Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Miki imi pare asa de rau
Cred ca numai Dumnezeu stie de ce se intimpla asemenea lucruri.
Eu cred ca da, ar trebui chiuretaj. Poti astepta citeva zile sa vezi daca incepe sa se elimine singura, dar cel mai probabil la citi hormoni de sustinere ai bagat nu cred ca se va intimpla asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Miki-Miki draga de tine, cuvintele is de prisos...din pacate stiu si eu ce inseamna. Te imbratisez strans strans de tot, iti doresc ca DD sa te intareasca si sa nu te lasi de batut.
Eu zic sa mai ceri si o alta parere legat de chiuretaj, pentru ca la 6 sapt inca e mic embrionul si se poate elimina singur dupa ce intrerupi medicatia.



''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui armi_ana



magduta10
am PAI 1 4G/5G nu 4G/4G. nu stiu daca e diferenta? este? trebuie clexane?



PAI 1 4G/5G heterozigot, anticoagulant lupic prezent (1,37activitate scazuta), Factorul VIII 150%, o sarcina pierduta la 7 saptamani




Eu stiu ca alela 4g/4g este mai pacatoasa. Dar din moment ce ai mutatia PAI1 clar ca e nevoie de Clexane, deoarece esti predispusa la avort, mai ales daca faci si stimulare oraganismul este bombardat si cu estrogeni care coaguleaza sangele si mai tare.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Floaredemac imi spui si mie te rog cum as putea viziona acea reteta pusa de tine. Sa stiu cum ma afisez in fata med de fam cand o sa am nevoie ca parca ma vad cu n mofturi.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Vali bien ai venit intre noi.
Imi pare rau ca ai trecut si tu prin momente grele, dar DD ti-a dat dublu acuma. Sa ai o sarcin afara probleme si bebi sanatosi.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Of, Miki, am ramas fara cuvinte. Tot ce iti pot spune este sa nu gandesti negativ in privinta varstei. Daca Dumnezeu vrea, va fi chiar daca ai peste 40 de ani.
La mine a trebuit chiuretaj la 5-6 saptamani, si nu luam decat duphaston si vit. E. Cum a spus si Adrianaady, probabil de la atata medicatie pt sustinerea sarcinii se va elimina mai greu. Eu am stat cateva saptamani bune si degeaba, chiar daca nu mai luam medicamentele. Dar fiecare organism e altfel.
Suntem alaturi de tine si poate mai exista o sansa...



26+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns armi_ana spune:

magduta
multumesc. te rog ajuta-ma sa-mi activez PM. nu stiu cum. as avea nevoie de adresa de mail a d/nei dr. Uscatescu. am inteles ca e in concediu pana in februarie dar eu vreau sa incerc cu mail la dansa.
multumesc.

daca mai stie vreo fata incotro o mai pot apuca?


balanta
oare tu ma poti ajuta? poate la Viena s-o pricepe cineva?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

armi_ana, in cazul meu dr Uscatescu nu a luat in serios PAI1 4G/4G (alela cea mai nasoala)...
Eu nu stiu pe cine sa iti recomand in afara de hematologul de la Budapesta si cel de la Viena (eu am ramas la cel de la Viena, ca acolo am facut FIVul, acolo am nascut, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

miki Draga de tine. IMI PARE ATAT DE RAU !!!!
stiu cum este sa te uiti pe monitor asteptand sa auzi o inimioara si ... cand colo dr sa-ti spuna ca nu mai e nimic de facut.
la mie s-a oprit la 6-7 saptamani. am mai stat o saptamana, asa, pt linistea tuturor. la 8s am facut chiuretaj. luam duphaston 2 la 6 h si dr mi-a zis sa nu intrerup. am oprit doar clexanul de la eco de 7s pana la chiuretaj.
dupa cat am citit de fete care s-au chinuit si au asteptat sa se elimine singura si nu fost ok pana la urma, am stans din dinti si am facut chiuretajul (nu ca as fi avut de ales) cu toate ca era ultimul lucru pe care mi-l doream pe langa trauma psihica pe care o sufeream. din fericire dr meu a avut mana buna si nu am avut probleme. tocmai am avut prima menstra de dupa si a fost aproape normala, cu doar usoare dureri si flux putin marit.
Eu am facut 41 de ani in decembrie, chiar a 2-a zi dupa ce mi-a zis ca s-a oprit in evolutie, am o singura trompa si un AMH de 1,3 (parca). Sotul intai a zis sa o lasam balta pt ca nu vrea sa mai trecem prin inca o trauma sau sa avem un copil cu probleme condamnat pe viata ... intre timp ne-am mai linistit, ne-am mai gandit si o sa mai incercam. Joi ma duc deja la eco de monitorizare a ovulatiei.
Nu pot renunta la lupta atata timp cat mai exista o speranta cat de mica.
Asa ca draga mea, tot ce pot sa iti spun e sa astepti eco urmatoare (fara mari iluzii, dar cine stie), si sa te pregatesti sufleteste pt un eventual chiuretaj. Curaj si putere pt viitor !


---------------------------------------------
2000 - extrauterina
2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA
MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

Mergi la inceput