Romanii din Marea Britanie (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:


Mofturici, multumesc mult de raspuns.

Si eu pot face rost de o scrisoare cum ca lucrez, insa ma gandesc daca nu or sa ceara sa fie taxele platite prima data?? As avea tot ce ai spus tu, plus Yellow Card( daca il primesc), intre timp am sa mai merg sa mai aplic si cv-uri.

Mi-ai fost de folos, multumesc!!

Citat:
citat din mesajul lui mofturici

Scuza-ma , RazaDeSoare, citisem intrebarea ta, dar am uitat sa-ti raspund. Eu am avut blue card-ul , facut deja de sotul meu cand am venit aici,am aplicat la nin pentru employed si am trisat un pic , am facut rost de o scrisoare de la cineva cum ca am inceput munca la ei...ssssttttt..nu ma spuneti!
In rest tot ce iti trebuie e pasaportul, factura , eu am facut rost si de o scrisoare de la agentie cum ca stau aici, intrucat rent agreement-ul nu era pe mine...am uitat sa dau statementul bancar , dar intrucat era vorba ca de abia am inceput munca nici ei nu mi l-au cerut.
Probabil a contat si faptul ca sotul meu lase nin-ul cu vreo luna in urma.

Cam atat.Sper ca te-am putut lumina oarecum:)




andreiuc mama de MARIUC-05.09.06


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mofturici spune:

Cu placere,RazaDeSoare!
Nu o sa ceara sa ai taxele platite, eu am spus ca am inceput de cateva zile si ca or sa ma plateasca cu cec la 2 saptamani , numai ca e neaparat necesar sa am Nin-ul pentru a putea sa raman la acest angajator.Probabil de aceea nu mi-au cerut statement-ul bancar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:



La acelasi lucru m-am gandit si eu. Ca o sa spun ca vor sa ma angajeze, lucrez de cateva zile insa imi trebuie NIN. Sa speram ca o sa fie bine.

Citat:
citat din mesajul lui mofturici

Cu placere,RazaDeSoare!
Nu o sa ceara sa ai taxele platite, eu am spus ca am inceput de cateva zile si ca or sa ma plateasca cu cec la 2 saptamani , numai ca e neaparat necesar sa am Nin-ul pentru a putea sa raman la acest angajator.Probabil de aceea nu mi-au cerut statement-ul bancar.


andreiuc mama de MARIUC-05.09.06


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Am trimis actele pentru Yellow Card astazi. Sper sa mi le aprobe!!!:)

Pe aici ploua...de fapt este un fel de lapivita si putina ninsoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

La multi ani fetelor ! Sa aveti un an minunat!
Motanik, felicitari pt a doua fetita! Am inteles eu bine , o sa o cheme Iulia? Foarte frumos nume!

Am vazut ca ati discutat recent despre diplome si echivalare.
Si mie mi-au fost recunoscut toate diplomele, eu zic sa nu va complicati cu Naric-ul decat daca un anume angajator va spune ca va angajaza doar ca ar vrea sa fie diploma echivalata si in caz contrar pierdeti oferta. Sincer niciodata nu mi-a dat cineva de inteles ca nu ar fi bune diplomele sau ca ar dori sa verifice daca sunt autentice sau nu.
Marii angajoatori folosesc oricum background checking companies care va verifica destul de bine, inclusiv diplomele, deci nu au nevoie sa le echivalati.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Lara, multumesc de raspuns. Chiar vroiam sa revin cu intrebarea

Diplomele tale au fost toate luate in RO? Ma gandesc ca pentru un curs nu-mi trebuiesc insa as vrea sa aplic pentru un master si atunci trebuie echivalare. Nu stiu insa cum este cu aplicatia online sau prin posta, sa reduc costurile.

Poate totusi imi mai raspunde cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Tot eu, m-am pus pe scris

La multi Ani celor care poarta numele de Ion sau daca aveti in familie sarbatoriti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Hop si eu cu o intrebare(poate ma puteti ajuta ):cum pot trimite mai ieftin,usor colet catre Romania?

Multumesc


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Numai o limba si doua urechi ti-a dat natura, pentru ca sa asculti de doua ori mai mult decat vorbesti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Simplicity, depinde de cantitate. Sunt multe firme care transporta colete catre si din Ro. Nu stiu daca am voie sa pun, dar cauta tiberiu.co.uk...sau pur si simplu pe google pachete din si in Uk.

Pe tiberiu asta il stiu de pe celalalt site unde sunt inscrisa, insa nu l-am folosit.

Sper sa te ajute!!

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Hop si eu cu o intrebare(poate ma puteti ajuta ):cum pot trimite mai ieftin,usor colet catre Romania?

Multumesc


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Numai o limba si doua urechi ti-a dat natura, pentru ca sa asculti de doua ori mai mult decat vorbesti."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mofturici spune:

Hello Ladys!!!

Unde v-ati ascuns? Hibernarea de dupa sarbatori?

Eu de Luni incep gradi cu fetita mea...am inscris-o la stat pentru orele gratuite aici la o scoala langa mine ;pentru inceput va fi bine pentru acomodarea ei..si va trebui sa merg si eu o perioada pana se obisnuieste....
As fi curioasa daca aveti cunostinte in cazul in care vreau sa merg la un job ceva, ar putea childminer(a) s-o ia de acolo? Ideea e ca prin aprilie expira contractul la casa si as vrea tare mult sa strangem niste banuti ca sa ne putem muta singuri, chiar si intr-un flat studio..
Va urez spor la treaba si sa aveti o saptamana ok !

Mergi la inceput