Mamici prin fiv(15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

La multi ani si de la noi, va dorim tuturor, mamici si pitici, sa fiti sanatosi si voiosi !

Bianca, felicitari pentru burtica, o sa vezi ca incet incet trece timpul, incearca sa te relaxezi. Cu asa flacau, sigur n-o sa stii cand vei fi in luna a noua !

Noi suntem foarte bine, multumim lui Dumnezeu, desi mergem la gradinita din septembrie (Amzu, nu e chiar de speriat ). Probabil avem si noroc cu un sistem imunitar mai bun, din septembrie Ilinca a racit doar de 2 ori, din care doar o data i-am dat antibiotic (desi nu sunt convinsa ca era nevoie...). O perioada i-am dat si Septilin, asa, preventiv, dar m-am oprit pentru ca nu vreau sa-i bombardez imunitatea daca nu e cazul. Poate conteaza si faptul ca sunt doar 8-10 copii in grupa, desi au mai fost bolnaviori printre colegii ei. Bine, si ei ii mai curge din cand in cand nasul, mai tuseste 2-3 zile (ii bag siropel cu propolis/muguri de pin si trece imediat), dar nimic semnificativ, slava domnului.
Eu sunt foarte multumita de gradinita, ma felicit ca nu am optat pentru varianta bona, e bine ingrijita si invata multe lucruri. Deja vorbim cu ea absolut normal, dialogam practic, facem propozitii destul de lungute si asta de 1,5-2 luni. De Craciun a invatat 2 cantecele de 2 strofe fiecare ! Am avut si serbare la Palatul Copiilor si am imbracat-o in craciunita, a fost haioasa foc ! In plus, o data pe luna este evaluata de psiholog, primim mereu evaluari foarte exacte, sunt foarte multumita.
Si ce e important, este super incantata de gradinita, se duce efectiv cu placere, nu e o corvoada. Are deja 2 prietene bune, Carla si Ina, toata ziua ma innebuneste cu ele, si un iubit de 4 ani, Cezar. Cand vorbim de el se emotioneaza, lasa ochii in jos, rade sugubat si isi freaca manutele... of, deja imi tremura inima sa nu sufere de esecuri in dragoste, ca o vad ca e foarte implicata. Iar Cezar e la fel, topit dupa ea, desi e cea mai mica din grupa, primul lucru cand ajunge intreaba "A venit Ilincuta?" Dupa cum vedeti avem deja probleme importante...
Cu numaratul si noi stim pana la 10, singura, fara sa repete dupa noi. Si e innebunita sa deseneze non stop, suntem deja la a treia cutie de creioane cerate, i-am luat sevalet din Ikea si se desfasoara pe el.
Mai prost stam la capitolul olita, sta pe ea dar nu vrea sa faca, cum ii pun pampersul face in el , desi tipele de la gradi mi-au zis ca uneori face la olita acolo. Adevarul e ca nici eu nu m-am ocupat deloc de problema asta, ca mi-e mai comod cu schimbatul , dar va trebui sa incepem.
Acum sunt foarte prinsa, alerg intre birou-copil, dar asta e, sanatosi sa fim. Intru destul de rar, dar citesc tot ce scrieti.

Va pe toate si sa auzim numai de bine !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Rami imi place ce spui despre gradinita Ilincai si noi suntem in cautare de gradi, insa nu prea multe au grupa de pitici. Cand ai timp imi spui si mie cum se numeste si in ce zona este? Multumesc

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui rami 73

La multi ani si de la noi, va dorim tuturor, mamici si pitici, sa fiti sanatosi si voiosi !

Bianca, felicitari pentru burtica, o sa vezi ca incet incet trece timpul, incearca sa te relaxezi. Cu asa flacau, sigur n-o sa stii cand vei fi in luna a noua !

Noi suntem foarte bine, multumim lui Dumnezeu, desi mergem la gradinita din septembrie (Amzu, nu e chiar de speriat ). Probabil avem si noroc cu un sistem imunitar mai bun, din septembrie Ilinca a racit doar de 2 ori, din care doar o data i-am dat antibiotic (desi nu sunt convinsa ca era nevoie...). O perioada i-am dat si Septilin, asa, preventiv, dar m-am oprit pentru ca nu vreau sa-i bombardez imunitatea daca nu e cazul. Poate conteaza si faptul ca sunt doar 8-10 copii in grupa, desi au mai fost bolnaviori printre colegii ei. Bine, si ei ii mai curge din cand in cand nasul, mai tuseste 2-3 zile (ii bag siropel cu propolis/muguri de pin si trece imediat), dar nimic semnificativ, slava domnului.
Eu sunt foarte multumita de gradinita, ma felicit ca nu am optat pentru varianta bona, e bine ingrijita si invata multe lucruri. Deja vorbim cu ea absolut normal, dialogam practic, facem propozitii destul de lungute si asta de 1,5-2 luni. De Craciun a invatat 2 cantecele de 2 strofe fiecare ! Am avut si serbare la Palatul Copiilor si am imbracat-o in craciunita, a fost haioasa foc ! In plus, o data pe luna este evaluata de psiholog, primim mereu evaluari foarte exacte, sunt foarte multumita.
Si ce e important, este super incantata de gradinita, se duce efectiv cu placere, nu e o corvoada. Are deja 2 prietene bune, Carla si Ina, toata ziua ma innebuneste cu ele, si un iubit de 4 ani, Cezar. Cand vorbim de el se emotioneaza, lasa ochii in jos, rade sugubat si isi freaca manutele... of, deja imi tremura inima sa nu sufere de esecuri in dragoste, ca o vad ca e foarte implicata. Iar Cezar e la fel, topit dupa ea, desi e cea mai mica din grupa, primul lucru cand ajunge intreaba "A venit Ilincuta?" Dupa cum vedeti avem deja probleme importante...
Cu numaratul si noi stim pana la 10, singura, fara sa repete dupa noi. Si e innebunita sa deseneze non stop, suntem deja la a treia cutie de creioane cerate, i-am luat sevalet din Ikea si se desfasoara pe el.
Mai prost stam la capitolul olita, sta pe ea dar nu vrea sa faca, cum ii pun pampersul face in el , desi tipele de la gradi mi-au zis ca uneori face la olita acolo. Adevarul e ca nici eu nu m-am ocupat deloc de problema asta, ca mi-e mai comod cu schimbatul , dar va trebui sa incepem.
Acum sunt foarte prinsa, alerg intre birou-copil, dar asta e, sanatosi sa fim. Intru destul de rar, dar citesc tot ce scrieti.

Va pe toate si sa auzim numai de bine !




pozici

rami & Ilinca-Maria - 12.02.2009

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean


OF, OF, mai, mai, ce inseamna sa ai fata ... , io cu flacaul meu mamos .... bine, m-ai convins, il aduc pe Luca sa-l puna nitel pe Cezar asta (Cezar who?) cu botul pe labe eee, ca nu se mai poate. Mani_bani gradi este in sectorul 4 pe la drumul Gazarului. `

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Multumesc Amzu, mult prea departe de noi. Am gasit ceva aproape, cu preturi rezonabile, ii primesc teoretic de la 2 ani , faptic cam de la un an si 10 luni, adica pot sa-l dau de la 1 sept., insa eu vroiam ceva gen cresa unde sa pot sa-l duc pe vara cateva ore ptr. socializare si sa se mai desprinda de fusta mea.

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Multumesc Amzu, mult prea departe de noi. Am gasit ceva aproape, cu preturi rezonabile, ii primesc teoretic de la 2 ani , faptic cam de la un an si 10 luni, adica pot sa-l dau de la 1 sept., insa eu vroiam ceva gen cresa unde sa pot sa-l duc pe vara cateva ore ptr. socializare si sa se mai desprinda de fusta mea.

mami de Vlad (29.10.2009)



ehee si ce crezi ca io nu vreau? Dar Luca n-a stat fara mine mai mult decat atat cat eu am lipsit la un coafor sau o manichiura&pedichiura ... timp in care a stat cu sotul, in rest mereu cu mine. Mi-ar fi placut sa am cu cine sa-l las dar chiar n-am avut cu cine. Si cu toate astea il vad f.f. sociabil, se pupa cu toata lumea si nu plange deloc daca il ia cineva in brate. Vedem cum o reactiona cand va ramane singur printre "straini" la gradi cu orele. Trebuie sa se obisnuiasca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Am uitat sa te intreb ce inseamna preturi rezonabile ca tre sa ma interesez si eu de scoruri. Al lui Ramy il cunosc, este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui amzulica

Am uitat sa te intreb ce inseamna preturi rezonabile ca tre sa ma interesez si eu de scoruri. Al lui Ramy il cunosc, este ok.

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009



Pai pt. 4 ore fara masa de pranz 750 lei, cu masa de parnz 900 lei si pana la 19 seara 1000 lei. In acesti bani (1000 lei)au engleza, desen si inca ceva, nu mai stiu exact, dar astea la grupe mai mari, nu la pitici cum este Vlad. Este vorba de Gadinita Noel, sect. 3, este la 5 min. de casa si asta constituie un avantaj. Acum chiar vorbeam cu sotul, langa blocul nostru s-a deschis un centru de babysitting/baby parking si poate il duc cate o ora, doua pe zi sa se mai joace pana se face cald sa stam in parc cu orele, dar pedi ne-a recomandat sa nu-l bagam acum in colectivitate ca este epidemie de scarlatina si ca el este cam mic sa faca boala
Sa stii ca si la noi situatia este exact ca la voi, nu a stat decat cu mine si tati, eu nu ma pot duce nicaieri ca sta atarnat de mine.
W-e placut

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Buna mamici am si eu un pic de liniste sa pot scrie cate cave si despre noi.Eu am inima cat un purice cu fiecare zi care trece ca se apropie feb. si incepem nursery.Ma gandesc la toate bolile,la cum se va integra Bia,daca va pati ceva si tot asa,al meu sot ma diagnosticat PARANOIA.Ma streseaza ca nu stie engleza mare lucru si ma gandesc cum se va descurca.Tipele de la nursery mi-au zis sa stau linistita ca in 6 luni imi va da lecti.Nu prea imi place ca Bia uneori e tare greu de convins sa imparta jucariile cu alti copii,cred ca fiid singurul copil crede ca totul i se cuvine ei.In rest suntem ok,a facut o gramada de progrese,ii place sa coloreze la nebunie,muzica e pasiunea ei cred,canta toata ziua.Stie sa numere in engleza si romaneste pana la 10 dupa le cam incurca,a invatat cateva poezioare,sunt multumita de ea.Ma enerveaza in schimb ca e o mare sclifosita la mancare,se schimba de 4-5 ori pe zi si are inca nopti in care se trezeste de 2-3 ori.In sfarsit doarme singura in camera ei daca o pune tati la somn,daca o pune mami trebuie sa stau langa ea pana adoarme.
Cam atat despre noi,va pupam cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Nimeni?

Bianca te asteptam cu vesti bune de la echo. si poate ne spui si ce este

Aurel_cris pana la urma Bianca doarme singura , cat a trebuit ca sa o obisnuiti ?

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

La multi ani Alecsia!

Pe unde umblati fetelor, s-a lasat linistea pe la subiectul nostru!

Cris va pregatiti pt gradi?la 01 va incepe?

Mergi la inceput