Sterilet...sunt noua nu "ma omorati"

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Buna, Cristoiu.
Daca nu raspund prea tarziu, iti spun ca eu am avut sterilet montat cand aveam deja un copil si ma hotarasem la unul. Si, surpriza, dupa 5 luni de cand a fost montat, am ramas insarcinata. Si, uite asa, am facut si al doilea copil, care are deja 5,6 ani. Iti doresc nastere usoara si sa faci alegerea potrivita.
P.s. Nu imi pare rau deloc ca asa a mai venit un membru in familia noastra.
Toate bune iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

mamaaaa ....cred eu personal as muri sa aud ca am ramas insarcinata cu sterilet.si spun asta deoarece dupa un avort am ramas vai de capul meu ce traumatizata. mentionez faptul ca am deja doua fetite .Fetelor dar tot nu mi_ati raspuns la o intrebare ,cine hotareste ce fel de sterilet ti se potriveste (medicul sau pacienta?)numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui allisi

mamaaaa ....cred eu personal as muri sa aud ca am ramas insarcinata cu sterilet.si spun asta deoarece dupa un avort am ramas vai de capul meu ce traumatizata. mentionez faptul ca am deja doua fetite .Fetelor dar tot nu mi_ati raspuns la o intrebare ,cine hotareste ce fel de sterilet ti se potriveste (medicul sau pacienta?)numai bine

Lidia


In mod normal, medicul iti face recomandarea pe baza istoriei tale medicale. In cazul meu problemele medicale au limitat optiunile la una singura. Insa daca ar fi fost mai multe mi-ar fi oferit alegerea si acolo trebuie sa cauti informatii singura. Posibile probleme legate de marca de sterilet pe care o vizezi, alergii, posibile infectii chestiile astea trebuie sa le stii. Un medic bun ti le va zice, dar am descoperit ca uneori medicul nu iti spune totul despre subiect.

Personal nu as lua in calcul pretul drept criteriu de alegere, sau ma rog ar fii un criteriu de interes minim.

Sarcina obtinuta in pofida existentei steriletului este foarte periculoasa. Poate fi ectopica, prezinta risc mare de avort la scoaterea steriletului, sau pot fi probleme cu dezvoltarea fetusului.
Insista ca medicul sa-ti spuna cum poti descoperii eventualele probleme de dupa instalare, ca sa fii pregatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza1181 spune:

buna fetelor,
helllppppp!!!!
eu am o problema si as avea nevoie de ajutorul vostru ca sincer singura nu ma pot hotara!am deja o fetita de 2 ani si 9 luni si acum sunt insarcinata in 5 luni si fac clexane ca si la prima sarcina zilnic,cand am vb cu doc despre sterilet a spus ca nu prea recomanda pe uter dublu cicatricial si ca mai bine fac ligaturare trompe dar nu imi vine sa fac la 30 ani asa ceva plus ca am citit argumentele pro si contra....dar pe de alta parte nu mai vreau alti copii...si cand i-am spus doc ca nu prea vreau ligaturare a spus ca nu am de ce sa imi fac griji...dar am inteles de la voi ca mirena pe care il recomanda de obicei si doc mea e metoda contraceptiva hormonala si cum din cauza trombozei eu nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu am voie sunt intr-o dilema mare!!!! help....ca si asa sunt ingrozita de o a doua cezariana ca si prima a fost cu cantec ...am nascut la 36 sapt ca aveam doza prea mare de clexane si nu mai facea fata si au scos-o mai repede ....offff ...please niste sfaturi!!!!
mersic
Teodora Eliza si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

poti sterilet cu cupru sau aur nimic hormonal e si cazul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza1181 spune:

neata'
cristinuk mersic pt raspuns ;tu ti-ai pus sterilet? eu nu am avut si daca da cum este ca am inteles ca poate avea efecte nu foarte placute...la tine cum e?..doare cand il pune?

Teodora Eliza si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai si eu auzisem chestia asta ca unii doctori nu recomanda la uter cu doua cezariene. Am intrebat doctorul meu, in care am MARE incredere si a zis ca nu exista contraindicatii, el de cind profeseaza (e aproape de pensie) nu a avut cazuri care sa prezinte probleme. Nici el nu mi- recomandat legarea tromptrlor, a zis ca sunt prea tinara si ca m-ar putea afecta psihic, ca nu se stie peste 2-3 ani ce o sa zic. Deci el stiind ca am doua cezariene imi recomanda steriletul. Clasic, ca ala cu hormoni nu il vreau.

Scria o fata mai sus cum ca a ramas insarcinata cu sterilet. Mie de asta mi-e un pic frica, dar pe urma sansele sunt cam aceleasi procentual sa ramai insarcinata si dupa sectionarea trompelor. La mine ar fi chiar periculos sa ramin insarcinata prea repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

da mi am pus il am de aproape 3 ani e din ala cu cupru nu m a durut nimic nici nu l simt n am avut nici o problema cu el pana acum ma duc din cand in cand la medic sa l verifice o data i a mai ajustat firele
singurul disconfort e ca CM e mai abundent uneori dar nu am nici un fel de dureri menstruale inainte sa raman gravida doua zile zaceam in pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza1181 spune:

cristinuk,mersic de raspuns...hai ca m-am mai linistit ca vroiam sa stiu daca mai sunt si alte fete care dupa doua cezariene si-au pus sterilet si daca au avut probleme...o sa vb cu doc sa vedem ce zice..adika de care imi recomanda ca ea zicea de mirena dar ala e pe baza de hormoni si deci nu vreau...mersic de raspuns..oricum legare trompe chiar nu vreau...sa speram ca scap de cezariana nr 2 cu viata ca sunt speriata tare!!!

cristoiu,asa mi-a spus doc ca nu recomanda... dar daca doc mea nu era nu o aveam pe Teo ....asa ca nu prea imi venea sa o contrazic ca de....m-a scapat de mai multe belele!!dar pe undeva eram sigura ca se poate pune si pe uter dublu cicatricial ...poate unde am avut eu probleme cu uter la un moment dat dar acum nu mai am..deci nu prea ii inteleg retinerea..oricum o sa mai vb cu ea sa o intreb ce riscuri sunt..si o sa va scriu daca mai aflu ceva ca duminica ma duc la eco si o sa stau de vb cu ea!


Teodora-Eliza si

Mergi la inceput