Chirie sau rata la banca?

Chirie sau rata la banca? | Autor: alma

Link direct la acest mesaj

Cu siguranta multi ne dorim propria noastra casa (sau apartament, dupa caz), daca se poate fara sa ne indatoram la banci. Insa de multe ori este imposibil, nu avem posibilitatea de a achizitiona o casa fara credit.

Cat de mult conteaza sa ai casa ta, in cazul in care 25, 30 de ani esti robul bancilor? Cand de multe ori rata la banca e un mare efort pentru familie, renuntand astfel la multe alte lucruri, gen: vacante, mici placeri nevinovate, iesiri in oras, activitati extrascolare (care costa) pentru copil.

O locuinta cu chirie ar fi o alternativa rezonabila, cand chiria ar fi jumatate din rata platita bancii?

Incerc sa gasesc niste raspunsuri pentru ca sunt intr-o mare dilema. Sunt in situatia in care, ca mama singura, incerc sa inteleg ce primeaza: sa am un loc "al meu", cu orice pret sau sa fac viata copilului meu si a mea, in acelasi timp, mai frumoasa, fara eterna replica "nu avem bani sa facem asta"?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Eu sunt pt chirie. Am credit imobiliar la banca de 4 ani, si pot sa-ti zic ca da, esti sclavul bancii, cat zice banca, atata platesti, nu exista rata fixa. Acum suntem in proces, alti bani, alta distractie.

In schimb, in cazul chiriei fie poti negocia, fie cauti altceva atunci cand nu-ti mai convine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Pentru mine raspunsul e clar: rata la banca.
Prefer sa am un loc al meu, unde pot sa fac ce vreau, cand vreau si cum vreau:)
Da, rata e un efort, dar si chiria e tot un efort.Macar platesc pentru ceva al meu.
Si din experienta mea de 7 ani in domeniul creditarii, spun ca rata pentru o garsoniera/apartament costa aproximativ la fel ca o chirie pentru acelasi tip de garsoniera/apartament.
Ba chiar se poate intampla ca chiria sa coste mai mult decat rata la credit.
Problema,de fapt, este daca poti sa iei acel credit, dpdv al bancilor.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Eu sunt pt chirie. Am credit imobiliar la banca de 4 ani, si pot sa-ti zic ca da, esti sclavul bancii, cat zice banca, atata platesti, nu exista rata fixa. Acum suntem in proces, alti bani, alta distractie.

In schimb, in cazul chiriei fie poti negocia, fie cauti altceva atunci cand nu-ti mai convine.

Legea compensatiei echivalente, exact ca si legea lui Newton in fizica, este precisa, implacabila si imuabila


Si cu banca poti negocia,iar treaba cu sclavia mi se pare exagerata:)

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Eu zic rate la banca.
Admit ca este mai greu si mai riscant, dar pe mine perspectiva de a fi la mana unui proprietar, de a fi nevoita sa-mi gasesc solutii intr-o saptamana in crucea iernii, de a nu putea avea propriile mele lucruri asa cum le vreau si cate vreau (mai greu sa muti cu o casa plina) ma ingrozeste.
Poate in prima tinerete (acu' sunt la a doua ) as fi inclinat spre chirie - fara griji, fara mari sacrificii. Dar ce faci la batranete, cand poate nu vei mai avea bani/sanatate sa te muti dintr-o casa in alta?
Si - nu in ultimul rand pentru mine - voi muri mai linistita stiind ca-i las copilului meu o investitie (stiu teoria cu "sa-si faca" - dar asa cum am primit eu de la parinti, consider firesc s-o fac la randul meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Eu votez rata la banca. Suntem de curand in situatia asta, mai precis de o luna. Dupa 7 ani de stat in chirie, am reusit. Incercam mai de mult, noroc ca au mai scazut un pic preturile.
Desi rata e mai mare decat chiria (considerabil chiar), e al nostru. Cred ca tine si de mentalitatea romanului, dar si de faptul ca nu exista (sau nu se aplica) in Romania o lege a chiriasului.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Cezara e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=9" target="_blank">chic!

In bucataria mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

In alte tari oamenii traiesc mai mult pe chirie si le convine asa. La noi majoritatea sunt proprietari si ne convine mai mult asa

Parerea mea: nu e decat o diferenta intre cele doua, si anume ca e casa ta. Pentru ca nu esti "robul bancilor" ci "robul" nivelului tau de trai. Oricum trebuie sa muncesti ca sa iti asiguri casa/masa/nevoi. De ce sa nu ramana si copiii tai cu ceva - in cazul asta cu casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Citat:
citat din mesajul lui alma

Cu siguranta multi ne dorim propria noastra casa (sau apartament, dupa caz), daca se poate fara sa ne indatoram la banci. Insa de multe ori este imposibil, nu avem posibilitatea de a achizitiona o casa fara credit.

Cat de mult conteaza sa ai casa ta, in cazul in care 25, 30 de ani esti robul bancilor? Cand de multe ori rata la banca e un mare efort pentru familie, renuntand astfel la multe alte lucruri, gen: vacante, mici placeri nevinovate, iesiri in oras, activitati extrascolare (care costa) pentru copil.

O locuinta cu chirie ar fi o alternativa rezonabila, cand chiria ar fi jumatate din rata platita bancii?

Incerc sa gasesc niste raspunsuri pentru ca sunt intr-o mare dilema. Sunt in situatia in care, ca mama singura, incerc sa inteleg ce primeaza: sa am un loc "al meu", cu orice pret sau sa fac viata copilului meu si a mea, in acelasi timp, mai frumoasa, fara eterna replica "nu avem bani sa facem asta"?




Life is a balance of holding on and letting go.


Citat:
citat din mesajul lui alma

Cu siguranta multi ne dorim propria noastra casa (sau apartament, dupa caz), daca se poate fara sa ne indatoram la banci. Insa de multe ori este imposibil, nu avem posibilitatea de a achizitiona o casa fara credit.

Cat de mult conteaza sa ai casa ta, in cazul in care 25, 30 de ani esti robul bancilor? Cand de multe ori rata la banca e un mare efort pentru familie, renuntand astfel la multe alte lucruri, gen: vacante, mici placeri nevinovate, iesiri in oras, activitati extrascolare (care costa) pentru copil.

O locuinta cu chirie ar fi o alternativa rezonabila, cand chiria ar fi jumatate din rata platita bancii?

Incerc sa gasesc niste raspunsuri pentru ca sunt intr-o mare dilema. Sunt in situatia in care, ca mama singura, incerc sa inteleg ce primeaza: sa am un loc "al meu", cu orice pret sau sa fac viata copilului meu si a mea, in acelasi timp, mai frumoasa, fara eterna replica "nu avem bani sa facem asta"?




Life is a balance of holding on and letting go.


Alma,aceeasi intrebare ne-am pus-o si noi in urma cu 6 ani.
In momentul de fata ,alegerea mea ar fi clara:rata la banca.

Nimic nu egaleaza cu linistea interioara,sufleteasca.Poti sa ai averi,sa-ti permiti cele mai frumoase vacante,poti sa-i cumperi copilului cele mai sofisticate jucarii,poti sa calatoresti...dar daca nu ai "locul"tau,atunci cand te intorci,de exemplu,de la servici,daca nu simti ca "acasa la tine" este locul unde iti petreci cea mai mare parte a timpului,toate lucrurile de mai sus sunt in zadar!

Problema nu este ca cheltuim banii,ci ca nu avem putere,inteligenta,curaj sa-i facem.Problema este ca nu trebuie sa ne para rau ca-i cheltuim,ci sa ne para rau ca nu-i putem face!

Am locuit 6 ani,dupa casatorie,cu parintii mei inainte de a avea apartamentul nostru(sau al bancii,daca vrei sa spui asa),tot menajul era facut de mama:gatit,spalat,etc.Am fost un copil pana la 36 de ani.

Acum sunt datoare pe 20 ani la banca.Dar copilul are locul lui,camera lui,traieste intr-un mediu armonios si linistit.Iar eu am devenit cu adevarat parinte.Ma ajuta si acum mama,dar ma simt independenta si satisfacuta ca dintr-un venit indecent pot totusi sa duc ,cat de cat,o viata decenta.

Prioritatile sunt cele mai importante.Tu decizi pana la urma ce este mai important pentru tine.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Ma doare stomacul cand citesc subiectul . Ba esti robul bancii si te storc ca pe o lamie si stai cu sabia deasupra capului.
Nu negociaza nimic, desi se lauda ca o fac. Am dosarul depus pt reesalonare de cateva luni si in loc de raspuns imi trimit somatii si amenintari.
Asa am gandit si eu...sa platesc rate pt casa mea in loc de chirie si am fost extrem de fericita cand am reusit.
Dar in tara asta mizera te jecmanesc, maresc ratele nejustificat (desi am contract cu rata si dobanda fixa), baga comisioane, taxe...sa te fereasca dumnezeu sa ramai somer sau sa ti se reduca salariul.



Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Roli25,totul este cum percepi problema.Aceasta "jecmanire",saracire umilitoare se petrece pe toate planurile in Romania noastra.Avem atat de putine momente sa ne bucuram,viata se scurge cu repeziciune,ce sa mai astept?Sa-mi fie mai bine?Peste cat timp?La 50 ani?

Imi voi gasi un servici mai bine platit?Se va schimba ceva in societatea noastra in urmatorii 10 ani?

Cred ca daca gasesti raspunsurile la aceste intrebari si iti raspunzi cu sinceritate poti sa iei decizia corecta.

De cate ori ma intampina caldura caminului,zambetul copilului,zgomotul cheilor rasucite in usa...imi spun ca puteam sa nu am toate aceste lucruri!

Banii sunt facuti sa-i cheltuiesti.Putin imi pasa ca trebuie "sa fiu sclavul bancii" atat timp cat aceasta era SINGURA SOLUTIE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu contest faptul ca este o mare realizare si o satisfactie enorma sa ai casa ta. Asta am si dorit si nu m-am asteptat sa fie usor. Problema e, asa cum zici saracia si mizeria din tara asta, peste care bancile toarna gaz ca sa ne dea foc.
Ma uit la casuta mea si ma doare sufletul sa nu mi-o ia Doamne fereste...si asta doar pentru ca lucrurile merg prost, ca salariile au scazut, ca preturile au crescut...etc
Si ma doare ca muncim ca apucatii si nu dormim noptile de grija, iar ei umfla ratele si comisioanele porceste.
Si imi mai pun problema si altfel....am casa mea, dar daca ma imbolnavesc? Pentru ca efectiv ma macin cum sa fac sa rezolv, am nopti nedormite, cu ganduri, chiar si acum cand citesc/scriu la subiectul asta tremur de nervi si grija.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput