Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Miha, nu era prima sarcina, era a treia (prima avort spontan si a doua oprita in evolutie), iar diagnosticul a fost corect, cred ca era vorba mai mult de sindrom Turner decat Down, iar daca ma crezi nici acum nu am citit sa vad cu ce m-as fi confruntat acum pentru ca am ales sa nu tin sarcina. Toata lumea medicala asta mi-a recomandat si nu am avut curaj sa merg mai departe. De fapt nici nu m-am gandit la consecinte, in momentul in care mi-a zis medicul ca ar trebui sa astept pana in sapt. 14 sau 16 nici nu mai retin
exact, ca sa fac nu stiu ce analize suplimentare si sa vedem ce va iesi,
dar cand mi-a mai zis ca de fapt, poate sa se opreasca in evolutie oricand, m-am speriat si mai tare pentru ca mi-a fost teama sa nasc un copil mort, sa-mi induca sarcina cand copilul ar fi fost mare... Am fost o lasa, asta e. Magandesc de multe ori, poate ca asta ar fi fost crucea pe care ar fi trebuit sa o duc si eu am fost o lasa. poate ca asa ar fi trebuit sa ne chinuim toti, cine stie. Am facut intrerupere la 11 sapt, iar copilul nu ar fi fost unul normal, asta cu siguranta. Am si acum ecografiile, unde se vede foarte clar "problema". Si ne-au facut toate analizele posibile si imposibile, am crezut ca avem probleme de incompatibilitate de sange sau mai stiu eu. Si cele genetice le-am facut, toate au iesit perfect. Dar pur si simplu nu a fost sa fie. Medicul mi-a explicat ca nu a fost niciunul de vina, pur si simplu cromozomii nu s-au lipit cum trebuie, asta in termeni mai pe intelesul nostru si ca, cazurile astea sunt extrem de rare, procentul este extrem de mic. Am avut ghinion, ce sa zic sau mai bine zis platesc niste pacate.
Trebuie ca-ti iubesti foarte mult sotul daca ii accepti atatea. In leg. cu al doilea bebe, poate se va indragosti iremediabil de copil si se va schimba total, nu poti sti, iar varsta barbatului nu prea conteaza, mai mult a mamei, ei ii trebuie cei mai multi nervi


Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Fecian nu iubita, ce ti e 14 ian ce ti e 21!! Hai ca nu e mult intre scan urile noastre. Si apoi mi se pare super surpriza sa ti vezi copilul cand poate face ceva, ca de exemplu sa si suga degetul. La saptamani mai putine, nu vezi mare lucru, asa ca atunci cand o sa mergem noi, bebeii ne vor arata ce au invatat ei acolo in burtica! Macar tu mai ai unul la 35 saptamani, eu dupa ala de 20 de saptamani nu mai am nici unul.
Cand m am cantarit pe 8 decembrie la moasa, aveam 71 de kg, dar eu sunt foarte osoasa si in general am cantarit mult.
Sa fin rabdatoare si sa le transmitem multa dragoste bebeilor.

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mamutz esti o experta. Sincer, cate raspunsuri inteligente ne ai datin mesajul tau jos palaria

Multumesc frumos de toate informatiile foarte utile si crede ma ca am sa mi iau branza de vaci, chiar mi e pofta!!!

Si sa stii ca m am gandit mai bine ca ai dreptate cu sarcina toxica, am citit aici si alte exemple in care fetele au stat in spital si greturile au fost pe toata perioada sarcinii. Deci m am linistit!! Chiar mi era frica, ce efect are asupra bebelui o sarcina toxica, dar acum nu ma mai intreb asa ceva, doar de curiozitate!!
Te pupic mamutz!! Care mai e treaba la tine?? Testari sau?

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Amaia eu una nu m am ingrasat deloc, dupa cum am precizat, eu chiar am avut o pierdere masiva in greutate, nu stiu exact cate, dar multe. am timp sa le pun inapoi, dar ma feresc sa mananc pentru doi, nu e indicat, o sa ti fie foarte greu sa slabesti dupa. Acum depinde si de persoana, eu urasc ideea de a fi grasa si cu burta dupa sarcina, am sa fac ORICE posibil sa arat superb!! Si stiu ca e posibil, vorba aia au fost si manechine care au nascut!!
Deci pe cai fetele si nu lasati kg in plus sa depaseasca preamult cele recomandate in sarcina!!Control, control si iar control!!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Anaemi

MihaelaV

Draga mea bine ca ai putut sa mananci branza de vaci. Acum am citit pe aici la fete ca totusi e permisa. Crede ma iubita ca daca as fi putut manca, eu mancam multe in sarcina. Dar greturile alea oribile nu m au lasat!! Daca va inchipuiti ca nici salata nu o mai suportam in fata ochilor!!! Dar acum se pare ca situatia s a mai ameliorat si o sa mi iau si eu branza de vaci, ce credeti voi!!!Poftele astea ciudate de gravida!!

Mihaela, dar nici un scan, nici o analiza nu e gratuita in romania? OK, inteleg dupa un anumit numar sa se plateasca, dar ca gravida, nu ai dreptul la nici una gratuita?? Mi se pare o aberatie!!! Si mi se par scumpe TARE analizele alea de care vorbesti tu, si scan urile ohhhh!!! MULT!!!! Cred ca incep sa ma multumesc cu putinul gratuit pe care il am aici!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell


, eu i-as raspunde ultimei prietene la telefon. poate vrea sa-si ceara scuze, unii oameni sunt mai slobozi de gura, o fi gresit si ea. Cat despre celelalte doua, eheee, am fost si eu in situatia lor, eram asa de trista si de invidioasa cand ramanea vreo cunostinta gravi. Parca ma punea in oglinda si imi spunea ca uite, tu n-o sa fii niciodata asa. Infertilitatea este foarte greu de suportat.

Ies, sa o scot pe little miss cu sania

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce


Nu vrea sa-si ceara scuze si cand a raspuns sotul meu la telefonul fix i-a spus ca s-a documentat pe net si ca pot face avort pana in luna a patra si nu stiam cu cine se cearta sotul la telefon ca el e mereu calm
Acum ca imi zici tu cum e sa auzi ca unele au ramas insarcinate si tu nu parca incep sa le privesc cu alti ochi pe cele 2 prietene.

Ce frumos ca o plimbi pe micuta cu sania Chiar ma uitam mai devreme pe fereastra cum isi plimba alti parinti copiii cu sania si i-am spus sotului ca pt la anul va trebui sa luam si noi o sanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lisssa eu sunt super pasionata de astrologie si zodiac chinezesc. As intretine discutii intregi pe tema asta. Pot calcula ascendentul in momentul nasterii, zodiile in care sunt situate planetele la nastere si relatiile dintre ele, sunt foarte multe care influenteaza natura unui om, nu doar zodia in care e nascut. Zodia e doar 10% din toata personalitatea lui.

Anul chinezesc al iepurlui/pisicii (unii il numesc pisica, altii iepure) incepe pe 3 februarie 2011 si este un an foarte bun de a avea copii. Copii pisica sunt foarte sociabili, foarte isteti si comunicativi. Si planetele care sunt in iulie-august sunt foarte bine asezate, nici una rerograda si asta e super bine. Eu zic ca ne am ales un moment super bun pentru bebei.

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mihaela , nu vreau sa tin cu prietenele tale , nici nu le cunosc , dar pot doar sa iti spun ca si eu am avut senzatia asta , m-am chinuit un an sa raman si intr-adevar cand auzeam de o prietena ca a ramas ma durea ... ma bucuram pt ea dar in acelasi timp parca imi scotea neputinta in relief si sufeream mai mult dar nu ca ramanea ea ci doar ca eu nu puteam... nu e rautate .. e neputinta si toata lumea ma intreba dar tu cand??? si eu nu mai stiam ce sa mint...Iar in ceea ce priveste varsta sunt de acort cu tine , ce daca am doar 26 de ani?? acum ma simt pregatita si ni-l dorim amandoi si asa ca nu conteaza parerea altora!

12+

Ajuta-ne Doamne sa nastem prunci sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Miha am inteles ca unele ecografii sunt gratuite la cele care au asigurare la clinici private sau care au asigurare privata de sanatate. Eu am asigurare de sanatate la stat si se pare ca am gratuite doar analizele de sange facute la medicul de familie.

E avarie RADET la noi in zona si se pare ca pana maine la pranz nu vom avea caldura Fix ce imi lipsea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

buna fetelor

de joia trecuta m-am dus iarasi la servici, dupa 2 ani de cic, e inca ciudat.

am si eu o traheobronsita urata, dupa 3 saptamani de tratament cu apa de ploaie (asa zic eu la naturiste) am ajuns pe antibiotic si inhalator, si astazi uite ca fac febra. clar ca serviciul dauneaza sanatatii, de la tuse deja ma dor coastele plus contractii dureroase.

eu am abonament la o policlinica si am toate eco gratuite, platesc 10 lei pe luna abonament.

nebunica imi pare tare rau de pierderea ta, stiu ca nu ajuta vorbele, am trecut si eu prin asta. dar timpul sa stii ca ajuta.

mama de Carol (29.12.2008) si 11+

Mergi la inceput