Nov-dec2010. HAI AMELIA_ILIE!!!(171)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona-maris spune:

Lidia,Olgutzikaam rezolvat cu dosarul pt indemnizatie,urmeaza sa astept banii,vreo...4 luni.Nu a zis nimic de faptul ca nu am terminat cm...daca vreti alte detalii...cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorinusha spune:

da....am fost la doctor pt k bineinteles mi se parea ca se mareste din ce in ce...am serom,de la grasime,mi-a facut o incizie,m-a curatat,m-a chemat maine iar,nu stiu ce sa mai zik,mi se pare k nu se mai termina problemele astea,sunt defecta pe toate partile,ma doare totul...uoffffffffff.
mi-a spus sa stau pe burta,daca se imbiba pansamentul asta sa il schimb punanad betadina apoi vata...si ca se va vindeca in maxim 10 zile...spuneti-mi,ar mai trebui sa stiu ceva?baie cum fac?
merci anticicpat pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna seara fetele!

Vad ca ati scris ca se poate depune cererea pt indemnizatia de CIC INAINTE de a se termina concediul postnatal. Ori eu stiam ca tre depus in prima zi imediat dupa postnatal cel mai devreme.

Unde zice/scrie oficial ca se poate depune inainte de postnatal? Ca as depune si eu va dati seama. Eu termin CM pe 1feb. Asa stiam si eu ca Lidia_P

inacat eu zic ca a luat super bine in greutate, felicitari!
Si eu am stari de plans..Cu laptele ca ma gandesc ca le e cel mai bun aliment, dar tre sa dau si LP ca urla de foame.Of.

Azi am fost sa facem BCG-ul Ilincutei. Am asteptat ceva da am rezolvat! Am fost chiar la et 5 la maternitate si auzeam asistentele vorbind ca is multe gravi care asteapta sa intre in operatii, - deh cu legea cea noua.Erau foarte aglomerati si daia a trebuit sa asteptam dr neonatolog ca nu ii faceau vaccinu inainte sa o consulte sa vada ca e sanatoasa. Ilinca a fost un ingeras, a dormit in scoica si la dus si la intors, la vaccin a scos un chirait si apoi s-a patucinizat iar. In masheena la intors i-am dat putin milkulin si s-a calmat. In schimb Marutozaura a stat acas cu mum si cica i-a facut lapte de vro trei ori. Are acu 4kileee!!

.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinaalex spune:

Buna fetelor

Anya, Ana multumim de incurajari. Eu m-am mai calmat de ieri de cand am fost la control. Am si contractii, dar sunt ametite rau si nu cred ca au vreo legatura cu alea adevarate. Dar sunt bune si astea ca ajuta, nu?

Amelia , tu ce mai faci? Tot cu contractii? Maine te duci iarasi la doctor. Iti tinem pumnii

Pup toate mamicile. Voi treceti prin niste probleme pe care eu nu le experimentez si nici nu stiu ce sa va zic ca sunt pe din afara rau de tot. Si peste ceva timp o sa ma lovesc si eu de ele, insa voi o sa fiti deja la alt "nivel". Asta e... daca noi am fost mai "puturosi" . Va doresc nopti cat mai linistite, bebei necoliciosi, si mult laptic pentru cele care alaptati.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Sorina cam da, cu ceva contactii, dar neregulate si apar mai ales dupa calciu si scobutil. Deci nu stiu ce sa cred. Maine mai vedem colul asta idiot si ... actionam in consecinta.

Azi am stat mai mult la bucatarie si acum pe seara am frecat covoarele din dormitor si din sufragerie, sa am activitate. Maine daca tot nu e nimic am de facut sarmalele si de aspirat probabil. Plus spalat. Si calcat daca am timp.

40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona-maris

Lidia,Olgutzikaam rezolvat cu dosarul pt indemnizatie,urmeaza sa astept banii,vreo...4 luni.Nu a zis nimic de faptul ca nu am terminat cm...daca vreti alte detalii...cu placere


simona-maris esti din buc? ce sector? Ce acte ti-au cerut la depunere dosar pt cic?


sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

seara buna fetele

toate bune de pe la noi numai ce am terminat o cura de antivbiotic [mastita la purtator] acum sper sa nu mai am nevoie

bubulina mai agitata decat de obicei de la lp cred care a constipat.o foarte rau

dimitrie a acceptat.o pe Antonia intr-un final si se pare ca suntem la faza de dragalit

am facut si noi bradul e asa dragalas

sper ca sunteti sanatoase si sanatosi

va pupam si va imbratisam

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
si a dragalasului Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si a scumpei Antonia Stefania 01.12.2010
http://family.webshots.com/album/579302477gjWYMC " ]dulceata de fetita[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmb spune:

Buna seara,
Desi nu sunt f activa la odisee va citesc aproape in fiecare zi (atat cat ma lasa bebe Robert).

Sugubina durata minima obligatorie a concediului postnatal este de 42 zile conform art. 24, alineat 2 OUG 158/2005.

Despre noi nu sunt prea multe de spus, mancam la bibe si avem colici care trec doar la colief, abia am terminat tratamentul pt o bronsiolita ca de daca avem o sora mai mare avem si sursa de virusi, ne mai chinuim cu secretiile nazale dar o sa treaca si ele, crestem, radem destul de des si am inceput parca sa si gangurim usor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui bmb

Buna seara,
Desi nu sunt f activa la odisee va citesc aproape in fiecare zi (atat cat ma lasa bebe Robert).

Sugubina durata minima obligatorie a concediului postnatal este de 42 zile conform art. 24, alineat 2 OUG 158/2005.

Despre noi nu sunt prea multe de spus, mancam la bibe si avem colici care trec doar la colief, abia am terminat tratamentul pt o bronsiolita ca de daca avem o sora mai mare avem si sursa de virusi, ne mai chinuim cu secretiile nazale dar o sa treaca si ele, crestem, radem destul de des si am inceput parca sa si gangurim usor.



Beatrice mami de
Denisa Cristina 20.07.2003
Robert Stefan 18.10.2010




Stiu faza cu durata minima. Eu intrebam cu totu altceva.Ce legatura are durata minima? Vrei sa zici oare ca dupa ce trec aceste 42z se poate depune cererea pentru indemnizatie?

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona-maris spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Citat:
citat din mesajul lui simona-maris

Lidia,Olgutzikaam rezolvat cu dosarul pt indemnizatie,urmeaza sa astept banii,vreo...4 luni.Nu a zis nimic de faptul ca nu am terminat cm...daca vreti alte detalii...cu placere


simona-maris esti din buc? ce sector? Ce acte ti-au cerut la depunere dosar pt cic?


sugubina si Puficele
Mara Diana si Ilinca Miruna

Sunt din Bucuresti,stau pe langa voi,sesctor 3,deci am fost acolo la piata minis la serviciul de prestatii sociale.
Mi-a trebuit exact dosarul care e expus mai peste tot:
Cerere pe care am luat-o de la ei, e tip
CI a solicitantului, adica eu, copie si original
Cert de nastere al lui bebe ,copie si original
Adeverinta de la angajator cu veniturile nete pe ultimele 12 luni.
NU a spus nimic despre faptul ca e prea devreme, repet: nu am pe nimeni pe acolo.Chestia mi s-a parut mai simpla decat ma temeam eu, tipele de acolo au fost chiar dragute.Nu strica sa incerci
..dupa sarbatori ,ca de acum sunt si ele in concediu.
Bebe a stat 1 ora si 15 min la san non-stop,dupa baita.Daca il luam de la san, incepea sportul : dat din maini si picioare, daca il puneam ..adormea.Acu' vad ca doarme bine de jumatate de ora! Ma duc si eu

Mergi la inceput