de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba timp sa planga. Eu nu am avut timp sa plang pentru ca eram prea preocupata cu ce tre sa fac sa ies cat mai repede dintr-o situatie nefericita. Plansul asta de mila mi se pare energie irosita in van. Mai bine isi canalizeaza toate fortele pe viitor. Teodora trebuie sa-si asigure singura viitorul de acum si nu cred ca o ajuta sa stea sa se consume ca sa isi mai strice si sanatatea. Daca te lasi purtat de suferinta, pana iti reviiiiii..... consumul chimic este enorm si la loc se pun substantele consumate cu suferinta in luni de zile.

Mai bine ridica fruntea sus si incepe sa fie practica. E mai bine sa lase melodramele la o parte si sa puna osul la treaba sa inceapa sa-si construiasca un viitor cat mai repede.

Ce ma enerveaza pe mine chestia asta cu smiorcaiala si dramele exagerate. O sa aiba timp sa planga atunci cand o trece tavalugul peste ea. Ea tre sa se intareasca nu sa jeleasca. Copilasul ei nu sta in suspensie pana termina ea de bazait. Tre sa se ocupe de copil si de situatia lor sa incheie odata socotelile intr-o directie sau alta. Nu o ajuta cu nimik, practic daca sta sa planga in pumni. A.... se descarca..... lasa ca are timp mai incolo sa isi planga si de mila, pana atunci tre sa isi ia viata in propriile maini.

pai noideea, o sa fiu acum f rea si imi cer scuze anticipat:
are nevoie sa mourn o dragoste, o speranta de viata in doi, apoi 3 sau 4, care speranta s-a spulberat. Are nevoie sa isi linga ranile. Ea are luxul asta, nu cred ca se va duce peste el sa ii fac al 3-lea copil ca sa demonstreze cine stie ce ori cui...
Are dreptul de a plange durerea unei iubiri ce a murit, si nu a murit din partea ei ci pur si simplu a venit ca un traznet peste ea... Nu ea a plecat de la sot pentru ca era abuzata ci peste ea cazut cerul cand sotul i-a marturisit ca nu e obiectul dragostei lui nu e ea, ci o alta!
Nu are nevoie sa arda etape, ci are nevoie sa le traiasca din plin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

noideea, inainte de a da sfaturi gandeste de 2 ori.
problema teodorei nu are nici o legatura cu "cazul" tau.

la subiect, sotul tau nu pleaca pentru ca femeia pe care o iubeste acum nu este femeia pe care o iubeste cel mai mult . aceea esti tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Teodora este un caz particular si va face exact ce va simti ea personal, indiferent de ce am face noi sau am facut noi.
Fiecare isi scrie aici trairile personale. Deci orice ar face, e perfect normal

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Teodora, cum iti este?

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba timp sa planga. Eu nu am avut timp sa plang pentru ca eram prea preocupata cu ce tre sa fac sa ies cat mai repede dintr-o situatie nefericita. Plansul asta de mila mi se pare energie irosita in van. Mai bine isi canalizeaza toate fortele pe viitor. Teodora trebuie sa-si asigure singura viitorul de acum si nu cred ca o ajuta sa stea sa se consume ca sa isi mai strice si sanatatea. Daca te lasi purtat de suferinta, pana iti reviiiiii..... consumul chimic este enorm si la loc se pun substantele consumate cu suferinta in luni de zile.

Mai bine ridica fruntea sus si incepe sa fie practica. E mai bine sa lase melodramele la o parte si sa puna osul la treaba sa inceapa sa-si construiasca un viitor cat mai repede.

Ce ma enerveaza pe mine chestia asta cu smiorcaiala si dramele exagerate. O sa aiba timp sa planga atunci cand o trece tavalugul peste ea. Ea tre sa se intareasca nu sa jeleasca. Copilasul ei nu sta in suspensie pana termina ea de bazait. Tre sa se ocupe de copil si de situatia lor sa incheie odata socotelile intr-o directie sau alta. Nu o ajuta cu nimik, practic daca sta sa planga in pumni. A.... se descarca..... lasa ca are timp mai incolo sa isi planga si de mila, pana atunci tre sa isi ia viata in propriile maini.

pai noideea, o sa fiu acum f rea si imi cer scuze anticipat:
are nevoie sa mourn o dragoste, o speranta de viata in doi, apoi 3 sau 4, care speranta s-a spulberat. Are nevoie sa isi linga ranile. Ea are luxul asta, nu cred ca se va duce peste el sa ii fac al 3-lea copil ca sa demonstreze cine stie ce ori cui...
Are dreptul de a plange durerea unei iubiri ce a murit, si nu a murit din partea ei ci pur si simplu a venit ca un traznet peste ea... Nu ea a plecat de la sot pentru ca era abuzata ci peste ea cazut cerul cand sotul i-a marturisit ca nu e obiectul dragostei lui nu e ea, ci o alta!
Nu are nevoie sa arda etape, ci are nevoie sa le traiasca din plin!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/



Un sfat cum nu se poate mai logic! Pana si psihologii spun ca atunci cand simti nevoia sa plangi apoi plangi pentru ca altfel se incarca sufletul cu atata apasare una peste alta incat atunci cand te astepti mai putin poti avea o cadere foarte urata. Fiecare este unic si daca Teodora simte nevoia sa planga, acesta este modul ei de a se descarca. Plange o ora, o zi, o saptamana, poate chiar o luna dar apoi se aduna de pe jos si o ia de la capat cu putere.
Ma uimeste cu ce usurinta da noideea sfaturi!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca iti doresti ceva suficient de mult sigur se va intampla. Chiar si mersul la coafor. Sunt convins ca daca doresti din tot sufletul vei merge. Incearca. Dar ai incredere in tine. Doar de tine depinde. Este doar alegerea ta.




off topic (sau on topic, ca nu mai stiu daca subiectul e problema Teodorei sau "secretul") - pana si a dori ceva il are ascuns in adancul lui pe acel "nu" pe care ar trebui sa-l eliminam.

iti doresti sa mergi la coafor, dar nu poti merge acum, si nu stii daca vei putea merge anul asta sau in urmatorii 5 ani. si atunci cum sa nu constientizezi, acut, pe masura ce dorinta aceea din tot sufletul creste, ca nu-l ai, nici azi, nici maine?

ca sa nu mai spun de un moment de pragmatism/cinism/ziceti-i voi cum vreti, cand realizezi brusc, dupa zeci de dimineti de recitat dimineata in oglinda "vreau sa merg la coafor! voi merge la coafor! stiu ca voi merge candva la coafor, imi doresc din tot sufletul sa merg la coafor si se va intampla" (daca am denaturat prea rau mantra necesara, corectati-ma, va rog) cam la ce se reduce acea dorinta care ti-a ocupat sufletul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Fireste ca daca simte nevoia sa planga e normal sa planga. Nu ati fost rele si nu aveti de ce sa va simtit aiurea ca spuneti unele chestii. O singura precizare. Al doilea copil nu a fost facut in ideea de a demonstra eu ceva. Mi l-am dorit in ciuda problemelor. Este strict treaba mea si nu aveti de ce sa ma judecati ca nu traiti voi in sufletul meu si in locul meu minunea existentei copilului meu, dar PAREREA MEA e ca energia consumata prin MOURNING nu este benefica. Te seaca de energie.

Poate dezumanizata de fostul sot eu nu am stat sa jelesc, desi si mie mi-a fost spulberata speranta intr-o familie si-ntr-un viitor in 3,4,5. Si motivul despartirii dintre mine si sotul meu a fost tot lipsa de dragoste. E adevarat ca am aflat relativ repede dupa incheierea casniciei, dar eu l-am iubit foarte mult. Si am renuntat greu. Multi nu inteleg ce am iubit la el, dar este oare dragostea logica? L-am iubit si sa renunt la el a fost greu si pentru mine, sa renunt la sansa de a fi impreuna o familie a ost dureros si sfasietor si pentru mine. Eu am sperat ca lucrurile sa se schimbe intre noi in permanenta pana la sfarsit. Si eu, la fel ca teodora am pierdut un sot pentru ca nu ma iubea.

Macar teodora are amintirea zilelor ca au fost fericiti si eu nu. Eu am fost o frustrata naiva mai toata casnicia.

Prin prisma faptului CA NU INTELEG ca TREBUIE mi-am permis de la mine putere sa dau sfaturi. Chiar daca nu sunteti de acord nu insemna ca tre sa intelegeti, unii, sau majoritatea de ce dau tocmai eu sfaturi.
Am ceva de "zis" si vreau sa se auda ce "zic". Simplu. Mie una mi-a fost mult mai simplu sa ma ambitionez decat sa stau sa cad in depresii sa ma refac greu. Dupa ce ca aveam necazul care il aveam sa mai ajung si prin spital si sa mai bag si bani in psihiatrii si psihologi si medicatii sau si mai rau ca supararea se vede si fizic, sa mai pierd si sarcina.... si asa am avut destule probleme ca m-am suparat.

Eu inteleg sa suferi, dar ce rost are sa te perpelesti? Este energie prost investita.

Cine nu intelege are o problema si e problema sa cum e si problema mea ca nu inteleg de ce tre sa planga. Isi poate manifesta constructiv supararea. Eu mi-am refulat supararea ambitionandu-ma sa inlocuiesc standardele de viata de la sotul meu cu cele in care traiesc cu copiii mei acum. Adute-ti-va aminte ce am facut cu masina si cu mocheta si cat de mult imi ocupam mintea cu orice numai sa nu ma mai doara.

Da.... fiecare este liber sa faca ce doreste, sau ce e normal, sau natural, in firea omului, in natura omului. Dar eu sunt de parere ca cu cat ramai mai mult ancorat intr-o durere cu atat te ridici mai greu. Cu cat iti stergi lacrimile mai repede si ridici capul inainte cu atat e mai bine.

Durerea te face mai puternic. Te si inraieste, dar te face mai puternic dupa ce o depasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

cine sau ce stabileste cine are voie sa dea sfaturi ca nici asta nu am inteles exact niciodata. cine detine adevarul suprem sa spuna ca gresesc? Cine, in afara de teodora stie ce e mai bine pentru ea? Multe dintre voi nu v-ati expus viata pe net cum am facut-o eu, dar nu inseamna ca sunteti automat si evaluatoare indreptatite sa-mi dati mie permisiunea sa vorbesc sau sa gandesc sau sa imi exprim pareri sau sa dau sfaturi. Iar daca dau un sfat, bun sau rau, in curentul de opinie format sau nu, nu este nici adevar general valabil, nici nu creaza in sarcina teodorei vreo obligativitate sa il aplice in viata ei. Iar ceea ce cred unii sau altii ca este bine si necesar si suficient , in vietile unora este total neavenit. Fiecare suntem caractere si persoanlitati diferite cu suflete mai sensibile sau mai reci, mai puternici sau mai slabi. Si mai cred ca fiecare care vine aici si cere o parere nu este rau sa citeasca o gama variata de pareri. Numai asa isi poate extrage necesarul si suficientul sa poata depasi o problema.

Dar hai sa nu transformam duscutia despre teodora in polemici dure la adresa mea ca oricum daca vreau scriu indiferent ca fac unii pe evaluatorii sau nu. Atat timp cat nu am jignit pe nimeni.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noideea, cum am zis, fiecare are felul propriu de a incheia unele capitole ale vietii.
Eu am plans mai bine de un an, ca sa nu zic cat, asta nici nu m-a secat de energii, nici n-am considerat ca e mult sau putin. Mie atata mi-a luat. Si nu cred ca a insemnat ca sunt slaba de inger, ci pur si simplu golindu-mi sufletul noptile, reuseam sa zambesc ziua.

Teodora, nu ne dai niciun semn ?

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

mamgiuliuei, sa sti ca nu consider ca daka plangi esti slab de inger, ba din contra.

Eu una sunt o fire slaba de inger si daca plang, apai plang si ma consum cand ma roade ceva si nu plang un pic, plang rau de tot si dupa ma simt si mai lovita de tren. E greu sa nu plangi si sa nu te tangui cand esti suparat. Eu am "plans" in litere mai mult decat in lacrimi. Mie lacrimile in fac rau. Raman fara calciu, fara magneziu, fara voia buna caracteristica, fara firea "fighsty", nu mai lupt, zac in pat, ma deshidratez, nu mai mananc, dorm si nu mai vreau sa mai vad pe nimeni. Bine, nu mi s-a mai intamplat de foarte mult timp treaba asta, de ani buni, de cand eram la mama acasa poate, ca nu mi-a mai permis situatia. De aia am zis ca nu inteleg de ce trebuie neaparat sa planga. Nu insemna ca o blamez sau o dezaprob daca o face, domamne fereste. Ea tot teodora va ramane pentru mine. O femeie si o mama cu un necaz mare, mare de care mi se rupe sufletul.

Mergi la inceput