Fluturasi de martie-aprilie2011(109)La Multi Ani!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

vreau sa intreb mamicile de bb2,3 care tampoane de san sunt ma bune??? adik, am observat ac sunt asa dure...fosnesc cumva... se pare ca in curand o sa trebuiasca sa folosesc....de azi am observat ca mi se pateaza tricoul...

si stiti cumva daca imediat dupa nasterea naturala se pot lega trompele?? stiu ca dupa cezariana se poate....

happy ma bucur dn suflet ca ai venit cu vesti bune!!!


multumesc pt raspunsuri.


mami de fetita cu codite 3+ si baietel nazdravan33

AMR 7 s !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi, la multi ani si tie si un an nou mega fericit in care sa va mariti familia cu un baietel sanatos tun, frumos foc si cuminte cuminte eu nu stiu despre trompe, te gandesti la asta? e reversibila? ca daca nu e, daca o sa vrei la un mom dat si bebe3?

s 26, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi, uite ce am gasit:

Dupa o nastere normala se va practica o incizie mica subombilical prin care se va patrunde in cavitatea peritoneala, se va evidentia fundul uterin si cele doua trompe uterine si se va sectiona o parte din portiunea istmica (situata in proximitatea uterului) si vor ligatura ambele capete libere.
Astfel, se va desfiinta calea de comunicare a trompei uterine cu cavitatea uterina si ovulul nu va mai putea ajunge in uter. Interventia se poate practica si cu ajutorul laparoscopului - instrument de larga utilizare, care se introduce in abdomen printr-o mica incizie fiind prevazut cu un cleste special pentru cleme sau cu electrocauter.
Separat se introduce o microcamera printr-o alta microincizie si un tub prin care se va insufla un gaz pentru a se crea o cavitate de lucru in interiorul abdomenului. Interventia se va vizualiza pe un monitor. Se vor evidentia trompele uterine si se va practica fie sectionarea cu aplicarea ulterioara clipsurilor, fie cauterizarea tubelor.
Operatia in sine nu dureaza mai mult de 20-30 de minute si de obicei in ziua urmatoare veti putea merge acasa. In afara interventiei clasice, ligatura tubei se poate practica si prin abord transvaginal, in aceasta situatie nu mai sunt necesare inciziile abdominale. O noua tehnica este cea de obstruare a trompelor uterine din interiorul uterului cu rezultate asemanatoare cu tehnicile clasice.
Unii medici practica ligatura trompelor imediat dupa nastere, altii considera ca este optim sa fie practicata la aproximativ 6 saptamani dupa nastere. Aceasta atitudine prudenta poate fi explicata prin faptul ca in aceasta perioada va veti asigura de sanatatea copilului nascut si veti decide daca doriti cu certitudine interventia. De asemenea unele femei ar putea regreta o ligatura trompelor uterine imediat postnatal si in aceste cazuri este bine venita o perioada de reflectare asupra deciziei.

Avantaje

Pe de alta parte ligatura trompelor imediat dupa nastere are urmatoarele avantaje:
- pacienta se afla deja internata si nu necesita o internare ulterioara,
- este deja pregatita pentru un act medico-chirurgical cum este nasterea,
- uterul se afla, datorita distensiei sale, cu portiunea sa superioara intr-o pozitie ascensionata facand mai usoara interventia,

totusi....Īnainte de a apela la aceast#259; form#259; de sterilizare, femeia trebuie s#259; fie sigur#259; c#259; nu mai vrea s#259; conceap#259; copii. De asemenea, trebuie s#259; fie con#351;tient#259; c#259; legarea trompelor nu este singura metod#259; de contracep#355;ie existent#259;, ci c#259; exist#259; o larg#259; varietate de metode la care ea sau partenerul pot apela. Decizia de a face o ligatur#259; a trompelor trebuie s#259; fie luat#259; de ambii parteneri, nu ca prim#259; variant#259;, ci dup#259; ce au fost excluse toate celelalte alternative, inclusiv vasectomia. Decizia trebuie luat#259; dup#259; ce īn prealabil a existat o documentare serioas#259; pe acest subiect, deoarece studiile arat#259; c#259; īntre 14 #351;i 25 la sut#259; dintre femei ajung s#259; regrete decizia luat#259;. Printre femeile care regret#259; decizia luat#259; se num#259;r#259; cele care erau tinere la momentul steriliz#259;rii, cele care au luat decizia de sterilizare imediat dup#259; o na#351;tere pe cale natural#259; #351;i cele care aveau venituri mici īn momentul steriliz#259;rii.

s 26, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, tampoane am folosit de la sanosan si inca unele in cutie roz..Bella parca

Cat despre legarea tompelor...eu nu am incredere in metoda ast de contraceptie...

te pup, cam rar pe aici...ai party mare de revelion?

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 32+ cuCatalina Ioana

AMR 7 sapt

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

seara buna se de la noi...va veti obisnui cu mine ca sunt pasare de noapte ca doar acum am tim sa lucrez pt facultate si sa intru un pic si pe la voi..

tampoane de san am folosit si eu unele de la bella..au fost ok pt ce nevoi am avut eu..le-am luat de la car4..

ligatura de trompe vroiam si eu sa-mi fac acum, dar dr m-a sfatuit sa nu..suntem tineri si nu stim ce ne rezerva viitorul..plus ca mi0a zis ca se poate face oricand cu o incizie f mica si ca nu sunt alte probleme..este complet ireversibila si te vei schimba hormonal..macar vasectomia este reversibila..propune si tu o alternativa..dar nu ma bag...noi vom merge pe anticonceptionale dupa nastere..

si am pus si noi poze..am sortat cateva din ce mi s-a parut mai interesant..sper s ava placa..si ppoate poate candva veti avea nevoie de un fotograf..si astfel ma laud cu sotul meu talentat fotograf!
http://picasaweb.google.com/105814998005031418902/Leeloo21Cristina?locked=true#
am si vazut fete frumoase, familii fericite si copii minunati!

va si va urez un an nou fericit! si petrecere frumoaa!


Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12 martie '09 si de fluturas de 25+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

neata.
Ma apuc si eu de treaba imediat, sa fac mancarica, sa spal baia si bucataria. Azi vine al meu mai devreme si aspira si spala pe jos..Chiar dc nu stam acasa, mergem la mama, poate vine si soramea cu ai ei..inca nu stiu sigur.
Lavi, eu n-am folosit tampoane, nu prea am avut nevoie, mi s-a reglat foarte frumos productia...poate as fi vrut chiar sa am mai mult. CU trompele nu stiu ce sa zic...eu insa nu le-as lega
Strumpfi, Scrish , spor la treburi azi!
Leeloo, foarte interesante pozici!

Revin mai tarziu pt urari &Co.

Simona, mami de baieti David, Matei si 31 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

va multumesc frumos pt raspunsuri.


mami de fetita cu codite 3+ si baietel nazdravan33

AMR 7 s !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

'Neata fetele!

ma doare spatele groaznic abia ma misc, abia ma ridic sau ma asez pe scaun

leeloo, am admirat pozele, asteptam mai multe cu burtica
simo, spor la treaba! Si eu trebuie sa fac ceva de mancare azi, dar nu am nici o idee ce sa fac...stam acasa...

La multi ani tuturor!!!.. in cazul in care nu mai pot sta la calc..Pupici!

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 32+ cuCatalina Ioana

AMR 7 sapt

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata
multumesc fetele pt sfaturile in legatura cu cezariana.
oooffffff sunt in dilema,nu stiu ce sa fac,ma gandeam sa imi leg si trompele daca fac cezariana,insa tot pe chestia asta am cosmaruri noaptea,nu vreau sa traesc cu gandul ca nu voi mai face copiii,eu care ii iubesc asa mult mai vreau 2,insa parca m-as opri,nu stiu... nu pot dormi noaptea din cauza asta,ma roade la maxim

toti doctorii care profeseaza la privat fac numai cezariene fiindca nu au timp sa asiste la o nastere normala,asa mi s-a spus si asa mi-au confirmat si ei,toti cu care am vb.de asta sunt un pic dezamagita,dar nu am ce face :(((*

tampoane de sani eu folosesc de demult,imi curg sanii de cand aveam 3 luni,insa nu stiu sa va zic care sunt mai bune,mie mi-a adus sotzu` din UK.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Daniela,mami de Ebonee (02.10.2007),Melissa (23.07.2009) si cu Benjamin (23.03.2011)
Melissa...from the Greek word for "honey bee".Always on the go,she can turn her hand to anything.
A truly versatile lady.
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

danielle, eu stiu cazuri care au ramas gravi chiar cu trompele legate...nu a fost facuta corect procedura. Daca nu ma insel e o fata chiar la noi in odisee care a ramas asa. Dupa nastere ma gandeam la sterilet...sa vedem ce zice si doctorul. Parca anticonceptionale nu as mai lua...sa vedem...

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 32+ cuCatalina Ioana

AMR 7 sapt

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput