de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dov... in lume exista un echilibru permanent. nimic in acest Univers nu este intamplator si nimic nu se abate de la un echilibru permanent. Si ceea ce ne pare noua un dezechilibru in esenta este o transformarea a unei forme de echilibru in alta forma de echilibru, este doar un altfel de echilibru. Noi nu facem decat sa ne adaptam ca sa ma exprim cumva. Insa adaptarea este un proces care decurge oricum. Ceea ce insa putem noi este sa ne autoplasam in zone mai negative sau mai pozitive. Nimeni nu alege in locul nostru unde sa ne plasam. Noi o facem singuri. Uneori in mod involuntar alteori voit, alteori pentru ca nu ne inchipuim cum ar fi altfel decat asa cum vedem acum. Dar daca incercam sa vedem altfel oricat de ciudat ar putea sa para - raspunsurile vin singure.
Insa este important sa gasim variante pozitive. Habar nu ai (teoretic) ce resurse pozitive poti sa ai dac anu le incerci. Dar trebuie sa nu te mai gandesti deloc la cele negative. Acestea exsta si vor exista atata vreme cat tu le vei face loc in viata ta. Exista insa acea lege a echilibrului. Cu cat faci loc la partea negativa cu atat faci loc mai putin la partea pozitiva. Doar tu alegi singura pentru tine. Daca tu ceri NU vei primi NU. Daca tu ceri DA vei primi DA.
Pun pariu ca exista in exact aceasta clipa cel putin o bucurie pe care poti sa o ai. De ce sa nu o ai? Acum. Depinde doar de tine nu de mine. Alege pentru tine bucuria. Dar daca te gandesti poti sa ai doua bucurii. Alege-le! Sunt ale tale, de ce sa nu le ai? Cam aici este esenta. Scoate-ti din cap partea negativa. Ea exista nu o contesta nimeni dar de ce sa o alegi? Alege cealalta parte. Este la fel de usor. Alege. Tu. Acum. Maine. Nimeni nu te opreste. Daca asta vei dori, asta se va intampla.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

eu am inteles situatia ei, si nici eu nu ii recomand sa mai faca ceva, de fapt nici nu prea are ce acum.

dar de aici la a fi pozitiv...

nu ma intelegti gresit, nu-s nici pe de pare genul care sa planga intruna sau din orice, sau sa se vaite, dar am privit realist mereu. nu pot ignora situatia urata din viata mea.

eu am trecut peste altfel...de fapt, mecanismul meu de vindecare a fost mereu acelasi: am suferit pana aproape de nebunie, si brusc, a doua zi, sufletul era mai bine.

cred ca asta ar trebui sa faca si ea, sa gaseasca mecanismul ei si sa se lase in voia lui. si sufletul, la fel ca organismul, are si el metodele lui de vindecare, e bine sa ne lasam in voia lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Mrius, mersi pentru explicatii. cred, repet-cred ca inteleg. eu insa sunt atat de cu picioarele pe pamant...si atat de ancorata in realitate...ar trebuie sa nu mai fiu eu sa reusesc sa gandesc cum zici tu.

insa am inteles bine aplicabilitatea in cazul Teodorei.

mult succes Teo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu am trait ceva asemanator si mi se zbarleste parul cand imi aduc aminte de acea perioada.
E o durere ingrozitoare prin care trebuie sa treci.
Cred ca tehnicile de gandire pozitiva vor ajuta mai mult dupa ce se consuma aceasta perioada.
Pe mine m-a ajutat Biserica sa trec prin ea, singura cred ca as fi inebunit. Stiam ca sunt foarte vulnerabila si 3 luni de zile dupa ce a plecat am vorbit despre asta doar cu cativa oameni din Biserica pe care i-am simtit aproape de sufletul meu.
Ca sa imi potolesc mintea, m-am apucat sa invat psalmi si poezii de Blaga, dar nu de dragoste. Nu puteam sa le citesc, sa ascult muzica, sa ma uit la un film.
Apoi usor, usor, a inceput sa fie mai bine.
Dupa 2 ani am bagat eu divort, pentru ca el doar a plecat la ea.
La terminarea divortului, am simtit ca mi s-a luat o piatra de pe inima, de pe umeri, ca m-am eliberat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dov

Mrius, mersi pentru explicatii. cred, repet-cred ca inteleg. eu insa sunt atat de cu picioarele pe pamant...si atat de ancorata in realitate...ar trebuie sa nu mai fiu eu sa reusesc sa gandesc cum zici tu.

insa am inteles bine aplicabilitatea in cazul Teodorei.

mult succes Teo.

Am o sugestie pentru tine. Ori de cate ori vei gandi sau vei spune ceva imediat dupa aceea numara de cate ori ai spus NU. Aceste Nu trebuie sa dispara. Nu = negativ. Exact ce iti spuneam.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Eu am trait ceva asemanator si mi se zbarleste parul cand imi aduc aminte de acea perioada.
E o durere ingrozitoare prin care trebuie sa treci.
Cred ca tehnicile de gandire pozitiva vor ajuta mai mult dupa ce se consuma aceasta perioada.
Pe mine m-a ajutat Biserica sa trec prin ea, singura cred ca as fi inebunit. Stiam ca sunt foarte vulnerabila si 3 luni de zile dupa ce a plecat am vorbit despre asta doar cu cativa oameni din Biserica pe care i-am simtit aproape de sufletul meu.
Ca sa imi potolesc mintea, m-am apucat sa invat psalmi si poezii de Blaga, dar nu de dragoste. Nu puteam sa le citesc, sa ascult muzica, sa ma uit la un film.
Apoi usor, usor, a inceput sa fie mai bine.
Dupa 2 ani am bagat eu divort, pentru ca el doar a plecat la ea.
La terminarea divortului, am simtit ca mi s-a luat o piatra de pe inima, de pe umeri, ca m-am eliberat.

A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

Si aici la fel.... aceste Nu - negativ le alegem noi

"dar nu de dragoste. Nu puteam sa le citesc,"nu puteam" sa ascult muzica,"nu puteam" sa ma uit la un film."

Imediat ce reusim sa renuntam la aceste "nu" - uri simtim ca revenim la normal. Singura piedica suntem noi insine. Aruncati "nu" la gunoi. Uitati de "nu". Inlocuiti-l cu "da". Da pot, da vreau, da imi doresc....

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Perfect adevarat Marius...Bune sfaturi..sper ca Teodora sa retina ideile tale pt ca sunt minunate...Sta in puterea noastra sa fim fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui dov

Mrius, mersi pentru explicatii. cred, repet-cred ca inteleg. eu insa sunt atat de cu picioarele pe pamant...si atat de ancorata in realitate...ar trebuie sa nu mai fiu eu sa reusesc sa gandesc cum zici tu.

insa am inteles bine aplicabilitatea in cazul Teodorei.

mult succes Teo.

Am o sugestie pentru tine. Ori de cate ori vei gandi sau vei spune ceva imediat dupa aceea numara de cate ori ai spus NU. Aceste Nu trebuie sa dispara. Nu = negativ. Exact ce iti spuneam.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, super. ai pus punctul pe I. mi s-a mai zis. mersi mult.


revenind la Teo, stateam azi de dimi si ma gandeam....Teo, situatia mea nu e ca a ta, dar in esenta tot taruma e.

insa de cand mi s-a intamplat intamplarea: am terminat un master, am inceput o a doua facultate, mi-am schimbat serviciul si meseria, total. si toate astea in conditiile in care imi cresc copilul doar eu cu bona. cand stau sa ma gandesc cate am realizat in ultimii 3 ani...creste asa inima in mine, ca si uit de ce le-am facut.

tot simti tu ca nu esti acolo sus, unde e ea. de ce nu ai incerca? ce ai de pierdut? doar timp, dar asta trece oricum, asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

foarte bune sfaturi de la marius... teo ia aminte si citeste si reciteste...iti urez multa putere sa treci de toate obstacolele vieti si ganduri bune



FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian13.09.1993

am cerut putere si viata mi-a dat dificultati pt a ma face puternic
am cerut intelepciune si viata mi-a dat probleme k sa le pot rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu n-am inteles nimic din ce a zis Marius, si-s optimismul in persoana.Cind e rau, pai e rau, trebuie sa te tii viteaza si trebuie sa-l infrunti privindu-l drept in ochi, nu facindu-te ca ploua.Frica de a-ti asuma si partea negativa a vietii, e un handicap.Da, e rau, da, se simte mizerabil, sufera, plinge. Are voie! Are voie sa-si ingaduie sa simta ce doreste, daca nu e iubita cum vrea, nici macar sa sufere cum ii vine nu poate? Nu dindu-se cu ruj pe deasupra o sa-i treaca, are voie sa jeleasca ce-a pierdut, asa cum si-ar jeli un mort.Si abia apoi sa se reculeaga, sa se reconstruiasca!Eu zic sa nu o mai tratati ca pe un copil, care nu stie ce face si orice face nu e bine, mie mi se pare o femeie f matura emotional, a facut fata in felul ei situatiei, asa e ea, nu trebuie sa fie o razboinca numai pt a demonstra ceva cuiva. Nu trebuie sa ne inraim toate femeile lumii, numai pentru a cistiga razboi dupa razboi, cu barbati, amante, vecine si asa mai departe.Vrea sa fie buna, isi poate intelege sotul, asa e ea autentica, e f bine si asa.Asa cum, nu poti cere unui suflet gaunos si egoist sa fie bun, peste noapte focus pocus, asa si ei, nu-i poti impune sa fie neaparat vreo xena razboinica. Si pt ce, la urma urmei? Exista cumva vreun secret, vreo reteta care sa mearga 100% in situatia asta? Nu, nu exista.Are un job, are 2 copii de care are grija, eu nu as trimite-o pe la facultati, doar asa ca daca amantele au un CV bun in ziua de azi, trebuie neaparat si ea. ori sa faca cind isi revine, nu in conditiile astea, ca ar parea o pedeapsa pt ca ea nu-i la fel de buna. Si daca i se va parea greu si o s avrea sa renunta, mai ales avind atitea pe cap, o sa se simta si mai rau.Trebuie sa se accepte ca ea e buna si asa fix cum este ea. Poate are chef de stat cu copiii mai mult, mai ales acum cind tatal lor pleaca ori poate pur si simplu are chef de altele, de stat cu fundu-n sus la tv de ex.Ah sa mearga la sport, la cursuri de tango, salsa si asa mai departe, ar fi minunat! Ori orice ce ii aduce o viata sociala, prietene.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput