INSEMINARE 74 Anul nou sa ne aduca multi bebei !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui magduta10

Buna fetelor !
Poate nu este momentul in ajun de anul nou,dar disperarea si dezamagirea ma indeamna sa va scriu.

Craciunul ne-a dat cel mai frumos dar dar se pare ca anul nou se incapataneaza sa ni-l ia.

Am facut stimulare cu Clostylbegit 2tb/zi din cauza ca am PCOS si nu ne-am riscat sa nu am foliculi, ovulatie ne avand inca nici dupa un an de metfomrin.

Intrebarea mea este, stiind ca Lcostylbegit subtiaza endometrul, voi cei care ati facut stimulare cu Clomifen ati mai luat si ceva sustituent pentru ingrosarea endometrului?

VA multumesc anticipat pentru rapsuns

Va doresc un AN NOU FERICIT PLIN DE BUCURII, SANATATE SI IMPLINIREA TUTUROR DORINTELOR.




''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Draga mea,imi pare f rau

Iti insir aici, tot ce am adunat eu referitor la endometru. Nu sunt testate toate, sunt informatii stranse de pe forumuri, site-uri de peste tot, poate iti vor fi de folos:
- ceai Cretisoara la greu, cat poti lua de mult, vreo 3 luni macar (la mine a functionat), am inteles ca s-ar mai gasi si ceva tinctura
- vit E pana la ovulatie
- Maca , vreo 3 luni
- ca si medicamente ar fi: Climen (fostul Cycloprogynova), se folosesc doar pastilele albe, 2 seara (tratament folosit de o prietena paralel cu stimularea FIV)
- Estrofem; Oestrogel (2 cp/zi)


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Citat:
citat din mesajul lui magduta10

Buna fetelor !
Poate nu este momentul in ajun de anul nou,dar disperarea si dezamagirea ma indeamna sa va scriu.

Craciunul ne-a dat cel mai frumos dar dar se pare ca anul nou se incapataneaza sa ni-l ia.

Am facut stimulare cu Clostylbegit 2tb/zi din cauza ca am PCOS si nu ne-am riscat sa nu am foliculi, ovulatie ne avand inca nici dupa un an de metfomrin.

Intrebarea mea este, stiind ca Lcostylbegit subtiaza endometrul, voi cei care ati facut stimulare cu Clomifen ati mai luat si ceva sustituent pentru ingrosarea endometrului?

VA multumesc anticipat pentru rapsuns

Va doresc un AN NOU FERICIT PLIN DE BUCURII, SANATATE SI IMPLINIREA TUTUROR DORINTELOR.




''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Draga mea,imi pare f rau

Iti insir aici, tot ce am adunat eu referitor la endometru. Nu sunt testate toate, sunt informatii stranse de pe forumuri, site-uri de peste tot, poate iti vor fi de folos:
- ceai Cretisoara la greu, cat poti lua de mult, vreo 3 luni macar (la mine a functionat), am inteles ca s-ar mai gasi si ceva tinctura
- vit E pana la ovulatie
- Maca , vreo 3 luni
- ca si medicamente ar fi: Climen (fostul Cycloprogynova), se folosesc doar pastilele albe, 2 seara (tratament folosit de o prietena paralel cu stimularea FIV)
- Estrofem; Oestrogel (2 cp/zi)


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot



Multumesc frumos pentru raspuns.
Ceai de cretisoara am sa incep sa beau de pe acuma , oricum va fi neoive ciclul acesta pauza si paote si inca vreo doua.
de Climen am auzit si eu, dar am o rugaminte, daca sti sau sa o intrebi pe prietena ta cat timp se iau acele tablete albe, doar pana la ovulatie conconitent de cand incep cu CLostylbegit sau se ia si mai incolo de ovulatie.




''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

DRAGELE MELE ...VA DORES UN AN NOU FERICIT ,MULTA SANATATE SI IMPLINIREA TUTUROR DORINTELOR
FIE CA NOUL AN SA VA ADUCA NUMAI ZAMBETE PE BUZE SI SA NINGA CU TESTE POZITIVE

+28 surprize...surprize!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui magduta10

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Citat:
citat din mesajul lui magduta10

.








Draga mea,imi pare f rau

Iti insir aici, tot ce am adunat eu referitor la endometru. Nu sunt testate toate, sunt informatii stranse de pe forumuri, site-uri de peste tot, poate iti vor fi de folos:
- ceai Cretisoara la greu, cat poti lua de mult, vreo 3 luni macar (la mine a functionat), am inteles ca s-ar mai gasi si ceva tinctura
- vit E pana la ovulatie
- Maca , vreo 3 luni
- ca si medicamente ar fi: Climen (fostul Cycloprogynova), se folosesc doar pastilele albe, 2 seara (tratament folosit de o prietena paralel cu stimularea FIV)
- Estrofem; Oestrogel (2 cp/zi)


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot



Multumesc frumos pentru raspuns.
Ceai de cretisoara am sa incep sa beau de pe acuma , oricum va fi neoive ciclul acesta pauza si paote si inca vreo doua.
de Climen am auzit si eu, dar am o rugaminte, daca sti sau sa o intrebi pe prietena ta cat timp se iau acele tablete albe, doar pana la ovulatie conconitent de cand incep cu CLostylbegit sau se ia si mai incolo de ovulatie.




''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi


Buna,

Deci mi-a zis asa, Climen, 2 seara, doar bulinele albe din folie (sunt si de alta culoare), asa, din prima zi de stimulare si pana la testul poz de sarcina/sau ciclu dupa caz.
Deci dinainte de ov, la ov, si dupa ovulatie, si pana la testul cu 2 liniutze :)


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Magduta eu am o fetita obtinuta in urma trtamanetelelor cu Ovamit/Clostylbegit + Puregon. Mie mi-au dat pt ingrosarea endometrului: Oestrogel (este un gel care sa da pe maini), Viviflor (ovule), iar pe un alt ciclu, mi-au dat Cycloprogynova (parca asa se scrie) numai pastilele albe.
Vazand ca mi se subtiaza enometrul, Cezara mi-a recomndat ca data viitoare, sa lucram numai cu Puregon. Sa incep de la 25Ui si apoi sa ajung la 100UI. ADica in zilele de Closty sa iau Puregon 25. Nu a mai fost nevoie.
Vorbeste cu dr despre posibilitatea de a incepe cu 25Ui de Puregon, in loc de Closty.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

magdutza- raspund si eu- oestrogel- eu l-am aplicat pe burta cate o spatula pe zi, din ziua a 5-a dupa UM, si pana la ovulatie, am luat si vivflor-altadata, dar nu am avzut mare efect, dar de cand s-a subtiat endometrul am renuntat la Ovamit, am trecut pe puregon.
eu am mai luat si cicloproginova, doar apstilele albe o perioada dupa chiuretaj, dar la fel, n-am vazut mare branza.poate nu amers la mine.
- in schimb aflasem de la fetele de pe foruml cu FIV, ca ar fi bun vinul rosu- pare haios, dar cred ca si-a atins rolul, datorita efectului vasodilatator- crescand astfel vascularizatia in zona respectiva, asa cum se fac obrajii rosii dupa consumul de alcool, ar treb sa actioneze si acolo, irigand uterul mai intens. ei bine, am baut de la data terminarii menstruatiei cate 1/2 pahar /zi, ca un medicament.mai ales seara la culcare. si, coincidenta sau nu, am avut endometru mai bun la FIV -ul asta, am baut pana la vederea celor 2 liniute, rareori, la 3 zile si dup-aia..ce-i drept la 2 din cei 3 embrioni, le-a placut in zona, asa ca au ramas..poate au fsot pacaliti si de miros , de atmosfera- am baut vinul" sange de taur - bun ptr femei dc il beau barbatii"- am si acum sticla
treb. sa incerci- pe rand, sa vezi ce are efect la tine..

27 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

LA MULTI ANI 2011 fie caa nul acesta sa va aduca numai bucurii si impliniri pe toate planurile.

Mada81lina multumesc pentru raspuns, legat de Climen. Nu mia eram sigura daca se continuu sau se opreste cand se termina Clostylbegitul.
Dankutza Viss din pacate Proginova nu se mai gaseste la noi din cate am auzit. O sa discut cu dr si despre a face Gonal f (asta a functionat la mine mai demult l aun fiv nereusit, avand si PCOS) dar va fi cu taisuri pentru ca am raspuns bien si la Clostylbegit. De aceea am intrebat de alternative pentru endometru.
Dar am sa insist pr gonal f cu doze mici. De vin am auzit si eu si am si practicat-o pe vremuri. Vasodilatatie eu cred ca o sa am pentru ca data viitoare am sa incep Clexanul din prima zi de stimulare, nu mai astept sa am betahcg pozitiv si abia apoi sa incep ca din pacate am niste mutatii nasoale.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit,1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstal_18 spune:

Buna dragele mele LA MULTI ANI !!!!

Un an 2011 asa cum va doriti si tot binele din lume
Incepem un nou an plin de sperante,cu ganduri calde si senine si cu dorinta in suflet ca anul acesta bebelusul mult visat nu va intarzia sa apara .Doamne ajuta sa simtim in sfarsit in burtica !!!!

Fetelor care urmeaza sa devina mamici le doresc copilasi sanatosi si frumosi
Sensibila,tu esti deja fericita cu minunea ta care pe zi ce trece este tot mai frumoasa
Pupici la toate dragutele si sa auzim numai de bine anul acesta

Vreau si eu sa traiesc acea clipa minunata...sa fiu mamica
CRISSTAL




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

lA MULTI ANI TUTUROR PE 2011!
Magduta eu sunt in a 2- a luna de stimulare maine ma duc la prima eco sa vad rezultatele.
La prima luna de stimulare am patit si eu sa mi se subtieze endometrul dar nu luasem clomid ci Femara (letrozol) , apoi menopur 75 ui si 150 ui insa am avut 3 foliculi mici cred eu 18mm ,16mm,si 14mm si de aceea cred ca nu s-a prins nimic la prima IUI.
Luna aceasta in paralel cu closty si menopur am baut ceai de cretisoara 600ml pe zi mai mult nu am putut si 300ml ceai de lemn dulce care este puternic estrogen.
In functie de ce o sa gaseasaca la eco daca este cazul o sa iau si gemoderivat din mladite de zmeur ,rozmarin si meteacan in 50 ml de apa.(am o prietena care a ramas gravida dupa 2 luni doar cu gemoderivatul din zmeur ,rozmarin si mesteacan pufos)si se chinuia de 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Altesa Pinky, cum ii spun eu lui fi-mea, a fost un folicul de maxim 19mm. A fost unul singur. Mai erau cativa nesimnificativi. Endometrul a fost vreo 8 sau 8,5mm. Cunosc pe cineva, pritena comuna de-a mea si de-a Sensibilei, care are un baietel facut dintr-un folicul de 17mm. Deci, se poate. Minimum trebuie sa fie 18mm. Acum, stii cum e, mai depindem si de noroc.

Mergi la inceput