*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Eli , buna.Hai ca ma citi pe diagonala mesajele !

Cand sunteit gata dati un buzz si va asteptam..
Mai nu stiu nimic concret despre problema gaurelelor.

Alra a avut problema asta la amebele fetite sii spunea ca trebuie monitorizate iar in timp se remediaza. Adica se inchid de la sine in unele cazuri mai repde in altele daca retin bine undeva pina in jurul varstei de 5 ani. Dar nu mai sunt sigura pe varsta limita.

Imi pare rau ca aveti probleme cu scaunul .Ai incercat ceva remedii ??
Erau vestitele ceaiuri pt. colici care stiu ca ajutau si impotriva constipatiei.

Eva nu prea mai bea apa decat seara. Undeva in jur de 150 ml. Nu stiu daca este sau nu in grafic dar aport de lichide are din supa zilnica , lapte , compot si suc de fructe - combinatie de morcov , portocala , mar etc. si orice alt fruct care imi vine in mina in momentul respectiv. Cand cere suculet il concep instant. Daca trag linie si adun mi se pare ca se hidrateaza suficient. Tie cum iti ies calculele per total ?

Citat:
citat din mesajul lui eliza_cri

ziua buna fete


mirthule habar nu am poezi da ma bucur ca amalia a fost pe faza sa te ajute....luna asta cu siguranta nu vom ajunge la craiova, dar speram ca in feb sa ajungem intrucat trebuie sa imi fac controlul si pe moaca sa o vada o pediatra ceva [daca sti ceva bun scrie la fata...sti bubulina are 2 gaurele in inimioara speram sa se remedieze]


la noi tot pe fuga avem o problema bubulina are program numai noaptea de la 24 la 04-05 nu e chip sa doarma realizati ce happy sunt, nu?....ma rog in brate, cu ochii pe pereti se chinuie sa faca kk care vne dupa n-spe vanturi si roseli si plansete....

ia ziceti si voi ce cantitate de lichide mai eau cozonaceii pe 24 de h..eram asa curioasa dca suntem in grafic daca pot zice asa
am fost cu analizele la citit ale lui dimi sunt bune are alergie la ceva de portocala stiu sigur alelalte Dumnezeu cu mila....
gata eu plec imi ramasa hainele necalcate gubili urlatori, mancare nefacuta..deh ca la noi la nimenea

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
si a dragalasului Dimitrie Gabriel 12.11.2008gugulanul si a scumpei Antonia Stefania 01.12.2010
dulceata de fetita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Am vazut poze cu doua printese ff frumoase. Craciunite adevarate.. ajutoare de nadejde ale mosului. Seamana foarte mult intre ele... si seamana cu mami multi. Sa iti traiasca printesele si sa te bucuri de minuni.

Citat:
citat din mesajul lui fluturasha23

Alina am mai pus cateva poze de la Craciun
http://community.webshots.com/album/579304534eiPvXC


Amalia multumim de vesti... Deja copiii de la gradinita i-a dus dorul... Sa fie o refacere fara nici o problema.. Felicitari pentru vorbaret. Ma topesc cand incep putin cate putin sa vorbeasca cozanaceii. Sanatate multa in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!

MariaK, felicitari!!!!

Carmendu, tin pumnii in martie!!

Eli, si noi am avut gaurele la nastere, la 3 luni nu mai erau. am facut eco cardio, la 3 luni si am repetat pe la 1 an(ne-a recomandat pediatrul sa facem asta)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:



Brave, nici la noi nu se vede vreo imbunatatire dupa 4 zile de lactoza. Dar, eu nu sunt convinsa ca-i dau cantitatea corecta. Tu cu ce masori? Eu folosesc masura de la lapte praf, dar exista diferente de densitate intre prafuri si sunt convinsa ca nu dozez corect. Incerc sa cresc progresiv cantitatea administrata sa vad daca reactioneaza. Intre timp i-am luat si paine cu tarate (asa cum a sugerat Malinas), poate o conving sa pape si din asta mai mult.
Reactia la gradi e normala, oricat de muult i-ar placea acolo, intervine dorul de mami, de casa, de jucarii. Plus, ca la gradi apare concurenta si mai trebuie sa si cedeze. Dar, usor, usor se va acomoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Anes, m-am gandit mereu la tine. Sper sa fiti sanatosi acasa cat mai curand.
Nebunica, mult noroc sa fie data viitoare totul perfect
Mirtha, dar tare bine a inceput noul an pentru tine. Se simte din mesajele tale ce mult te bucura schimbarea biroului. Nu mai zic ca ai si acces la DC si te mai deconectezi de servici la pranz. Tare simpatice replicile Evei. Si cea cu mersul la baie si cea cu coloratul pe fata ca sa fie si ea o doamna
Fluturasa ce dragute-s Craciunitele. La cum seammana si diferenta de varsta mica cred ca veti pacali lumea ca-s gemene.
Si eu trebuie sa recitec cartea lui Dolto. Cand aveam timp de citit am sarit peste unele raspunsuri legate de familiile cu 3 copii. Deh, nu era cazul meu . Acum nu mai am timp .
Gelozia stiu ca e ceva normal si acum si pe viitor. A fi gelos inseamna ca se iubesc pe ei insisi si e foarte normal sa-si doreasca sa fie ei pe primul plan. Din pacate insa noi de multe luni nu avem aceea bunica/matusa care ar putea sa le bage pe fiecare in seama sa se simta si ele mai importante.
Spuneai de apa ca-i relaxeaza. Ana avea la gradinita o camera unde o data pe luna mergea sigur si se juca cu apa. Faceau grupuri de 6 copii, ii bagau acolo in chiloti, le dadeau ei galetele, pistoale si ii lasau sa-si consume energia. Iar "vara" bataie cu ap afara, cu furtune si o cada mare de plastic pusa in curtea gradinitei.
Tu ai dreptate ca nu-i tocmai ok sa nu-i dam la gradinita pe cei de 2 ani cu frati mai mici. In cazul meu insa Elisa o are pe Ana si sta dupa fusta ei mult si bine. Ea fiind la mijloc are de ales, ba se joaca cu Ana, ba cu Iulia. Mai nou Iulia se intoarce pe burta si Elisa vrea sa o calareasca . Intr-o zi era langa mine si a inceput sa-i dea cu pumnul Iuliei care era in bratele mele, n-aveam cum sa prevad. Nu stiu ce i-a venit, dadea in gluma si oricum n-are mare putere. Norocul meu ca in general e draguta: ii da suzeta, ii da jucarii, ii canta, o gadila, ii baga degetul in gura sa vada are sau nu dinti .
Mi-ar fi placut insa ca ambivalenta celui din mijloc sa fie in folosul meu adica sa se identifice cu Ana la partea cu scutecul. Daca o intreb de ce nu face la toaleta zice ca "Eia mica". La cum se comporta cred ca va scapa Iulia de scutec inaintea ei caci asta mica nu suporta sa stea cu ceva la fund. E incredibil cat de mult ii seamana Iulia Anei, si la fizic si la comportament. Din pacate are si ea probleme cu pielea, mai rau ca Ana. Are vreo 3 locuri cu dermatita atopica si cu hidrocortizon doar s-a ameliorat situatia.

Ah, n-am laudat-o pe zgatia mea. Isi inchide singurica nasturii. Ultima provocare este sa-si puna manusile cu 5 degete.

Amalia, ma bucur ca ati scapat de ghips si tinem pumnii nici sa nu aveti cel mai mica accident in curand.
Cu Elisa n-am fost nicaieri. Asa cum spuneam stiu sigur ca la camera de garda din orasul meu nu este radiograf, s-a considerat ca nu este necesara daca are "doar" 50 000 de locuitori. Stiu de cand am fost cu Ana si n-au vrut sa-mi dea trimitere in orasul lipit de al nostru care avand triplu populatie este mai dotata camera de garda. Daca atunci cand a avut piciorul rupt m-au trimis acasa sa-i dau Nurofen. Doar ca am avut intuitie si le-am zis ca nu plec de acolo pana nu ma trimite la spital la radiograf.
Oricum singura varianta era sa fac o programare la medicul ei de familie si el sa-mi dea trimitere mai departe iar astea doua programari ar fi insemnat multe zile de asteptare. Am lasat-o balta ca a doua zi nu se mai vedea nimic umflat si ea isi indoia bine degetul. Iar imi zicea doctora ca-s paranoica.
Carmendu, bravos. Ma bucur ca ati prins curaj pentru bb2/3 E fain ca voi puteti alege zodia si bag de seama ca tot la scorpion/sagetator va ganditi. Oricum sa vina primavara cu vesti bune

Am salvat sfaturile tale pentu dieta. Dar nu ma bag ca n-am putere acum, sunt pe program de supravietuire. Ma suge noaptea de cateva ori, are un puseu de crestere. Vrea mancare de fapt si eu o tot amagesc cu lapte cat mai des pentru ca e grasunica si la dermatita se recomanda alaptatul cat mai mult timp. Oricum mai am o luna de chin si incep sa ii dau mancare pofticioasei mici.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturasha23

Alina am mai pus cateva poze de la Craciun
http://community.webshots.com/album/579304534eiPvXC


Foarte frumoase Craciunitele, chiar seamana intre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmendu
si noi ne gandeam sa mai incercam cu al doilea. am discutat si suntem hotarati. cred ca prin martie ma duc la sibiu la embrionasii mei sa-i salut! pana atunci mai am o sesiune de ski.

Sa fie asa cum va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007

Poze de la munte
http://community.webshots.com/album/579491881DqNCNZ

Se vede ca v-ati distrat! Foarte frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo5979
Azi la 15.20 a venit pe lume Ana Sofia.3950gr. Apgar 10
Nastere naturala100% - ce curaj...

Felicitari! Sa-i traiasca printesa, sa creasca mare, sanatoasa si cuminte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amalia

Seara buna mamicutelor!
Venim si noi cu vesti proaspete. Am scos gipsul si osul pare refacut.

baietelul curajos, va doresc sa nu mai aveti parte de incidente de acest soi. Felicitari vorbaretului dragastos!

Mergi la inceput