz, spalat podea etc), desi stiu ca se face iar, la fel, dimineata, cand revin muncitorii, si asta fiindca ma deprima prea tare sa ma culc si sa ma trezesc calcand in mizerie pana la glezne. asa macar am un sentiment bun cand ma duc la culcare. dureaza putin dar merita:)

cami, imi pare rau pt pierderea surorii tale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Corap, cum ziceam si mai devreme... sa ajungeti cat mai repede acasa, reparati. pentru Andrei.

Va multumesc de sustinere si sfaturi
Morgano, stiam si eu ca musetelul nu e indicat, e un mai mare purtator de microbi. De cand am inceput cu picaturile, ochii Riannei sunt mult mai bine. Insa continuam, indicatiile spun 7 zile. Suntem abia la ziua 3 si Rianna imi numara pe degete de cate ori i-am pus si incearca sa ma convinga ca e destul.
Apreciez gandurile bune pentru mama mea , sper sa primim vesti pozitive dupa miercuri.

Lavi, mama mea e varsator si a fost mereu o persoana foarte ambitioasa, desi la unele chestii poate a avut nevoie de un usor impuls, cam asa ca Silvia cu problemele suplimentare la matematica.

Anda, asa fac, exact cum zici tu, legat de santierul din casa. Ieri de trei ori am maturat pe jos si o data am dat si cu carpa uda, desi azi se reia mizeria. Insa incerc sa protejez cat pot camerele care nu-s afectate de constructie, sa nu caram moloz si pe-acolo, ca praf oricum se face in toata casa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

'mneata!
in sfarsit nu mai scriu de pe mobil, ca mi-au mancat ficatii diacriticele
multumim, anda, de sfaturi de omorat timpul - am aplicat tot, dar asta nu l-a impiedicat pe andrei sa intrebe din sfert in sfert de ora "da' cand plecam acasa". si noi suntem tot la un fel de izolator, ca andrei n-are voie sa iesa si momentan suntem singuri in salon (ceea ce e minunat, in comparatie cu ziua 1, in care am stat noi + 3 cetatene de etnie roma cu copiii aferenti - femei de treaba numa'ca aveau un miros de lesinai - lesinai la modul cel mai propriu).
cat despre temerile tale - ce sa spun, in afara de faptul ca acum ma tem si eu - pentru ca i s-a intamplat absolut din senin - fara febra, fara muci - si, in plus, 2 medici i-au pus diagnosticul gresit - mi-e groaza sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca i-am fi crezut . eu i-am intrebat pe medicii de-aici - pe toti cu care am intrat in contact - cum as putea sa-mi dau seama din timp si au cam ridicat din umeri.
ce sa spun, acum suntem la dr. gheorghe, care pare un fel de celebritate a sectiei, dar care, in afara faptului ca e extrem de ocupat, n-are niciun fel de tact cu copii (de ex, in prima zi cand l-a pus pe andrei pe scaunul de consultatie i-a zis din prima "stai cuminte si nu te misca (andrei era oricum terifiat) ca poti sa si mori din ce ai tu acolo si daca te misti chem asistentele sa te tina cu forta" - moment in care, desigur, andrei a inceput sa urle si situatia s-a nasolit considerabil. ce dreaq, nu era mai simplu sa-i spuna "uite-acu'iti bag chestia asta in nas sa vad ce e pe-acolo si tu trebuie sa stai fara sa te misti ca sa nu te ranesc".
Noroc ca in ziua cu tomograful nu era el prin preajma ca l-ar fi agitat pe andrei de-ar fi trebuit sa-i faca anestezie .
eniuei, doctorii tineri de pe-aici sunt foarte - foarte ok si imi pare rau ca n-am ramas la cel la care am fost repartizati initial (eu n-am avut niciun cuvant de spus in chestiune) - care facea glume cu copilu' si, in primul rand, ii explica ce o sa-i faca si ii dadea multa siguranta (si i-a dat si un tratament cu care dr. g a fost in intregime de acord).
ma rog, acum abia astept sa iasa copilul din spital ca il paste depresia - mai ales ca acum nu se mai intampla nimic palpitant - decat 3 ture de aerosoli + perfuzii + nenumarate seringi cu diverse substante (a, si intalnirea zilnica cu bau-bau). in rest domino (deja inventeaza reguli noi)+ jocuri de carti + lipit stickere + calculator + minimax ('puteau si astia sa aiba macar jim jam'). da'-i deja satul si vrea acasa (cel mai mult, cred, din cauza ca aici se simte amenintat si inconfortabil).

Va mai povestesc cand iesim - sper sa iesim repede-repejor de-aici (dar nu cred ca in urmatoarele 2 zile :( )

PS eu, in calitate de varsator, asa de tare am urat impinsul pe la spate de nu va pot spune. in plus, chiar daca faceam / fac ceva ce-mi place mult, daca mi se sugereaza (autosugestia inclusa)intr-un fel ca "trebuie" sa fac ceva ma demotivez instantaneu (asta-i un fel de teoria imprevizibilitatii varsatorilor )

Va las, mai vorbim cand o sa-mi mai gasesc loc la calculator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc tuturor varsatoarelor, mamelor si fiicelor de varsatoare precum si astroloagelor care si-au dat cu parerea.

Pana acuma overall scorul e cam egal, deci raman intr-o expectativa vigilenta ca sa zic asa.

Corap ma bucur mult ca Andrei e spre bine, asta e cel mai important!
Da, lipsit rau de tact dl dr, consoleaza-te cu gandul ca e competent si nu e cazut din luna.
Eu cred ca doctorii mai tineri incep sa aiba o alta atitudine, mai umana, fata de pacienti. Sau cel putin asa sper.
Rabdare multa lui Andrei si tie si sanatate cu carul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

corap, am uitat sa zic, felicitari pentru intuitie, ca nu te-ai intors acasa linistita dupa primele diagnostice de conjunctivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Corapino, urate povestile spitalicesti, din toate punctele de vedere: doctori incompetenti, mizerie umana, nasoleala, intr-un cuvant. Bine macar ca e o speranta cu tineretul, ca sa zic asa. Sanatate multa si sa va evacuati rapid de acolo.

Ca sa fiu si eu in trend, am facut si eu o infectie la ochiul drept. Ieri m-am trezit cu el rosu si plin de vinisoare sangerii, dar i-am cam dat ignore. Problema a fost ca a inceput sa ma si doara, astfel incat dupa-amiaza am trecut pe picaturi (Tobdex sau ceva de genul asta) si mi-am scos lentilele. Asta ca activitati colaterale si distractive purtatului lentilelor de contact. Azi sunt mai ok, dar nu reiau purtatul lor pana prin week-end, cred.

Fug, ca am examen la ora 15. Bleah.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput