Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 48-

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Va doresc o saptamana minunata, numia cu vesti bune.

Floaredemac te rog da-ne ceva veste !!!!! Sper sa fie PC-ul de vina si voi sa fiti bine.

Fetelor , paote ar fi o tema de dezbatut. Mi-am gasit printre mailuri mai vechi cand o fata draga mie imi scria ca cei din Austria is de-a deptul ca Clexanul sa se faca in picior subcutan, piciorul fiind mai vascularizat.
Ce ziceti? Eu nu am stiut asta, si mi-am facut ba in amdomen ba in mana.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Miki, Alla numia ganduri bune pentru voi. DD ajuta.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Faza cu "piciorule mai vascularizat" nu e pro injectie in picior, se prefera zona corpului unde stratul de grasime e mai mare pt a nu risca sa atingi un vas de sange. De obicei burtica. In picior nu ama avut curaj sa iau pt ca am inteles ca sunt extrem de dureroase, insa la o viitoare sarcina voi vedea.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna fetelor,
am intrat sa va salut si sa va urez o zi placuta plina de vesti bune!
eu tot cu stresul meu ma lupt si incerc sa fiu calma


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

si eu astept vesti de la eco de la floricica. stati linistite sunt convinsa ca e bine.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naty76 spune:

samirra trebuie sa crezi in omuletii tai de zapada cu siguranta o sa fie invingatori,stiu ca e greu sa gandim pozitiv din cauza nereusitelor noastre dar intr o zi o sa vezi ca o sa fim si noi fericite.LA MULTI ANI!
PE TOATE FETELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Bine v-am regasit, fetelor.
Vad multa lume noua pe-aici, chestie mai mult sau mai putin trista.
Eu am picat in butoi inainte de Craciun, si cu greu incerc sa ies din el. Asa patesc mereu la sfarsit de an si, pt. ca la ultima depresie am promis sa nu mai intru pe forum cand sunt in butoi, ca sa nu va amarasc si pe voi, am incercat sa ma tin departe.
V-am mai citit si am aflat cu mare parere de rau despre Miki si Alla; fetelor, am plans pt. voi si cu voi, pt ca stiu prin ce treceti si sper din suflet sa va reveniti si sa puteti avea copiii vostri cat mai curand.
Dealtfel, asta ne dorim toate, nu?
Pe mine inca ma mai navalesc ganduri negre din toate directiile, ca simt ca innebunesc uneori ( daca n-am facut-o deja).
Am mers la dr. meu ginecolog si cand i-am aratat analizele de trombofilie, a ramas putin perplex, nu se astepta sa fie asa grav. Mi-a facut un control si mi-a dat sa iau antibiotic si antiinflamator, cateva zile. N-am luat, ca n-am inteles de ce mi le-a dat... de fapt, am luat doar 3 zile antibiotic. Mi-a mai dat ( probabil pt ca eu am solicitat), tratament cu ova-mit, dar m-a mirat putin dozajul ( 1/2 pe zi, timp de 5 zile, din ziua II de la CM).
Maine m-am programat la alt medic, dar ma intreb daca mai are rost...? Se pare ca oriunde ma duc, se gasesc alte si alte probleme, incat am ajuns sa oscilez; sa ma duc sau nu???
Intre timp, o prietena de-a mea, care avea si ea trombofilie ( doar mutatia MTHFR C677T, hetero), a nascut prematur, la Giulesti; nu facuse decat o saptamana de clexane. Pt. ca nu apucase sa intrerupa clexanul, au lasat-o sa nasca natural. Slava Domnului ca acum sunt bine, si ea, si copilul. Intamplarile astea mai imi dau si mie sperante, dar apoi imi aduc aminte de monstruozitatile mele de mutatii si iar ma desumflu...

Haideti ca va las acum, ca mintea mea tot in butoi a ramas...

Va imbratisez cu drag.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

SARA_HS, pai chiar, de ce ti-a dat antibiotic? Macar stii ce probleme ai, ginecologul/hematologul ti-au recomandat Clexane de la inceput?.
Eu astept rezultatele pentru MTHFR si gena PAI...au trecut abia 6 zile si nu mai am rabdare...ma tem ca sunt OK si astea si nu aflu cauza pierderii sarcinilor. Am facut profil trombofilie I si este in regula.

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant, incercam sa obtinem un diagnostic corect

pentru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

SARA_HS, pai chiar, de ce ti-a dat antibiotic? Macar stii ce probleme ai, ginecologul/hematologul ti-au recomandat Clexane de la inceput?.
Eu astept rezultatele pentru MTHFR si gena PAI...au trecut abia 6 zile si nu mai am rabdare...ma tem ca sunt OK si astea si nu aflu cauza pierderii sarcinilor. Am facut profil trombofilie I si este in regula.

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant, incercam sa obtinem un diagnostic corect

pentru


Nu stiu de ce mi-a dat antibiotic, m-a suit pe masa, s-a uitat la col, m-a palpat si mi-a spus sa iau antibiotic+antiinflamator; si dna. Uscatescu m-a intrebat si n-am stiut sa raspund. Nu stiu cum am putut sa ies din cabinet fara sa ma lamuresc... I-a spus sotului meu ceva, care in traducere ad-literam a fost asa: "sa curete inauntru, inainte de sarcina, ca-i mai bine asa". Deci.... Ei doi ( sotu' si doctorul) vb. in limba lor acolo, iar eu nu pricep, apoi intreb eu altceva si uite-asa,plec nelamurita. Pe mine ma rodea mai mult sa vada daca am vreo rana pe col ( asa cum imi spusese inainte alt medic), iar el a spus ca am colul "curat" ( au ei o chestie cu curatenia, nu?), apoi am intrebat daca cumva ova-mit-ul nu-mi ingroasa sangele si a spus ca pot sa-l iau linistita, pt. ca iau si aspenter (lucru confirmat si de dna. dr. Uscatescu).

Cat despre clexane, da, mie mi-a spus dna. Uscatescu ca am sa fac de la pozitivarea sarcinii, dar nu a spus ce doza. Macar sa raman eu insarcinata, odata, probabil doza se stabileste in functie de analizele de dupa.
Tie cine ti-a spus sa faci PAI? Ai cerut si rezultat pt FVL, odata cu MTHFR si PAI?
Cat despre trombofilie I, nu stiu ce inseamna, dar banuiesc ca nu te referi la analize genetice, ci doar la screening. Eu am facut o coagulograma inainte sa ajung la Fundeni, care a iesit ok. Dar aceste mutatii isi fac de cap in sarcina, asa ca atunci cand nu suntem insarcinate, analizele de acest gen pot fi ok.
Stai linistita, mai toate fetele cu pierderi de sarcina descopera una sau mai multe mutatii ale trombofiliei. Sper doar ca doctorii in mana carora ne lasam sansa sa avem un copil, sa fie atenti si sa ne prescrie tratamentul corespunzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Toate analizele le-am facut dupa ce am citit aici si am ales ce au facut cele mai multe dintre fete. PAI am ales ca asa mi-a venit mie…Profil trombofilie I inseamna : Proteina C, Proteina S, Antitrombina III, FVL, Mutatia protrombinica (factor II).
Toate analizele facute pana acum sunt OK si mai astept pt MTHFR si PAI. Primele analize facute la Fundeni au fost cu cateva zile sa se opreasca sarcina in evolutie si nu erau probleme decat la ProC. Global (0.65 fata de cut off 0.8...acum este 0.4, e mai rau).
Nu stiu ce mai poate inseamna ProC. Global prost, stiam ca inseamna o mutatie a FVL.

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant, incercam sa obtinem un diagnostic corect

pentru

Mergi la inceput