MONTIGNAC (152) .... stil de viata, nu dieta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Hello

Eu tot fara net, doar asa sporadic la servici.

De ieri am inceput si eu meniul drastic deci:
MD: wassa cu tofu
P: gratar de pui cu broccoli
C: broccoli la cuptor cu mozzarella slaba

Child, iese4 painea integrala la masina de paine, doar cea cu tarate nu iese. Chiar ieri am facut una

Vali, felicitari pt consecventa si hotarare

Alexa, bine ai venit . Sper sa stai cat mai mult alaturi de noi.

Subscriu si eu la abandonarea mezelurilor . E mai putin importanta ca sunt monti atata timp cat contin gramezi de chimicale si E-uri. La Kaufland gasiti carnaciori de Brad care nu contin decat carne si condimente si la Plus am gasit un salam fara E-uri. Asa mai pot sa satisfac poftele sotului meu.

Meniu azi:
MD: wassa cu tofu
P: briose cu rosii uscate si masline, kefir
C: crap la cuptor cu legume mexicane

Va pup si mai intru cand am net( teoretic maine, practic nu stiu sigur)

Sa aveti o zi frumoasa

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Alexa cateva observatii daca-mi permiti .... fara suparare da ? pusi
Incearca sa elimini mezelurile, fa-ti curcan sau pui ... gratare,fierte sau la cuptor ...cand sunt reci poti sa le folosesti in loc de sunca din comert ... mult mai gustoase si mult mai santoase .
La micul dejun decat sa fi mancat doar cateva felii de sunca (care nu sunt altceva decat un amalgam de euri cu putina carne si grasime)... mai bine mancai niste carnita cu un iaurt, un ou, branza ... ceva mai consistent, micul dejun se considera masa principala a zilei tu ai mancat ffff putin
Incearca te rog, pe cat posibil sa eviti carnea de porc, chiar si cotletul care e considerat partea cea mai slaba din porc are grasime in consistenta.

te pup si scrie in continuare ceea ce mananci ca sa putem corecta

ellinia te-am vazut si pe tine cu carnea de porc treceti fetelor pe carne alba pe cat posibil : pui , curcan, peste

vali ce-s alea bomboane de cioco neagra ????? ostropelul de pui cum se face ??? pusi pentru meniul zilnic

ninha cum e magiunul de topoloveni ?? e bun ????

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Neatza!

PUISORUL cum faci painea la masina? Imi dai si mie, te rog, o reteta?
Daca iese buna si la masina m-ai salvat!

Magiunul de Topoloveni e foarte bun, mai ales cu paine integrala sau pe clatite monti!
Foarte buna e si dulceata de capsuni Topoloveana, pare conforma, concentratul de mar e ok?


Diana si inimioara mea Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Andanii, asa-i cu carnea de porc, stiu ca nu e buna, insa am pe acasa o gramada. Copilul nu prea mananca, sotul ce mai mananca, asa ca ma mai sacrific si eu din cand in cand.
Cel mai bine ar fi sa renunt la carne de tot, din pacate nu prea pot ca sunt lihnita de foame. Eu stiu ca slabesc greu atunci cand mananc carne.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna fetelor,am scris si eu un mesaj ieri, dar a ramas pierdut in celalalt capitol.

Andanii imi dai voie sa te contrazic. Decat carne de pui , peste sau orice plina de hormoni mai bine o carne de porc sanatoasa, de la animal care stii ce a mancat ( daca se poate bineinteles). Eu fug ca de dracu de orice carne de pui din comert, de cand fetita prietenei mele a facut la 2 ani tulburari hormonale din cauza ei.

In rest revin si eu spasita la monti ca am luat proportii astronomice. Sper sa ma tin de treaba. Ieri a fost destul de greu pentru ca mi-a fost foame.Cel mai greu mi-e fara rontaitul dintre mese, pentru ca m-am obisnuit din cauza greturilor si arsurilor sa mestec intr-una ceva.

Meniu de azi: MD salata de cruditati ( morcov , telina, ceapa si ciuperci) cu cascaval
P : varza cu orez si ciuperci ( e cam prea acra varza)
C : probabil ciuperci la gratar.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Child, reteta ti-o dau maine ca nu o stiu pe de rost. Eu am o Moulinex OW2000 si e reteta din carte pt paine integrala. Doar ca eu nu am pus deloc faina alba ca si in reteta originala.

Andanii, ai dreptate cu carnea alba. E cea mai buna daca ai carne de la tara sau dintr-o sursa cat de cat sigura. Altfel cica e mai buna carnea de porc foarte slaba pt ca porcii nu sunt chiar asa de hormonizati si tratati.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Somleac, ce ma bucur ca esti inca alaturi de noi Gand la gand cu bucurie

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

somlec aprob cu desavarsire vaza cu carnurile...ca sa nu mai spun ca pestele gen pangasius care il consuma toata lumea ca e ieftin are probabil cantitati de mercur(bleah noroc ca nu ma dau in vant dupa peste), carnea de la noi alba chiar e plina de hormoni..iar aialalta plina si de hormoni si de grasimi
..ma batea sor'mea la cap mereu cu puiul hormonat(sor'mea e vegetariana)..de cand am ajuns aci mananc animalicele numai orgacani:oua, lapte, brinza, si carne de pui (ca alta organica nu e)..am mai gasit si ceva bacon de porc organica...da e si scump si nici nu pot spune ca ador sa mananc

ellinia io spun ca asta sa fie problema...grataru de muschi de porc...io la grasimi cand balotez...nu prea se misca cantaru in sus..dar cred ca depinde de organism si tu ti-l stii cel mai bine...sora mea de exemplu spune ca atunci cand mananca grasimi se ingrasa, la mine nu e asa

andani bine spui cu sunca aia de praga...la mine tot ce suna a infometare ptr slabit nu suna bine de deloc.pe mine castronelul de lapte cu fulgi de ovaz(si ieri si azi si putini fulgi de porumb printre ei..da de maine nu mai sunt)..ma tin de foame pana pe la 1

mayaaaaaa sufleteeeetuuuuu meu unde umbli ?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Andanii iti multumesc pentru sfaturi, o sa renunt la sunca de praga si o sa incerc sa renunt si la porc.Acum am zbarcit-o, am mancat la pranz(inainte sa citesc) varza calita cu ciolan de porc fiert(mentionez ca am mancat numai carnea fara grasime).Nu prea imi place puiul dar asta e, maine asta o sa mananc piept de pui al gratar cu salata.Diseara mai mananc ciorbita.

D-zeu ne iubeste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Fetelor pot sa mananc dimineata paine prajita(neagra) cu margarina si gem dietetic???

D-zeu ne iubeste!!!

Mergi la inceput