Cum ar trebui sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

M-ai facut sa zambesc cu problema care te framanta: "Ce sa fac daca ma intalnesc cu X? Cum sa reactionez, ma opresc sau merg mai departe?" Parca ai fi de 16 ani

Stii ce ar trebui sa faci cu adevarat? Sa o privesti cu ochii ei, incearca sa o vezi din interior si vei simti compasiune si nu dorinta. Si te vei fi salvat de astfel de nelinisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns signora spune:

mda...nu stiu daca mai este de actualitate subiectul; ma rog, dilema...
eu am sa te intreb de ce conteaza asa de mult cum vei reactiona/ ce tb sa faci tu daca/ cand te vei intalni cu fosta amanta pe strada?
in definitiv, te incearca vreo nostalgie? pb ca in fundul sufletului tau nu s-a prea inchis vechea poveste ( 3 ani in paralel cu nevasta - asta ar fi tb sa-i dea de gandit sotiei tale, poate si tie)
fii sincer cu tine insuti: chiar crezi ca iti 'iubesti' sotia?

nu tb sa-mi raspunzi mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu am fost si amanta ( e drept, nu era casatorit, se afla intr-o relatie de lunga durata), si sotie inselata (ma rog, inselata poate e putin cam mult spus, dar nu mi se pare locul sa dezvolt. E drept ca nu a fost vorba de nici o relatie extraconjugala de durata, ci de un tzac-pac, cum spunea cineva). Pentru si de catre acelasi barbat. Si traim fericiti in continuare, ne iubim in continuare, si nu ne scoatem ochii, nu ne acuzam, nu ne amintim unul altuia greselile la fiecare disputa.

Ce sa faci daca din intimplare dai nas in nas cu amanta pe strada? O saluti politicos. Si da, mie mi se pare ca CIVILIZAT si OMENESTE ar fi sa o intrebi si ce face. La care iti poate oferi un raspuns de complezenta d genul "bine" sau iti poate spune ca se duce sa ia copilul de la gradinita, sau sotul de la job.
Nu se pune problema de cafele impreuna, de intilniri sa"catch up" cu ce a mai facut fiecare dintre voi in ultimii ani, de schimbat numere de telefon. Dar cind ai "incurcat" viata unui om timp de 3 ani, cind ai impartit cu el acelasi asternut si cine stie cite ginduri si framintari, mi se pare nesimtit sa te faci ca nu il cunosti.

Ce sa ii spui sotiei? Daca ai schimbat 2 vorbe cu fosta amanta pe strada, fara dat numere de telefon, fara promisiuni, fara cafele? Pai nu stiu...i-ai spune daca in loc de fosta amanta ar fi fost un fost coleg de job? Evenimentul, petrecut exact in aceste limite, are exact cita importanta ii acorzi tu. S-ar putea sa ii acorzi prea multa. Nu stiu, o sa te gindesti tu la asta. Eu personal nu m-as putea supara pe sotul meu pentu ca a salutat si a adresat un ce mai faci unei femei, oricare ar fi aceasta. Dar noi avem o relatie mai ciudata.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Pisigri, mereu mi-a placut nickname-ul tau
Da, ai dreptate, asa trebuie si e normal sa reactionez.

Dar una e sa gandesti "la rece", si alta este intalnirea propriu-zisa.

Mi-e teama de fapt sa nu am (inca) o slabiciune, ce ar rabufni doar in clipa intalnirii.
Acum sunt tare, pot sa-i refuz si tentativa de a vorbi pe net, dar cand ne-am vedea fata in fata?!
Mai pot fi la fel de 'dur'?!
Sper si-mi doresc din tot sufletul ca raspunsul sa fie DA!

Multumesc tuturor doamnelor ptr. raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cristoiu are dreptate, terapeutii recomanda "no contact" cu fostii/fostele dc. ai decis sa iti salvezi casnicia.

Daca te intalnesti intamplator pe strada, nu inseamna ca ai initiat contact, dar cred ca ar tb sa saluti si sa treci mai departe, fara povesti. Deasemenea nu mi se pare o idee buna spusul la sotie orice nimic, dar ma rog, dc. asa a zis ea, sa ii spui...spune-i. Poate vrei sa schimbi doua vorbe pt. ca ai nevoie de "closure", vrei sa afli ce s-a intamplat cu fosta, pentru ca pe undeva poate te simti vinovat ca si-a pierdut vremea cu tine. Poate ai putea afla prin intermediari, dc. ai nevoie de aceasta informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

hmm..am impresia si sper sa fie una gresita, ca realitatea este putin diferita.

cabotin, nu te supara ca intreb, nu cumva treaba e mai recenta?
la modul ca ea si acum vrea sa intre pe net sa stea de vb cu tine, deci mai mult ca sigur nu are sot si copil...
nu cumva se pune prb unei intalniri?
coci cumva ceva de genul? si te temi ca faci vreo greseala.

e prea ciudat sa te intrebi dupa 4 ani cum ar fi o posibilia intalnire. in genere, un an, doi sunt suf pt a uita o persoana, dc nu mai ai contact cu ea. ceea ce ma face sa speculez ca fie mai sunt ceva contacte, fie se intrevede posibilitatea sa reluati legatura.


o alta intrebare, la care nu mi-ai raspuns: de ce nu ai divortat pt amanta? a fost ceva la ea care te a facut sa o preferi totusi pe sotie? dc da, mediteaza totusi ca ai avut ocazia sa fii cu ea for ever si totusi ai ales altceva. intuitia poate ti-a spus ceva? sau nu?





_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

babyblue, nu toata lumea uita si nu mai simte nik dupa doi ani...stiu un caz cand relatia s-a reactivat dupa 5 ani si nici ca au mai renuntat chiar daca au familii si au ajuns la peste 53 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Daca iti iubesti sotia asa cum spui, nu inteleg de ce pui intrebari de genul acesta??? Daca te-ai intors acasa, vrei familia langa tine, de ce rascolesti r.....pe care l-ai facut acum cativa ani? Cred ca ti-e prea bine, vrei o noua problema pe cap? Daca ai renuntat la amanta acum 4 ani, nu inteleg de ce te preocupa acum cum o sa reactionezi cand o vezi? Nu cumva ai vazut-o deja? Si nu stii ce sa faci? Nu-mi place ceea ce faci. Si eu sunt inselata de sot, s-antamplat tot acum 4 ani, si si acum sunt suspicioasa, voi fi tot timpul, dar daca as sti ca el se gandeste sau mai doreste sa o vada, i-as da bagajele in mana, asa de rapid, incat nici el n-ar sti ce se-ntampla. Si nu as mai vrea sa-l vad niciodata in fata. Si asta pentru ca si el, ca si tine, doreste viata de familie, cel putin asa spune el, asa-mi declara acum, ar fi mult prea mult sa aud aceste declaratii, dar de fapt el sa o poarte in gand pe cealalta. Mi-ar produce greata.
Daca o intalnesti intamplator pe amanta, este simplu, saluti si gata sau nu saluti si gata. Eu as prefera sa nu salute sotul daca ar vedea-o, nu-mi pasa in acest context de nici o maniera. S-ar putea sa-ti bata inima, cum spui tu, mai repede, dar ar trebui sa dai dovada ca esti un om integru, cum doresti si cum declari sotiei tale, acum in al o sutelea ceas.
Scoate-ti din cap aceasta intrebare, dar daca incepe sa te roada gandul pentru cealalta, atunci imi pare rau sa o spun, dar esti prea slab...
Te joci cu focul din nou, dar vei pierde, daca de data asta nu vei stii care sunt valorile din viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Relatia cu fosta amanta s-a incheiat acum 4 ani, si nu am mai avut niciun fel de contact cu ea, in afara acelui episod in care ea mi-a scris pe net, in urma cu aprox. 2 ani.
Nici nu planuiesc s-o contactez sau sa aflu ceva despre ea prin intermediari.

Pur si simplu m-am intrebat de ce cand mi s-a parut ca o vad, am avut o tresarire.
Si de aici si intrebarea mea, ce sa fac daca o vad intamplator.

De ce nu am divortat atunci?
1. Sotia mea a trecut brusc de la indiferenta la o lupta teribila ptr. a ma re-castiga, a ma readuce cu trup si suflet in familie.
De fapt s-a schimbat, asa cum nu credeam ca se poate schimba un om.
2. Avem un copil. Eram tot timpul sfasiat intre familie si "amanta".
Cand eram acasa o doream pe "amanta"; cand eram cu ea, de abia asteptam sa vin acasa. Observati ca totdeauna am spus "acasa". Aveam o singura "acasa".
3. Eram constient ca distrug o familie, si ca nu poti sa-ti cladesti o noua viata (fericita), bazata pe nefericirea sotiei si copilului meu.
4. Pe masura ce a trecut timpul, defectele sotiei mi-au devenit mai dragi decat cele ale "amantei".
5. Toata familia (a mea si a sotiei) era clar impotriva relatiei mele. Chiar daca unii mi-o spuneau mai raspicat, in timp ce altii ma lasau pe mine sa hotaresc... Nu era "bine" ce fac, nu era moral, nu era, nu era, nu era...
6. Si in fond cred ca m-am intrebat: merita aceasta fata sa renunt la tot si la toate ptr. ea? Merita sa distrug viata copilului meu (nu pot fi doar un tata de duminica, asta e clar!) si a sotiei mele, care ma iubeste si m-a iubit nespus de mult? Nu sunt infinit de egoist daca fac asta?
7. Si nu in ultimul rand, nici pe departe in ultimul rand, am realizat ca-mi iubesc sotia.
8. Probabil m-am maturizat, am inteles ca fluturii din stomac nu sunt totul in viata, ca senzatiile placute, faptul ca te potrivesti perfect dpdv fizic cu cineva, ca totul pare... ma rog, stiti voi, am inteles deci ca o casatorie si o familie sunt cu mult mai mult decat toate astea la un loc. Nu inseamna ca nu ne potrivim, eu si sotia mea, dar, asa cum spuneam, relatia noastra devenise extrem de formala, de distanta, eram doi straini. Nu mai comunicam, nu mai faceam dragoste...
Si iata ca acum totul este altfel.

Deci cineva ar putea spune ca relatia mea extraconjugala a fost ca o terapie de cuplu. Terapie pe care n-as recomanda-o nimanui. La noi insa a functionat si ne-a recladit familia.

Multumesc ptr. toate raspunsurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu stiu, eu cred ca ori esti OM mereu, ori deloc; nu se poate cu jumatati de masura. Eu as prefera sa traiesc linga un om care stie sa salute pe strada....



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput