mi se acorda indemnizatia copilului?

mi se acorda indemnizatia copilului? | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

Buna mamici .Eu sunt insarcinata in 32-33 de saptamani, nasc cam pe la sfarsitul lunii februarie ;acum mai am de luat indemnizatia copilului pana in mai ,atunci face baietelul meu 2 ani,deci o sa nasc cand va avea el cam 1 an si 9 luni.intrebarea mea este imi va da indemnizatie pentru acest copil care urmeaza sa-l nasc?din cate stiu eu daca nasc copilul pana face celalalt 2 ani ma incadrez ,sa iau indemnizatie;insa unii spun ca nu se mai acorda ca trebuie sa lucrezi 1 an dupa ce se incheie acesti doi ani in care ai luat indemnizatie pentru un copil etc etc va rog mult daca stie cineva sa-mi raspunda!?eu eram foarte sigura ca mi se va da aceasta indemnizatie insa acum nu mai stiu ce sa cred

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Buna mamici .Eu sunt insarcinata in 32-33 de saptamani, nasc cam pe la sfarsitul lunii februarie ;acum mai am de luat indemnizatia copilului pana in mai ,atunci face baietelul meu 2 ani,deci o sa nasc cand va avea el cam 1 an si 9 luni.intrebarea mea este imi va da indemnizatie pentru acest copil care urmeaza sa-l nasc?din cate stiu eu daca nasc copilul pana face celalalt 2 ani ma incadrez ,sa iau indemnizatie;insa unii spun ca nu se mai acorda ca trebuie sa lucrezi 1 an dupa ce se incheie acesti doi ani in care ai luat indemnizatie pentru un copil etc etc va rog mult daca stie cineva sa-mi raspunda!?eu eram foarte sigura ca mi se va da aceasta indemnizatie insa acum nu mai stiu ce sa cred



Pai treci direct din CIC 1 in CIC 2, nu vad de ce nu ti s-ar da.

Rog moderatorii sa mute mesajul la Legislative, acolo unde ii este locul.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Daca nasti pana implineste copilul 2 ani o sa iei aceeasi suma ca si la primul copil. Eu am copiii la 1 an si 6 luni si-ti spun din experienta mea, reala.
O sa stai in CIC1 pana se termina (mai) si apoi faci un alt dosar (cu cerere la serviciu) pt cic2. Dosar pt alocatie bb2 trebuie sa faci de cum se naste. Daca ai indemnizatie cu 85%, atunci in al 2-lea dosar iti va mai trebui inca o data adeverinta de venituri de la angajator cu ultimele 12 luni inainte de nasterea primului copil.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

deci nu e adevarat ca s-a schimbat legea, m-am linistit multumesc

Mergi la inceput