Surpriza inainte de concediu de maternitate

Surpriza inainte de concediu de maternitate | Autor: Wudy

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Sunt gravida in 32+ saptamani. Inca nu am intrat in prenatal pentru ca discutand cu sefii mei am ajuns de comun acord sa merg cat pot de mult la serviciu si sa ma intorc cat pot de repede pentru a-mi pastra postul.
Am decis de comun acord ca incepand cu 17 ianuarie sa intru 2 saptamani in concediu de odihna si de la 1 februarie in prenatal, urmand ca in jur de 15 februarie sa nasc.
Acum urmeaza surpriza, acum 1 ora am primit pe email o informare conform careia incepand cu 17 ianuarie X-uleasca va prelua postul meu.
Nu scrie intermediar, cat eu voi fi plecata etc etc
Nu pomeneste nicaieri numele meu.
Tin sa precizez ca in acest departament nu exista posibilitatea sa existe doua persoane care sa se ocupe de lucruri similare.

Credeti ca este legal ce fac ei? ca etic mi-am dat si eu semana ca nu este. Una vorbesc, alta fac. Bine ca am fost eu proasta si am lucrat peste 10 ore pe zi si in situatia actuala.
Cum poate cineva sa-mi preia postul cat eu voi fi in concediu de odihna? Pentru ca la inceput sunt 2 saptamani de odihna, apoi prenatal, postnatal, maternitate...???

I-am intrebat ce inseamna asta si mi-au spus ca la intoarcerea mea imi vor da un alt post.
Dar eu tot nu pot sa inteleg, eu cum sunt incadrata in aceasta perioada?

Sper ca ati inteles ce am vrut sa scriu. Sunt inca socata de ce au putut acesti oameni sa-mi faca.

Multumesc frumos pentru raspunsul vostru
Toate cele bune. Sarbatori cu bine.


32+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe perioada concediului de odihna nu este imposibila mutarea pe alta pozitie din firma. De asemenea nu este ilegala angajarea sau numirea altui angajat pe un post anume. In prenatal insa sau postnatal sau CIC nu poti fi concediata insa se poate angaja alta persoana pe pozitia detinuta de tine insa temporar.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai putin si nu te supara, ii faci rau lui bb.

mailul probabil a fost dat in ideea de a-i anunta pe toti ca tu nu vei mai fi "fizic" la birou incepand cu 17 ianuarie si ca X-uleasca va prelua postul/sarcinile/atributiile de serviciu, tocmai pentru a sti ceilalti cui sa se adreseze incepand de la acea data.

conform legii, inca din prima ta zi de concediu medical de sarcina si lauzie (cod indemnizatie 08) firma poate angaja pe perioada determinata pe altcineva, pe postul tau. toata perioada medicalului (126 zile calendaristice, nu stiu daca au aparut modificari recente) si a CIC-ului, contractul tau de munca este suspendat. nu desfiintat.

iar x-uleasca nu poate fi angajata pe postul tau cu contract de munca definitiv (pe perioada nedeterminata). in momentul in care decizi sa-ti reiei activitatea si anunti conducerea firmei, contractul x-uleascai inceteaza cu data reintoarcerii tale la munca, iar contractul tau de munca redevine activ. tu esti titulara acestui post. ea este doar un inlocuitor temporar.

a, e posibil ca fix a doua zi dupa ce iti reiei activitatea, cei de la firma sa-ti propuna mutarea pe alt post, astfel incat x-uleasca sa poata ramane definitiv pe postul tau. insa si in acest caz trebuie sa i se inchida contractul de munca pe per det si sa i se faca unul nou, pe per nedet.

ideea e ca din ianuarie x-uleasca va fi angajata strict pentru a te inlocui pe perioada absentei tale. cel mai probabil data angajarii ei va fi prima zi a concediului tau medical prenatal, mai devreme nu se poate inregistra, ca nu pot exista doua persoane cu contract de munca activ pe acelasi post.

deocamdata cred ca poti sta linistita. insa ai mare grija ce hartii semnezi, citeste cu atentie inainte de a semna.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Multumesc din suflet Corina Dani - mi-ai dat un raspuns detaliat care a fost pe intelesul meu.
Da, incerc sa ma calmez insa imi este foarte greu. Este frustrant...

Tipa respectiva a mai lucrat la noi in firma dandu-si demisia acum 3 ani si jumatate.Cum a mai pastrat relatia cu anumite persoane va pot spune sigur ca nu vine pe un contract pe perioada determinata ci pe unul pe perioada nedeterminata.
Iar contractul ei incepe cu data de 17 ianuarie.

Eu nu stiu cum voi figura in cele doua saptamani de concediu de odihna (17 ianuarie-1 februarie)...In planurile lor sunt ca si inexistenta.
De acord ca la intoarcerea mea imi vor putea propune un alt post si sper sa fie asa cum spune legea, din cate am inteles eu trebuie sa fie la aceeasi responsabilitate ca si cel de pe care plec acum si la acelasi salariu.



Ma rog, incerc sa ma calmez, vorba ta, trebuie sa am grija de bebele meu acum ca ma simte saracul cat de agitata sunt.

Nici nu-mi vine sa cred ca am lucrat cu oameni in care am avut incredere, conteaza oare ca lucrez intr-o multinationala? Cred ca da, aici lucrurile stau mult mai prost decat intr-o firma mica in care exista oameni, cu adevarat oameni.

Aaa, si emailul nu a fost ca o informare pentru perioada in care eu voi lipsi sa stie cine/unde sa apeleze, ca emailuri de genul acela se dau in cerc restrans. Avem noi o politica a firmei.

Multumesc inca o data.



32+

Mergi la inceput