Dovleceii veseli se simt bine impreuna! (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Diamar, exact acum 5 minute m-am uitat la reteta de biscuiti de care zici si tu sa o fac maine. Au iesit buni? Dar oare in loc de fulgi de ovaz o merge sa pun ovaz fiert? Ca doar din asta am, tocmai l-am pus la inmuiat. Si tot din cartea aia vreau sa fac maine carnaciori din soia . Nu am mai mancat soia niciodata, sper doar ca nu e tot asa de scarboasa la gust precum miroase.
Vezi ca are si Raluk pe blogul ei niste retete faine de biscuiti pentru copii.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI



Sunt mancabili. Nu stiu cum o sa iasa aluatul cu fiertura aia de ovaz dar vezi tu. Eu am mai facut o pasta de dovlecei cu seminte de floarea soarelui. Tu chiar nu ai mai mancat carne si dulciuri? La revelion ce ai facut?

Sic luto, ca mi-am gasit clienti la biscuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Diamar, da, am renuntat la carne de vreo 3 luni, aproximativ. De cand am citit in diverse locuri, inclusiv in cartea Elenei Pridie cat de nociva este pentru organism (adica ajunge sa putrezeasca in intestine si duce la cancer) nu mai pot sa o vad in fata ochilor. Pentru mine este un chin sa gatesc carne pentru restul familiei, mi se face greata. Dar mai mananc lactate, la astea nu renunt. Oricum, proteinele se pot lua din naut, linte, soia, fasole. Din astea mananc aproape zilnic. Eu ma simt foarte bine asa, nu mai imi pica greu mancarea, chiar ma simt bine. La Revelion am mancat chestiile fara carne, ganitura, salata.
La zahar iarasi am renuntat. Mai mananc insa miere dimineata si rar paine cu dulceata, cand imi da mama din aia buna, de visine. In rest indulcesc prajiturile cu sirop de agave. Eu acum ma chinuiesc din rasputeri sa renunt la cafea. Am mai avut cateva tentative nereusite. Sunt dependenta de cafea, beau 2 cani mari de tot pe zi. Acum ma chinuiesc iarasi cu Inka, dar dorm pe mine toata ziua. Nu stiu deloc cum sa o scot la capat cu asta.
Sa nu va socati prea tare de mine, stiu ca par o ciudata, si eu as fi gandit asa acum un an, dar in ultimul timp am citit atata despre alimentatie incat a devenit o pasiune mancatul sanatos.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Cristina, ai incercat sa-i dai lui Andrei din mancarurile tale?
Sotul a renuntat la orice produs de origine animala si se simte bine. Eu tot cu carne, dulciuri si cola sunt dar daca as reusi sa-i fac pe copii sa manance fara carne as renunta si eu.
Ti-am mai spus, jos palaria pt vointa ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Neatza!
Diamar, daca sotul tau ar reusi sa manance si raw, ar fi si mai bine. Dar este greu, intr-adevar.
Andrei si Dan nu vor de nici o culoare sa-mi guste minunatiile! Singura care ma apreciaza este Emmuta mea, ea mananca tot ce ii bag in gurita. Bine, ei ii fac mancare normala, cu carne, dar ii dau sa guste si de la mine, sa se obisnuiasca.
Ma duc sa beau un ceai verde, sa vad daca tine locul de cafea.
O zi frumoasa, fetelor!!!!!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

Buna,

Vik LA MULTI ANI, multa sanatate si numai bine !!!

Fetelor va doresc o zi cat mai placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Doamnelor, va salut!

O iubesc prea mult pe Cecilia sa nu ii zic LA MULTI ANI si aici!
Te pupescu, draga mea! Si eu si Ana

Altfel, ce mai faceti, dragelor? Cum mai sunteti?
Vad ca s-a pus Cristina pe mancat sanatos! Bravo! Te rog eu mult sa nu imi zici asta cu carnea din intestine, ce eu sunt carnivora getbeget!
Si Irina abia il asteapta pe tato de Andrei acasa!!! Si eu astept cu nerabdare pozele!

Imi pare nespus de rau pentru mamicile cu problemute mai mari sau mai mici. Un buchet mare de flori de la mine!

Si multa sanatate puilor bolnaviori!
Techi, cum sunt puii? Ati ajuns la mama soacra cu bine? I bet u r having the time of ur life cu soacra...

Ukutzu, te pupescu, dear.
Si pe Epi si pe Frami!

Luto dear, Davidelu' trecu la din astea grele, cu furculita? Te pup!

Hai ca mai vin!

Nela si Ana Nazdravana(19.09.09)*
*****
_*******
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Am desfacut si bradul (acasa inca il mai am)...

Hai ca am avut emotii la schibarea semnaturii... daca nu mergea parola ziceam ca bradul e caciula lu' ala ce bea cafeaua...

Va puuuup!

Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

seara buna, fetele!

vreau sa va las un test care mie mi s-a parut interesant, care ajuta la cunoasterea puiului si la aptitudinile lui reale; trebuie sa va salvati ID dat pentru verificari ulterioare, pe masura ce creste si mai invata ceva nou! sper sa va foloseasca!

Nela inapoi!

am vazut si pozele superbe ale Alexiei de sarbatori, a fost o printesa cuminte, am vazut o gramada de daruri din partea mosului peste tot pentru ea; apoi pe Dinutz si Anomis la Sambata, foarte frumos au petrecut si ei , dar las la final poze care m-au incantat profund si anume cele ale Danei, care sunt de vis, si pozele si personajele; mami, sa ne bucurati si noua ochii in continuare cu minunatele locuri prin care treceti voi!

am vazut ca si Uka ne-a impartasit cateva carti, multumim frumos!!

va pup cu drag si va doresc o noapte linistita!

ANDREI si mami il asteapta cu nerabdare pe tati acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamideandrei

seara buna, fetele!

vreau sa va las un test care mie mi s-a parut interesant, care ajuta la cunoasterea puiului si la aptitudinile lui reale; trebuie sa va salvati ID dat pentru verificari ulterioare, pe masura ce creste si mai invata ceva nou! sper sa va foloseasca!

ANDREI si mami il asteapta cu nerabdare pe tati acasa



Varsta socializare- 1 an si 10 luni
Varsta limbaj-1 an si 4 luni
Varsta autoservire-1 an si 10 luni
Varsta cognitiv-1 an si 4 luni
Varsta motor-2 ani si 2 luni

Varsta mentala-1 an si 8 luni
Varsta cronologica-1 an si 4 luni

IQ-124

Cra cra

Edit sa spun ca de prin decembrie,daca eu fredonez una din melodiile lui din tona de carticele muzicale pe care le are,se duce repede si imi pune exact melodia respectiva.Mozardinu' lu mama

Si pt spirited children as mai fi adaugat eu vreo intrebare-doua,ca de exemplu-
'Cand nu obtine ceea ce vrea,copilul dvs
a) urla din toti rarunchii si se da cu fundul de pamant
b) se baga printre picioarele dvs,va calca pe picioare/impinge cu o forta de neimaginat,va ciupeste f tare
c) se da cu capul de dulap,isi da palme,se trage de par'
Raspuns afirmativ la toate cele 3 variante..:))

Care ati mai facut testul,mamideandrei, la voi cum a iesit?

Nela te salut mami,ce face Ana?

Mihaela,mami de Joshua scump si drag 09.09.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Buna dimineata!
Poftiti la o
Cristina_ana felicitari pentru vointa si pentru modul de alimentatie adoptat, dar despre cafea nu stiu ce sa iti spun. Eu sunt tot la doua cafele pe zi daca nu beau sunt zombi toata ziulica.
Mamideandrei sa vina tati mai repede sa se intregeasca familia.
Alex (05.09.2009)

Mergi la inceput