Mamici si burtici din Baia Mare(31)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Salut fetelor, ce mai faceti?
nici o miscare pe-aici...

noi, suntem ok, Estera la gradinita, Miriam isi face primul somn de frumusete :) eu ma pregatesc sa fac mancarea pentru pranz, azi e in meniu linte scazuta hmmm :)

eu tare bucuroasa ca am gasit azi la un sh un cub cu melodii de la Leapfrog, de care Miriam se arata tare incantata...
asta e cubul http://www.leapfrog.com/en_gb/infant_and_toddler/rollrhymeblock.html

Marisa_ana, vroiam sa te intreb cum a fost nasterea in Ungaria? cu cine ai nascut acolo? ca am auzit unele scenarii chiar de groaza despre cei din Ungaria...exista vre-un motiv medical pentru care nu vrei sa te reintorci acolo cu a doua nastere?

o zi buna sa aveti si voi si piticii.

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Adriana, e super cubul..il au 2 prietene la care mai merg cu Tudor si a fost si el incantat de jucarie..
in rest, noi ne pregatim de sarbatoare..adica ma stresez eu ce sa fac de mancare..am musafir in vreo 3-4 ture si toate in zile diferite..mai vedem, pe sambata vin nasii si niste prieteni cu copiii probabil ceva aperitive numai, salata boef, vinete, tort..pe duminica vine familionul, soacra, mama, cumnata, sora, nepotii si cateva pers, voi face supica, ceva friptura, gratar (inca nu stiu) cu legume la cuptor si ca desert probabil o salata de fructe ( cumnatul e la regim, asa ca nu vrem sa-i facem pofta cu dulce)..si saptamana viitoare mai vedem..

Marisa, ti-am pus un link cu o jucarie, poate te intereseaza, noi o avem si nu o mai folosim..o vand la jumatate de pret..e foarte utila si cel putin la Tudor i-a placut tare mult..

http://www.pikitimi.ro/bounce-a-bout-bright-starts.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Alina, la voi e sarbatoare mare, multe pregatiri...asta da...cred ca va fi o perioada agitata si pentru tine si pentru pitic.
Miriam a mea a fost destul de agitata in perioada sarbatorilor cand am avut destul de multi musafiri, plus ca intre Craciun si Anul Nou am sarbatorit-o si pe ea de 1 anisor, am fost vre-o 30 de adulti plus copii in casa...si ea fost vizibil afectata de atata agitatie...

astept sa se trezesca Miriam, sa-i dau sa pape si sa ma apuc de sport...sunt la un fel de dieta, daca se poate numi asa, si incerc sa fac cat de des pot sport.
am inceput sa o scot afara pe Miriam, cu toata ca are inca bubite de varicela, dar e inuman sa stam asa de mult in casa.asa ca o sa mergem impreuna sa o scoatem pe Estera de la gradi.

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

cred ca a fost saracuta agitata, cu atata lume in jur..si la cat e de dragalasa sunt convinsa ca toata lumea a tras de ea..

poti sa o scoti cate un pic afara dar dupa ce trece perioada de eruptie, cand incep deja sa se usuce nu mai e nici o problema..numai mare grija..stii ca dupa o boala din asta imunitatea e foarte scazuta si nu prea ar fi indicat sa o ducu unde sunt atatea copii, eventual scoate-o un pic in curte..
Ariana dupa varicela mi-a facut o frumoasa de pneumonie de am crezut ca nu mai scapam niciodata de ea..si nu numai ea, inca vreo 10 copii de la ea din grupa au patit la fel..asta e complicatia varicelei
sa treaca repede

Tudor azi noapte a facut febra, prima din viata lui..probabil il paste vreo raceala, doar a inceput Ari gradinita..nici nu ma asteptam sa fie altfel..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

era sa uit..felicitari pentru sport..bravo, tine-o tot asa
si eu ma pregatesc sa ma apuc de ceva insa tot aman..sa-mi fie rusine..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

Salutare!!!
Nu am reusit sa intru pe forum zilele astea si am ramas placut surprinsa la cat ati scris.
Adriana nasterea in ungaria a fost ok cu unele mentiuni. Nu stiu deloc maghiara si e destul de greu sa te exprimi numai prin gesturi mai ales cand ai nevoie de ceva urgent.Am avut noroc ca toata ziua era sotul cu mine si era translator dar seara ramaneam singura.Am avut cezariana, am fost anesteziata doar partial si pot sa zic ca a fost foarte nasol pana au scos copilul, am simtit ca-mi scot stomscul si intestinele din mine.Ce a armat a fost ok, operatia s-a vindecat super si toul a decurs bine.Am nascut cu dr. Kanio dar acum nu mai e la spital.
Am citit ca micuta ta are varicela .Cum se simte?? Si eu am fost stresata sa nu primeasca mai ales ca avem copii in grup.Se dat ceva medicamente sau nu? Take care
Alinamerci de oferta dar a primit multe jucarii de sarbatori si noi am faut un efort financiar sa-i luam ceva mai costisitor.
La multi ani anticipat!!!! Sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Multumesc pentru sfat Alina, pe moment am uitat ca nu e ok sa o scot intre atatia copii.am scos-o doar prin curte :) dar s-a bucurat foarte mult si parca a mai capata culoare in obraji:)

in legatura cu sportul nu prea ai de ce sa ma feliciti,obiceiul nu e tare vechi :) am inceput initial sa merg la sala la aerobic dar era destul de greu cu aranjarea timpului.adica mergem in special dimineata, trebuia sa vina mama mea sa stea cu Miriam.seara nu am vrut sa merg sa pot sta acasa cu Estera, ca toata ziua e la gradi, macar dupamasa si seara sa stau cu ea...asa ca m-am decis sa fac sport acasa, cu Miriam agatandu-se uneori de mine, dar e ok:) deocamdata ma tin de treaba...

Marisa, cred ca limba e un mare impediment in situatii ca nasterea.eu din acest motiv am refuzat din prima ideea de a naste in Ungaria.cred ca imi era imposibil sa nasc natural si sa nu inteleg nimic,sa trebuiesca cineva sa imi tot traduca.

legat de varicela.prima data a facut cea mare (3 ani si 4 luni)intre sarbatori si acuma are cea mica (1 an si o luna).nu se face nici un tratament anume.se da antitermice daca face febra si cu talc mentolat pe bubite.ambele au fost putin agitate primele doua nopti cand au erupt bubitele, apoi totul a fost ok, in timpul zilei erau in mare forma.

o noapte linistita sa aveti.

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Alina, cum e Tudor? mai face febra?da ceva semne de raceala?

Marisa_ana, o duci pe fetita la gradinita?sau o duci numai din toamna dupa ce nasti?in ce zona locuiti?Estera mea e la gradinita 14 mai.

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Felicitari, burtici! Eu am un strumf de 6 luni deja (bebe de iulie 2011) si nici nu stiu cand a trecut timpul :)
Nota moderator: pentru reclama, foloseste mica publicitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Buna dimineata!

o saptamana frumoasa sa aveti!

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput