de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Bravo Babyblue ai pus punctul pe I...Mare dreptate ai cu karma...si eu cred in asta..anumite lucruri ni se intampla in viata ca sa ne faca sa realizam ceva..la un moment dat privind in urma peste ani ne dam seama ca un sut in fung chiar e in unele cazuri un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:



Tu de ce il iubesti? Nu te respecta, nu ii pasa de faptul ca suferi, nu are caracter. Poate e frumos, poate aduce bani, poate este un tata bun ... Cred ca e important sa intelegi de ce zici ca il iubesti. Agatatul de cineva din orice motiv ar fi el (nesiguranta, financiar, frica de viitor, amintirea a ce a fost, sex, statut social, frica de stigma inca asociata divortului mai ales in Romania), nu e iubire. Fi cinstita cu tine.

De ce nu pleaca el? Nu o iubeste deajuns pe amanta si sunt convinsa ca intr-un fel mai mult sau mai putin subtil nici amanta nu il vrea ca sot. Chiar daca ea (amanya) s-ar putea sa nu stie de ce semnale mixte ii da. Cand i se pune unui barbat pata, lasa tot si se duce. Lui nu i s-a pus suficient. Cat despre facultatile amantei, sunt un avantaj ca amanta pentru ca el se simte flatat sa ii acorde atentie o femeie inteligeta, pot fi un dezavantaj ca sotie.

Si nici pe tine nu te iubeste deajuns. Asa ca si el e intepenit in situatia asta in care nimeni nu vrea sa ia o decizie.

Cat despre numarul de facultati si calitatea umana, nu prea au nici o legatura una cu alta, si se aplica si la femei si la barbati.

Gandeste-te la ce crezi tu ca inseamna iubire caci de aici pleaca toate, si daca atunci cand zici ca vrei ca el sa te iubeasca felul in care ai vrea el sa se poarte cu tine este felul in care te porti tu insati cu tine. Si gandeste-te mai mult si la tine nu numai la el.

-- c.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

situatia e asa pentru ca tu permiti sa fie asa. insa nu uita ca (,) copiii vor creste, nu vor mai avea atata nevoie de tatal lor, el va pleca si tu vei imbatrani singura.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

teodora, imi pare rau ca ai parte de o astfel de experienta.
Imi dau si eu cu parerea asupra unor aspectr din cele citite pe-aici.
As incepe cu faptul ca nu merita comparatia cu cealalta, dar asta deja s-a spus deja, si chiar si tu stii ca, indiferent ce ai putea face, tot va fi, teoretic, alta mai buna ca tine pentru sotul tau. Deci cred ca merita sa fii cea mai buna in ochii tai, in primul rand.
Apoi, nu te blama ca-l iubesti. Iar daca o faci, cred ca-i normal sa-l vrei doar pentru tine. Cheia este in motivatia gestului sau. De ce sta un barbat cu doua femei? Nu, nu-i las. Asta e un cliseu folosit de femei care prefera sa puna o eticheta, ca sa scape de obligatia de a gandi. Pui eticheta, gata, ai rezolvat misterul. Spunea cineva ca e cu gandurile vraiste...ei, asta da. Ar putea fi o explicatie. Ce sa faca? Pe cealalta o iubeste, pe tine te iubeste...altfel. Sau te apreciaza. Sau te respecta. Are si motive...esti mama copiilor lui. Cele care acuza de lasitate nu stiu ce-i asta pentru un barbat: mama copiilor lui. Inseamna ca nu-ti vrea raul, nu vrea sa dea fericirea lui pe suferinta ta, responsabilitatea e mai mare decat fericirea personala...da, uneori si barbatii "sunt capabili" de asa ceva...

Dar asta nu-i trai pentru nimeni. Si, atunci, lucrurile trebuiesc limpezite. Limpeziti-le si veti trai cu totii mai bine. Chiar daca pentru unii asta inseamna mai putin rau...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Buna Teo
Din pacate daca ai putut sa afli ca te inseala si tu il iubesti e foarte naspa.Naspa rau de tot.Pentru ca ai o durere in suflet care arde si mai e si copilul,asa ca...
Ar trebui sa-i spui sa plece..macar pana ii trece focul.Ulterior,vei vedea ce si cum..imi pare rau,dar nu te mai umili in fata amantei...daca accepta sa strice o casnicie..nu e de calitate.Macar daca nu ai fi aflat niciodata,dar asa....e umilitor si injositor si nu cred ca ai putea face dragoste cu el gandindu-te ca si-a....in alta.
Sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Si inca ceva.Eu cred ca amanta joaca teatru.Mult ca stii este o vorba"pana femeia nu ridica coada...."asa ca...si oricum sotul tau nu e de calitate cata vreme se preteaza la asa ceva,dimpotriva.Ce nu inteleg eu de ce nu ti-ai dat seama mai de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ce poveste frumoasa... barbatul cu doua fraiere...

Teodora, nu te inteleg. Tie ti se pare normala situatia asta?
Esti dispusa sa astepti sa decida el daca te vrea sau nu?

De parca ai fi un tricou mai vechi in sifonier... azi ma imbraca, maine nu, poimaine ajung carpa de sters geamul... sau poate ma mai imbraca odata? Chiar nu ai mai multa valoare in ochii lui, decat atat?

In rest, omul nu e las. E destept, se foloseste de ambele femei fraiere, care sunt calde, iubitoare, saritoare sa-i satisfaca orice pofta Voi doua (ea si tu) sunteti de vina ca s-a ajuns aici. Iar el chiar ar fi magarul targului, daca ar zice stop uneia dintre voi.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns signora spune:

Doamne, zau, teodora77...aproape ca imi dau lacrimile cand citesc ca sotul tau plange cu capu'n perna pt ca nu se poate decide odata la cine sa renunte sau pe cine iubeste mai mult(copii sau amanta) ???!!???
Imi pare rau pt tine acum, pt ca nu esti inca capabila sa te aduni, sa vezi lucrurile asa cum sunt, sa nu te mai legi de el si sa-l pui pe primul plan, in loc sa te preocupe persoana ta si ce vrei tu de la viata.
Draga mea, poate ca acum il vrei inapoi pe el, sa te iubeasca, sa fie totul ca inainte, etc. Si poate ca o sa reusesti sa-l tii langa tine, Dumnezeu stie. Problema este ca, peste catva timp, iti vei da seama ca NU va mai fii niciodata totul ca mai inainte. Si, te rog, fa ceva pt tine: scoala, aranjeaza-te, cunoaste alti oameni, fa cursuri, du-te cu copii in excursii, orice altceva te-ar putea scoate din cercul vicios in care te gasesti.
Momentan nu poti lua vreo decizie, mai dureaza. Sper insa sa faci ceva pt tine, in adevaratul sens al cuvantului. Ceva se va schimba si tu esti aceea care va evolua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

sotul tau e doar ff provocat de amanta. i se pare ca o iubeste, dar in adancul sufletului stie si el singur ca nu o iubeste. e f provocat de ea, pt ca prb il fascineaza, e frumoasa, e desteapta. barbatii sunt fascinati cand li se acorda atentie de catre o femeie pe care o admira.

insa el a fost invatat cu alt gen de nevasta, o nevasta ca tine. o sotie ca ea, l-ar complexa poate, i-ar da batai de cap. nu cred sa o vrea de nevasta. si cred ca si amanta stie asta si nu cred ca amanta il vrea de sot. amandoi stiu ca e o legatura sortita esecului, pe termen lung. pt ca nu suntem in filme.dar le place sa "arda gazul" impreuna,mai ales ca li se permite. de catre tine. au trecut 10 luni si le-a mers, orsa treaca 3 ani (vezi cazul lui cabotin) si tot o sa le mearga.
ea e divortata, nu mai are nimic de pierdut, el are "acordul" tau...


partea nasoala este ca ai si tu un suflet si niste nevoi normale: de a fi iubita, apreciata si sa ti se dedice un om trup si suflet si mai ales,toata mintea sa ii fie la tine.


nu te vad in situatia sa poti lua o decizie. cel mai bine ar fi sa:
1. lasi lucrurile asa cum sunt,
2. sa l lasi in pace si sa te dezvolti personal.
3. sa slabesti (dc e cazul), sa investesti ceva bani si timp in look-ul tau (coafura noua, culoare noua de par, haine mai moderne si mai sexi, etc)
4. sa te apuci si tu de o facultate, orice facultate si sa iti faci si tu prieteni noi din cercul de studenti de la facultate.
5. sa devii mai ocupata si sa l lasi pe el mai mult cu copiii. pe motivul ca ai facultate si vrei sa inveti si ca ai cursuri. iesi si tu cu colegii la cate o cafea dupa cursuri, intri si tu in lumea celor cu facultate si n o sa ti se mai para amanta cu nimic mai deosebita de tine. iar lui n o sa i se para amanta cu nimic mai deosebita ca tine.
6. intri in contact cu fete tinere si relaxate, colege, faceti schimb de pareri despre moda, viata, etc...te vei relaxa si poate iti vin idei bune.

incearca o facultate scurta, ceva care sa iti placa si sa ti se potriveasca ca personalitate. mi se pare esential sa iesi din mediul tau si sa urci o treapta in evolutia ta personala.



_

Babyblue va pupa pe toti!!
8+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Doamn fereste fetelor, pe ce lume traiti? Sotul ei nu are o boala, sotul ei o inseala!!! Calca stramb, pacatuieste, isi bate joc de ea, numiti si voi cum vreti! Stau si sunt socata, voua chiar vi se pare normala toata situatia? Un barbat care iubeste ar trebui sa spuna NU oricarei ispite. Iar daca nu reuseste, inseamna ca relatia e cam dusa pe apa sambetei.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput