Lohii, Oxitocina si alte intrebari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ina, eu am nascut prima oara la Municipal si am ales rezerva, pentru ca m-am simtit mai confortabil cu familia langa mine (fiind rezerva au putt sta linistiti cu mine) decat cu o multime de straini care s-ar fi perindat in salon. In plus, am considerat ca ma odihnesc mai bine fiind singura cu bebelusul meu, decat fiind cu bebelusul meu si alti cativa bebelusi care ar fi plans cand ii apuca pe fiecare. Plus toata tevatura dintr-un salon, fiecare mama cu schema de tratament, cu ore diferite de tratament si tot asa.
Deci, eu as merge pe salon. Pentru apa te poti asigura din timp, ca sa zic asa, in plus, asistentele pot fi chemate de fiecare data cand ai nevoie.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

ina, dar vad ca mai ai ceva pana nasti, de ce trebuie cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si eu am nascut la municipal, cezariana. intradevar vin asistentele sa vada cum se retrage uterul. la mine s-a retras ok, mi-au pus doar saculetul acela pe burta si ginecologul mi-a dat nu mai stiu exact ce buline,dar stiu ca asistenta a zis ca sunt f bune pt a ajuta uterul sa se retraga.sigur nu era oxitocina.contractiile nu au fost dureroase, iar asistentele nu au facut manevra aceea naspa cu apasatul pe burta ca nu a fost necesar. insa am vazut ca intradevar la unele tipe era nevoie sa le apese pe burta pt ca nu se retragea cum trebuie si parea tare neplacut dupa cum se vaitau.parerea mea intreaba-ti dr dc iti poate da ceva care sa ajute la retragerea uterului poate scapi de treaba cu apasatul pe burta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

ina, dar vad ca mai ai ceva pana nasti, de ce trebuie cezariana?


Habar n-am, am consultat 2 medici pana acum din care unul e total dezinteresat, stie ca nu-mi permit sa nasc cu 120 mil / Euroclinic, unde e el. Ambii au decis cezariana.

Ambii mi-au spus ca nu e pb cu copilul ci cu dimensiunile si forma bazinului meu + ceva legat de cervix. Uite ca nu mai stiu, o sa intreb iarasi.

Pe de alta parte nu vreau sa patesc ca vara'mea, care de capoasa ce e a refuzat cezariana (in spiritul feminitatii lezate) si ...ma rog, forceps, etc, copilul sufocat, o manutza paralizata, travaliu 18 h....

Daca ambii medici au sfatuit pro cezariana, aia ramane si gata. Din partea mea sincer, n-au decat sa mi-l scoata si prin ureche numai sa fie sanatos.

@Irinabobe : merci mult. Am sa intreb cand ajung iarasi.
Voi naste la un spital din privincie, care in mod curios e mai bine aprovizionat decat cele din Bucuresti?
Am sunat in dimineata asta medicul sa intreb daca sa cumpar o trusa de anestezie si se indignase "da noi nu suntem ca hotii aia! noi avem di tati! nu da banii pe nimic, nu ni trebuie nica!"

....no, bun asa

30 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ina, daca tot nasti in provincie, ai putea incerca clinica eva, de exemplu, dn brasov, am inteles ca au tarife bune, nu ca la bucuresti... Si poate ar fi bine sa mai ceri si alta opinie... ma indoiesc ca se poate exprima un medic in ceea ce priveste nasterea cu atata timp inainte de nastere...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Pai mai vedem "la fata locului" oricum.

Mi s-a spus, mai precis "cu dimensiunile astea, de acum, nu poti naste natural. Dar la momentul nasterii lucrurile se schimba radical si vom vedea atunci cum stam cu bazinul, etc. "

Celalalt a fost mai laconic "...poate va mai..largiti, io stiu...da nu cred"

Deci oricum vom reverifica, ceea ce eu zic ca e bine.

30 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

eu am trecut prin 2 cezariene si nu s-a urcat nimeni pe mine si nici nu m-au apasat pe burta. au pus un saculet cu nisip pe burta care a stat acolo cateva ore, dar nu au fost dureri mari pentru ca am primit analgezice.

am nascut tarziu, pe la 10 seara, si pana m-au dus la terapie intensiva deja se culcase toata lumea. dar cand am fost instalata in pat mi-am luat poseta langa mine, sticla cu apa pe masuta langa mine+pai, telefon si alte lucruri sa trec noaptea cu bine. cand auzeam galagie pe coridor, strigam si am mai cerut un analgezic pentru ca simteam ceva dureri.

eu am vrut rezerva (la a doua nastere, ca la prima nu am fost suficient de desteapta sa ma ocup de treaba asta). oricum dimineata, am fost rugata sa ma ridic si sa-mi incep exercitiile de recuperare, adica sa merg si sa fiu activa. am avut TV, baia mea si m-am simtit ca acasa. bebele a stat cu mine non-stop de la ora 9 dimineata cand m-au mutat in rezerva. politica in Polizu este ca mama sa alapteze 24 de ore din 24 daca copilul o cere. La propriu, asta strigau asistentele pe holuri. Si asta am facut. Am stat mufate, eu si copilul, atat cat a fost necesar. La rezerva aveam si un pat bun propice alaptarii; la salon patul a fost mizerabil (din ala cu arcuri si salteaua se ducea in jos, stateai practic intr-o gaura, si alaptam cocosata deci am avut dureri de spate). nu stiu daca in intervalul 10 seara-9 dimineata mi-au hranit copilul cu ceva si n-am vrut sa intreb ca sa nu ma oftic, dar din momentul in care a venit in salonul meu nu a mai primit altceva decat san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ina, am intrebat la spital i se face o singura manevra de apasare pe abdomen ca sa e vada daca din uter curge ceva, a pu ca nici gand de masaj energic, e o manevra blanda.

Memorabil:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Nu Xio, nu m-am facut, caci nu m-au intereat niciodata banii. Iti urez prosperitate, desi sunt sigura ca vei avea, e banoasa ginecologia. Plus ca inteleg ca orice femeie care se teme sa nasca poate veni linistita la macelar la tine. Cele care isi vor permite desigur, caci asa cum ai spus, cezariana e 'mai scumpa'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cand am nascut eu, in 2004, n-am avut nicio apasare pe burta - decat un control din partea medicului care m-a operat, a palpat burta si atat.
Dureri n-am simtit deloc -nici atunci nici dupa, asta probabil depinde de materialul clientului, eu sunt mai nesi, recunosc, niciodata nu m-a durut operatia si e mare si babana si cu un cheloid fain
BB papa formula. Foamea e mai mare decat refuzul cand il pui la san . Importanta e tehnica pusului la san ! Adica sa fie cineva care sa-ti puna bb, sa-ti arate si explice.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poecamy spune:

eu am o rugaminte,pt cele care au nascut la filantropia,vreau sa stiu daca imi trebuie fainute pt copil cat stau in spital si in plus cam cat se da la medic,moase si asistente,caci mai am putin si nasc si sa fiu pregatita.va multumesc anticipat pt cele care imi vor raspunde

Mergi la inceput