Asociat in SRL-indemnizatie crestere copil

Asociat in SRL-indemnizatie crestere copil | Autor: Valentina_D

Link direct la acest mesaj

Buna ziua

Sunt insarcinata si angajata de multi ani la o firma.
In acelasi timp, sunt in situatia in care sunt asociat la un srl cu 50% parti sociale. Am fost la ATPS si mi s-a spus ca doar functia de administrator intra in contradictie cu indemnizatia de crestere copil. Acum sunt revocata ca si administrator, am ramas doar asociat.
Explicatia lor a fost: ca asociat nu ai activitate profesionala, ca si venituri poti avea doar dividende, dar acestea nu intra in calculul indemnizatiei. In plus, daca luam exemplul unui patron, acesta,daca intra in concediu crestere copil, ce trebuie sa faca? Sa renunte la firma, sa suspende activitatea? Ce s-ar intampla cu salariatii lui?
In plus, in OUG 111/2010 se specifica faptul ca sunt luate in calcul si indemnizatiile asociatilor unici.
De curand am auzit pe cineva ca nu ai mai primi indemnizatie daca esti asociat intr-un srl. Mentionez ca eu nu am avut si nici nu o sa am vreodata vreun venit din acest srl
Spuneti-mi va rog daca stiti ceva mai mult decat stiu eu, sau daca sunt persoane care sunt in situatia asta si cum au procedat


Multumesc



22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Nu exista indemnizatie pentru asociatul unic decat daca acesta este si administrator.
Indemnizatia stabilita in baza contractului de administrare este asimilata venitului din salariu, conform Codului fiscal - deci exclude indemnizatia CIC.
Altfel, poti fi asociat in 100 de SRL-uri sau actionar in alte 100 de SA-uri, veniturile obtinute ca urmare a acestor calitati nu exclude indemnizatia CIC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Multumesc frumos


Ca sa fiu sigura ca am inteles, deci pot ramane asociat in acest SRL si primesc fara probleme indemnizatie?
Doar daca as fi ramas si admninistrator ar fi fost o problema?
Cei de la ATPS mi-au spus spus ca trebuie sa depun la dosar o declaratie pe proprie raspundere ca in timpul concediului de crestere copil nu voi avea nici un fel de venituri din acest srl si copia dupa rezolutia de revocare din functia de administrator.

Sincer nu am inteles bine ce spuneti legat de venitul asociatului.In proiectul normelor de aplicare pentru OUG 111/2010 se specifica :(5) Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum #351;i nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de autorit#259;#355;ile competente, sunt, dup#259; caz, urm#259;toarele:
d) dovada eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, în cazul asocia#355;ilor unici, privind veniturile realizate de ace#351;tia;

La acea indemnizatie de care spuneti se refera?

22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Da, indemnizatia asociatului unic obtinuta pe baza contractului de administrare intra in calculul cuantumului indemnizatiei CIC, este asimilat unui venit din salariu.

Uite reglementarea din 111 referitoare la ALTE venituri, rezultate din alte surse decat desfasurarea efectivca a unei activitati.

Art. 16 - (3) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu.

Dividendele sunt sume de bani ce-ti revin NU dintr-o activitate efectiva, ci ca urmare a posesiunii de parti sociale, in baza legii societatilor coemerciale si a actului constitutiv al firmei.
Retragerea din calitatea de administrator - da, este corecta pentru a nu pierde indemnizatia.
In schimb, sa-ti indice baza legala a solicitarii acelei declaratii prin care nu vei obtine NICIUN venit din SRL.

(Deocamdata normele sunt in dezbatere, nu-s adoptate - deci de unde stie distinsa functionara ce trebuie sa contina dosarul??? Pana si modelele de cerere si de adeverinte sunt anexe la Norme, nici pe alea nu le avem - deci de unde frenezia asta in a cere ceva azi?)

Editez, ca m-am enervat: cum naiba sa-ti ceara o asemenea declaratie?? Chiar daca ti s-ar intampla efectiv sa muncesti ceva si sa obtii venituri - se suspenda indemnizatia pe perioada aia, apoi se repune in plata cand nu mai obtii venituri. Deci, de ce o asemenea declaratie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Sincer, si eu m-am intrebat

Recunosc ca initial, dupa ce am fost revocata din functia de administrator,tindeam sa nici nu declar ca sunt asociat intr-un srl, tocmai pentru ca eu nu am avut vreodata vreun venit si nici nu o sa am (firma e pe pierdere). Ulterior, mi s-a spus pe un forum de "specialitate"ca dupa ce depui dosarul ei te verifica la ONRC.Asa am ajuns sa mai pun inca o data intrebarea la ATPS.


Va multumesc din suflet ca m-ati lamurit
Pe acelasi forum de "specialitate", plin de consilieri, avocati...etc, pun in continuu aceasta intrebare si nimeni nu poate sa imi dea un raspuns clar...ba mai mult, sunt si banata ca pun aceeasi intrebare de mai multe ori


22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Eu zic sa stai linistita, si dupa nasti vii sa povestesti aici ce frumos si sanatos este cel mic, si croim si o interogare la Ministerul Muncii pe Legea 544, ca sa i-o altoiesti peste nas functionarei cand vei merge cu dosarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Multumesc mult

Am sa va tin la curent

Chiar nu sunt intr-o situatie de genul asta, insa am si eu o curiozitate. Cum verifica cei de la ATPS ca o mamica aflata in cic nu realizeaza venituri? Ca doar nu verifica fiecare persoana. Ma rog, e doar o curiozitate, ca nu ii vad facan munca de sclavi

22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Valentina_D

Multumesc mult

Am sa va tin la curent

Chiar nu sunt intr-o situatie de genul asta, insa am si eu o curiozitate. Cum verifica cei de la ATPS ca o mamica aflata in cic nu realizeaza venituri? Ca doar nu verifica fiecare persoana. Ma rog, e doar o curiozitate, ca nu ii vad facan munca de sclavi

22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Prin sondaj, prin confruntare cu directiile de finante. Daca se desfasoara o activitate legala, venitul din aceasta va aparea la un moment-dat impozitat.
Din ce stiu eu - controleaza acolo unde li se pare posibil (de exemplu, la PFA sau profesiile liberale). Pe cei cu contracte de munca ii poate verifica si prin ITM.
Nu prea se mai intampla sa lucreze legal fara sa li se suspende indemnizatia (in general, la negru se petrece povestea - dar riscul de a te prinde cu o munca legala este mare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Multumesc

Va redau un mesaj de pe forumul de care vorbeam ieri, nici un consultant nu da nici un raspuns, iar doamna in cazua este contrariata :

"Sora mea este contabil si luna trecuta a fost pentru dosarul administratorului ei care tot astepta sa vina indemnizatia si nu mai sosea. (nascuse in septembrie 2010 ) A fost sa se intereseze si a primit raspuns cum ca dosarul a fost respins deoarece doamna era Administrator si asociat la o firma si ca daca vrea sa intre sa renunte la functia de administrator. Stiu ca a facut din nou actele firmei certificat tot, modificarile au costat 8 milioane si ca de la data la care a depus din nou dosarul, dupa modificarile din firma, i se va da indemnizatie - nu si pentru perioada din urma doar de la data depunerii iar a dosarului.
Stiind ca eu am PFA a intrebat si de mine si au raspuns asa: se cere de la financiar dupa CNP toate activitatile si daca apar cu PFA, AF sau societate NU se va acorda indemnizatie decat dupa ce acestea sunt suspendate, desfiintate sau ies din asociatie.
Nu stiu temeiul legal asta e ce au raspuns cei de aici. "


Cum Dumnezeu sa spuna functinarii sa iesi din asociatie?? Oare se refereau la revocare administrator?
Eu din mesajul doamnei inteleg ca se permite totusi sa fi asociat, doar administrator nu. In cazul PFA sau AF stiam ca trebuie suspendata activitatea


Va multumesc mult

22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Valentina - nu stiu cine ti-a raspuns (ca-i plin netu' de consultanti dupa ureche, si se strecoara pana si in dicutiile unde chiar sunt meseriasi.)
Nu exista NICAIERI aceasta conditie - cine a dat acel raspuns sa indice si baza legala (la fel, functionara).
Singura interdictie este obtinerea de venituri - si nu oricum, ci din munca efectiv desfasurata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Multumesc mult pentru raspuns

Mai am o intrebare, iertati-ma daca e off topic. In noiembrie am avut 10 zile de concediu medical cod indemnizatie 01, cod diagnostic 745.

Aceste zile ma afecteaza la acordarea indemnizatiei?


Multumesc

22+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput