Strumfi si prichindei iulie-august2011(8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Buna ziua, fetelor!
Eu cred ca ma hotaresc din ce in ce mai mult pt a nu face nici bitestul si nici triplutrstul. Desi sunt o tipa excesiv de pusa la punc si receptiva la noile tehnici medicale, care se duce la dr chiar si pt o mica durere, nu cred ca vreau sa strec prin emotiile astea.
Am cunoscut azi 2 fete. Una din ele a facut bitestul, i-a iesit risc crescut la SD, a facut amniocenteza si lafel,i-a iesit clar Simdrom Down.A fost sfatuita sa ii provoace avortul prematur, a refuzat, iar acum afre o minune de fetita de 2 ani.
Cealalta fata era insarcinata cu gemeni,a facut bitest,triplutest, aminiocenteza si unul din copii se parea ca are Down.I-au spus ca ar trebui sa renunte la unul dintre ei,iar ea nu a putut sa renunte la un bb al ei la 6 luni. Bineinteles ca bebeii sunt foarte sanatosi,iar stresun prin care au trecut in sarcina le-a facut viata un calvar.
Nu cred ca vreau sa trec prin asa ceva. Am 27 ani, sunt sanatoasa, sotul lafel.Daca Dumnezeu iti da o cruce de purtat,ar trebui sa o purtam,nu?

7+


Crucea ta ti-o vei purta tu, dar cu copilul ce faci? El ce vina are sa duca o viata chinuita? Imi pare rau de rezutatele false ale prietenelor tale si ma bucur ca au copii sanatosi si frumosi. Insa eu sunt de parere ca daca medicii iti spun ca sunt riscuri mari sa nasti un copil cu probleme, atunci... eu una as renunta. Nu as putea sa aduc pe lume un copil bolnav doar pentru satisfactia mea. Mi s-ar parea ca sunt egoista si ma gandesc numai la mine. Asta este parerea mea, ma vazut insa ca celelalte fete ar duce sarcina pana la capat si le admir pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fabiana_25

Buna! Bun venit noilor gravidute !!!
Acum am ajuns de la serviciu si intr-o ora plec la eco tneti-mi pumnii.
Va


mult succes

.....viata este acolo unde te regasesti.......

14+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanamares spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Buna ziua, fetelor!
Eu cred ca ma hotaresc din ce in ce mai mult pt a nu face nici bitestul si nici triplutrstul. Desi sunt o tipa excesiv de pusa la punc si receptiva la noile tehnici medicale, care se duce la dr chiar si pt o mica durere, nu cred ca vreau sa strec prin emotiile astea.
Am cunoscut azi 2 fete. Una din ele a facut bitestul, i-a iesit risc crescut la SD, a facut amniocenteza si lafel,i-a iesit clar Simdrom Down.A fost sfatuita sa ii provoace avortul prematur, a refuzat, iar acum afre o minune de fetita de 2 ani.
Cealalta fata era insarcinata cu gemeni,a facut bitest,triplutest, aminiocenteza si unul din copii se parea ca are Down.I-au spus ca ar trebui sa renunte la unul dintre ei,iar ea nu a putut sa renunte la un bb al ei la 6 luni. Bineinteles ca bebeii sunt foarte sanatosi,iar stresun prin care au trecut in sarcina le-a facut viata un calvar.
Nu cred ca vreau sa trec prin asa ceva. Am 27 ani, sunt sanatoasa, sotul lafel.Daca Dumnezeu iti da o cruce de purtat,ar trebui sa o purtam,nu?

7+


Crucea ta ti-o vei purta tu, dar cu copilul ce faci? El ce vina are sa duca o viata chinuita? Imi pare rau de rezutatele false ale prietenelor tale si ma bucur ca au copii sanatosi si frumosi. Insa eu sunt de parere ca daca medicii iti spun ca sunt riscuri mari sa nasti un copil cu probleme, atunci... eu una as renunta. Nu as putea sa aduc pe lume un copil bolnav doar pentru satisfactia mea. Mi s-ar parea ca sunt egoista si ma gandesc numai la mine. Asta este parerea mea, ma vazut insa ca celelalte fete ar duce sarcina pana la capat si le admir pentru asta.


Florina, nu faci un copil cu probleme din egoism, nu e ceva ce si-ar dori cineva doar pt ca vrea un copil,indifent cum e el.Dar cand iti zice dr ca acel copil are probleme si totusi nasti un copil perfect sanatos cum crezi ca e? Cata ura poti sa aduni in tine numai la gandul ca ai fi putut ucide acel suflet! Am o prietena care, asa cum ziceau toate analizele si eco-urile la cei mai buni dr.,sanatos, dar cand s-a nacut nu avea o manuta.Si nimeni nu a vazut asta.Erori medicale se intampla.Important e cum simtim noi ca va fi copilul nostru.Cred ca,daca inima iti zice ca e bine,el va fi bine indiferent de ce zic analizele.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

subiectul asta cu a face sau nu bitestul si triplu test este destul de sensibil, cred ca tine numai de mama si tata si de cata incredere au in doctorul lor.

Eu una am ales sa fac bitestul chiar daca nu m-am gandit de acum ce-as face in caz de rezultate nefericite, constiinta nu m-a lasat sa nu-l fac indiferent de stresul prin care am trecut pana la aflarea rezultatelor.

Este o decizie care tine strict de dorinta parintilor, deja din acest stadiu suntem datori sa luam decizii pentru puii nostri, fiecare cum considera mai bine. Pana la urma important este sa avem constiinta impacata si sa fim cu sufletul impacat.

.....viata este acolo unde te regasesti.......

14+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Pufi, sa sti ca mie incep sa mi se lungeasca balele numa cand ma gandesc la cartofii aia.



11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Buna fetelor,

Bine v-am gasit.
Vreau si eu pe listutza, cu UM: 10/10/2010, si DPN: 16/07/2011 :)

Zi usoara la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabiana_25 spune:

fetelor terminati cu cartofii ca mor
o sa ajung la eco mirosind a Mc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fabiana_25

fetelor terminati cu cartofii ca mor
o sa ajung la eco mirosind a Mc





.....viata este acolo unde te regasesti.......

14+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

bine-ai venit oxidoni, bebel sanatos si la termen

.....viata este acolo unde te regasesti.......

14+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Multumesc pufi79, la fel la toata lumea.

Cat despre cartofii prajiti, la inceput, in prima-a doua luna, as fi mancat orice mancare nesanatoasa: cartofi prajiti, shaorma, pizza.
Acum mi-am mai revenit.

Pofta buna pe diseara :)

Mergi la inceput