FIV in Ungaria 123

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joannaalx spune:

@Llor
...sa inteleg k faci protocolul lung? eu am mers la o eco in ziua 23 a ciclului si apoi in ziua 2 am inceput cu o injectie de gonapeptyl, iar din ziua 3 pana in ziua 6 am facut cate o jumatate de gonapeptyl si gonalf in diverse doze...adik aproape doua pen-uri....in ziua 6 am fost la control...mi-a zis k e ok.....aveam 7 foliculi p o parte si 7 p alta....si mi-a mai dat restul d pen d gonal f si sa continui gonapeptyl cate o jumate si mi-a mai dat de facut gonal f 75.....eu punctia o voi face miercuri....o sa vad ce-mi zice luni cand merg din nou la control.....pb mea e cu anestezia aia care ti-o face la puctie...mi frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

joannaalx nu trebuie sa-ti fie frica de anestezia de la punctie fiindca nu ai nicio problema dupa, iti spune una care din cauza fricii de anestezie la primul FIV pe care l-am facut in Rom.
am facut punctia ovariana pe viu, d-na Geta de la Giulesti era foarte indignata ca eu refuz anestezia pe care cica "o plateste statul" care incearca sa-mi mai scada din cheltuieli, norocul meu a fost ca eu mai facusem o histeroscopie tot cu dr. cu care am facut Fiv-ul, anestezista isi facea cruce. La unguri nu am mai avut cum sa fug de anestezie(am doua Fiv-uri la unguri) , eu am avut o intrega aventura dupa, i-mi era foarte foame, ceream poseta sa-mi iau mancarea si asistenta i-mi spunea nu si nu, ce am urat-o i-mi venea sa o mananc, nu-mi crestea tensiunea de la 8,6 de nicio culoare, i-am spus ca daca ma lasa sa manac o sa-mi creasca la 9,6 ca asta este tensiunea mea normala.
Stai linistita ca nu patesti nimic.
Succes mult

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Llor iti spun un pont ptr. Szeged la punctie si ET poti sa-ti pui soseta(cocolino-din cei pufosi) sa nu-ti inghete picioarele si daca le apuca pe asistente sa aeriseasca , spunele sa inchida geamul, ce prefera sa racesti sau sa fii sanatoasa.
Eu am fost in noiembrie la Szeged si am tot inchis geamurile.
Eu am inceput in a treia zi gonapeptylul si gonal+merional in ziua 4 de CM, fiindca am un CM mai abundent iar doctorita a fost de parerere sa mai elimin din endometru.
Succes mult si nu te stresa,CM il ai lung(30,34 zile) sau scurt?


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joannaalx spune:

@ denisa
sper .....si sper sa nu ma apuce foamea si p mine p acolo.....looollll in ce situatii poti fi pus uneori.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atelocin74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972

joannaalx nu trebuie sa-ti fie frica de anestezia de la punctie fiindca nu ai nicio problema dupa, iti spune una care din cauza fricii de anestezie la primul FIV pe care l-am facut in Rom.
am facut punctia ovariana pe viu, d-na Geta de la Giulesti era foarte indignata ca eu refuz anestezia pe care cica "o plateste statul" care incearca sa-mi mai scada din cheltuieli, norocul meu a fost ca eu mai facusem o histeroscopie tot cu dr. cu care am facut Fiv-ul, anestezista isi facea cruce. La unguri nu am mai avut cum sa fug de anestezie(am doua Fiv-uri la unguri) , eu am avut o intrega aventura dupa, i-mi era foarte foame, ceream poseta sa-mi iau mancarea si asistenta i-mi spunea nu si nu, ce am urat-o i-mi venea sa o mananc, nu-mi crestea tensiunea de la 8,6 de nicio culoare, i-am spus ca daca ma lasa sa manac o sa-mi creasca la 9,6 ca asta este tensiunea mea normala.
Stai linistita ca nu patesti nimic.
Succes mult

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.





Ahaaaa, pe aici era ? eu cu bagaduza asteptam sa suni sa vb si ea cu tine dar tu erai ocupata pe DC , miine vine si Zizi asa ca nu ne este urit o sa sughiti ca o sa te pomemim,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

atelocin74 Mama ce adunare de BB si mamici fericite pe metru patrat o sa fie acolo.
Eeeeehei daca ai stii ce m-am invartit pe linga telefon, il luam si il lasam jos, dar tot nu ma rabdat sufletul si i-am dat un telefon bagaduzei scurt si la obiect: daca se mai streseaza ii dau doi pumni "frumoasa urare" din partea mea, stiu.
Dar maine va sun pe fix sa-mi spuneti ora la care va adunati, macar telefonic sa va bazaiii.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

joannaalx eu iti recomand sa-ti pui un pachetel cu ceva, fiindca vei fi nemancata decuseara de la ora 18 si o sticluta cu apa sa ai la tine.
Daca iti va fi foame le mananci,daca nu le duci acasa, dar mai bine sa fii pregatita, nustiu cum este la Debrecen, stiu sigur ca la Szeged nu-ti dau nimic.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Joannaalx, mie mi-ar fi frica FARA anestezie generala Eu am la 'dosar' 6 anestezii generale in decurs de 3 ani (2 FIV, 3 laparoscopii si o histeroscopie) si nu am avut nicio problema. Bafta multa! Sa iasa !

Llor si tie iti doresc reusita si sanatos/i.

Cine mai e acum in focuri? Doamne ajuta tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llor

Buna.....yupiiii am cu cine sa vb:))))
tannoo25...da sunt la primul FIV...care sper ca toata lumea de altfel sa fie cu noroc..::))
schema de tratament este urmatoarea:
Merional 75
Gonapeptyl 0,1
Gonal F ...+ vitamine
Doar ca am o nelamurire si poate ma puteti ajuta...sunt in a 8 a zi de injectii dar in a 12 a zi de la ciclu....practic eu m-am apucat de injectii in ziua 5 fiindca asa aveam schema. E ok???
Mi-a spus medicul ca punctia va fi sapt viitoare miercuri sau joi asta inseamna in a 16-17 a de la ciclu. Nu e prea tarziu?????
...aveti doua FIV-uri nereusite la Zadori...dar un bebe pe drum nu???

Va pup....si ma bucur ca sunteti pe aici
_

"Nu te agita atāt, lucrurile cele mai bune se petrec atunci cānd le astepti mai putin."
Gabriel Garcia Marquez

si eu sper sa ai bafta maxima la fiv-ul asta
cum adica ai avut schema incepand cu ziua 5? asa scrie pe schema pe care ai primit-o?
punctia nu este tarziu; iti da decapeptyl ptr inhibare...
noi, la ambele fiv-uri am inceput injectiile in ziua 2 de cm; plus ca, cei de la szeged fac si teste la sange incepand cu ziua 2; la tine nu asa se procedeaza?

da, avem care acum creste in urma a fiv 3 la budapesta cu dr peter kovacs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llor spune:

Buna,
joannaalx...da cred ca protocolul lung il fac::))...de ce iti este frica de anestezie???...este una mai slaba...fiindca este de scurta durata...eu in 2009 m-am operat la san cu o anestezie generala zdravana...si tot nu ma gandesc la ceva rau...asa ca eu cred ca nu ar trebui sa ai nici un motiv de neliniste...trebuie sa fim pozitive...si totul va fi bine......maine dim merg la clinica asa ca imediat ce aflu noutati te tin la curent:))
denisa220972...multumesc pentru pont...m-ai nimerit ca-s tareee friguroasa....mersi frumos....ciclul il am la 26 zile...
bobomom...multumesc din suflet...
tannoo25...daaa....injectiile le-am inceput conform schemei din ziua 5....am impresia ca mi-a venit ciclu mai devreme cu 2-3 zile decat calculase dr ...si uite asa s-a dat totul peste cap...teste de sange le-am facut si eu in ziua 2 dar la ciclul anterior....acum practic le-am facut cand am ajuns la clinica si anume in ziua 9...cred ca cu sarbatorile astea ne-am zapacit cu totii::))...
Una peste alta cred ca o scoate dr la capat...nu?:)))Sper doar sa nu fie prea tarzie punctia...sau nu stiu ceva sa nu iasa corect din cauza asta...
Multumesc tare mult pentru ajutor...conteaza foarte mult in momentele astea sa ai pe cineva care sa te sfatuiasca si mai ales care a trecut deja prin toate asta...
_

"Nu te agita atāt, lucrurile cele mai bune se petrec atunci cānd le astepti mai putin."
Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput