Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 47 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ce liniste pe aici!!!
Vali bine ai venit si felicitari pt sarcina!!!

Fetelor eu stiam ca dc luam Femibion mai completam doar cu 5mg acid folic pt ca acel metafolin isi face treaba f bine. Nu? Sau retin eu gresit?
Gravidutelor voi cum luati?


Shimb 30 doze clexane 0.4 cu 0.6


Miki


MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
2 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 sapt fara clexane, 5 sapt cu clexane 0.4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Miki, eu acum iau folowise si femibion. Acidul folic de 5 mg cred ca l-am scos cand am inceput femibion 2 (sper sa nu gresesc, parca asa de mult timp a trecut de atunci...). Mi-au scris din nou si d-na dr si d-na asistenta, si am primit pt acea mica anemie de sarcina maltofer 1/zi timp de 15 zile, si magne B6 2/zi. Vineri fac fix 27 de saptamani. Ce ziceti, sa incep chiar din acea zi clexane sau de sambata?



26+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

miki, eu iau femibion 1+ 1 acifol de 5 mg
si mai am 1 vit E (am avut 2 pe perioada FIV si pana saptamana asta cand mi-a redus la 1), 3 / zi rutascorbin (am avut 6 /zi pe perioada FIV), am 2/ zi magnerot, 1 omega si 1 aspenter. Ah...si 4 utro de 100 sapt asta, saptamana viitoare trec pe 3. Am avut pe perioada fiv 2 utr + crinone, dar nu am suportat crinone si l=am scos. acum cand a fost mai atent bodnar la tratamentul de sustinere mi-a zis sa maresc utro la 4 daca am scos crinone, desi stia din 7 decembrie ca l-am scos, atunci a omis sa-mi spuna sa maresc utro (ar fi logic si as fi facut-o de capul meu de nu imi dozam prgesteronul si stiam ca stau bine cu el)
vali ai dreptul la compensat 100%, sa-ti bifeze medicul de familie dar la rubrica gravida lehuza, ca nu-si rupe lui de la gura ...

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Vali, bine-ai venit!
Miki, mie doamna Uscatescu mi-a zis sa pastrez doza de acid folic de 10 mg/zi, in plus fata de Femibion 2 pe care-l iau ( din saptamana 12 se inlocuieste, e drept, Femibion 1 cu Femibion 2, dar femibion 2 are metafolatii inferiori ca doza, asa mi-a explicat- am verificat pe cutie si are dreptate).
Floricicademac, eu zic sa faci Clexane chiar de vineri, dupa principiul "cu cat mai repede cu atat mai bine". ( Apropos, esti "de-a mea", carevasazica!)
Denisa, unde-s cafelutzele noastre? Mi-ai creat dependenta.

R. 33+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2010 spune:

Am sunat la Fundeni si dna. dr. Uscatescu e abia dupa 9 februarie...
Am facut profilul de trombofilie si unele analize ai iesit prost.
Aveti idee daca poate fi contactata pana atunci (poate pe mail)?

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care mergeti la un medic din Bucuresti. Care doctor va urmareste sarcina? Sunt insarcinata in 6 saptamani si nu stiu la cine sa merg. As prefera un medic cu care sa pot naste la un spital de stat, si care sa ia in seama trombofilia.


MTHFR A1298C heterozigot
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bigsister1 spune:

Alexa78 - eu personal ti-l recomand pe dr. Florin Alexandru Anca de la spitalul municipal. Este foarte bine informat in legatura cu trombofilia si colaboreaza si cu dna dr Uscatescu. Consultatiile le face la cabinetul particular undeva pe bd Maresal Averescu iar nasterile in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns armi_ana spune:

fetelor ajutor!
am nevoie de hematolog sau de cineva, ceva care sa-mi potoleasca creierasii!
nu am reusit sa ma vad cu dr. Imre Bodo la Budapesta deoarece nu mi-a raspuns la mail. nu am avut programare...
ce ma fac eu cu rezultatele mele care sunt contradictorii
inafara de cele de la semnatura care mi-au iesit aiurea, restul sunt ok., adica:
antitrombina 104,3 (75-125)
Proteina C 103,6 (70-140)
Proteina S 80(60-130)
homocisteina 8 (ideal <10)cu trat acid folic de vreo 3 luni
D-dimeri 3,02 (>2,5)
Mutatia V Leidem neg
Mutatia protrombinica Factor VIII neg
anticorpi anticardiolipidici Ig 15,5 (neg. <20)
APCR 3,02 (>2,5)
Nu am tratament desi am fost la dr. hematolog Ionita. a fost pt.mine clar pusa intr-o situatie indeita. nu prea a stiut ce sa-mi faca. am o sarcina pierduta la 7 sapt. si 7 ani de cand ma chinui pt. BB. nu mai vreausa pierd nicio sarcina. ma pregatesc pt. FIV 1. ce sa fac? dr. Kovacs nu a stiut sa-mi spunsa. ma intreba de mutatii? nu am sau nu stiu. unde sa le mai caut? in ce analize?

magduta10
am PAI 1 4G/5G nu 4G/4G. nu stiu daca e diferenta? este? trebuie clexane?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_pisu spune:

buna si eu am probleme de trombofilie si am doua sarcini pierdute la 33_34 de saptamani,acum sunt insarcinata in 31 de saptamani si eu merg la Fundeni la D-na dr Usacatescu si fac trat cu clexane de 0,4, femibion 2 ,magne b6 ,vit c, maltofer,no-sap 4pe zi si folowise la mine acum incepe perioada de stres sper sa reusesc sa trec peste saptamanile ce urmeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor, va rog ajutati-ma sa convertesc:
249.5 pmol/L in pg/ml si 297.3 µUI/ml in ng/ml. Multumesc

Mergi la inceput