Floricele de liliac mai-iun (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Pana la urma am fost la biserica .
Pana a venit Ioana, a mancat, s-a facut 12 si ceva si-a venit IPS, dar pana le-am imbracat trecuse jumatate din slujba (n-a durat mult, vreo 40').
Fiind in spate n-am prea reusit sa fac poze..dar ceva ceva tot am prins si doua filmulete.
Daca va face placere sa va uitati, le gasiti aici.
I-am facut si Justinei doua poze , la noua luni (sa nu treaca ziua, fara sa-i fac poze ).
Iar aici veti vedea cum a inflorit Craciunita noastra.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

multumesc ancutza si mary
Matei se ridica foarte bine in picioare, de orice prinde(e poza si pe facebook:P ) insa nu merge lateral, de-a lungul patutului
asta ii spuneam si eu sotului ca daca nu merge inca lateral nu e cazul sa il port prin casa
socrela spunea ca daca nu il port nici nu va vrea sa mearga si ma gandeam la copilasii de care nu are nimeni grija, ei cum au reusit sa mearga
e greu cu socrelele, eu ies mereu persoana naspa, oare imi lipseste mie total diplomatia?!
ieri i-am explicat cum e cu teoria "nu-i voie" caci il ducea spre diverse obiecte si apoi ii spunea "nu-i voica" sa turbez nu alta
voi le lasati pe socrele in pace, ca nu vin asa des si nu stau sa mult?!(a mea vine o data pe saptamana sta max 2 ore)

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe



Eu cred ca as emigra in Congo daca ar veni o data pe sapt., noroc ca e la 100 km distanta si vine 1 data pe luna, dar si asa mi se pare ”prea des” .
Eu nu o suport deloc pe soacra mea, a avut ea grija sa fie afurisita cu mine 5 ani, dar si cand au implinit copiii mei 2 luni ti-am pus-o la punct intr-o dicutie de 40 minute la telefon si de atunci ”nu mai are voie sa dea sfaturi in legatura cu nepotii” ca mi-a ajuns 2 luni dupa ce s-au nascut cum credea ea ca ii creste prin telefon cu babismele ei de acum 30 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Neata

Mi-am comandat de la editura Litera cartea lui Ruth Yaron http://www.litera.ro/ghiduri-practice-155/alimentatia-copilului-de-la-nastere-la-3-ani-1106.
O are cineva ?
E buna de ceva sau am luat-o cam degeaba ???
Cica are si 350 de retete si ma gandeam sa ma mai inspir ca deja m-am saturat eu de meniurile care le fac d-apoi ei care le mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Salutare si de la noi

Pe aici prin zona suntem, dar ma solicita cei doi spiridusi din ce in ce mai mult. Asa ca am ajuns sa citesc mai din doi in trei si nitel pe diagonala. Iar de raspuns....dupa cum vedeti si voi.

Sisi e bine sanatoasa, a mai trecut printr-un episod de muci de care a scapat cu homeopate bineinteles. Mai are un pic si implineste 8 luni care habar nu am cand au trecut. Prea repede cresc copiii astia, pe cuvant. Este vesela si voioasa, rade tot timpul, topaie si chiuie. Si cateva date "tehnice" ca am vazut ca ati discutat nitel si pe tema asta: nu are inca nici un dinte, se intoarce spate-burta, burta-spate, merge in 4 labute, se pune singura in fundulet, se ridica singura in picioare daca are punct de sprijin - patul nostru sau cel mai bine patutul ei, ii place sa mearga in picioare tinuta de maini si chiuie de veselie cand scopul acestui mers este sa il prinda pe Tudor. Mananca si singurica (adica BLW) si la lingurita (cereale, iaurt sau chiar amestecuri de legume in care am pus galbenus de ou de exemplu ca n-am stiut cum sa i-l dau altfel) si pana acum nu a refuzat nimic din ce i-am dat. Habar nu am cat cantareste dar eu zic ca a reusit sa treaca de 7 kilograme.

De vorbit...nici vorba. Copiii vostri am vazut ca mai zic mama, baba...ceva, macar cand sunt suparati. A mea, daca e suparata incepe si zice "nene". I-am sugerat sa schimbe repertoriul ca in curand o sa se uite taica-su stramb la noi.
Ma rog, de zis zice ea ceva acolo: dadada, bababa,,,vocalize....din astea

Fug ca s-au trezit amandoi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile


Am trimis ieri pe mailul comun povestea cu final fericit a unei mamici care a trecut prin suferinte mari cu alaptatul - mastita, incizie, pierderea laptelui, gasit mamici care i-au donat laptik pt omuletzul ei mic, apoi complicatul proces de relactatie. Acum isi alapteaza din nou, fericita, puiul.
Va rog sa o citit daca aveti timp, e foarte emotionanta, spusa din suflet.
Si daca veti cunoaste vreodata o mamica disperata, cu aceeasi problema, ii veti putea da sperante si incuraja!




Corina, mami de Maria (14.06.2010)



Abia astept sa o citesc, COrina. Multumim!

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Ca sa punctam si noi ce face si mai bine zis ce nu face Sofia precizam urmatoarele:
-se intoarce spate-burtica si invers
-sta foarte bine in fundulet
-mai sta si in patru labute si se hatana fata-spate dar nu foarte mult timp.
-paseste sustinuta.
- nu zice nimic cu directie sau clar, exceptie: coicoicoi sau coaecoaecoae . i-am zis ca nu este frumos dar ea se amuza si mai tare si dai inainte cu coicoicoi...
- nu reusesc sa ii dau cu biberonul lapte praf sau ceai. Eu nu mai rezist mult cu alaptatul si trezitul noaptea de 4-5ori doar ca sa ma simta langa ea... Nu dati cu pietre! scuze, dar fizic nu mai rezist si vreu sa fac cumva sa bea supliment macar seara si sa nu se mai trezeasca de atatea ori pe noapte.
-are 9kg si nici un dintisor.


Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

neata

mocasini dinaia se gasesc si in magazine, eu am vazut la un magazin gen "12 lei orice produs" - nu aveau insa masura mica, doar pt 3-4-5 ani.
noi avem sosete anti-derapante, au niste punctulete cauciucate pe talpa. pt casa sunt f ok, nu aluneca si sunt ieftine (2-3 lei perechea). si oricum, la varsta asta nu merge singur (al meu), deci si daca mai derapeaza e tinut de maini. dar cel mai safe si mai sanatos ar fi in picioarele goale-goale, sa simta cu talpitele terenul. eu am partial mocheta, partial parchet/gresie, pe mocheta merge cu talpile goale, pe parchet si gresie nu prea ca e cam rece. l-am lasat insa sa simta si cum e sa fie pe gresie rece, dar putin, de curiozitate, a fost tare mirat .

al meu a inceput sa protesteze zdravan. de dimineata i-am luat banana din mana, ca incepuse sa roada la ea cu tot cu coaja. asa s-a ofticaaaaat, a inceput sa dea din maini si sa planga si sa dea din picioare. s-a uitat cam dezamagit la banana dezbracata si cu un sictir in privire a luat-o asa...a mancat-o (jumate), dar in prealabil si-a facut o masca faciala, a auzit ca face bine la ten.


Traiesc in Orasul Alandala


La noi masca de azi a fost din galbenus (1/4), iaurt si brinzica (cele din urma cite o lingurita). NU va puteti imagina cum putea sa arate. L-a incintat combinatia, nu am gasit in capusor idei despre cum sa i-l servesc altfel. A incarcat f putin in gurita, mai mult pe linga, inclusiv urechi si sprincene. Cel mai tare-mi era frica sa nu duca in nas si sa aspire, doamne-fereste!


Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

Gabi, asta cu teflonul e veche . dar cica nu apuci tu sa incalzesti cratita de teflon la temperatura la care ar deveni asa nociv pt sanatate...acum, Dumnezeu stie...
auzi, dar pe teflon ii faceai carnita de-aia injectata cu hormoni de care zicea Madamar?



Traiesc in Orasul Alandala


tare, tare!
Isteriile astea... de ce-or fi create?:)
Cit e adevarat, si cit mai putin, din toate povestile astea?!

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Cititi aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=22871&utm_source=2901&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55h)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Daaa, au dat-o la intors, cica ar fi fost gafa . Tipic...

Mary, parca tu ai intrebat de suzete. Noi am folosit Nuk (cu latex nu silicon, ca nu ii place), si acum unele Nip parca le zice (seamana cu Nuk, asta pentru ca nu am avut timp sa caut Nuk pentru 6-12 luni).

Si, poate va intereseaza - mamici care fugiti de plastic, policarbonate si alte minuni moderne (apropo si de teflon) - eu i-am facut canita pentru apa combinand un biberon de sticla Nuk cu o canita cu cioc tot Nuk. De la Luca am prins boala pe canile de apa din plastic care prind miros si mai costa si o palarie de bani. Asa ca, extinzand, i-am facut si lui o cana de baut apa tot din sticla.

Mergi la inceput