Mamici si burtici din Baia Mare(31)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Alina, imi pare rau ca si voi sunteti bolnaviori...e asa greu cand micutii sunt bolnavi, si mai ales deodata..si eu saptamana trecuta am crezut ca nu mai pot, fetele bolnave si maraite, Miriam vroia numai cu mine, numai in bratel la mine si plimbata daca se poate, Estera vroia si ea numai cu mine...plus tratamentele de rigoare...si ca sa fie peisajul complet sotul meu e plecat toata saptamana asta.

le fac aerosoli cu Flixotide.Miriam a reactionat foarte bine si dupa 4-5 zile nu a mai tusit deloc..Estera inca mai tuseste, e adevarat ca nu asa rau, dar inca mai tuseste.i-am dat si Eurespal si Stodal.acuma nu ii mai dau siropurile(7 zile de siropuri mi s-a parut a fi suficient) si pe langa aerosoli ii dau tinctura de propolis cu miere.Lui Miriam i-am facut 0.5 ml dimineata si 0.5 ml seara.Esterei 2 ml de 2 ori pe zi.

sa va faceti bine cat de repede...tie o imbratisare calda!fruntea sus ca trec si perioadele astea mai putin placute..apoi vine vara si o sa stam mai mult pe-afara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Alina, Arianaimi pare rau ca sunt raciti puiutii. Sper sa treaca repede

Pe Elisa am nascut-o natural fix la 40s la spital ca tocmai terminasem cu inregistrarea firmei si am avut prea multe cheltuieli ca sa mai pot baga si nasterea la clinica. Habar nu am care e numele moasei cu care am nascut chiar daca a fost foarte draguta si cu atat mai mult nu stiu care medic a fost de garda dar am nascut foarte usor si repede din cate am auzit. Mi s-a rupt apa acasa pe la 4 dimineata, am facut dus, anuntat pe unde trebuia, la 6:30 m-am internat si la 9:15 plangea broscuta. Fetita a avut 52cm, 3,540 kg si Apgar 10. Daca as fi stiut ca decurge atat de usor poate ca as fi facut ceva efort sa nasc la Euromedica cu medicul meu dar fiind la prima nastere imi era si frica sa apara ceva complicatii si sa fiu mutata de la un spital la altul.

De data asta vreau neaparat sa nasc la Euromedica supravegheata de Dr. Sasaran mai ales ca as putea sa nasc in apa si acolo as putea sa o am si pe Elisa pe aproape fara sa ma termine plimbatul pe coridoare intre salon si sala de vizite


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

6+
www.pregnology.com/preggoticker120/330066/CCCCCC/My%20second%20blondie%20: /10/26/2012.png" border="0">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Adriana, te cred ca-ti venea sa o iei pe dealuri, dar vine si soarele pe strada noastra..
Aerosoli si ei ii fac cu flixotide dimineata si seara si la amiaz cu adrenalina, in rest antitermice..
Ramona, uau ce nastere super ai avut..sunt sigura ca acum va fi si mai bine la Euromedica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Ramona, ma bucur sa aud ca ai avut o nastere atat de usoara!nu ai fost multumita de spitalul judetean, sau de ce vrei sa nasti acum la Euromedica.avand in vedere ca in mod normal a doua nastere e muult mai rapida, nu stiu cat vei apuca sa nasti in apa :) eventual vei merge la Euromedica si te vor baga rapid in apa, pentru expulzie :)

cat costa nasterea in apa? acum parca imi pare rau ca nu am optat pentru varinata acesta la a doua nastere...

o seara linistita sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

La multi ani de 8 Martie!!

Adriana de spital nu pot spune ca nu sunt multumita... m-am dus acolo fara asteptari sau pretentii asa ca nu am avut cu ce sa fiu dezamagita. Mi-am primit broscuta in camera cam la 8 ore dupa nastere si am fost doar eu cu ea pana Vineri cand m-au lasat acasa exceptie cand era ora de baie, toaleta sau vizitele medicilor. M-a deranjat doar faptul ca nu mi s-a dat voie sa sting lumina noaptea si cu neonul ala in ochi nu reuseam nici cum sa o adorm pe broscuta cu atat mai putin nu puteam eu sa dorm. Abia a doua noapte am reusit sa dormim cum trebuie ca fetita era in incubator sub lampa bineinteles ca tot cu mine in camera si era doar lumina de la lampa.

Nasterea in apa la Euromedica am vazut ca e la acelasi pret ca cezariana. Ramane sa povestesc cu medicul despre detalii pe cand ajung in ultimul trimestru.

Sa aveti toate o zi de 8 Martie plina de soare si bucurii!!!


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

6+

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

La multi ani de 8 Martie va doresc si eu!

eu azi am avut parte de prima serbare pentru mama a Esterei..am fost asa emotionata ca am uitata sa o filmez cand si-a spus poezia :)dar am filmat toate cantecelele si dansurile...sunt asa scumpi prichindeii astia :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Adriana, felicitari mami! intr-adevar prima serbare e plina de emotii..eu cu sotul am lacrimat putin la prima serbare a Arianei.. am umblat o saptamana dupa un costumas de fluturas..a fost un eveniment foarte important in care ne-am implicat toti..

cum va mai simtiti? noi suntem sub antibiotic, evident nu am scapat..

Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

si, era sa uit, multumesc fetelor de urari..sa-mi fie rusine ca nu am fost si eu pe faza de 8 martie..dar, la multi ani si voua si tot ce va doriti...mai bine mai tarziu decat niciodata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Alina, noi suntem bine, Estera mai tuseste 1-2 pe zi, dar in rest suntem cu totii bine.abia asteptam vremea mai buna sa stam muuult afara :)noi am scapat de antibiotic.

pupici si voua sa va faceti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

a venit primavara prin Baia Mare, Cluj?
in Satu Mare vremea e destul de buna.ne bucuram de plimbari lungi in fiecare zi :)
voi ce mai faceti?

Mergi la inceput