Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

O sa creasca si piticul tau Loys mult mai repede de cit crezi.
Nu imi vine sa cred ca eu care acum citeva luni intram si intrebam ca si tine disperata aproape ca nu stiam daca e normal cum sint copii mei, daca e normal sa plinga, sa nu doarma sau sa doarma uneori prea mult , am ajuns acum sa iti raspund si sa te incurajez.

Copii mei au acum 8 luni si jumatate, Filip maninca bine tot ce ii dau la diversificare, are 4 dintisori, cei de sus abia acum i-au iesit ceilalti se vad bine ca la iepurasi, sta in fundulet nu foarte mult ca pica in nas, paseste daca il sustin , ride , chiuie, e foarte volubil.
Sora lui, e un pic mai micuta, maninca doar daca vrea, cind nu vrea inchide gura si asta e, se rostogoleste de pe spate pe burta, se sprijina in picioruse sustinuta si vrea sa paseasca, e mai retinuta decit Filip mai ales cu persoanele straine.
Ca o concluzie, cu ajutorul lui Dumezeu copii cresc, iar bucuria de a-i avea creste si ea pe masura ce vezi ca se uita in ochii tai, iti raspund, se bucura cind te vad.
Multa sanatate tuturor si bebelui tau Loys sa treaceti cu bine de perioada mai grea , ca vorveni clipe din ce in ce mai frumoase.Filip s-a linistit cu plinsul si cu mofturile la somn pe la 5-6 luni.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc Danasima petru incurajarii,puiu meu acum are aproape 6 luni de la nastere si 2 luni cat ar trebui sa aibe de la data normala de nastere.E inca mofturos plange si nu stiu de ce chiar si dupa ce mananca cate o data se opreste mai zambeste mai rade si daca nu ii place plimbat prin casa ,de stat culcat sta dar cand se plictiseste incepe cu mofturi.In rest e bine a inceput sa si rada si tipa si ma cearta.multa sanatate si voua merci pentru sfaturi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

La multi ani si muuulti pupici tuturor !!!!

Stiu, sa-mi fie rusine ca nu am intrat anul asta deloc, dar...timpul bata-l vina, munca-casa, copil...

Ma bucur sa citesc ca toti sunteti ine (mai am de recuperat cu cititul) si urez bun venit si crestere curata celor mai noi printre noi.

Noi suntem bine, multumim lui Dumnezeu. In 3 februarie am fost la controlul periodic si Daria e foarte bine. Are 11.400kg si 84 cm, nu e mult dar e foarte bine si evolutia ei e pozitiva. Am facut si control oftalmo. e bine, urmatorul va fi la 3 ani. Nu are nevoie de ochelari inca dar dr a spus ca probabil la scoala va purta ochelari, parte datorita prematuritatii, parte mostenire genetica de la tati, dar atata bai sa fie

Vorbeste tot mai mult, leaga maxim 4-5 cuvinte, ar putea sta mai bine la capitolul asta dar asta e...dr zic ca nu e o problema.
Nu vrea sa spuna cand face caca, deci nici vb. de olita inca, nu o nici fortam ca oricum merge la gradi si ii pun scutec.
am avut ceva probleme cu somnul, adica nu mai voia sa doarma la pranz si daca adormea era pe la 3-4 iar seara st(1.00 de pranz, cam 1 ora si 9.30 seara pana la 8.00 dimineata)

Va pupam si va dorim multa sanatate. am sa pun cateva poze noi pe photobucket sa ne vedeti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Dalma,mai hai si pe la noi pe la odisee cand ai timp.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161239&whichpage=14


Mama de Ana si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumim Dalma,bine vam gasit.Am obervat ca puiul meu doarme foarte bine daca facem putina gimnastica cu el ,nu ca nu ii fac masaj dar putin mai mult decat masaj.Seara cade de parca a fost la sapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Sa stii Loys ca piticii mei dupa ce faceau kinetoterapie, adormeau instant in secunda in care ii lasa in pace kinetoterapeuta.E drept ca si plingeau mult in timpul sedintelor de kineto si asta ii obosea.
Daca ai observat ca doarme mai bine dupa gimnastica , fa gimnastica cu el. Pe mine ma invatase si ii ridicam tragindu-i de miini, ii rostogoleam prin pat de citeva ori, am luat chiar si o minge din aceea mare pentru aerobic si ii puneam pe ea, pe spate sau pe burta balansind mingea si asfel s-au obisnuit sa isi ridice capul.

Din pacate noi am recuperat unele lucruri dar mai avem ceva probleme cu o pozitie anormala a piciorului drept la Filip.Tocmai am fost astazi la control si ortopedul a fost nemultumit ca am cam stat pe loc.Trebuie sa facem kinetoterapie zilnic si e destul de greu sa plec cu doi copii mici de acasa in fiecare zi.Dar o sa gasim noi o solutie.

Am citit povestea ta Loys si aproape ca pare incredibil cita forta si credinta ti-a trebuit ca sa ajungi aici.Daca Dumnezeu ti-a daruit copilul asta, cu siguranta ca va veghea asupra lui si o sa treaca peste toate.Acum iti e greu in continuare dar vei vedea ca pe masura ce trece timpul va fi din ce in ce mai bine.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc pentru sfaturi Danasima,trebuie sa ma duc si eu cu el la kine,dar tot zic ca ma duc ma duc si nu mai ajung,mai fac eu cu el sport pe acasadar nu ajunge.Bine,isi tine capul si problema lui e ca nu vrea sa stea pe burtica deloc,si la masaj ma chinui cate o data.De vreo saptamana ma chinui sai fac baitza seara pe la ora 20 maxim 23,sa invatzat sa doarma butean se trezeste cu o ora mai tarziu sa pape si obligat nu pot sa i fac baitza ca tipa in gura de sarpe cai foame,sau daca nu papa si doarme la loc.Cred ca trebuie sa i schimb programul de baitza.Nu ce sai fac ,sal trezesc?mie frica ca am mai facut o data si a fost tare moracanos.Daca e nervos pazea ca nu ai cu cine ce poate sa urlecu lacrimi de crocodil.va pup si sanatate voua si la puisori mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Eu nu voi mai intra decat rar pe forumuri, cu exceptia EMMA ... timpul deja mi-e un dusman si nu mai am timp mai de nimic. Daca aveti nevoie de ajutorul meu e suficient sa imi trimiteti un mesaj privat sau sa lasati un comentariu pe blog (puteti specifica acolo sa nu il public) si am sa va ajut cu multa placere in masura posibilitatilor...

Va doresc tuturor multa sanatate, copii sanatosi multe bucurii si impliniri


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Oricit m-as stradui sa le fac un program copiilor nu prea reusesc.
Intotdeauna le-am facut baie in functie de programul de masa.Cind mincau la 3 ore era un pic mai simplu, dar acum in functie de cum se trezesc dimineata, ne adaptam.
Cind stiam ca mai au cam o jum de ora pina la urmatoarea masa seara , de obicei pe la 8 si jum -9, ma apucam sa le fac baie.Norocul meu , daca pot sa zic asa e ca niciodaata Carina nu plinge de foame, sau nu e mofturoasa din cauza asta.Si asa puteam sa mai intirzii cu ea, pina il spalam pe Filip, pina pregateam totul pentru ea, se face cam tirziu, dar...asta e cu doi, unul trebuie sa astepte.
In privivinta kinetoterapiei eu zic sa te duci cit mai curind, e mai simplu sa recupereze cind sint mai mici decit cind cresc.Iar faptul ca a stat atit in spital, nu cred ca ii foloseste prea mult, trebuie sa il stimulezi putin.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Puiu meu e tare mofturos cand e vorba de mancare .stam in naintea lui ca soldati si biberoanele in mana..Si cand e voba de baita....doarme nu are nici otreaba.Aseara nu prea a dormit si am profitat si la prins,si dupa ce am gatat ,foame rau.Poate saptamana viitoare o samergem si noi la kine sa facem putin sport ca e bine pentru sanatate. multa sanatate la pui si voua

Mergi la inceput