Mamici,gravide,aspirante dupa pierderi de ingeri24

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

fetelor...am tot vrut sa intreb pe cele care au avut cezariana: cum este? daca va fi vorba de o alta sarcina la mine ma gandeam sa vb cu medicul pt o cezareana pt ca s-ar putea sa fie mai sigur asa dupa problemele pe care le-am avut....poate asa e mai putin stresnat pt bebe. ce spuneti? e greu, e mai periculos? cum e dupa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Buna!!

De ceva timp va citesc din umbra, din pacate. Din pacate pt. ca Doamne-Doamne a vrut sa fiu si mamica de ingeras, pe langa minunea de fetita pe care o am langa mine. Unele fete ma cunosc deja de la alte subiecte. E putin timp de cand ingerasul meu Gabriele e sus in cer, am crezut ca sunt putenica, insa am multe momente de cadere, plans si disperare. Ca sa nu ma repet, pt. cine nu stie prin ce am trecut, va pun aici link-ul de la subiectul deschis de Daria http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160059 .

Nu stiu de ce mi-am facut curaj sa scriu aici ... cica face bine sa vorbesti, sa scrii, sa te descarci. Eu sunt inca sub influenta tragediei ce s-a abatut asupra noastra. Si daca m-am resemnat cumva ca lui Gabriele ii e mai bine acum acolo unde este (era grav blonav), nu reusesc sa accept de ce dupa o sarcina perfecta si senina am avut in burtica inca de la inceput un copil asa grav bolnav.

Nu stiu ce va fi in viitor ... stiu ca trebuie sa fiu tare pt. fetita noastra, sper ca timpul sa mai ia din intensitatea acestei dureri, insa acum nu mi-e bine. Te pregatesti 9 luni pt. a fi mamica, iar acum cu ce am ramas? Cu un gol imens, cu un instinct matern ff puternic, dar nu am asupra cui sa il revars ... imi este tare greu!



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce dureros e sa va vad aici
Doina, sper ca macar vestile de la control sa fie bune Despre cezariana ne va povesti peste putin timp Danangie
(io am avut cezariana din multe cauze - nota 10 cu steluta a decurs totul - asta ca incurajare )

Abrambu, ma gandesc zilnic la tine. Nu stiu cum sa faci sa treaca timpul mai repede. Toate visele s-au oprit. Pana la cele noi cred ca e o cale tare lunga. Pot doar sa-ti trimit o mare imbratisare si azi si oricand ai nevoie

Ninia, Lau ? Nu v-am mai citit de mult
Mi-e dor de Cristina26, Blueeyes, Msemcu, Crissa ... sper ca sunteti bine

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Doina, Abramurika,Sa va dea Dumnezeu multa putere sa treceti peste aceste incercari grele!

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

daria, ninia

daria - timpul asta ... e atat de crud, uneori trece prea repede (sau pt. unii), iar alteori e ca melcul. In cazul de fata, imi caut o ocupatie dimineata, cat e S. la gradi. Poate asa voi reusi sa ma distrag cumva ... cat e S. acasa sa zicem ca e bine, imi ocup timpul cu ea. E mai greu insa cand ma intreaba de Gabriele (rar, ce-i drept).

Cat despre alte planuri de viitor, te referi la o alta sarcina? Aia e exclusa pt. mine. Nu mai am curaj. Avalansa asta de necazuri abatuta asupra noastra m-a facut sa am o frica imensa.



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Abrambu, eu ma refeream la orice plan, care sa-ti inveseleasca sufletul macar un pic, macar o secunda

Am uitat sa le strig pe Laura Ioana, Cristina-ana, Michelle

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

PETRO e asa greu... Scrie aici. Aici poti scrie orisice. Poti plange orisicand.Nu este zi sa nu ma gandesc la voi. Sincer nu am mai reusit sa intru la mamici de italia ptr ca nu am mai avut curaj. Sunt inca dispiaciuta, nu-mi vine sa cred ca s-a dus totul pe apa sambetei. Asa e. Timpul trebuie sa le rezolve pe toate. Si ar fi foarte fain daca ti-ai gasi ceva ptr a-ti umple timpul. Ptr a face ceva. Scumpa de Silvia...cine stie daca intelege....tu ce i-ai spus?

DARIA si eu sunt curioasa cum e cu ceza.....tocmai ma gandeam sa caut aici pe forum ceva informatii.Sa dea D-zeu sa am si eu o nastere de nota 10.








Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dana, va fi ca`n filme la voi merge Grey`s Anatomy ? Cu medicul ala frumos foc
Din cate citii eu, cezariana au ales majoritatea fetelor cu FIV si multe din fetele de aici si au fost bine. Noi vom fi pe pozitii cu galeria

Irlandeza ... cum de uitai sa te scrig azi

Si din fetele din lista, trebuie sa tinem pumnii pt Ingerasa care a avut FIV si asteapta cele II Doamne ajuta.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

abramburica ma bucur ca ai intrat si tu aici. am observat ca multe mamici va cunoasteti intre voi si sunteti membri de multicei ani. eu am mai citit pe acest site ceva articole si in unele forumuri dar nu m-am gandit sa scriu si nici ca voi avea vreodata nevoia sa scriu.

abramburica, ai spus ceva important: ca ramanem cu insinctul matern.
eu asta incerc sa explic tuturor din familia mea care incet incet si-au sters lacrimile si asteapta sa "ma fac bine" ca imi e putin mai greu ca lor si ca acum eu am ramas cu insinctul matern si cu o durere mare. eu/noi trebuie sa "stergem" semnele sarcinii, sa le lesam sa treaca...parca simt un regres mare in viata mea.
si eu am avut o sarcina perfecta si ma intreb dece nu s-a vazut nimic?...pt ca s-a declansat ceva dupa ce s-a nascut fetita spun unii...ei nu mai stiu nimic.

atat de tare imi doresc alt copilasi si eu si sotul meu. de cand ne-am cunoscut ne-am hotarat sa avem o familie mare dar acum mie frica tare, desi as face pasul mai incolo putin dupa ce ma mai vindec.

aveti dreptate ca trebui sa ne ocupam timpul cu ceva...dar eu nu stiu cu ce si nu-mi vine sa fac nimic.orice imi propun sa fac imi aduc aminte ca vroiam sa fac impreuna cu fetita mea: vreau sa merg sa ma plimb imi aduc aminte ce tare am vrut sa ma plimb cu ea si s-o arat tuturor prietenilor si asa mai departe...e prea devreme pt orice simt eu.

cred ca de fiecare craciun am sa plang amar desi nu as vrea si sper sa ma ierte Dumknezeul, dar fetita mea s-a nascut in 24 decembrie si nu stiu cum voi trece de acum inainte peste sarbatori.

of cate ganduri!!!!!!!

si eu ma bucur de ceva informatii despre cezariana cand are cineva timp sa scrie.va imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:


Of cata durere...
Doina84-nu pot sa imi imaginez cata durere este in sufletul tau...este greu tare greu...sa vii acasa fara sufletelul mult asteptat...nimic nu este mai dureros decat pierderea copilasului atat de mult dorit.durerea...durerea nu va trece dar se va simti altfel cu timpul...stiu ca iti este imposibil sa crezi asta acum,e prea recent...Ma doare pe mine citind prin ce ai trecut si prin ce treci.Cat de mult mi.as dori sa nu mai treaca nici o femeie prin aceasta durere groaznica...cat mi.as dori...Nu stiu cum sa te ajut,cred ca totul depinde doar de tine...tu trebuie sa vezi ce te ajuta ce te face sa te simti putin mai bine...Eu dupa ce am pierdut.o pe Katharina m.am descarcat plangand mult...scriind aici...citind...Dar dupa ce am pierdut baietelul am fost parca blocata,nu prea puteam vorbi despre ce s.a intamplat...Trebuie sa vezi tu singurica ce te ajuta cat de cat...si cand vrei sa vorbesti noi suntem aici pentru tine.Multa vreme m.am intrebat "de ce?""de ce noi care ne dorim atat de mult"...de atatea ori m.am intrebat---urland plangand puneam aceasta intrebare...Acum stiu ca nu vom putea primi raspuns cel putin nu in viata aceasta..Ne intrebai ce am facut.cum ne.am descurcat...Cred ca fiecare a avut o alta metoda de a merge mai departe...Stiu ca repet insa ...e greu tare greu...

Abramburica-Doamne cata durere...e cumplit...este cumplit cand afli ca sufletelul mult dorit este bolnavior...cand nu poti face nimic...of am lacrimi in ochi,mi,e greu sa scriu acum....ma doare citind prin ce ai trecut...prin ce ati trecut...

Minunea noastra mult asteptata

Mergi la inceput