Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

victo, a fost tare bune ideea ta cu cerealele!! Am pus-o in practica aseara si a functionat

Corina, fericita mamica de Tudor Andrei
"Cresteti sa va inmultiti si sa umpleti pamantul si-l stapaniti"
(Facere I,26)
http://happyrooms.blogspot.com/
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

rodica, rebeca si-a stabilit asa mesele, iar eu nu intentionez sa i le modific. cel putin nu inca. Supa - adica zeama de legume - nu ii dau pentru ca nu prea o vrea. Practic ii pasez toate legumele din supa si eventual, daca e nevoie, ii adaug din zeama la piure.


eu nu zic de acuma, ca nici eu nu ii dau supa deloc. dar mai tarziu cand o sa fie supa felul I si pireul de legume felul II, adica la masa de pranz... o sa fie greu sa le schimbi mai tarziu. nu la ore ma refeream strict, cat la ordine: legumele dimineata si fructele la pranz?


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creatza11
Mai fetelor, mai este vreun delfinas care nu a facut reactie pana acum la vaccinul de tbc? Matei nu a facut nici pic de reactie, nu tu roseala, nici puroi, nici nimic, nici macar nu prea i se vede bine, oarecum o urma mica ca un varf de ac! Oare ce tb facut, aveti idee? Treuiesc anticorpi?


fericita de Matei Gabriel ( 09.08.2010)


Beatrice, ea a facut vaccinul la aproape 2 luni si nici macar nu avea greutatea ceruta, avea doar 2300 g (ziua urmatoare a externat-o)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

coteasca, acum ii dau ceapa, morcov, radadina de patrunjel, pastarnac, telina (cateodata, cand am), dovlecel, cartof (ultimele 2 mai au variatii, ori una, ori alta)

rodica, sper sa isi regleze ea singurica mesele. Daca nu, cand o sa incep cu 2 feluri de papi o sa ii dau probabil la 11 ceva usor si ii dau masa principala pe la 1. Cel putin asa imi propun.

Noi suntem tare in urma cu adaugarea alimentelor. Practic la masa de fructe am ramas doar cu dovleacul pe care il fac ori cu cereale ori cu branzica. DIn pacate dermatita asta afurisita nu ne permite sa introducem inca nici carnita, nici oul - pana nu se stabilizeaza nu ii mai introduc nimic pentru ca vreau sa fiu sigura ca eventualele reactii sunt de la alimentele noi si nu de la cele deja introduse-
Maine la masa de legume vreau sa ii dau dovlecel cu sfecla; sper sa manance.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Are mami fata frumoasa cu 2 dintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

CREATA-

Citat:
Mai fetelor, mai este vreun delfinas care nu a facut reactie pana acum la vaccinul de tbc? Matei nu a facut nici pic de reactie, nu tu roseala, nici puroi, nici nimic, nici macar nu prea i se vede bine, oarecum o urma mica ca un varf de ac! Oare ce tb facut, aveti idee? Treuiesc anticorpi?

-nu stiu,ca noi aici nu facem vaccinul tbc,dar banuiesc ca nu trebuie neaparat reactie vizibila ca sa fie ok..

ADRIANABUC stai linistita,ca e de ajuns ce ii dai,nu e nici o graba,are vitamine din ce ii dai,primele luni practic sunt ca sa se invete,nu e un maraton de bagat cat mai multe.in plus,oul aici nu se baga decat foart tarziu,parca pe la 9 luni galbenusul,si pe la 11 albusul,sau asa ceva..o sa primesc listele cand va fi cazul.asa ca stai linistita,ceea ce dai tu din cauza dermatitei,noi dam aici la copii normali la aceeasi varsta,nu esti in urma cu nimic.
(eu inca nu am inceput diversificarea)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

adriana si crissy ati intrebatcumva medicul pediatru ce urmare are chestia asta, adica ce ar trebui facut si cand?

In ceea ce priveste concediulsi noi ne-am facut deja planul sa mergem in iunie in Turcia sau Grecia dar singurei, fara Matei, iar in august mergem la noi pe litoral cu bebe si cu gasca ( au toti copii in afara de o singura pereche, cel mai mare copil are 7 ani si cel mai mic 4luni si sunt cam 6 copii in total cu Matei, macar sa alergam toti dupa ei). Sincer, nici nu stiu ce astept mai mult, concediul din iunie doar cu sotul din dotare sau cel din august si cu zapacitul de Matei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Diana,foarte fain topicul cu autodiversificarea,cred ca la al treilea bb merge

Catalina cu Victor(17aug2010)& Robert(13apr2004)& Catalin(4mart1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

corina, ma bucur ca a mancat tudor

mai..numa io nu sunt adepta autodiverisficarii?
numa la ideea ca ii pun in blid nspe chestii..pe care le ia le morfoleste si vreo 2 ajung in gura si vreo 2 in cap, vreo 2 pe jos..ma ia groaza..si sa ii tot dau asa tot timpul sa manance/guste cate ceva?
nu=i de mine..
mie mi se par emult mai usor sa manance mancare gatita si in jurul varstei de un an sa manance ca si noi..bine, cu unele adaptari..v-am zis ca d e la stefan incoa eu nu mai prajesc..el n-a mancat niciodata cartofi praiti..din astea..sare puneam fff putina, restul in farfurie cine mai voia.(adica eu)

sau mai ziceti-mi voi plusurile la metoda asta, ca eu nu le vad nicicum. si nu vreau sa fiu invechita :):)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Victo, ce ma distrezi... Nici io nu is fan autodiversificare.. io la cat is de stresata, pai sa nu stiu io cat baga in gura??? cati ml/ grame??? sa manance cand cum... nuuuu...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Buna seara, mamici dragi!

Am mai aruncat cate-un ochi la citi, dar sa scriu abia acum pot, dupa ce adoarme puiul de zmeu

Bumblebee, Paula, Oana, georgia, Katalina, Ilinca

Citat:
Cris, deci si Natali e mai lenesa... io cred ca bebeii care nu stau pe burta sunt cei mai lenesi, ca nu au timp sa descopere ca se poate sta si sprijinit pe palme , si nu doar pe antebrat, nu au cum sa descopere ca pot ridica fundicul... al meu mai mult de 5 minute nu sta legat pe burtica, ori in alea 5 minute nu apuca sa descopere toate cele. Am incercat sa il las mai mult, incepe maraiala. Am zis ca il las si asa la marait, ca atunci poate se forteaza mai mult sa se intoarca, sa se mai ridice. Dar nici vorba, il ia plansul, isi lasa capul jos, si abia il linistesc...

Crispro, parca ai povestit si de Natali aici.

Citat:
Cris,am uitat sa iti zic cat e de frumoasa Natali... Seamana cu Ana a Otiliei, intr-adevar.


Cred ca in curand n-o sa mai semene. Luna asta a luat doar 130 de grame.

Citat:

citat din mesajul lui ilinca79

cris2010, Natali e scumpa, si ce frumos ai aranjat masa de Craciun

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)




si eu am admirat masa de Craciun!!!

Mami fericita de Larisa Ioana 24.06.2010


Sotul e cu aranjamentele. Eu vin cu 'the final touch'





de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput