Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

va multumesc pt sustinere.
cata dreptate ai dana.
poate ca daca se nasteau firesc, daca nu luptam atat,daca nu faceam atatea nopti albe de rugaciune si lacrimi,daca nu plangeam de fericire la un nivel de saturatie mai mare sau la primul lui plans,poate priveam altfel!
tin minte ca ma rugam intr-una sa-l aud ca plange,si sa nu dorm 2 ani de acum incolo,doar sa fie el cel care e prea plin de viata si nu ma lasa sa dorm.
off Doamne.
toate de aici am trecut prin asta.
cum am simtit a doua nastere a lor cand i-am tinut prima data in brate,cand au respirat singurei,cand au supt prima data!
slava lui Dumnezeu pt toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

peste la cuptor,deliciosssssssssssssss.merita,indiferent de consecinte
ascultati la bucatarasul iscusit
curatati pestele de ce fel o fi el,de solzi(daca are) de maruntaie(sigur are).il dati prin ulei de masline in care ati pus sare mare,de salrom,pt simandicosi fie si sare de mare.
puneti pestii pe gratarul cuptorului,la mijlocul cuptorului.dedesubt puneti o tava cu apa,care sa fie cat gratarul de mare.
lasati cca 30 de min,adaugati apa sa nu se evapore toata si intoarceti pesti o data.
sa vedeti voi ca merge si la strumfii mici,daca folositi salau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Pe#351;te
Categoriile de pe#351;te dup#259; consumarea c#259;rora apar adesea simptome de intoxicare apar#355;in familiei Scombridae (macrou). De aceea în literatura englez#259; cazurile de intoxica#355;ie sunt descrise sub numele de “scombroid poisoning”. Pe#351;tii din aceast#259; familie (mai ales tonul #351;i macroul) au o cantitate mare de carne ro#351;ie cu un con#355;inut crescut de histamin#259;. Dar #351;i la alte tipuri de pe#351;te s-au m#259;surat cantit#259;#355;i crescute de histamin#259;: heringi, sardine #351;i sardele. Produc#355;ia de histamin#259; este influen#355;at#259; de temperatura la care este #355;inut pe#351;tele pân#259; la pregatirea sa culinar#259;. În cazurile în care s-au g#259;sit cantit#259;#355;i mari de histamin#259; în conservele de ton sau macrou afumat, cercetarile au dovedit c#259; pe#351;tele n-a fost transportat în condi#355;ii de refrigerare corespunz#259;toare sau a fost depozitat inadecvat. În mod surprinz#259;tor s-au g#259;sit cantit#259;#355;i mai mari de histamin#259; în marinat#259; decât în carnea de pe#351;te.
• Ton: pân#259; la 8000 mg/kg
• Macrou afumat: p#259;n#259; la 788 mg/kg
• Macrou (conserv#259;): pân#259; la 15 mg/kg
• Sardin#259;: pân#259; la 1500 mg/kg
• Sardele: pân#259; la 180 mg/kg
• Hering: pân#259; la 12 mg/kg (mai ales marinat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Felicitari Histamina, ai gasit "esenta" pt cresterea esentei tale! Dana nu ne-ai mai spus nimic despre operatia lui Filip, ati reusit sa va faceti programare la Viena? Joklk, acum la 3 ani si aproape 2 luni ai Karlei, mai faci vreo diferenta intrea ea si un copil nascut la termen? Din postarile tale de-a lungul timpului, am vazut ca ati recuperat foarte bine! Ce cadouri le-ati luat esentelor voastre cand au implinit un an? Se apropie cu pasi repezi ziua fetelor, si nu stiu ce sa le cumpar! Toata ziua stau dupa ele, vor sa mearga, trag de pe dulapuri, isi baga nasul peste tot! Dar ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare clipa ca suntem asa, chiar daca eu sunt fff obosita, nu mai conteaza! Multumesc fetelor pt toate sfaturile pe care le-ati dat pe acest forum, asa am invatat si eu multe lucruri despre acesti copii minunati, numiti PREMATURI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sweetcrina, da mai vad si acum diferente la ea. Am recuperat e adevarat dar nu pe toate aspectele la fel. Recuperarea noastra cea mai buna e cea psihica. Vorbim (si inca in doua limbi) si gandim peste varsta care o avem. Greutatea este relativ buna.....dar mai avem de recuperat la hipertonia noastra musculara.
Eu sunt increzatoare si stiu ca le va recupera pe toate, dar bineinteles ca se trezesc "atotstiutori".


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Nu am mai zis nimic de operatia lui Filip pentru ca de mai bine de doua saptamini am trimis cererea pentru programare si nu am primit raspuns.Aseara am mai trimis un mail din nou.Eu sper sa fie cit mai repede, dar si daca nu va fi asa cum vreau eu stiu ca totul se intimpla cu un scop si va fi atunci cind Dumnezeu vrea si considera mamentul potrivit pentru Filip.

Sweetcrina, noi le-am luat copiilor de ziua lor un leagan si un tobogan, de pos afara, bine ca era si vara si hainute.Si s-a intimplat sa mai primeasca un leagan de la o pereche de bunici asa ca am rezolvat problema si nu mai plingea unul cind celalalt era in leagan. dar am observat ca se bucura si sint atrasi de ceva nou foarte putin timp, se plictisesc relativ repede de orice jucarie.Cea mai buna jucarie sintem tot noi pentru ei.
In rest Carina alearga peste tot, scotoceste pe unde apuca amindoi, mai sint si incidente de genul, muscaturi sau tras de par, dar de fiecare data inainta sa-i i-au in brate si sa-i impac, spun:"iti multumesc Doamne pentru clipele astea".


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vb ffff rar urat, dar m-am enervat.
o vaca s-a uitat la strumf,care era in carucior si a spus:vai ce frumos, a facut 6 luni sau nu le are inca?????
inutil sa spun ca arata ca o balena.

strumf alearga, creste, nu are chef decat sa stea pe mami la propriu.
mami topita dupa strumf.

danasima, imi place mult Carina.2 luni nu prea conteaza. pot fi o soacra f buna.
ei, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetelor sunt la pun pas de o mare victorie.
lupt de 3 ani sa imi pot lua medicamentele pt mine cu ajutorul carora pot manca si respira aproape ca voi.
dupa usi trantite in nas, dupa umilinte, dupa injuraturi, dupa jigniri,dupa, dupa, dupa 3 ani, multumita lui Raed Arafat, un MARE OM, sunt la un pas de a mi se da ordin exceptional d eimport si de a achizitiona medicamentele din tara.le platesc,dar la pretul din Germania. pana acum la fiecare cutie de 60 de euro plateam 30 de euro taxe. scap de taxe.
imi vine sa rad, imi vine sa plang, parca mi-e frica sa ma bucur.
azi a fost ultima zi in care m-am umilit.
dl Arafat este singurul care mi-a respectat deminitatea ,care m-a ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Histamina nu trebuie sa te enervezi pentru toate si toti care sint ignoranti si lipsiti de tact sa te intrebe daca Sebi are 6 luni sau nu. Noua ni s-a intimplat cind le-am comandat tortul pentru aniversarea de un an, eram cu copii in brate, i-am spus "doamnei" de la cofetarie ca vrem un tort pentru un an, pentru gemeni, baiat si fata si ea ne-a intrebat : " da pentru cine e tortul, doar nu pentru ei ca sint prea mici?".Primul impuls a fost sa ii spun o replica destul de ironica, dar mi-am zis ca nu merita sa faca asta.
Nimeni nu stie ce picaturi de viata au fost ei, cit am tremurat pentru ei, cit m-am rugat sa ii vad acasa, plingind, zimbind facind tot ce fac ceilalti copii, fara sa pun nici o conditie; nici sa fie intr-un anumit fel, nici sa aiba ochii verzi, albastrii sau mai stiu eu ce dorinte sau vise au mamele pentru copii lor
Si nu a fost asta singura data cind ni s-a spus ca sint prea mici pentru virsta lor, la inceput incercam sa motivez de ce sint asa mici, dar acum chiar nu mai fac asta.
Si sa stii ca nu ma deranjeaza diferenta de doua luni, intre Carina si Sebastian; mie mi se pare ca seamana putin amindoi....asa ca eu nu am nimic impotriva.
Sint convinsa ca ai fi o soacra buna, esti o mama deosebita asa ca....si in afara de asta pe aici sint mai mult fetite, deci baietii ar trebui sa fie cautati.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

"Atotstiutori" vor exista mereu, eu nici nu-i mai bag in seama! Oameni care nu stiu ce inseamna sa cresti un copil de la 1kg. Cunosc o persoana care la aflarea vestii ca o prietena de-a ei a nascut un copil prematur, la 32 de sapt!!!!!, a spus ca nu se poate numi copil, ca este un avorton! Asta era inainte sa nasc eu. De fapt i-am numit gresit "oameni"! Am suferit la inceput, cand am ajuns acasa de la spital, si toata lumea spunea "vai da ce mici sunt, oare se mai fac mari?"! Si eu le spuneam ca nu, vor ramane pitici!!! ;). Pana nu te lovesti de problema asta, nu stii ce inseamna un copil prematur! Eu sunt foarte multumita de fetele mele, ii multumesc lui Dumnezeu ca mi le-a dat, asa mici cum sunt. Nimeni nu ne poate intelege prin ce-am trecut noi, parintii de prematuri, cate lacrimi s-au scurs, cate nopti n-am dormit, cate griji ne facem, si indiferent de recuperarea lor, un ghimpe in inima tot il ai! Dar, ne rugam mereu la Dumnezeu, sa ne ajute sa fim bine!

Mergi la inceput