Licurici de ian-feb 2009 Felicitari Carmen!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

crysspy fa analiza laHGG (80 lei) si stii sigur dc esti sau nu

sper sa fi!!

selene e perfect normal cum face daria;
robert nu adoarme seara maidevreme de o ora (si uneori in wk nu doarme de loc sau imi ia o ora si ceva)
eu insa nu ma mai enervez; o iau ca pe un fapt
doarme bine, nu doarme iar bine;

cu mancarea, dc ii e foame mananca, dc nu il dau jos de la masa si sa vina cand ii e foame


Si eu incerc sa o iau ca pe un fapt, doar ca, daca nesomnul asta al ei se suprapune peste alte activitati de-ale mele, nu e prea bine.

Exemplu: maine la 5 a.m. plecam la gara.

Mai am de facut bagajele, pachetul cu mancare pentru drum - sa ies sa cumpar ce trebuie si sa si fac sandwichurile, ca e drum de 15 ore, de iesit cu iubi sa-si ia pantaloni, ca taman ieri s-au gasit cei pe care ii avea sa se rupa, de aspirat in camere. Si de predat o traducere acum. De cateva zile, zilnic ma confrunt cu ameteala, stau linistita si fac ce-oi face, cand ma trezesc ca mi se pune o ceata pe ochi, ca nu mai vad clar conturul lucrurilor din jur, parca sunt mai la dreapta decat normal, ca se invarte casa cu mine si ca nu-mi mai pot urmari firul gandurilor.

Cumuleaza starea asta tampita cu nesomnul Dariei, cu solicitarea ei permanenta de atentie (nu mai putem sta linistiti la PC, ca vine si ne cere diverse videoclipuri), si cu treburile zilnice de facut, si vezi ce iese.

Azi a stat mai mult buna-sa cu ea, la fel si ieri, ca nu-s in stare.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Al doilea blog al meu - felicitari realizate manual!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

buna fetelor,

va doresc de pe acum Craciun fericit!!

noi am fost luni la dr neuropsihiatru la care am ramas in urmarire, cu baietelul, care din primele 10 minute a exclus TOTAL autismul, a zis ca nici nu are rost sa mai vb macar de el la Damian. A concluzionat ca a progresat fff mult intr-o luna, a ramas o usoara intarziere in dezv limbajului expresiv dar fara probleme recuperabila in catva timp ( chiar a precizat ca sunt multi copii care par ramasi in urma la un moment dat dar apoi recupereaza fantastic ).

Mami de fetita si de baietel



Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Essea felicitari!!!!!


selene astea sunt problemele tale nu ale ei; stiu ca e greu, dar nu ei sunt de vina ca vor atentie si sunt nazdravani;
oricum, cu cat esti mai nervoasa cu atat va si ea mai agitata
drum usor sa iti incarci bateriile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Servus fetelor, mi-a fost dor de voi, v-am citit mai rar in ultima vreme, iar de scris nici vorba....Sunt mereu in criza de timp!

Ne pregatim si noi de sarbatori, mai exact ne pregatim de cateva zile linistite, nu va inchipuiti ca fac mancaruri si prajituri sau ca mut mobilele sau spal perdelele! (...nici nu am perdele, tocmai din motivul asta cu spalatul....). Cand spun zile linistite e un fel de a spune....caci sunt de garda weekendul de Craciun, atat la mine pe sectie, cat si pe tot spitalul...O garda mai linistita, caci trebuie sa fiu la serviciu doar dimineata, dar asigur garda de la domiciliu si daca e o problema ma deplasez la spital (inclusiv noaptea).

Bradul e facut inca de la Mos Nicolae, cadourile gata impachetate, sampanie in frigider, tort de ciocolata comandat, meniul pentru seara de Craciun va fi un platou cu fructe de mare, ceva "pateu" frantuzesc cu paine cu smochine si cu dulceata....si atat! Meniu usurel, adica fara fel principal demancare......am sarit etapa cu friptura si cartofii...Poate mai adaug ceva platou cu branza, ca sa alunece vinul... Meniul pentru ziua de 25 nu l-am facut si nu e treaba mea, caci oricum sunt la serviciu, sper totusi sa gasesc ceva cald pe masa cand ma intorc:) .....iar in 26 mergem la masa la socrela (weekendul trecut am fost deja la socrelul, ei fiind divortati).

Am reusit totusi sa-mi iau liber weekendul de Anul Nou si inca 2 zile la sfarsitul saptamanii viitoare, asa ca ieri seara am decis ca mergem in Andorra! Nu stiu cum de am ales sa mergem acolo, ca nu e nici aproape, nici nu avem prieteni acolo....dar in 5 minute eram cu rezervarea facuta:) O decizie de moment, sper sa fie si una buna!

Deci cam asta e programul nostru de sarbatori...

Paul e bine, tocmai a trecut printr-un episod urat de gastroenterocolita, cu diaree si tot tacamul....am facut si ultimul vaccin (ala de rujeola, rubeola si oreon)...urmatorul e in 2015! E inaltut 89-90 cm, 13 kg, aproape toti dintii...vorbaret nevoie mare, amesteca cuvintele in ambele limbi si suna tare haios, ma face sa rad intotdeauna cand vorbeste. Face si el crizute de personalitate, dar previzibile si daca-i distrag atentia cu ceva ii trec...per ansamblu ma inteleg foarte bine cu el, ii explic totul si pare a intelege. Mananca cumintel la masa, face baie fara probleme, se baga cu capul sub apa, isi da singur cu dusul in ochi si rade....Pisi/caca nu face constant la olita, cand cere il pun pe olita, daca nu cere nu il pun sistematic....Ne uitam constant la desene animate (eu eram impotriva televizorului!!!!), dar max 15 minute seara dupa baita, desene clasice Disney, cu mine alaturi si-i explic ce se intampla....ii place la nebunie, cunoaste toate personajele, stie ce urmeaza...

Cam astea-s noutatile de la noi...Va pup pe toate si pe copilasi, felicitari noilor si viitoarelor mamici! Sa va aduca Mosul numai bucurii si sanatate!

Pupici, Pyc/Paul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

naty sunteti o familie tare frumoasa!!


pyc, chiar ma intrebam ce mai faceti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Essea felicitari!!!!!


selene astea sunt problemele tale nu ale ei; stiu ca e greu, dar nu ei sunt de vina ca vor atentie si sunt nazdravani;
oricum, cu cat esti mai nervoasa cu atat va si ea mai agitata
drum usor sa iti incarci bateriile



Asa este. Si din tot ceea ce citim pe Internet, reiese ca parintii sunt vinovati. Mereu si mereu. Daria a adormit dupa 50 de minute de incercari, dupa ce mai ca adormisem eu si m-a pocnit peste fatza, de mi-a sarit mustarul si-am plesnit-o peste mana. Ma duc sa caut o cladire inalta si sa ma arunc de pe ea. Nu mai am chef de nimic, nici de cumparaturi, nici de bagaje, mi-e scarba de... la ce se ajunge, ca nici nu stiu cum sa zic. Sau mi-o fi scarba de mine, habar n-am.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Al doilea blog al meu - felicitari realizate manual!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Naty, Ioana e domnisoara acum, se vede clar cat de mult a crescut in ultimul timp, eu ramasesem cu impresia ca e tot mica, dar nu mai e, e o domnisoara tare frumoasa Si binenteles ca si Nadia si tu sunteti superbe ca intotdeauna, dar stii asta Unde e locul asta de joaca?, arata tare bine.
Crisspy, pot sa bag o pt tine? Eu iti tin pumnii sa fie bebe, si sincer cred ca e atata timp cat ai avut teste pozitive iti doresc sa fie o surioara pt Razvi ca stiu ca ti-ai dori, dar in primul rand sa fiti sanatosi toti 4 Cum e cu Razvi acasa? Il asteapta pe Mosu?
Bebelusi, ce putin mai ai, Doamne ajuta sa fie o nastere usoara si bebelina sanatoasa!
Esseea, ma bucur mult pt voi ca totul e in ordine cu Damian! Super! Sarbatori fericite, pline de magie!

Acum intru sa vad pozele cu bebelina lui Carmen!

de steluta norocoasa (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Essea felicitari!!!!!


selene astea sunt problemele tale nu ale ei; stiu ca e greu, dar nu ei sunt de vina ca vor atentie si sunt nazdravani;
oricum, cu cat esti mai nervoasa cu atat va si ea mai agitata
drum usor sa iti incarci bateriile



Asa este. Si din tot ceea ce citim pe Internet, reiese ca parintii sunt vinovati. Mereu si mereu. Daria a adormit dupa 50 de minute de incercari, dupa ce mai ca adormisem eu si m-a pocnit peste fatza, de mi-a sarit mustarul si-am plesnit-o peste mana. Ma duc sa caut o cladire inalta si sa ma arunc de pe ea. Nu mai am chef de nimic, nici de cumparaturi, nici de bagaje, mi-e scarba de... la ce se ajunge, ca nici nu stiu cum sa zic. Sau mi-o fi scarba de mine, habar n-am.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Al doilea blog al meu - felicitari realizate manual!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii









pai selene eu de aia m-am dus la psihoterapeut ca imi venea sa ma impusc cand venea ora de somn
imi era ca o sa ajung sa nu ma mai controlez si sa il lovesc (ca de tipat oricum incepusem sa tip la el ca simteam ca inebunesc cand vedeam ca trec 2 ore,el e rupt de somn da nu doarme, ba mai si urla face ca toate cele)

acum ii ia o ora in medie seara; insa m-am calmat eu;
si desi ia o ora ma pupa in timpul asta, ba ii spun povesti,ba stau pur si simplu si il tin in brate (dc ma lasa)

alteori pur si simplu tr sa iidistrag atentia ca ba vrea lapte(si nu ii dau ca l-am spalat pe dinti, ba cere apa, ba vrea sa se urce pe mine etc)

refuz sa ma gandesc ca mai am o tona de lucru pt munca si pt ale casei si ca ma va prinde 12-1-2 noapte ; nu ajuta cu nimic, aboslut cu nimic

asta e; o sa treaca; nu rezolv nimic dc il lovesc sau tip la el;

macar el nu mai plange, adoarme bucuros, doarme mai bine

in serile cand adorme in 20-30 de min zici ca am primit cadou nu alta

si da, ca vrem sau nu, pana la o anumita varsta copii sunt oglinda starilor parintilor si nu ei gresesc ci noi intr-un fel sau altu

ca ne convine sau nu concluzia asta e alta poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

brvao Crisspy sa fie intr-un ceas bun.


Selene, multa rabdare iti doresc. Nici noi nu prea mai avem timp unul de altul,iar cand va aparea bb2 nici atat nu vom avea,dar nu asta e pe primul lor. Dca tu te enervezi,Daria va sti. Trebuie sa inveti sa te autocontrolezi mai bine. Cu cat esti mai calma,cu atat ai sa ai mai multe reusite cu DAria. Gandeste-te ca voi sunteti f avansante,e mult mai usor sa comunici cu ea acum ca vorbeste.
Si pe mine ma scoate din sarinte Ana,mai ales acum gravida fiind,daca strig la ea,imi zice:"mammi nu stiga",assa ca nu strig,o pun la colt cand face boacane mai mari si cand se incapataneaza si face crize/tropaie sau mai stiu eu ce. Coltul/camera etc nu trebuie sa fie loc de joaca,dar totul depinde de tonul vocii tale. Daca nu ai acel timbru vocal de "suparata",adica mai calma si mai joasa,nu va face diferenta intyre tine vesela sau tu suparata.
Bafta si multa rabdare


Bebelusi,deci sapt viitoare scoatem zapacitele la interval
Rox,multumesc de intrebare,mult mai bine. Mi-au cam trecut greturile,incepe sa se vada bucrtica. Astept sa simt ca se misca. Unele colege de odisee,au aflat deja ce au...stiti cum e la noi in state ca se fca ecografiu de 3 ori in 9 luni,deci mai am pana o sa aflam

essea,feliciatri,te-ai mai linistit,asa ca acum poti sa te sarbatoresti fara griji

miere,pe unde umbla??? ocupata cu mutatul??

Va aduceti aminte de eclere??? Ia ghici ce am facut de sarbatori??

Mama de Ana si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Crispy felicitari, vai ce veste buna mi-ai dat, foarte frumos cadou de Craciun

Selene iubita, nu te stresa acum, incearca si tu sa vb cu un profesionist asa cum a facut Porumbita,m eu sunt total pentru, cred ca ajuta f mult

Naty , sarbatori fericite si tie, sper sa am o fetita la fel de frumoasa ca a ta. Ioana e superba, nu mai am cuvinte, stii ca mie imi place mult de ea

pyc ma bucur mult ca ne-ai scris, eu am intrrebat de multe ori de tine, mi-au lipsit sfaturile tale

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 37+ saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput