de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Nu, marius, nu depinde intotdeauna "doar de tine" si de cat "iti doresti din tot sufletul". Nu traim in lumea ideala in care s-ar potrivi filosofia ta.
Cat despre acel "se va intampla"...uneori e prea tarziu. Uneori ai nevoie de anumite lucruri la 35 de ani, nu la 45, iar copilul la varsta X, nu peste 5 ani cand poate e deja mai putin copil. Da, sanatatea e nepretuita, exista 1000 de nenorociri care se pot intampla si trebuie sa ne bucuram ca nu se intampla, dar...chiar daca, in cazul fericit, sacrificiile iti vor fi rasplatite la un moment, dat, acea realizare nu va sterge definitiv perioada de privatiuni. Si nu e pesimism, ci realism. In conditiile astea, sfaturile de genul "doreste-ti cu adevarat si se va intampla", suna cam SF.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

Va multumesc la toti pentru incurajari , conteaza ca cineva sa te asculte . Eu? Ma simt de parca plutesc ... nu stiu ce simt exact, nu pot descrie, furie, groaza, liniste, e un amestec de trairi . Dar prefer sa plang pentru o certitudine decat sa sufar pentru o indoiala.
Fiecare om pe care il intalnim in viata ne da o bucata din el , cand pleaca nu ia aceea bucata pt ca ramane in carnea ta , dar bucata aia poate deveni un saphir sau o cangrena ...si cam asta simt. Dar si ranile cele mai rani ...daca le lingi trec. Am nevoie sa plang , am nevoie sa urlu, e dreptul meu. Nu imi pot adapta simturile catre pozitiv imediat pt ca ar fi o minciuna . Nu sunt o masca pe care o scot la comada: da sau nu. Sunt doar o femeie care a iubit un barbat si acela a incetat sa o mai iubeasca, si e fapt din viata . Ce cred ca trebuie sa imi intre in minte e doar atata, ca nu am dreptul sa retin inima cuiva daca nu mai bate pt mine, trebuie sa ii dau drumul cum i-as da pasarii pe care am crescut-o , am dori-o mereu pe umarul meu , dar o las catre cer , pt ca acolo vor aripile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Teodora, ai tot dreptul sa plangi sis a nu gandesti pozitiv ACUM. E cel mai nemilos lucru atunci cand ti se spune rapid "vai, gandeste pozitiv si sa vezi ce bine o sa-ti mearga chiar de azi". Este exact ca atunci cand la o inmormantare se gasesc destepti care sa spuna rudelor indoliate "viata merge inainte". Pt tot ce ni se intampla urat in viata avem nevoie de o perioada de doliu si cel mai sanatos este sa nu ignoram aceasta nevoie de doliu.

Ai nevoie sa plangi, plangi. Vrei sa fii furioasa, fa-o! Toate astea trebuie mai intai sa iasa din tine pt a face loc, mai tarziu, luminii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Marius, ce spui tu e minunat, copilele sunt sanatoase.
Dar eu ma trezesc nauca dimineata dupa max 3 ore de somn, pt ca nu pot adormi de griji.....
Intr-o familie destramata, sunt atatea momentele rele..... grele.....poate nu sunt eu destul de puternica, sau poate, naiba stie, pe-aici nu prea cutreiera fericirea si armonia, inca

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com


Perfect adevarat. Si eu cred ca, cel putin pana apare (daca apare) vreo schimbare in viata ta -o schimbare in bine- (sau a altora ca tine) viata cotidiana e de rahat. Sa simti in fiecare zi presiunea traiului cu maxima responsabilitate, este daramator.
Dar, sa-ti spun de ce are Marius dreptate in chestia cu sanatatea: sunt persoane in situatia ta care n-au nici macar linistea asta. Nici macar nu vreau sa dezvolt subiectul, e mult prea ingrozitor sa ma gandesc la vreo boala. Pe langa acele persoane, esti fluturas: ai putea fi invidiata la maxim! Asta este abordarea pe care trebuie sa o avem, inainte sa ne lasam tarati in vartejul de zi cu zi.
Probabil ca va mai dura ceva pana sa mergi la coafor sau masaj, poate ca nu vei mai merge deloc, insa, asa cum vad eu treaba, tot stai destul de bine.

PS: Ma straduiesc in fiecare zi sa am aceasta atitudine, si nu reusesc mereu. Am probleme cu concentrarea.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

{Nu, marius, nu depinde intotdeauna "doar de tine" si de cat "iti doresti din tot sufletul". Nu traim in lumea ideala in care s-ar potrivi filosofia ta.
Cat despre acel "se va intampla"...uneori e prea tarziu. Uneori ai nevoie de anumite lucruri la 35 de ani, nu la 45, iar copilul la varsta X, nu peste 5 ani cand poate e deja mai putin copil. Da, sanatatea e nepretuita, exista 1000 de nenorociri care se pot intampla si trebuie sa ne bucuram ca nu se intampla, dar...chiar daca, in cazul fericit, sacrificiile iti vor fi rasplatite la un moment, dat, acea realizare nu va sterge definitiv perioada de privatiuni. Si nu e pesimism, ci realism. In conditiile astea, sfaturile de genul "doreste-ti cu adevarat si se va intampla", suna cam SF.



Atata timp cat in viata ta si optiunea ta va contine aceste NU aceste parti negative - ti se vor intoarce ceea ce lasi in viata ta - adica nu, nu, nu... si iar nu.
Mai gandeste-te esti singura ta cauza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Rufus, apreciez cum nici nu crezi sanatatea....
In modul cel ma ciudat sau energetic sau cum o fi, in ultimul am fetele mele au fost bolnave fiecare cate 1 singura data.... e drept ca... cu strigaturi
Nu vreau sa extrapolez la ideea aia oribila in care patesc eu ceva si cine le creste, sau ca se imbolnaveste vreuna si nu pot face nimic.....
SUNT UN CAZ FERICIT, dincolo de a nu avea ce le pune sub brad..... si nu uit asta niciun moment
dar... problemele sau nefericire NU se cuantifica la nivelul asta material, care importa.... se cuantifica, si stiti bine destui "mami. daca zice ca ne iubeste de ce nu vine niciodata sa ne vada?"

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora77

Va multumesc la toti pentru incurajari , conteaza ca cineva sa te asculte . Eu? Ma simt de parca plutesc ... nu stiu ce simt exact, nu pot descrie, furie, groaza, liniste, e un amestec de trairi . Dar prefer sa plang pentru o certitudine decat sa sufar pentru o indoiala.
Fiecare om pe care il intalnim in viata ne da o bucata din el , cand pleaca nu ia aceea bucata pt ca ramane in carnea ta , dar bucata aia poate deveni un saphir sau o cangrena ...si cam asta simt. Dar si ranile cele mai rani ...daca le lingi trec. Am nevoie sa plang , am nevoie sa urlu, e dreptul meu. Nu imi pot adapta simturile catre pozitiv imediat pt ca ar fi o minciuna . Nu sunt o masca pe care o scot la comada: da sau nu. Sunt doar o femeie care a iubit un barbat si acela a incetat sa o mai iubeasca, si e fapt din viata . Ce cred ca trebuie sa imi intre in minte e doar atata, ca nu am dreptul sa retin inima cuiva daca nu mai bate pt mine, trebuie sa ii dau drumul cum i-as da pasarii pe care am crescut-o , am dori-o mereu pe umarul meu , dar o las catre cer , pt ca acolo vor aripile ei.

Nu poti sa retii ceva ce nu iti apartine. E dreptul tau sa faci ce doresti. Este optiunea ta. Ai dreptul sa optezi. Daca doresti sa urli vei urla, daca doresti sa plangi vei plange. Tu optezi. Nimeni nu poate decide in locul tau ce vrei in viata, planset, urlat sau altceva. Eu am spus doar ca daca tu vrei tu poti sa faci loc in viata ta fie la plans fie la urlat fie la ceva pozitiv. Atat.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Teodora, ai tot dreptul sa plangi sis a nu gandesti pozitiv ACUM. E cel mai nemilos lucru atunci cand ti se spune rapid "vai, gandeste pozitiv si sa vezi ce bine o sa-ti mearga chiar de azi". Este exact ca atunci cand la o inmormantare se gasesc destepti care sa spuna rudelor indoliate "viata merge inainte". Pt tot ce ni se intampla urat in viata avem nevoie de o perioada de doliu si cel mai sanatos este sa nu ignoram aceasta nevoie de doliu.

Ai nevoie sa plangi, plangi. Vrei sa fii furioasa, fa-o! Toate astea trebuie mai intai sa iasa din tine pt a face loc, mai tarziu, luminii.

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza

Pot doar sa-ti spun ca gandurile devin lucruri. Foarte multi oameni se gandesc la lucruri negative. Si aceste ganduri se intorc, devin realitati. Nu si le doresc in viata lor dar se gandesc la ele... din nou si din nou... si din nou, devin frustati, nefericiti, intra intr-un cerc vicios si gandurile negative devin lucruri. Asta am vrut sa spun. Fiecare opteaza pentru el. Daca vrei sa plangi, vei plange, daca vrei sa fii furios, vei fii, daca vrei sa urli vei urla, daca vrei sa te gandesti ca esti nefericit, vei fii... gandurile devin lucruri. Invariabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Rufus, apreciez cum nici nu crezi sanatatea....
In modul cel ma ciudat sau energetic sau cum o fi, in ultimul am fetele mele au fost bolnave fiecare cate 1 singura data.... e drept ca... cu strigaturi
Nu vreau sa extrapolez la ideea aia oribila in care patesc eu ceva si cine le creste, sau ca se imbolnaveste vreuna si nu pot face nimic.....
SUNT UN CAZ FERICIT, dincolo de a nu avea ce le pune sub brad..... si nu uit asta niciun moment
dar... problemele sau nefericire NU se cuantifica la nivelul asta material, care importa.... se cuantifica, si stiti bine destui "mami. daca zice ca ne iubeste de ce nu vine niciodata sa ne vada?"

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com

Nu poti sa alegi sau sa decizi pentru altii. Nu poti nici macar sa-ti asumi alegerea sau deciziile altora. Chiar daca sunt copiii tai. Aici discut doar de persoana I singular care se numeste "eu".
Daca te-ai opri la sunt un caz fericit ar fi deja un inceput. Restul e negativ si aceste ganduri devin realitati. Am mai spus - oamenii se gandesc la ce nu ar dori - si primesc ceea ce nu doresc. Asta este legea.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

...recomand Dependenta de nefericire - Martha si William Pieper, nu e chiar usoara,dar merita...

una peste alta, e trist ceea ce traim azi, sentimentele urmeaza acelasi traseu caracteristic unei societati de consum...inainte tineai un televizor cat tinea casnicia, acum casnicia se termina mai repede decat schimbi tv sau frigiderul...barbati care nu sunt responsabili pt copii lor,femei ce poate divorteaza prea usor...casatoriile longevive au fost tinute pana acum artficial in viata de catre regulile societatii...acum nu rezista pt ca se bazeaza numai pe sentimente, care cu timpul mor ( exclud varianta consacrata, prietenie, respect, bla, bla...pot sa stau si cu cumnatu in acelasi apartament ca sa ne fie mai usor financiar)...vorbiti pe sleau cu cei mai batrani, nu doar doi, trei, vorbiti cu femei in varsta si aflati cate au fost fericite cu adevarat ca FEMEI alaturi de sotii lor, nu ca mame sau sotii...

si da , Marius are dreptate...habar nu avem cum ceea ce traim e ceea ce am atras in trecutul nostru nu prea indepartat sau mai indepartat...poate daca am avea asteptari de la viata mai mici, vom fi mai fericiti...

Mergi la inceput