*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui cherieactiv
a mai scris amalia un mesaj referitor la ce dam,cat,cum...si scria ca cheia succesului este echilibrul...nu se moare din o gura de cola sau o bucata de carne de porc sau slnaina sau io mai stiu ce...al meu aseara dupa cina,urla ca vrea si el cafea..asezat la masa ca noi etc etc...i-am pus trei stropi in canita cat sa guste si sa fie fericit ,vad ca e bine mersi..zburda..la fel cu tot..o gurita de bere ,molusti ,primeste fff putin cat sa vada ce e si sa guste,ma ref la toate chestiile "interzise"...ma rog...

Total de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Sara a facut Varilix-ul in aprilie, iar la o saptamna 3 prieteni de joaca au facut varicela...ea nu a luat.Apoi la vreo luna jumate inca o fetita si iar nimic...deci e bun!
Acum e din nou epidemie de varicela, stiu 3 cazuri si la adulti, au luat de la cei mici care merg la gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Si Iulia a facut Varilrix la 1 an jumate. Noi mergem pe schema optionala.




Mami fericita si implinita de Iulia si Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

malinas mersi de idee, o sa incerc cu musetelul. Ei nici noi nu i-am dat si nu-i dam ceaiuri, fani suntem noi, astia mari. Ea lapte si apa chioara. Dar o sa incerc cu ceaiul de musetel sa vedem. Oare sa-l indulcesc (nu cu miere, ca aia stiu ca, surprinzator, la copii constipa... si zahar parca nu i-as da ca dupa aia poate nu mai vrea apa... hmmm, greu).

Acum cu ceaiul de sunatoare, n-am apucat sa citesc inca linkul pus de Raluca (multumesc ), pot doar sa spun ca eu am avut perioade in care beam zilnic o cana sau 2 cani (250ml) si n-am vazut nici un efect nici pozitiv nici negativ. Tenul ok, psihicul in regula...sau cel putin nu s-au plans cei din jur c-as fi luat-o pe aratura . Probabil ceaiurile astea au anumite efecte la anumite persoane cu unele sensibilitati intr-o zona sau alta. Eu nu pot sa-mi incep ziua pana nu beau o cana de ceai, pai daca nu e sunatoare, nu e maciese, nu e tei ce sa fie... ca ala negru/verde nu-mi place, cele de fructe imi fac aciditate si mi se par chimicale majoritatea si menta constipa . O sa studiez si eu problema, desi daca in 30 de ani n-am patit nimic, ai mei in 60+ ani n-au patit nimic, cred ca sunt sanse mari sa fim in regula daca continuam ca pana acum... dar o sa caut sa ma lamuresc si eu ce-i cu ceaiurile astea, multumesc de informatii.

Raluca, cred ca 47cm e ok la greutatea si inaltimea ei, totul e sa fie proportia ok, probabil e mai migniona de felul ei, voi parintii cum sunteti? Cel mai bine te lamureste pediatrul, evident.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Cameliam, eu am o sensibilitate a tenului si cred ca pe acst fond ceaiul de sunatoare nu-mi face bine.Poti sa incerci insa ceaiul de 3 frati patate, e bun la gust, merge si neindulcit si nu am vazut pe nicaieri contraindicatii.Eu stiu ca mierea, chiar si la copii, are efect laxativ.Cel putin asa zice medicul meu.Cand David are diaree nu are voie miere.


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas
Eu stiu ca mierea, chiar si la copii, are efect laxativ.Cel putin asa zice medicul meu.Cand David are diaree nu are voie miere.


Si eu am fost foarte uimita. Ii dadeam fetei la greu, tocmai pentru ca era constipata, plus ca-i place f mult painea cu unt si miere dimineata langa lapte.

Am cautat acum pe net, majoritatea recomanda mierea in constipatie, doar 2 posturi pe niste forumuri am gasit sa spuna ca totusi mierea constipa... ciudata informatie, insa am incredere in pediatrul nostru, pana acum n-a vorbit minuni... I-am scos fetei mierea din alimentatie, ca laxativa sigur n-a fost si vedem.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Din cate stiu eu, vaccinul da imunitate doar cativa ani (de genul 7-10 ani, daca nu ma insel ca vb din memorie acum).Cum o sa procedezi la expirarea acestui interval, ii tot refaci vaccinul sau o lasi sa faca boala daca are "ocazia"?

Eu ma gandesc sa nu-i fac vaccinul asta, mai bine sa faca boala cat e mica, nu cand e deja mare si se poate complica mai usor. Sau Doamne-fereste, cand e adult si gravida, spre exemplu. Sigur ca riscul exista sa se ajunga acolo, nu zice nimeni ca va face sigur boala acum cat e mica, dar macar sa-i dau sansa sa se imunizeze usor, pe viata.

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007

Sara a facut Varilix-ul in aprilie, iar la o saptamna 3 prieteni de joaca au facut varicela...ea nu a luat.Apoi la vreo luna jumate inca o fetita si iar nimic...deci e bun!
Acum e din nou epidemie de varicela, stiu 3 cazuri si la adulti, au luat de la cei mici care merg la gradi.


Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

Visul meu implinit, Sara Maria!

Poze cu printesa mea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

'Neata mamicutelor! Va astept la o calda.
Am intrat cu gandul la cate fete n-au mai trecut pe aici si mi-as dori sa stiu ce mai fac!!! Drept urmare, strig catalogul: Lauramiron, Dandusa, Miky_ea, mariana28, Z_Iulia, Brie, Diana21, Babyzapi, Diamisha, Wndy, Miki01, Mamiseli, Alexa1983, IuliaCospy, Vrabiuta, Flori76, Ale....si lista poate continua...Pe unde sunteti fetelor, ne e dor de voi!!!

poze-Luca la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

'Neatza!

Subscriu apelului Amaliei

Nici noi nu am facut Varilixul, tocmai pentru ca nu ofera imunitate pe viata, iar varicela este mai bine sa fie facuta in copilarie decat la adolsecenta sau maturitate. Din cele optionale, am facut Synflorix (prevenar) si Havrix.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Printesa01 spune:

eu am facut 2 doze de varilrix la fiecare copil+prevenar din schema de optionale.

nu va doresc sa vedeti plod de 3 ani cu varicela, care nu stie ca nu trebuie rupte bubitele
desi am vazut si copil care a facut 1 doza de varilix si a facut si varicela in varanta aia groznica, oribila, cu 1 milion de bube mancacioase.

cherie, ce mai faci fatoooooooo? si eu dau cafea la baieti.
mami galeata de cafea, si baietii lapte + un praf de nesquick in pahar transparent cu pai ( sa ii vedeti ce fascinati sunt uneori cand amesteca praful ala in lapte)
face parte din micile placeri ale diminetii

Mergi la inceput