Pufi veseli in 2011 (190) - LMA Luca! LMA David!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

eu incerc sa adorm videta....k e obo dupa atata concentrila cu tava aia.
am pus: euro, dolari, lei, card, lantz aur, cheie de masina, cheia de masina( a mea), 2 carticele,pix,parfum, un patent.telefon

la prima strigare jiji parca statea cu ochii inchisi si le atingea pe toate faa a pune mana pe nik....maea suspansu.
euro
cheile de la masina
telfonul
cheile de la masina mea,
cardul
lantul
patentul
f greu cartea si pixul

hm...nu stiu cata relevantza ae insa,...cand o ajunge jiji acolo unde o sa vrea el...sper sa nu uite cei 7 ani de acasa..

am scris mai multe ca l-am lasat sa se delecteze

poate resesc sa pun ceva poze...io-s mai lenesa la ccap asta



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...




N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...



Ce simpatic tre' sa fi fost jijelul tinandu-va in suspansAsteptam cu drag pozele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Geo76



La multi ani!!!! in Noul An. Dorim pufuletilor si tuturor copiilor sa il aiba pe Dumnezeu mereu aproape, sa vegheze visele lor si sa ii fereasca de necazuri. La multi ani! pufisorilor care au implinit deja un an.
Bucura are 10 luni si jumatate, merege singurica de o luna, deci de la 9 luni jumatate, ca si sora ei, e bunuta si dulcica, insa cam mofturica la mancare. S-a mai dat pe brazda cu papa, caci i-am dibuit eu dorintele si lucrurile merg spre foarte bine. A avut pana acum cateva raceli, spre deosebire de surioara ei care nu a racit pana la un an si o luna. Acum e inevitabil caci vine in contact cu un copil ce merge la gradinita si e purtator. In rest, zic ca nu e deloc rau cu doi, chiar nu este. Dupa 7-8 luni lucrurile se schimba mult, caci se dezmeticeste mai bine cel mic si incepe sa paseasca si zboara timpul.... Mi-a fost asa de teama ca n-am sa o pot iubi la fel sau ca nu ii voi da aceeasi atenite, dar mereu descoperi in tine lucruri pe care nu le cunosteai ca le posezi. Abia acum, dupa cel de al doilea opil, mi-am dat seama ca si trei, si patru copii daca as avea, i-as iubi la nebunie si ca pe fiecare l-as privi asa cum este si cum are nevoie de mine. Va pupam! Sper sa mai pot intra sa scriu, caci de citit am mai apucat de foarte multe ori.


La multi ani si tie!

Frumos mai povestesti tu acolo, mamico! Ce frumos trebuie sa fie cu 2 copii!



Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Buna noapte

Nyny tare frumos tortuletz a avut David
Dece felicitari lui Jiji pt. alegerile facute, sa fie sanatos si fericit in viata
Micki si Mire ce curajoase ati fost sa mergeti cu bb-ii la artificii,
Ana, sorry pt colicii lui Stefan, faina poza
MP multi , sper ca ai distrus butoiul de tot , frumosii tai ce mai fac?
Nkole sper sa va fie de folos achizitia, sanatate multa Isei, ti-am vazut fetele, sunt minunate
Haircut ultima poza m-a emotionat... mare dreptate ai: bucuria lor merita totul..., ai o fetitza superba , dar cred ca si un pasionat de foto in familie ca prea reusite sunt
vad ca se vb de intarcare, Ele se gandeste ce metoda sa abordeze , BF a terminat cu (sa-ti treaca maselutza), la noi o sa fie greu... ca e tare legata, desi cam dupa un an mi-am propus si eu
Bea felcitari pt prajituri, nu stiu cum reusesti sa faci atatea , MP eu am salvate retetele le pun pe forum acusica,
Tomaca pupam buturelul, tare bine a crescut
Am vazut o familie fericita a lui Micki, Lorena si mami doua frumoase, frumosul de Raul si frumosul de Ivan (ii sta bine si in roz), Iuria scufita rosie , Dragoselul alintat de 3 zane, toti dar toti pufuletii nostri sunt superbi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Dupa ce mi-am varsat of-ul aici ieri, desi ziua se arata gri lucrurile au mers tot mai bine;
- mocutza nu a mai facut temperatura dar si era sub antitermice la 6 ore.
- a venit sotul cu sacosele de la cumparaturi, (eu eram asa de amarata de dimineata ca i-am zis sa ia ce vrea el, chestii de rasfat ca mancare aveam in parte) si ca un copil m-am dus sa caut prin sacose sa vad ce a luat bun , a fost misto senzatia , eu sunt o mare pofticioasa
- iar seara au venit la noi niste prieteni, amandoi medici, depre care stiam ca trebuiau sa plece la o pensiune dar s-au razgandit, asa ca le-am zis sa-si ia si ustensilele lor la ei, sa-mi consulte si fata. Au ascultat-o , au zis ca e ok poate sa fumeze o tigara ca nu are nik la plamani, in guritza nu e rosu, so... am petrecut revelionul linishtita stiind ca am si dr. cu noi
A. a fost extraordinara aseara, foarte vesela, a simtit ca e de petrecut, am incercat s-o culc pe la vreo 11,30 dar fara rezultat, ca na - fata vroia sampanie , la ora 00,00 a fost prezenta, cu nishte ochi mirati si intrebatori, a vazut artificiile de prin vecini, a "gustat sampania" si chiar i-a placut ca tot intindea cioculetzul la paharul meu ...dar la 12,30 gata a cazut la datorie pana la 10 azi dimineata.
Azi nu a mai facut febra, dar mucisorii tot sunt prezenti asa ca inca stau cu grija, noroc de batista bebelusului ca altfel nu stiu cum as fi reusit sa-i scot.
Si cel mai frumos lucru e ca ieri a facut primii pasi singurica stia ea ca mai are ceva de facut in 2010
Plateea ,
Vreau sa va multumesc mult fetelor pentru cuvintele voastre de incurajare, si sa va pup pe toate ca-mi sunteti tare dragi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Pentru MP si cine mai doreste:

Prajitura Ildi-din poza cea cu umplutura.........


se freaca 3 oua cu 15 linguri de zahar pana o sa fie spuma
se adauga incet 3 linguri de dulceata, 1 lingurita bicarbonat de amoniu, 1 dl ulei si 21 linguri de faina alternat cu ¼ litru lapte.
Crema:
se bat 3 oua cu 250 grame zahar, nu se bat mult, apoi se fierbe la bain-marie(pe aburi) pana va fi tare,apoi adugam 2 lingurite de cafea,,daca s-a racit, il amestecam cu 300 grame margarina.eu am pus o Rama intreaga. numai Rama am folosit, dar cine vrea poa sa faca si cu unt............

deasupra se pune glazaura..........

Prajitura cu branza-Only(numele vine de la sucul only de pe vremuri, ca in sucul only de porocale se fierbe budinca de vanilie deasupra)-din poza cea cu piscota neagra, si se vede deasupra budinca fiarta in suc si branza dedesubt..........
Se face o piscota din 6 oua.
pentru cine nu stie, piscota se face in felul urmator:
se separa albusurile de galbenusuri, albusurile se bat spuma, se adauga numarul de linguri de zahar, cate albusuri sunt, apoi se amesteca galbenusurile, se pun in albusul batut cu zaharul, se pune o lingurita bicarbonate de ssodiu, ori amoniu, ala care miroase mai tare ....ca niciodata nu stiu pe romaneste care cum ii............................apoi se pun 2 linguri de cacao, in cazul in care facem piscota neagra, iar daca nu, nu punem cacao.
in cazul asta punem 2 linguri cacao, apoi 4 -5 linguri de faina, pentru ca cacao inlocuieste faina...............
amestecam si dam tava cu ulei, apoi presarat cu faina, sau punem hartie de copt.
la aceasta pishcota, mai adaugam 2 linguri de ulei la sfarsit.


nu stiu cat m-am facut de inteleasa....................
oricum dc nu intelegeti ceva, intrebati, ca v-am zis ca nu ma prea pricep la explicat.:D
iar deasupra, dupa ce se raceste,zdrobim ½ kg branza de vaca, putem pune zahar vanilat si lamiae rasa pentru cine doreste si ii place, apoi o Rama se freaca bine cu 250 grame zahar pudra si se amesteca bine cu mixerul cu branza.

PS
secretele mele sunt asa:
margarina il pun intr-un vas de plastic, care sa incapa in micorunde, apoi il inmoi aclo pana lasa un pic de apa din aia, sau grasime, ce o fi...............il scot, pun zaharul pudra, apoi amestec cu mixerul, si i9l bag inapoi un pic iara , atentie sa nu se faca lichida, ca apoi te apuca craciunul pana se intareste inapoi.......si il amestec bbine bine cu mixerul la viteza turbo si la urma pun il el 2 linguri de ulei, asta previne sa nu se taie cu crema.................
si iese foarte faina si spumoasa aasa......................
si inca ceva cand amestecati cu orice crema, puneti cate putin si amestecati cu viteza minima de la mixer!!!!!!!!!!!!!!foarte important!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

asa............si deasupra, precum am scris la titlu, se fierbe o budinca in 2,5 dl de suc de oricare doriti voi, in reteta scrie ca de portocale..........dar se poate si grape si lamiae si orice.................nu se pune zahar in suc, si cu il luati de pe foc, asa fierbinte se pune frumos peste branza............si se intareste apoi.

Prajitura cu portocale-din poza cea cu piscota neagra si cu crema galbea si cu spuma deasupra
se face o piscota neagra din 8 oua

crema:
2 linguri de faina se amesteca cu 4 galbenusuri, si ½ litru de lapte, se fierb intr-o oala pe aragaz pana se intareste, a se avea grija sa nu se faca cocoloase.
la urma se adauga zeama la o portocala, si coaja razuita .

se lasa la racit
apoi o Rama se freaca asa cum am zis si se pune incet incet crema aia in margarina, se maesteca cu viteza minima la mixer.apoi se pune pe blat, si desupra se bat albusurile de alea 4 galbenusuri si se adauga 200 grame de zahar si se bate spuma PE ABURI!!!!!!!!!
cand il luati jos, imediat se pune pe praji, ca daca nu se intareste.



Prajitura cu miere de albine-din poza e praji cu foi si cu zahar praf peste
1 ou se pune intr-o oala, apoi se adauga 150 grame zahar pudra, il frecam bine bine, apoi punem 3 linguri lapte, 3 linguri miere de albine, 40 grame de unt sau margarina, 1 lingurita de bicarbonate de sodiu, si 400 grame de faina.
Atentie!
mierea si untul sau margarina se pun topite
a se face un aluat moale...............incat sa se poata intinde bine.........
foile se coc pe dosul tavii
daca aveti tava mare se pune o potrie jjumate din tot ce scrie, daca aveti tava mai micuta se pune normal.
se fierbe pe aragaz 4 minute scrie in reteta, dar pana devine maroniu inchis.....sa nu se arda.........si trebuie amestecat continuu, dup ace il luati de pe foc, se amescteca inca 5 minute si apoi se pune faina.
deci faina se pune la urma nu se fierbe si faina in oala.
nu se pun neaparat 400 grame de faina, ca atunci iese tare si nu se poate intinde................
aluatul se imparte in 4 portii si se intend foile si se coc.
a se avea grija ca sunt sensibile cand se usca, se rupe usor.
se poate intinde cat de subtie ca se umfla un picut..............


CREMA:
in 30 ml lapte se fierb 3 linguri de gris, se poate pune in lapte 100 grmae zahar, ca in margarina sa se puna apoi tot 100
ca scrie 200 de grame de zahar se pune in margarina, dar e buna daca punem zaharul in laptele de la gris, ca se topeste mai usor.
se lasa la racit, se freaca margarina, se pune incet grisul in margarina si se amesteca.
apoi pe prima foaie se unge crema, pe a doua dulceata de maciese, sip e a treia iara crema si desupra zahar pudra cu vanilie.



Negresa: din poza cea cu blat negru sis puma din albus peste
4 galbenusuri se freaca cu 200 grame zahar, 120 grame unsoare sau unt, 150 ml lapte, 20 grame cacao(vreo 4 linguri) si 200 grame faina si bicarbonate de amoniu(ala care miroase#61514;)
astea se pun pe rand............si apoi se pune in tava
compozitia e lichida, asa trebuie sa fie.........
desupra se bat albusurile cu 200 grame zahar.tot asa se procedeaza se pune imediat pe blat.


GLAZURA BY BEA:
10 linguri de zahar pudra, 2 linguri de cacao, se amesteca cu apaFIERBINTEEEEEEE apoi se pun 2 linguri de ulei.
astea vedeti voi cata apa puneti sa fie glazura , sa se poata intinde usor.
se freaca bine zaharul cu cacao si apa...............pana luceste...........
e bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Dupa ce mi-am varsat of-ul aici ieri, desi ziua se arata gri lucrurile au mers tot mai bine;
- mocutza nu a mai facut temperatura dar si era sub antitermice la 6 ore.
- a venit sotul cu sacosele de la cumparaturi, (eu eram asa de amarata de dimineata ca i-am zis sa ia ce vrea el, chestii de rasfat ca mancare aveam in parte) si ca un copil m-am dus sa caut prin sacose sa vad ce a luat bun , a fost misto senzatia , eu sunt o mare pofticioasa
- iar seara au venit la noi niste prieteni, amandoi medici, depre care stiam ca trebuiau sa plece la o pensiune dar s-au razgandit, asa ca le-am zis sa-si ia si ustensilele lor la ei, sa-mi consulte si fata. Au ascultat-o , au zis ca e ok poate sa fumeze o tigara ca nu are nik la plamani, in guritza nu e rosu, so... am petrecut revelionul linishtita stiind ca am si dr. cu noi
A. a fost extraordinara aseara, foarte vesela, a simtit ca e de petrecut, am incercat s-o culc pe la vreo 11,30 dar fara rezultat, ca na - fata vroia sampanie , la ora 00,00 a fost prezenta, cu nishte ochi mirati si intrebatori, a vazut artificiile de prin vecini, a "gustat sampania" si chiar i-a placut ca tot intindea cioculetzul la paharul meu ...dar la 12,30 gata a cazut la datorie pana la 10 azi dimineata.
Azi nu a mai facut febra, dar mucisorii tot sunt prezenti asa ca inca stau cu grija, noroc de batista bebelusului ca altfel nu stiu cum as fi reusit sa-i scot.
Si cel mai frumos lucru e ca ieri a facut primii pasi singurica stia ea ca mai are ceva de facut in 2010
Plateea ,
Vreau sa va multumesc mult fetelor pentru cuvintele voastre de incurajare, si sa va pup pe toate ca-mi sunteti tare dragi



pui mic



Ma bucur mult pentru asa vesti bune!




Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Inainte sa ma bag si eu la somnic, trebuie sa va spun, mandra cioara ce sunt: AM INTRAT IN CLUBUL MERGACIOSILOR! A mers cu telecomanda in mana si in gura, mai apoi. S-a rasucit in mijlocul camerei si a plecat spre usa. A mai mers la 10min, iar, dar nu am apucat sa il filmam. Poate maine.


Trebuie sa schimb si semnatura, nu?

Ce chestie!!! Intai eram a lui , apoi a lui , apoi a lui , acum a lui . Of, of! Mai, mai! Ce mai trece timpul asta! Dar inca suntem . Cat o mai fi (inca e).



Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata, fetele!
Haideti la o cafea cu frisca (mi-a ramas frisca de la tortul de mere)..
Daca e prea devreme...da-ti-mi "Ignore". Am citit tot, sa vad acum ce-mi amintesc...

Dece...magistrala, ca de obicei...Felicitari lui Jiji pentru alegerile facute, si sarumana de tratatie. Tre' sa aflu neaparat care-i treaba cu buturuga aia (poti sa razi, da' cred ca-s singura care nu stie ce si cum e....)!

Nyny...tare frumos tortul lui David. Multumim de tratatie!

Tomaca...felicitari pentru cresterea lui Tudor! Baiat mare...

Nikole...dupa fete m-am luat, asa-i.... Felicitari pentru achizitia dezumidificatorului...Si noi ne luptam cu.."sporii" anul asta, din nefericire. Pana acum n-am avut probleme..

Danasor..ce frumos s-au asezat lucrurile! mica mergacioasa, si sa-i fie de bine sampania!

Miki...felicitari pentru primii pasi ai puiului!

Blue_flower..felicitari pentru intarcare. Cam naravase maselele astea de minte, am si eu vreo 2 bucati, care nu se hotarasc daca sa iasa de tot sau nu, si stau asa...jumatate afara, jumatate inauntru de ceva timp. Cand le apuca crescutul,...apai sa te tii...

Ele, Miki, Mire... pufii curajosi, care au vazut primele artificii, si nu s-au speriat!


Despre petrecerea revelionului...nu prea am ce scrie...am stat in 3 acasa (copilul cel mare a petrecut in deplasare) si am sarbatorit prin somn. Am culcat bebelina maraita pe la 8, si ea pe mine, ca de obicei...stau langa ea pana adoarme, si mereu adorm eu inaintea ei. Pe la 11 si ceva m-am trezit, tati a vazut lumina aprinsa si s-a trezit si el(doarme in sufragerie, de cand cu bebe)..Am desfacut sampania, si, la 12 fara 5...ueeeee..Iris voia laptic.
Zis si facut, dat laptic, am mai stat putin cu ea, ca se speriase nitzel de zgomotul artifciilor...apoi am terminat paharul de sampanie, pupat cu tati, si nani pan' la 4, ..iar laptic...trezirea definitiva la 7. Cam asta a fost cu party-ul de rev. la noi.

u all! si va doresc o zi minunata!
Trimit, ca m-am.."placintzit" iara.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010) Noi 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui Geo76



La multi ani!!!! in Noul An. Dorim pufuletilor si tuturor copiilor sa il aiba pe Dumnezeu mereu aproape, sa vegheze visele lor si sa ii fereasca de necazuri. La multi ani! pufisorilor care au implinit deja un an.
Bucura are 10 luni si jumatate, merege singurica de o luna, deci de la 9 luni jumatate, ca si sora ei, e bunuta si dulcica, insa cam mofturica la mancare. S-a mai dat pe brazda cu papa, caci i-am dibuit eu dorintele si lucrurile merg spre foarte bine. A avut pana acum cateva raceli, spre deosebire de surioara ei care nu a racit pana la un an si o luna. Acum e inevitabil caci vine in contact cu un copil ce merge la gradinita si e purtator. In rest, zic ca nu e deloc rau cu doi, chiar nu este. Dupa 7-8 luni lucrurile se schimba mult, caci se dezmeticeste mai bine cel mic si incepe sa paseasca si zboara timpul.... Mi-a fost asa de teama ca n-am sa o pot iubi la fel sau ca nu ii voi da aceeasi atenite, dar mereu descoperi in tine lucruri pe care nu le cunosteai ca le posezi. Abia acum, dupa cel de al doilea opil, mi-am dat seama ca si trei, si patru copii daca as avea, i-as iubi la nebunie si ca pe fiecare l-as privi asa cum este si cum are nevoie de mine. Va pupam! Sper sa mai pot intra sa scriu, caci de citit am mai apucat de foarte multe ori.


La multi ani si voua!
Mi-a placut mult partea de mai sus...si eu ma tot intreb daca am sa mai pot sa iubesc un alt copil ca pe ea. Deci se poate!

==========================
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)
==========================

... eu chiar m-am intrebat stupefiata cum poti sa-ti privesti cu dragoste (netzarmuita) copilul si sa-ti doresti un altul??? E aproape un paradox... e motivul pentru care nu mi-am iubit copilul in burta (ceea ce regret enorm), m-am indragostit de el abia cand a aparut pe lume, pana in acel moment eram indragostita de sora-sa...uneori ma chinuie (ca sa nu zic altfel) sentimentele de vina (!) ca ma ocup doar de unul dintre ei si incerc sa ma revansez fata de celalalt... daruirea e completa nu vad cum asi putea rezolva aceasta dilema... dar sigur atunci cand imi privesc cu dragoste copilul nu mai vreau un altul!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

eu incerc sa adorm videta....k e obo dupa atata concentrila cu tava aia.
am pus: euro, dolari, lei, card, lantz aur, cheie de masina, cheia de masina( a mea), 2 carticele,pix,parfum, un patent.telefon

la prima strigare jiji parca statea cu ochii inchisi si le atingea pe toate faa a pune mana pe nik....maea suspansu.
euro
cheile de la masina
telfonul
cheile de la masina mea,
cardul
lantul
patentul
f greu cartea si pixul

hm...nu stiu cata relevantza ae insa,...cand o ajunge jiji acolo unde o sa vrea el...sper sa nu uite cei 7 ani de acasa..

am scris mai multe ca l-am lasat sa se delecteze

poate resesc sa pun ceva poze...io-s mai lenesa la ccap asta



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...




N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...


Deja facurati anul? La multi ani! ... si copilul a ales din optiunile oferite de parinti... cu siguranta viata ii va oferi ceva mai multe... cat despre carti si pix... auzi pix... cine mai foloseste acest instrument antic in zilele noastre??? Eu ma simt tare descurajata de sarcina "a scrie cu pixul" si am deja un scris imposibil de descifrat... iar cartile... neecologice si ocupa foarte mult loc pe rafturi... sigur copii nostri vor fi mai confortabili cu info in format electro... LML! cu intarziere...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput