Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de trei ani lupt sa imi aduc medicamentele din germania, in Romania, sa le pot cumpara de aici.
dl Raed Arafat m-a sprijinit enorm si a facut ca lucrurrile sa demareze,sa se concretizeze.
cei de la Directia farmaceutica din minister mi-au inchis telefonul, apoi s-au facut ca uita, pentru ca in final sa trimita datele la UNIFARM, singura companie ce aduce medicamente pentru nevoi speciale, medicamenete care nu pot fi achizitionate din Romania.
am explicat clar ca nu pot sa le mai aduc din Germania, pt ca o cutie costa 60 de euro, iar taxele sunt de 30 de euro/cutie.in afara de asta medicmanetele pentru strumf costa 1600 de lei/luna,deci chiar nu am de unde.
azi am vorbit cu cei de la UNIFARM.a fost negot,ca la targ.
eu iau o cutie pe luna,adica 100 d epastile/luna.negociere la sange:nu se gaseste, nu o sa vrea producatorul, e in germana.
am linistit-o ca se gaseste pe toate drumurile, ca va vrea producatorul, ca ii traduc eu in germana tot ce vrea.
ea pluseaza:cantitatea minima si maxima e pentru un an, adica 12 cutii,adica 3000 de lei minim, pe loc.
de unde???????????am apelat la aceasta varianta pentru ca nu am bani.nu pot,nu am cum.va achit cate o cutie pe luna, nu pot taia din medicamentele copilului.
ea:doamna, nu am ce sa va fac. mie nu imi aduce pe trei luni,adica 200 de euro, odata.ii repet, nu am, nu am de unde.initial mi s-a spus o cutie pe luna.eu cu ele respir si mananc.da,dar trebuie sa le cumparati pe toate o data!
brusc s-a dezinteresat,brusc nu a mai vrut nimic,ca la aducerea trimestriala e scump, iar pe luna cate o cutie voi ajunge mai scump decat in Germania.
este compania farmaceutica ce are monopol pentru medicamentele speciale ce nu se comercializeaza in Romania!
AM RENUNTAT!
sper sa gasesc prieteni care sa mai imi cumpere cate o cutie cand si cand.
azi este pentru prima data cand renunt la lupta,cand ma recunosc infranta.

chepeau UNIFARM!chepeau Ministerul sanatatii!sunteti tari!cei mai tari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

histamina, ce medicamente sunt alea? alea de care ai nevoie? se gasesc in ce tari?
ti-am luat viusid.
spune-mi, te rog, vad ca pe el scrie ca e pt copii cu imunitatea scazuta. da pofta de mancare? baiatul meu nu mai mananca decat lapte si, cu greu, fructe. toate mesele sunt un calvar, iar eu in pragul disperarii. am mai auzit varianta cu peritol, cica calmeaza si somnul de noapte, plus ca da pofta de mancare. dar ma tem de efectele adverse pe plan neurologic. stii ceva de peritol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu ii dau peritol.
la 7 kg ii dau 3 ml, adica 0,45 per kg/corp.
la 10 kg, 4,5 ml.
stiu.am citit prospectul,dar ii face o imensa pofta de mancare.
viusidul e super bun.
eu ii dau.e perfect natural.pana sa ii dau ,mai manca doar cereale cu lapte si lapte de la mine.
cum ne vedem pt viusid?
0724364344.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

azi am inchis un capitol din viata mea.
pun punct oricaror investigatii.
sebastian a deschis alt capitol,singurul capitol.

haideti sa radeti:
ia pampersul si zice:
pempe,caca si glont la cosul de gunoi cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

neata
avem o achizitie noua:
arata doua degetele, adica aratatorul de stanga si pe cel de la dreapta.il intreb:ce-s doi.arata ochii.apoi arata un degetel si il intreb:cine este unul si arata la nasucul lui.
arata si la ochii si la nasul meu.
l-am albit de pupaturi,ca o mama denaturata ce sunt.


strumf papa lamaie si usturoi.ii plac la nebunie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

torticolis,torticolis.
ne trezim si aratam direct la bec:becu,becu,adica aprinde mami lumina!

azi dimineata nu a vrut sa suga. sunt disperata,ca nu vreau sa il intarc.
cu steriletul mai astept din lipsa de bani si din motive de inflorire toate alergiile.

orice scama, hartie gaseste zice caca si o duce direct la cosul de gunoi.e distractia lui ,nu si a mea.
cu pempe face asa de 2 sapt.

m-am dus in vizita la gemenuta mea care facuse curatenie luna. dupa 10 min era dezastru,dar matusa nu s-a suparat pt ca il iubeste enorm pe strumf si sunt f bucuroasa de aceasta legatura puternica dintre ei.o consider f importanta.matusa maia il rasfata,se joaca, rade cu strumf si strumf stie ca matusa maia nu ii rezista si exploateaza la maxim.
nu prea a mancat ieri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Revin si spun ca nu cred ca e bine sa le dati atatea lucruri doar in ideea ca vor lua in greutate. Daca copilul e bine proportionat, e vesel si sanatos lasati-l in pace.
Eu de exemplu i-am dat Peritol doar 3 zile ca sa o linistes in perioada in care am intarcat-o.

Histamina, daca el nu o sa mai vrea sa suga tu nu o sa il poti obliga. Personal consider ca e mai usor sa se intarce cand considera el chiar daca tu ai vrea altceva. Eu am folosit o oportunitate aparuta pt intarcare si a fost o intarcare brusca. A fost greu si pentru Karla si pentru mine, dar daca lasam dupa ea probabil mai sugea si acum.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

histamina, de la LP poate lua in greutate mai bine, e mai ingrasator, ca sa zic asa! exista atatea formule hipoalergene. nu dispera!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am incercat LP de trei ori si cu acelasi rezultat:voma, diaree,varsaturi, bubite.
soia nu vreau sa ii dau pt ca are mai multa histamina decat LP normal.
la laptele de vaca s-a comportat ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

PIURE STRUMFOS
un cartof mare, doi dovlecei mici, lapte 100 ml, sare, 15 gr unt 85% grasime,2 linguri de smantana,30 gr cascaval ras,un galbenus fiert tare.

se fierb cartoful feliat cu dovleceii complet fara seminte in lapte pana se inmoaie de tot.
se scot cu o paleta legumele, se adauga untul,cascavalul ras,smantana(se poate inlocui cu iaurt)si galbenusul si se blenduiesc.
pofta buna!


Mergi la inceput